Szczegółowe zasady gospodarki finansowej uczelni publicznych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 grudnia 2006 r.
w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej uczelni publicznych

Na podstawie art. 105 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Sporządzanie planu rzeczowo-finansowego

§  1.
1.
Uczelnia publiczna sporządza roczny plan rzeczowo-finansowy, o którym mowa w art. 100 ust. 2 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r.- Prawo o szkolnictwie wyższym, zwanej dalej "ustawą", obejmujący:
1)
przychody i koszty podstawowej działalności operacyjnej;
2)
pozostałe przychody i koszty operacyjne;
3)
przychody i koszty finansowe;
4)
wynik finansowy;
5)
fundusze;
6)
informacje o zatrudnieniu i wynagrodzeniach.
2.
W rocznym planie rzeczowo-finansowym uczelnia publiczna przedstawia również informacje o:
1)
liczbie studentów i uczestników studiów doktoranckich w podziale na formy studiów;
2)
liczbie studentów i uczestników studiów doktoranckich korzystających z różnych form pomocy materialnej;
3)
liczbie miejsc w domach studenckich;
4)
kosztach remontów budynków i lokali oraz obiektów inżynierii lądowej i wodnej, z wyjątkiem domów i stołówek studenckich;
5)
nakładach na rzeczowe aktywa trwałe.
§  2.
Uczelnia publiczna sporządza roczny plan rzeczowo-finansowy, uwzględniając przyznane dotacje i inne środki finansowe z budżetu państwa oraz budżetów jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków, a także planowane przychody własne.
§  3.
Podstawowa działalność operacyjna, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, obejmuje działalność:
1)
dydaktyczną;
2)
badawczą;
3)
gospodarczą wyodrębnioną.
§  4.
Przychody działalności dydaktycznej w szczególności obejmują:
1)
dotacje z budżetu państwa, o których mowa w art. 94 ust. 1 pkt 1-6 oraz 8, 9 i 11 ustawy;
2)
środki, o których mowa w art. 40 ust. 1 i art. 41 ust. 2 ustawy;
3)
środki z budżetów jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków, o których mowa w art. 94 ust. 6 ustawy, w zakresie działalności dydaktycznej;
4)
środki, o których mowa w art. 95 ust. 3 ustawy;
5)
odpłatności i opłaty, o których mowa w art. 98 ust. 1 pkt 3-5, art. 99 ust. 1 i art. 122 ust. 2 ustawy;
6)
odpłatności, o których mowa w art. 98 ust. 1 pkt 9 ustawy, z wyłączeniem opłat za wynajem, o których mowa w art. 103 ust. 2 pkt 4 ustawy;
7)
przychody z działalności kulturalnej, o których mowa w art. 98 ust. 1 pkt 6 ustawy;
8)
środki pochodzące ze źródeł zagranicznych, o których mowa w art. 98 ust. 1 pkt 11 ustawy, w zakresie działalności dydaktycznej;
9)
środki budżetowe na nagrody właściwego ministra, o których mowa w art. 155 ust. 3 ustawy.
§  5.
Przychody działalności badawczej w szczególności obejmują:
1)
środki na naukę uzyskane z budżetu państwa, o których mowa w art. 97 ustawy;
2)
środki z budżetów jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków, o których mowa w art. 94 ust. 6 ustawy, w zakresie działalności badawczej;
3)
odpłatności za usługi, o których mowa w art. 98 ust. 1 pkt 6 ustawy, z wyłączeniem przychodów z działalności kulturalnej;
4)
środki pochodzące ze źródeł zagranicznych, o których mowa w art. 98 ust. 1 pkt 11 ustawy, w zakresie działalności badawczej.
§  6.
1.
Działalność, o której mowa w § 3 pkt 3, prowadzona jest przez wydzieloną organizacyjnie jednostkę uczelni publicznej, której koszty pokrywane są z uzyskiwanych przez nią przychodów.
2.
Wynik finansowy z działalności gospodarczej jest częścią składową wyniku uczelni publicznej i przeznaczony jest na jej cele statutowe.
§  7.
Do kosztów działalności dydaktycznej zalicza się koszty związane z:
1)
procesem dydaktycznym na studiach i kursach, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy, oraz realizacją zadań, o których mowa w art. 94 ust. 1 pkt 2-6, 8, 9 i 11 ustawy;
2)
kształceniem kadr naukowych;
3)
utrzymaniem uczelni (w tym remontów), z wyjątkiem domów i stołówek studenckich;
4)
prowadzeniem innych działań podejmowanych przez uczelnię w ramach działalności dydaktycznej, których finansowanie zapewniają przychody określone w § 4.
§  8.
Do kosztów działalności badawczej zalicza się koszty związane z prowadzeniem badań naukowych i prac rozwojowych oraz świadczeniem usług badawczych, których finansowanie zapewniają przychody określone w § 5.
§  9.
W rocznym planie rzeczowo-finansowym uczelnia publiczna ujmuje dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach wynikających ze stosunku pracy w grupach pracowników na stanowiskach, o których mowa w art. 151 ust. 1 pkt 1 ustawy, w podziale na wynagrodzenia osobowe i dodatkowe wynagrodzenie roczne z wyodrębnieniem środków na nagrody, o których mowa w art. 155 ust. 4 i 8 ustawy.

Rozdział  2

Tworzenie oraz zmiany stanu funduszy

§  10.
1.
Fundusz zasadniczy, o którym mowa w art. 101 ust. 1 pkt 1 ustawy, zwiększa się o:
1)
odpisy z zysku netto;
2)
równowartość sfinansowanych z dotacji i środków z innych źródeł, zakończonych i oddanych do użytkowania inwestycji budowlanych w zakresie budynków i lokali oraz obiektów inżynierii lądowej i wodnej;
3)
równowartość nieodpłatnie otrzymanych od Skarbu Państwa lub innych jednostek budynków i lokali, obiektów inżynierii lądowej i wodnej oraz gruntów;
4)
równowartość przyjętych do użytkowania budynków i lokali oraz obiektów inżynierii lądowej i wodnej sfinansowanych z wpływów z udziałów na inwestycje wspólne;
5)
kwotę zwiększenia wartości majątku uczelni publicznej, wynikającą z aktualizacji wyceny środków trwałych, przeprowadzonej zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 15 ust. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm.2)).
2.
Fundusz zasadniczy zmniejsza się o:
1)
pokrycie straty netto;
2)
umorzenie budynków i lokali oraz obiektów inżynierii lądowej i wodnej;
3)
równowartość nieodpłatnie przekazanych budynków i lokali, obiektów inżynierii lądowej i wodnej oraz gruntów;
4)
kwotę zmniejszenia wartości majątku uczelni publicznej, wynikającą z aktualizacji wyceny środków trwałych, przeprowadzonej zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 15 ust. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.
§  11.
1.
Środki na stypendia, o których mowa w art. 173 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy, oraz ich wykorzystanie ujmuje się w uczelni publicznej jako zwiększenia i zmniejszenia w części funduszu pomocy materialnej dla studentów i doktorantów, o której mowa w art. 103 ust. 2 pkt 4 ustawy.
2.
Nadwyżka kosztów nad przychodami z tytułu korzystania z domów i stołówek studenckich prowadzonych w ramach funduszu pomocy materialnej dla studentów i doktorantów, o którym mowa w art. 103 ust. 1 ustawy, podlega finansowaniu z przyszłych opłat i przychodów, o których mowa w art. 103 ust. 2 pkt 2-4 ustawy.
§  12.
1.
Własny fundusz stypendialny, o którym mowa w art. 104 ust. 1 ustawy, może być tworzony w uczelni publicznej w formie odpisu w ciężar kosztów działalności dydaktycznej.
2.
Odpis nie może być większy niż 20 % planowanego zysku na dany rok. W przypadku osiągnięcia zysku mniejszego niż planowany, odpis ustala się w odpowiedniej proporcji, w przypadku osiągnięcia zysku większego odpis ustala się w wielkości planowanej.
3.
Odpis dokonany w danym roku obrotowym może być wykorzystywany począwszy od następnego roku obrotowego. Odpis nie może być dokonany, jeżeli jego utworzenie spowodowałoby stratę w danym roku obrotowym.
4.
Własny fundusz stypendialny tworzy się również z wpłat osób fizycznych i prawnych przeznaczonych na ten fundusz.
§  13.
Planowane przez uczelnię publiczną roczne wynagrodzenia osobowe, będące podstawą odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, o którym mowa w art. 157 ust. 1 ustawy, stanowią planowane roczne środki przeznaczone na wynagrodzenia osobowe w rozumieniu art. 110 ust. 5 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887, z późn. zm.3)).

Rozdział  3

Rozliczanie kosztów

§  14.
1.
Uczelnia publiczna rozlicza koszty według rodzajów działalności.
2.
Rozliczanie kosztów według rodzajów działalności uczelnia publiczna prowadzi na podstawie ewidencji kosztów w przekrojach rodzajowym i kalkulacyjnym, zapewniających sporządzanie sprawozdań finansowych.
3.
Rektor uczelni publicznej ustala zasady (politykę) rachunkowości, które szczegółowo regulują ewidencję i rozliczanie kosztów.
4.
W ramach działalności dydaktycznej koszty rozlicza się co najmniej na:
1)
koszty kształcenia, w zakresie, o którym mowa w § 7 pkt 1-3;
2)
koszty pozostałej działalności dydaktycznej, w zakresie, o którym mowa w § 7 pkt 4.
5.
Koszty działalności badawczej rozlicza się według źródeł finansowania w szczególności w ramach:
1)
środków z budżetów, o których mowa w § 5 pkt 1 i 2;
2)
środków z bezzwrotnej pomocy zagranicznej;
3)
odpłatności za usługi, o których mowa w § 5 pkt 3.
§  15.
1.
Koszty podstawowej działalności operacyjnej wymienionej w § 3, które na podstawie dokumentów źródłowych można zakwalifikować do określonych rodzajów działalności, stanowią koszty bezpośrednie.
2.
Koszty działalności uczelni, w tym koszty wynagrodzeń oraz koszty rzeczowe, których nie można zaliczyć do kosztów bezpośrednich określonych rodzajów działalności, stanowią koszty pośrednie.
3.
Koszty pośrednie mogą być dzielone na koszty wydziałowe i ogólnouczelniane.
§  16.
Sposób i zasady rozliczania kosztów pośrednich na poszczególne rodzaje działalności oraz utrzymania domów i stołówek studenckich ustala rektor, chyba że zawarte umowy stanowią inaczej.

Rozdział  4

Sposób dostosowania dotychczasowych zasad gospodarki finansowej uczelni do postanowień ustawy

§  17.
Niewykorzystane do dnia 31 grudnia 2006 r. środki własnego funduszu stypendialnego, o którym mowa w § 19 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 sierpnia 1991 r. w sprawie zasad gospodarki finansowej uczelni (Dz. U. Nr 84, poz. 380 i Nr 112, poz. 485 oraz z 2005 r. Nr 101, poz. 842), podlegają wykorzystaniu według dotychczasowych zasad, nie później niż do dnia 31 grudnia 2007 r. W przypadku utworzenia własnego funduszu stypendialnego na podstawie art. 104 ust. 1 ustawy podlegają przeniesieniu na ten fundusz.
§  18.
Niewykorzystane środki uczelnianego funduszu nagród, o którym mowa w § 19 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 sierpnia 1991 r. w sprawie zasad gospodarki finansowej uczelni, mogą być wykorzystywane według dotychczasowych zasad. W przypadku niewykorzystania ich do dnia 31 grudnia 2007 r. podlegają przeniesieniu na fundusz zasadniczy.
§  19.
Niewykorzystane środki funduszu wdrożeniowego, o którym mowa w § 19 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 sierpnia 1991 r. w sprawie zasad gospodarki finansowej uczelni, według stanu na dzień 31 grudnia 2006 r. oraz otrzymane po tym terminie, zgodnie z umowami zawartymi do dnia wejścia w życie ustawy, podlegają wykorzystaniu według dotychczasowych zasad, w terminach wynikających z zawartych umów. Pozostałe nierozliczone środki podlegają przeniesieniu na fundusz zasadniczy.
§  20.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2007 r.4)
______

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2006 r. Nr 46, poz. 328, Nr 104, poz. 708 i 711, Nr 144, poz. 1043 i Nr 227, poz. 1658.

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2000 r. Nr 60, poz. 700 i 703, Nr 86, poz. 958, Nr 103, poz. 1100, Nr 117, poz. 1228 i Nr 122, poz. 1315 i 1324, z 2001 r. Nr 106, poz. 1150, Nr 110, poz. 1190 i Nr 125, poz. 1363, z 2002 r. Nr 25, poz. 253, Nr 74, poz. 676, Nr 93, poz. 820, Nr 141, poz. 1179, Nr 169, poz. 1384, Nr 199, poz. 1672, Nr 200, poz. 1684 i Nr 230, poz. 1922, z 2003 r. Nr 45, poz. 391, Nr 96, poz. 874, Nr 137, poz. 1302, Nr 180, poz. 1759, Nr 202, poz. 1957, Nr 217, poz. 2124 i Nr 223, poz. 2218, z 2004 r. Nr 6, poz. 39, Nr 29, poz. 257, Nr 54, poz. 535, Nr 93, poz. 894, Nr 121, poz. 1262, Nr 123, poz. 1291, Nr 146, poz. 1546, Nr 171, poz. 1800, Nr 210, poz. 2135 i Nr 254, poz. 2533, z 2005 r. Nr 25, poz. 202, Nr 57, poz. 491, Nr 78, poz. 684, Nr 143, poz. 1199, Nr 155, poz. 1298, Nr 169, poz. 1419 i 1420, Nr 179, poz. 1484, Nr 180, poz. 1495 i Nr 183, poz. 1538 oraz z 2006 r. Nr 94, poz. 651, Nr 107, poz. 723, Nr 136, poz. 970, Nr 157, poz. 1119, Nr 183, poz. 1353 i Nr 217, poz. 1589.

3) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1998 r. Nr 162, poz. 1118 i 1126, z 1999 r. Nr 26, poz. 228, Nr 60, poz. 636, Nr 72, poz. 802, Nr 78, poz. 875 i Nr 110, poz. 1256, z 2000 r. Nr 9, poz. 118, Nr 95, poz. 1041, Nr 104, poz. 1104 i Nr 119, poz. 1249, z 2001 r. Nr 8, poz. 64, Nr 27, poz. 298, Nr 39, poz. 459, Nr 72, poz. 748, Nr 100, poz. 1080, Nr 110, poz. 1189, Nr 111, poz. 1194, Nr 130, poz. 1452 i Nr 154, poz. 1792, z 2002 r. Nr 25, poz. 253, Nr 41, poz. 365, Nr 74, poz. 676, Nr 155, poz. 1287, Nr 169, poz. 1387, Nr 199, poz. 1673, Nr 200, poz. 1679 i Nr 241, poz. 2074, z 2003 r. Nr 56, poz. 498, Nr 65, poz. 595, Nr 135, poz. 1268, Nr 149, poz. 1450, Nr 166, poz. 1609, Nr 170, poz. 1651, Nr 190, poz. 1864, Nr 210, poz. 2037, Nr 223, poz. 2217 i Nr 228, poz. 2255, z 2004 r. Nr 19, poz. 177, Nr 64, poz. 593, Nr 99, poz. 1001, Nr 121, poz. 1264, Nr 146, poz. 1546, Nr 173, poz. 1808, Nr 187, poz. 1925 i Nr 210, poz. 2135, z 2005 r. Nr 64, poz. 565, Nr 86, poz. 732, Nr 132, poz. 1110, Nr 143, poz. 1199 i 1202, Nr 150, poz. 1248, Nr 163, poz. 1362, Nr 164, poz. 1366, Nr 169, poz. 1412, Nr 183, poz. 1538, Nr 184, poz. 1539 i Nr 249, poz. 2104 oraz z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711, Nr 157, poz. 1119, Nr 170, poz. 1217, Nr 220, poz. 1600 i Nr 227, poz. 1658.

4) Rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 27 sierpnia 1991 r. w sprawie zasad gospodarki finansowej uczelni (Dz. U. Nr 84, poz. 380 i Nr 112, poz. 485 oraz z 2005 r. Nr 101, poz. 842).

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024