Zm.: rozporządzenie w sprawie opłat za używanie lokali mieszkalnych i opłat pośrednich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 22 września 2006 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie opłat za używanie lokali mieszkalnych i opłat pośrednich

Na podstawie art. 36 ust. 5 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 398, z późn. zm. 1 ) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 12 stycznia 2005 r. w sprawie opłat za używanie lokali mieszkalnych i opłat pośrednich (Dz. U. Nr 14, poz. 118) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 2 otrzymuje brzmienie:

"§ 2. 1. Opłatę za używanie 1 m2 powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych ustala się oddzielnie dla każdego rodzaju zasobu mieszkaniowego oddziału regionalnego Agencji, dla lokali:

1) położonych w budynkach Skarbu Państwa;

2) położonych w budynkach wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni mieszkaniowych, z zastrzeżeniem ust. 2;

3) pozyskanych w drodze leasingu lub najmu od osób trzecich, w tym od towarzystwa budownictwa społecznego utworzonego przez Agencję.

2. Opłatę za używanie 1 m2 powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych, o których mowa w ust. 1 pkt 2, kalkuluje się oddzielnie dla każdej wspólnoty mieszkaniowej i spółdzielni mieszkaniowej na podstawie ich uchwał oraz kosztów administrowania ponoszonych przez Agencję.";

2)
w § 3:
a)
ust. 1-3 otrzymują brzmienie:

"1. Stawkę opłaty za używanie 1 m2 powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, określa się na podstawie kalkulacji kosztów, o których mowa w art. 1a pkt 12 ustawy, uwzględniając średnią powierzchnię użytkową tych lokali mieszkalnych ustaloną jako średnia arytmetyczna ze stanu na pierwszy i ostatni dzień poszczególnych miesięcy okresu, z którego są uwzględniane koszty przy sporządzaniu kalkulacji.

2. Miesięczną opłatę za używanie 1 m2 powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych, o których mowa w ust. 1, określa się na podstawie kalkulacji stawki opłat, której wzór określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.

3. Opłatę za używanie lokali mieszkalnych w skali miesięcznej ustala się jako iloczyn miesięcznej opłaty za używanie 1 m2 powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych, obliczonej zgodnie z ust. 2, oraz powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego.",

b)
uchyla się ust. 6;
3)
§ 4 otrzymuje brzmienie:

"§ 4. 1. Przy ustalaniu opłat za używanie 1 m2 powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, uwzględnia się:

1) opłaty wnoszone do wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni zgodnie z jej uchwałą;

2) koszty, o których mowa w art. 1a pkt 12 ustawy, ponoszone przez oddział regionalny Agencji na utrzymanie lokali mieszkalnych położonych w budynkach wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni;

3) średnią powierzchnię użytkową tych lokali mieszkalnych ustaloną jako średnia arytmetyczna ze stanu na pierwszy i ostatni dzień poszczególnych miesięcy okresu, z którego są uwzględniane koszty przy sporządzaniu kalkulacji.

2. Miesięczną opłatę za używanie 1 m2 powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych, o których mowa w ust. 1, określa się na podstawie kalkulacji stawki opłat, której wzór określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.

3. Miesięczną opłatę za używanie 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego Agencji w budynku spółdzielni ustala się z uwzględnieniem odpowiednich pojęć użytych w ustawie z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116, z późn. zm.1)).

4. Opłata za używanie lokalu mieszkalnego znajdującego się w budynku wspólnoty mieszkaniowej albo spółdzielni za jeden dzień wynosi 1/30 opłaty, o której mowa w ust. 2.

5. W lokalach mieszkalnych położonych w budynkach:

1) wspólnot mieszkaniowych, jeżeli ustalone przez właściwy organ wspólnoty mieszkaniowej koszty zarządu nieruchomością wspólną, o których mowa w art. 14 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 oraz z 2004 r. Nr 141, poz. 1492), oraz przypadające na te lokale koszty administrowania ponoszone przez oddział regionalny Agencji,

2) spółdzielni, jeżeli ustalone przez właściwy organ spółdzielni wydatki, o których mowa w art. 4 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, oraz przypadające na te lokale koszty administrowania ponoszone przez oddział regionalny Agencji

- w przeliczeniu na powierzchnię użytkową lokalu mieszkalnego w budynku danej wspólnoty lub spółdzielni wysokości tych kosztów lub wydatków są wyższe niż iloczyn 3 % wartości odtworzeniowej 1 m2 powierzchni lokalu mieszkalnego, o której mowa w art. 47 ust. 1 pkt 3 ustawy w skali miesięcznej, oraz powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego - opłata za używanie lokalu mieszkalnego stanowi równowartość odpowiednio kosztów określonych w pkt 1 albo wydatków i kosztów określonych w pkt 2.";

4)
§ 5 otrzymuje brzmienie:

"§ 5. 1. Opłatę za używanie lokalu mieszkalnego będącego kwaterą ustala się w sposób określony w § 3.

2. Opłatę za używanie 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego, będącego kwaterą, pozyskanego w drodze leasingu lub najmu od osób trzecich, w tym od towarzystwa budownictwa społecznego, ustala się w wysokości, jaka została obliczona w oddziale regionalnym Agencji dla lokali mieszkalnych położonych w budynkach Skarbu Państwa.

3. Koszty najmu lokali mieszkalnych pozyskanych w drodze leasingu lub najmu od osób trzecich, w tym od towarzystwa budownictwa społecznego utworzonego przez Agencję, wraz z kosztami administrowania oddziału regionalnego Agencji przypadającymi na te lokale, pomniejszone o przychody należne z opłat za używanie tych lokali wnoszone przez osoby zajmujące lokale mieszkalne, pokrywa się z dotacji budżetowej.

4. Średni roczny koszt energii cieplnej potrzebnej do ogrzania lokalu mieszkalnego będącego kwaterą równa się iloczynowi średniorocznego kosztu ogrzewania 1 m2 powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych w danym budynku i powierzchni użytkowej danej kwatery według algorytmu:

Oec = Kśr x Pu

gdzie:

Oec - oznacza średni roczny koszt energii cieplnej potrzebnej do ogrzania kwatery,

Kśr - oznacza średnioroczny koszt ogrzewania 1 m2 powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych w budynku,

Pu - oznacza powierzchnię użytkową kwatery.

5. Średnioroczny koszt ogrzewania 1 m2 powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych w danym budynku oblicza się w oparciu o projekt techniczny lub audyt energetyczny budynku oraz obowiązujące normy techniczne, stosując ceny i stawki opłat taryfowych dostawców energii cieplnej.

6. Miesięczny koszt energii cieplnej potrzebnej do ogrzania lokalu mieszkalnego wynosi 1/12 kwoty obliczonej zgodnie z ust. 4 i 5.

7. Koszt energii cieplnej potrzebnej do ogrzania lokalu mieszkalnego za jeden dzień wynosi 1/30 kwoty, o której mowa w ust. 6.

8. Roczne koszty opłat za używanie lokalu mieszkalnego będącego kwaterą i roczne koszty energii cieplnej potrzebnej do ogrzania tego lokalu, przypadające na 1 m2 powierzchni użytkowej, o których mowa w ust. 5, nie mogą być większe niż 4,8 % wartości odtworzeniowej 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego, o której mowa w art. 47 ust. 1 pkt 3 ustawy.";

5)
§ 6 otrzymuje brzmienie:

"§ 6. 1. Dyrektor oddziału regionalnego Agencji może ustalić i wprowadzić opłaty za używanie lokalu mieszkalnego corocznie z dniem 1 maja i 1 listopada, jak również w przypadku podjęcia stosownej uchwały przez właściwy organ wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Jeżeli koszty w bieżącym roku obrotowym odbiegają od kosztów przyjętych do kalkulacji o ponad 5 %, dyrektor oddziału regionalnego Agencji, niezależnie od terminów, o których mowa w ust. 1, może dokonać zmiany opłat za używanie lokalu mieszkalnego, przyjmując do kalkulacji koszty poniesione w roku bieżącym. Dokonana zmiana w opłatach za używanie lokalu mieszkalnego w skali rocznej nie może być wyższa niż wynikająca z iloczynu 3 % (dla lokali mieszkalnych, o których mowa w § 3) albo 4,8 % (dla kwater, o których mowa w § 5) wartości odtworzeniowej 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego, o której mowa w art. 47 ust. 1 pkt 3 ustawy, oraz powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego lub kwatery.

3. Dyrektor oddziału regionalnego Agencji zawiadamia o zmianie wysokości opłat osoby zamieszkujące w lokalu mieszkalnym, którego zmiana dotyczy, nie później niż na 30 dni przed planowaną datą zmiany opłat. Jeżeli z przeprowadzonej kalkulacji wyniknie, że opłata będzie niższa od dotychczas obowiązującej, wówczas osoby zamieszkujące w lokalu mieszkalnym mogą być poinformowane w terminie krótszym.

4. Osoba zamieszkująca w lokalu mieszkalnym zawiadamia niezwłocznie, pisemnie właściwy miejscowo organ Agencji o wszelkich zmianach mających wpływ na wysokość opłat.";

6)
w § 7 ust. 5 otrzymuje brzmienie:

"5. Do zmiany zaliczkowej stawki opłat pośrednich za media komunalne stosuje się odpowiednio przepis § 6 ust. 3.";

7)
w § 8 ust. 7 otrzymuje brzmienie:

"7. O rozliczeniu zaliczkowych opłat pośrednich, o których mowa w ust. 5 i 6, dyrektor oddziału regionalnego Agencji zawiadamia osoby zamieszkujące w lokalu mieszkalnym, których rozliczenie dotyczy, w terminie 15 dni od dnia dokonania rozliczenia, podając jednocześnie kwotę nadpłaty albo niedopłaty opłat pośrednich za ostatni okres rozliczeniowy (obrachunkowy) w podziale na poszczególne media komunalne.";

8)
dodaje się załącznik nr 3 do rozporządzenia w brzmieniu określonym w załączniku nr 1 do niniejszego rozporządzenia;
9)
dodaje się załącznik nr 4 do rozporządzenia w brzmieniu określonym w załączniku nr 2 do niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2006 r.
______

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 19, poz. 177 i Nr 63, poz. 591, z 2005 r. Nr 72, poz. 643, Nr 122, poz. 1024, Nr 167, poz. 1398 i Nr 260, poz. 2184 oraz z 2006 r. Nr 165, poz. 1180.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Kalkulacja stawki opłat za używanie 1m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego w budynku Skarbu Państwa

(w zł)
Lp. Wyszczególnienie Poniesione koszty za okres

od ... do ....

Przewidywane koszty w okresie

od ... do ....

%

(kolumna 4:3)

1 2 3 4 5
1 Średnia powierzchnia użytkowa lokali mieszkalnych Oddziału Regionalnego (m2)
2 Koszty, o których mowa w art. 1a pkt 12 ustawy, z tego:
a koszty administrowania
b koszty konserwacji
c koszty utrzymania technicznego nieruchomości
d koszty utrzymania zieleni
e koszty utrzymania pomieszczeń wspólnego użytkowania, w tym:
- koszty związane z utrzymaniem

czystości

- koszty energii cieplnej
- koszty energii elektrycznej
- koszty zużycia wody na potrzeby

części wspólnej

f podatek od nieruchomości
g opłaty za antenę zbiorczą lub telewizję kablową
h opłaty z tytułu legalizacji przyrządów pomiarowych
i opłaty za użytkowanie dźwigu
j koszty konserwacji urządzeń domofonowych
3 Miesięczny koszt utrzymania 1 m2 powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych (lp. 2: lp. 1: ilość miesięcy)
4 Miesięczna stawka odpisu na fundusz remontowy (zł/1 m2 p.u.)
5 Łączny, miesięczny koszt utrzymania 1 m2 powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych (lp. 3 + lp. 4)
6 3 % wartości odtworzeniowej 1 m2 powierzchni użytkowej, o której mowa w art. 47 ust. 1 pkt 3 ustawy w skali miesiąca
7 Opłata miesięczna za używanie 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego
a dotychczasowa obowiązująca od ... do ... X
b opłata obowiązująca od ... X

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Kalkulacja stawki opłat

Wspólnota/spółdzielnia1) .........

za używanie 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego położonego w budynku wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni mieszkaniowej

(w zł)

Lp. Wyszczególnienie Poniesione koszty za okres od ... do .... Przewidywane koszty w okresie od ... do .... %

(kolumna 4:3)

1 2 3 4 5
I Kalkulacja kosztów oddziału regionalnego
1 Średnia powierzchnia użytkowa lokali mieszkalnych oddziału regionalnego (m2)
2 Koszty, o których mowa w art. 1a pkt 12 ustawy, ponoszone przez oddział regionalny, w tym:
a koszty administrowania
b podatek od nieruchomości
c opłaty z tytułu legalizacji przyrządów pomiarowych
3 Miesięczny koszt utrzymania 1 m2 powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych (lp. 2 : lp. 1 : ilość miesięcy)
II Opłata miesięczna wnoszona do wspólnoty (spółdzielni) za 1 m2 zgodnie z uchwałami
III Miesięczna stawka odpisu na fundusz remontowy (zł/1 m2 p.u.)
IV Łączny miesięczny koszt utrzymania 1 m2 powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych (lp. I.3 + lp. II + lp. III)
V 3 % wartości odtworzeniowej 1 m2 powierzchni użytkowej, o której mowa w art. 47 ust. 1 pkt 3 ustawy w skali miesiąca
VI Opłata miesięczna za używanie 1 m2 lokalu mieszkalnego:2)
a dotychczas obowiązująca od ... do ... X
b nowa opłata obowiązująca od ... X

1) Niepotrzebne skreślić.

2) Z zastrzeżeniem art. 36 ust. 2 ustawy.

1 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2005 r. Nr 132, poz. 1110 oraz z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711 i Nr 170, poz. 1217.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024