Egzaminy eksternistyczne z zakresu szkół artystycznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO1)
z dnia 31 maja 2006 r.
w sprawie egzaminów eksternistycznych z zakresu szkół artystycznych

Na podstawie art. 10 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa skład, warunki powoływania i odwoływania państwowych komisji egzaminacyjnych przeprowadzających egzaminy eksternistyczne z zakresu szkół artystycznych, tryb ich działania, szczegółowe warunki i tryb przeprowadzania egzaminów eksternistycznych, wysokość opłat pobieranych za ich przeprowadzenie oraz warunki wynagradzania członków państwowych komisji egzaminacyjnych.
§  2.
1.
Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego powołuje państwową komisję egzaminacyjną przeprowadzającą egzaminy eksternistyczne, zwaną dalej "komisją", przy szkole artystycznej lub zespole szkół artystycznych, zwanymi dalej "szkołą", na wniosek dyrektora szkoły artystycznej lub dyrektora zespołu szkół artystycznych.
2.
Komisję powołuje się na podstawie aktu powołania, na czas nieokreślony.
3.
Akt powołania określa w szczególności skład komisji oraz typy szkół, zawody, specjalności i specjalizacje, w zakresie których komisja przeprowadza egzaminy eksternistyczne.
4.
Wykaz szkół, przy których może być powołana komisja, oraz zawodów, w zakresie których komisja może przeprowadzać egzaminy eksternistyczne, zawiera załącznik do rozporządzenia.
§  3.
1.
W przypadku zaprzestania przez szkołę kształcenia w danym zawodzie, specjalności lub specjalizacji minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego określa w akcie powołania komisji termin zakończenia przeprowadzania egzaminów eksternistycznych w tym zakresie.
2.
Dyrektor szkoły informuje ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego o zmianach w organizacji kształcenia w szkole, w szczególności o zaprzestaniu kształcenia w zawodzie, specjalności lub specjalizacji.
§  4.
1.
W skład komisji wchodzą:
1)
przewodniczący komisji, którym jest dyrektor szkoły lub wskazany przez niego nauczyciel zatrudniony w szkole, posiadający co najmniej stopień nauczyciela mianowanego;
2)
członkowie komisji, którymi są nauczyciele zatrudnieni w szkole.
2.
W uzasadnionych przypadkach, na wniosek przewodniczącego komisji, minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego może powołać w skład komisji nauczycieli zatrudnionych w innej szkole oraz osoby niebędące nauczycielami posiadające przygotowanie w zakresie, w jakim komisja przeprowadza egzaminy eksternistyczne.
3.
Przewodniczący komisji kieruje pracami komisji, a w szczególności odpowiada za organizację i przebieg egzaminów eksternistycznych oraz prowadzenie dokumentacji tych egzaminów.
4.
Jeżeli przewodniczący komisji ze względu na stan zdrowia lub z innych przyczyn nie może wykonywać swoich obowiązków, minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego powierza pełnienie obowiązków przewodniczącego komisji jednemu z członków komisji.
5.
Komisja podejmuje uchwały zwykłą większością głosów w obecności co najmniej 2/3 jej składu. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego komisji.
6.
Obsługę administracyjną komisji zapewnia szkoła.
§  5.
Do egzaminów eksternistycznych z zakresu:
1)
ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, liceum plastycznego i ogólnokształcącej szkoły baletowej może przystąpić osoba, która posiada świadectwo ukończenia gimnazjum;
2)
szkoły policealnej może przystąpić osoba, która posiada świadectwo ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej lub dotychczasowej szkoły ponadpodstawowej, dających możliwość uzyskania świadectwa dojrzałości;
3)
szkoły pomaturalnej bibliotekarskiej i animatorów kultury może przystąpić osoba, która posiada świadectwo dojrzałości.
§  6.
Egzaminy eksternistyczne obejmują:
1)
egzaminy z zakresu obowiązkowych zajęć edukacyjnych, objętych ramowym planem nauczania dla danego typu szkoły;
2)
egzamin dyplomowy, z zastrzeżeniem § 17 ust. 3.
§  7.
Okres zdawania egzaminów, o których mowa w § 6, nie może być dłuższy niż 3 lata, a w przypadku szkół o dwuletnim cyklu kształcenia - rok, licząc od daty pierwszego egzaminu, ustalonej zgodnie z § 11 ust. 3. W uzasadnionych przypadkach, na wniosek osoby zdającej, przewodniczący komisji może przedłużyć okres zdawania egzaminów, nie więcej jednak niż o rok.
§  8.
Osoba ubiegająca się o przystąpienie do egzaminów, o których mowa w § 6 pkt 1, w danym roku szkolnym składa w wybranej szkole wniosek o dopuszczenie do tych egzaminów, w terminie do dnia 31 października. Do wniosku należy dołączyć odpowiednio świadectwo ukończenia szkoły lub świadectwo dojrzałości, o których mowa w § 5. W uzasadnionych przypadkach dyrektor szkoły może przedłużyć termin złożenia wniosku.
§  9.
1.
Komisja, na wniosek osoby, która ubiega się o przystąpienie do egzaminów, o których mowa w § 6 pkt 1, może zaliczyć poprzednio zdane egzaminy eksternistyczne z zajęć edukacyjnych z zakresu danego typu szkoły, jeżeli osoba ta ponownie ubiega się o przystąpienie do tych egzaminów, lub zrealizowane w szkole lub w uczelni zajęcia edukacyjne w zakresie odpowiadającym zajęciom objętym egzaminami.
2.
Egzaminy eksternistyczne lub zajęcia edukacyjne zalicza się na podstawie odpowiednio odpisu protokołu egzaminu eksternistycznego, świadectwa ukończenia szkoły, świadectwa promocyjnego lub indeksu.
3.
W przypadku zaliczenia egzaminów eksternistycznych lub zajęć edukacyjnych w protokole egzaminu eksternistycznego danej osoby, o którym mowa w § 11 ust. 2, jako oceny z egzaminów eksternistycznych, o których mowa w § 6 pkt 1, wpisuje się odpowiednio oceny uzyskane z poprzednio zdanego egzaminu lub oceny uzyskane na świadectwie ukończenia szkoły, świadectwie promocyjnym lub w indeksie.
4.
Wniosek o zaliczenie egzaminu eksternistycznego lub zajęć edukacyjnych może być składany do komisji w całym okresie zdawania egzaminów.
§  10.
Przewodniczący komisji informuje pisemnie osobę zainteresowaną o rozstrzygnięciu komisji w sprawie dopuszczenia do egzaminów, o których mowa w § 6 pkt 1, oraz zaliczenia egzaminów eksternistycznych lub zajęć edukacyjnych, o których mowa w § 9 ust. 1.
§  11.
1.
Przewodniczący komisji ustala obowiązujący osobę dopuszczoną do egzaminów, o których mowa w § 6 pkt 1, wykaz egzaminów, z uwzględnieniem zaliczeń, o których mowa w § 9 ust. 1.
2.
Dla osoby dopuszczonej do egzaminów zakłada się protokół egzaminów eksternistycznych według wzoru określonego w przepisach w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, sposobu dokonywania ich sprostowań i wydawania duplikatów, a także zasad legalizacji dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą oraz zasad odpłatności za wykonywanie tych czynności. Odpowiednich wpisów do protokołu egzaminów eksternistycznych dokonuje przewodniczący komisji lub upoważniony przez niego członek komisji.
3.
Przewodniczący komisji ustala z osobą dopuszczoną do egzaminów terminy, kolejność i zakres zdawanych egzaminów oraz informuje ją o obowiązującej podstawie programowej, podręcznikach i innych materiałach służących do nauki, w terminie miesiąca od dnia złożenia wniosku o dopuszczenie do egzaminów.
4.
Osoba dopuszczona do egzaminów może, za zgodą dyrektora szkoły, uczęszczać na wybrane grupowe zajęcia edukacyjne w szkole.
§  12.
1.
W celu przeprowadzenia egzaminów, o których mowa w § 6 pkt 1, przewodniczący komisji powołuje spośród członków komisji zespoły egzaminacyjne.
2.
W skład zespołu egzaminacyjnego wchodzą:
1)
przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, którym jest nauczyciel danej specjalności;
2)
dwóch członków zespołu egzaminacyjnego, którymi są nauczyciele tej samej lub pokrewnej specjalności lub osoby niebędące nauczycielami, o których mowa w § 4 ust. 2.
3.
Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego kieruje pracami zespołu egzaminacyjnego, a w szczególności odpowiada za prawidłowy przebieg egzaminów.
§  13.
1.
Egzaminy, o których mowa w § 6 pkt 1, przeprowadzane są w formie pisemnej, ustnej lub praktycznej. Formę egzaminu ustala komisja.
2.
Zespół egzaminacyjny opracowuje tematy egzaminów oraz ustala czas trwania poszczególnych egzaminów.
3.
Tematy egzaminów zatwierdza przewodniczący komisji.
4.
Tematy egzaminów są przygotowywane i przechowywane w warunkach uniemożliwiających ich nieuprawnione ujawnienie.
§  14.
Przed rozpoczęciem egzaminu, o którym mowa w § 6 pkt 1, sprawdza się tożsamość osoby zdającej.
§  15.
1.
Egzaminy, o których mowa w § 6 pkt 1, ocenia się według zasad oraz w stopniach według skali obowiązującej dla ocen klasyfikacyjnych, określonej w przepisach w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w publicznych szkołach i placówkach artystycznych.
2.
Ocenę z egzaminu przeprowadzonego w formie pisemnej proponuje przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, opatrując pracę osoby zdającej recenzją, która jest uzasadnieniem proponowanej oceny. Ocenę zatwierdza przewodniczący komisji.
3.
Ocenę z egzaminu przeprowadzonego w formie ustnej lub praktycznej ustala zespół egzaminacyjny zwykłą większością głosów. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego.
4.
Oceny z egzaminów wpisuje się do protokołu egzaminów eksternistycznych.
§  16.
1.
Przewodniczący komisji, na wniosek osoby, która nie przystąpiła do egzaminu, o którym mowa w § 6 pkt 1, w wyznaczonym terminie, przerwała ten egzamin albo nie zdała tego egzaminu, wyznacza jej termin ponownego egzaminu.
2.
W uzasadnionych przypadkach, w szczególności w razie odwołania komisji, zmiany zakresu, w jakim komisja przeprowadza egzaminy eksternistyczne, lub zmiany przez osobę zdającą miejsca zamieszkania, osoba zdająca może przystąpić do pozostałych egzaminów przed inną komisją wyznaczoną przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, przewodniczący komisji, a jeżeli komisja została odwołana - dyrektor szkoły, przekazuje odpis protokołu egzaminów eksternistycznych komisji, przed którą osoba zdająca zamierza zdawać pozostałe egzaminy.
§  17.
1.
Osoba, która zdała egzaminy, o których mowa w § 6 pkt 1, ustalone w wykazie, o którym mowa w § 11 ust. 1, może przystąpić do egzaminu dyplomowego.
2.
W uzasadnionych przypadkach, w szczególności w razie odwołania komisji, zmiany zakresu, w jakim komisja przeprowadza egzaminy eksternistyczne, lub zmiany przez osobę zdającą miejsca zamieszkania, osoba zdająca może przystąpić do egzaminu dyplomowego przed inną komisją wyznaczoną przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Odpis protokołu egzaminów eksternistycznych przewodniczący komisji, a w przypadku gdy komisja została odwołana - dyrektor szkoły, przekazuje komisji, przed którą osoba zdająca zamierza zdawać egzamin dyplomowy, na wniosek tej komisji lub osoby zdającej.
3.
Do egzaminu eksternistycznego obejmującego wyłącznie egzamin dyplomowy może przystąpić osoba, która w szkole nie przystąpiła do egzaminu dyplomowego, przerwała egzamin dyplomowy albo nie zdała egzaminu dyplomowego w części lub całości, oraz osoba, która zdała egzamin dyplomowy w zakresie danego zawodu i specjalności albo specjalizacji i zamierza zdawać egzamin dyplomowy w zakresie tego samego zawodu, ale innej specjalności albo specjalizacji.
4.
Osoby, o których mowa w ust. 1-3, składają do dyrektora szkoły pisemną deklarację o przystąpieniu do egzaminu dyplomowego, z zastrzeżeniem ust. 5.
5.
Osoba, o której mowa w ust. 3, dołącza do deklaracji o przystąpieniu do egzaminu dyplomowego odpowiednio odpis arkusza ocen, dyplom ukończenia szkoły lub świadectwo dojrzałości, a jeśli zdała w części egzamin dyplomowy - również odpis protokołu egzaminu dyplomowego.
6.
Dla osoby, o której mowa w ust. 3, zakłada się protokół, o którym mowa w § 11 ust. 2, do którego przewodniczący komisji lub upoważniony przez niego członek komisji wpisuje jako oceny z egzaminów eksternistycznych, o których mowa w § 6 pkt 1, odpowiednio oceny z dokumentów, o których mowa w ust. 5.
7.
Komisja, na wniosek osoby, która w szkole zdała w części egzamin dyplomowy, lub osoby, która zamierza zdawać egzamin dyplomowy w zakresie tego samego zawodu, ale innej specjalności albo specjalizacji, może zaliczyć odpowiednio część egzaminu dyplomowego zdaną w szkole lub część ustną zdanego egzaminu dyplomowego.
8.
Rozstrzygnięcie komisji dotyczące zaliczenia części egzaminu dyplomowego jest podejmowane na co najmniej miesiąc przed terminem egzaminu dyplomowego. Rozstrzygnięcie wpisuje się do protokołu egzaminu dyplomowego. W przypadku zaliczenia części egzaminu dyplomowego w protokole egzaminu dyplomowego jako ocenę z danej części egzaminu dyplomowego wpisuje się odpowiednio ocenę wpisaną do protokołu egzaminu dyplomowego lub ocenę uzyskaną z egzaminu dyplomowego w zakresie innej specjalności albo specjalizacji, wpisaną na świadectwie dojrzałości lub dyplomie ukończenia szkoły.
9.
Termin egzaminu dyplomowego wyznacza przewodniczący komisji.
10.
W zakresie nieuregulowanym w rozporządzeniu do egzaminu dyplomowego stosuje się odpowiednio zasady przeprowadzania egzaminu dyplomowego, skalę ocen i zasady oceniania określone w przepisach w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w publicznych szkołach i placówkach artystycznych.
11.
Do osoby przystępującej do egzaminu dyplomowego przepisy § 16 stosuje się odpowiednio.
12.
Osoba, która zdała egzamin dyplomowy, otrzymuje dyplom ukończenia szkoły według wzoru określonego w przepisach, o których mowa w § 11 ust. 2.
§  18.
1.
Kwestie sporne między osobą zdającą a komisją, wynikające ze stosowania przepisów dotyczących przeprowadzania egzaminów eksternistycznych, rozstrzyga minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Rozstrzygnięcie ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego jest ostateczne.
2.
W przypadku stwierdzenia, że w czasie egzaminów eksternistycznych zostały naruszone przepisy dotyczące ich przeprowadzania i fakt ten mógł mieć wpływ na wynik tych egzaminów, minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego może unieważnić egzaminy eksternistyczne w całości lub w części i zarządzić ponowne ich przeprowadzenie.
3.
W przypadku stwierdzenia rażących nieprawidłowości w pracy komisji minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego może odwołać komisję lub poszczególne osoby wchodzące w skład komisji.
§  19.
1.
Szkoła prowadzi księgę ewidencji osób przystępujących do egzaminów eksternistycznych.
2.
Księgę ewidencji prowadzi się na zasadach określonych dla księgi uczniów w przepisach w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne szkoły i placówki artystyczne dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji, z zastrzeżeniem ust. 3.
3.
Księgę ewidencji prowadzi się chronologicznie według dat wpływu do szkoły wniosku, o którym mowa w § 8, lub deklaracji, o której mowa w § 17 ust. 4.
§  20.
Szkoła, przy której powołano komisję, przechowuje dokumentację egzaminów eksternistycznych według zasad określonych w odrębnych przepisach.
§  21.
1.
Opłata za każdy egzamin, o którym mowa w § 6 pkt 1, z jednych zajęć edukacyjnych oraz za każdą część egzaminu dyplomowego wynosi 30 zł.
2.
Osoba przystępująca do egzaminu lub danej części egzaminu dyplomowego wnosi opłatę na rachunek bankowy wskazany przez dyrektora szkoły.
3.
Dyrektor szkoły może zwolnić osobę o niskich dochodach z całości lub części opłaty, na wniosek tej osoby, w szczególności gdy dochód na osobę samotnie gospodarującą albo na osobę w rodzinie nie jest większy niż kwoty, o których mowa w art. 8 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593, z późn. zm.3)).
§  22.
1.
Przewodniczącemu i członkom komisji przysługuje wynagrodzenie za przeprowadzenie egzaminu, o którym mowa w § 6 pkt 1, z jednych zajęć edukacyjnych oraz za każdą część egzaminu dyplomowego w wysokości 10 zł za każdą osobę zdającą.
2.
Wynagrodzenie wypłacane jest w terminie 30 dni po zakończeniu przeprowadzania egzaminów eksternistycznych w danym roku szkolnym.
§  23.
Egzaminy eksternistyczne z zakresu dotychczasowych typów szkół artystycznych są przeprowadzane do dnia 31 sierpnia 2007 r.
§  24.
1.
Osoby, które przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zostały dopuszczone do egzaminów eksternistycznych lub złożyły podanie o dopuszczenie do egzaminów eksternistycznych, mogą zdawać te egzaminy przed komisjami egzaminacyjnymi powołanymi przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
2.
Osoby, o których mowa w ust. 1, zdają egzaminy eksternistyczne na zasadach określonych w niniejszym rozporządzeniu.
3.
Komisje egzaminacyjne, o których mowa w ust. 1, przeprowadzają egzaminy eksternistyczne wyłącznie dla osób, o których mowa w ust. 1, oraz działają do czasu zakończenia zdawania przez te osoby egzaminów eksternistycznych.
4.
Dyrektor szkoły informuje niezwłocznie pisemnie ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego o zakończeniu przeprowadzania egzaminów eksternistycznych przez komisję egzaminacyjną.
§  25.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.4)
______

1) Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego kieruje działem administracji rządowej - kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 października 2005 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dz. U. Nr 220, poz. 1889).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2703 i Nr 281, poz. 2781 oraz z 2005 r. Nr 17, poz. 141, Nr 94, poz. 788, Nr 122, poz. 1020, Nr 131, poz. 1091, Nr 167, poz. 1400 i Nr 249, poz. 2104.

3) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 99, poz. 1001 i Nr 273, poz. 2703 oraz z 2005 r. Nr 64, poz. 565, Nr 94, poz. 788, Nr 164, poz. 1366, Nr 175, poz. 1462, Nr 179, poz. 1487 i Nr 180, poz. 1493.

4) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Kultury i Sztuki z dnia 10 września 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania egzaminów eksternistycznych w publicznych szkołach artystycznych oraz zasad odpłatności za ich przeprowadzanie (Dz. U. Nr 87, poz. 974).

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ SZKÓŁ ARTYSTYCZNYCH I ZESPOŁÓW SZKÓŁ ARTYSTYCZNYCH, PRZY KTÓRYCH MOGĄ BYĆ POWOŁYWANE PAŃSTWOWE KOMISJE EGZAMINACYJNE PRZEPROWADZAJĄCE EGZAMINY EKSTERNISTYCZNE

Lp. Nazwa szkoły lub zespołu szkół Adres Zawód
1 2 3 4
województwo dolnośląskie
1 Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia

im. Stanisława Moniuszki

ul. Piłsudskiego 26

58-500 Jelenia Góra

muzyk
2 Zespół Szkół Muzycznych ul. Roosevelta 26

59-220 Legnica

muzyk
3 Państwowa Szkoła Muzyczna II stopnia

im. Ryszarda Bukowskiego

ul. Podwale 68/69

50-449 Wrocław

muzyk
4 Państwowe Pomaturalne Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy ul. Niemcewicza 4

50-238 Wrocław

animator kultury, bibliotekarz
województwo kujawsko-pomorskie
5 Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia

im. Juliusza Zarębskiego

ul. Kilińskiego 16 A

88-100 Inowrocław

muzyk
6 Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia

im. Stanisława Moniuszki

ul. Armii Krajowej 10

86-300 Grudziądz

muzyk
7 Państwowy Zespół Szkół Muzycznych

im. Artura Rubinsteina

ul. Andrzeja Szwalbego 1

85-080 Bydgoszcz

muzyk
8 Zespół Szkół Muzycznych ul. Wiejska 29

87-800 Włocławek

muzyk
9 Zespół Szkół Muzycznych

im. Karola Szymanowskiego

ul. Mickiewicza 28

87-100 Toruń

muzyk
10 Zespół Szkół Plastycznych

im. Leona Wyczółkowskiego

ul. Konarskiego 2

85-066 Bydgoszcz

plastyk
województwo lubelskie
11 Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia

im. Ignacego Jana Paderewskiego

ul. Lubelska 3

22-100 Chełm

muzyk
12 Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia

im. Karola Lipińskiego

ul. Muzyczna 10

20-612 Lublin

muzyk
13 Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia

im. Tadeusza Szeligowskiego

ul. Gospodarcza 26

20-213 Lublin

muzyk
14 Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia

im. Karola Szymanowskiego

ul. Pereca 2

22-400 Zamość

muzyk
15 Zespół Szkół Plastycznych ul. Muzyczna 10 A

20-612 Lublin

plastyk
16 Liceum Plastyczne

im. Bernarda Morando

ul. Pereca 2

22-400 Zamość

plastyk
17 Państwowe Liceum Plastyczne im. Józefa Chełmońskiego Al. Lipowa 30

24-140 Nałęczów

plastyk
województwo lubuskie
18 Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia

im. Tadeusza Szeligowskiego

ul. B. Chrobrego 3

66-400 Gorzów Wielkopolski

muzyk
19 Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia

im. Mieczysława Karłowicza

ul. Chrobrego 26

65-052 Zielona Góra

muzyk
20 Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia

im. Henryka Wieniawskiego

ul. Pomorska 14

68-100 Żagań

muzyk
21 Liceum Plastyczne ul. Bema 1

66-400 Gorzów Wielkopolski

plastyk
22 Zespół Szkół Plastycznych ul. S. Batorego 70 A

65-735 Zielona Góra

plastyk
województwo łódzkie
23 Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia ul. Grobelna 6

95-200 Pabianice

muzyk
24 Zespół Szkół Muzycznych

im. Stanisława Moniuszki

ul. Rojna 20

91-134 Łódź

muzyk
25 Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia

im. Karola Kurpińskiego

Park Wiosny Ludów

99-300 Kutno

muzyk
26 Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia Al. Kościuszki 3

98-220 Zduńska Wola

muzyk
27 Zespół Szkół Plastycznych

im. Tadeusza Makowskiego

ul. Gandhiego 14

91-012 Łódź

plastyk
28 Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa

im. Feliksa Parnella

ul. Wrocławska 3/5

91-052 Łódź

tancerz
województwo małopolskie
29 Państwowa Szkoła Muzyczna II stopnia

im. Władysława Żeleńskiego

ul. Basztowa 9

31-134 Kraków

muzyk
30 Zespół Państwowych Szkół Muzycznych

im. Mieczysława Karłowicza

Osiedle Centrum E bl. 2

31-934 Kraków

muzyk
31 Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia

im. Fryderyka Chopina

ul. Basztowa 6

31-134 Kraków

muzyk
32 Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia

im. Fryderyka Chopina

ul. Nawojowska 213

33-300 Nowy Sącz

muzyk
33 Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia

im. Fryderyka Chopina

ul. Parkowa 12

34-400 Nowy Targ

muzyk
34 Zespół Szkół Muzycznych ul. Mickiewicza 7

33-100 Tarnów

muzyk
35 Zespół Szkół Plastycznych ul. Mlaskotów 6

30-117 Kraków

plastyk
36 Zespół Szkół Plastycznych ul. Kościeliska 35

34-500 Zakopane

plastyk
37 Zespół Szkół Plastycznych ul. Westwalewicza 6

33-100 Tarnów

plastyk
województwo mazowieckie
38 Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia ul. Sienkiewicza 24

06-500 Mława

muzyk
39 Zespół Państwowych Szkół Muzycznych Nr 3

im. Grażyny Bacewicz

ul. Tyszkiewicza 42

01-172 Warszawa

muzyk
40 Zespół Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 ul. Miodowa 22 c-d

00-246 Warszawa

muzyk
41 Zespół Państwowych Szkół Muzycznych

im. Fryderyka Chopina

ul. Bednarska 11

00-310 Warszawa

muzyk
42 Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia

im. Zygmunta Noskowskiego

ul. Traugutta 7

07-400 Ostrołęka

muzyk
43 Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia

im. Karola Szymanowskiego

ul. Kolegialna 23

09-402 Płock

muzyk
44 Zespół Szkół Muzycznych

im. Oskara Kolberga

ul. Waryńskiego 2

26-610 Radom

muzyk
45 Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia

im. Fryderyka Chopina

ul. Głowackiego 2

96-500 Sochaczew

muzyk
46 Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia

im. Ignacego Jana Paderewskiego

ul. Narutowicza 39 b

96-300 Żyrardów

muzyk
47 Zespół Szkół Muzycznych ul. Podlaska 14

08-101 Siedlce

muzyk
48 Zespół Państwowych Szkół Plastycznych

im. Wojciecha Gersona

ul. Smocza 6

01-009 Warszawa

plastyk
49 Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa

im. Romana Turczynowicza

ul. Moliera 2/4

00-076 Warszawa

tancerz
50 Państwowa Szkoła Sztuki Cyrkowej ul. Narbutta 65/71

02-524 Warszawa

aktor scen cyrkowych
województwo opolskie
51 Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia

im. Witolda Lutosławskiego

ul. Rynek Solny 2

48-300 Nysa

muzyk
52 Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia

im. Fryderyka Chopina

ul. Strzelców Bytomskich 18

45-084 Opole

muzyk
53 Zespół Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego

im. Jana Cybisa

ul. Strzelców Bytomskich 10

45-084 Opole

plastyk
województwo podkarpackie
54 Zespół Szkół Muzycznych

im. Ignacego Jana Paderewskiego

ul. Ignacego Jana Paderewskiego 7

38-400 Krosno

muzyk
55 Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Wandy Kossakowej ul. Podgórze 25

38-500 Sanok

muzyk
56 Zespół Państwowych Szkół Muzycznych

im. Artura Malawskiego

ul. Słowackiego 91

37-700 Przemyśl

muzyk
57 Zespół Szkół Muzycznych nr 1

im. Karola Szymanowskiego

ul. Fryderyka Chopina 32

35-055 Rzeszów

muzyk
58 Zespół Szkół Muzycznych nr 2 im. Wojciecha Kilara ul. Jana III Sobieskiego 15

35-002 Rzeszów

muzyk
59 Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia

im. Mieczysława Karłowicza

ul. Kościuszki 10

39-300 Mielec

muzyk
60 Zespół Szkół Plastycznych ul. Staszica 16 A

35-051 Rzeszów

plastyk
61 Liceum Plastyczne

im. Tadeusza Brzozowskiego

ul. Lewakowskiego 47

38-400 Krosno

plastyk
62 Państwowe Pomaturalne Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy ul. Mirandoli Pika 8

38-400 Krosno

animator kultury, bibliotekarz
województwo podlaskie
63 Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia Al. Legionów 36

18-400 Łomża

muzyk
64 Zespół Szkół Muzycznych

im. Ignacego Paderewskiego

ul. Podleśna 2

15-227 Białystok

muzyk
65 Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia ul. Noniewicza 83

16-400 Suwałki

muzyk
66 Liceum Plastyczne ul. M. Skłodowskiej-Curie 1

18-400 Łomża

plastyk
67 Liceum Plastyczne

im. Artura Grottgera

Pl. Kościuszki 1

16-030 Supraśl

plastyk
województwo pomorskie
68 Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia

im. Feliksa Nowowiejskiego

ul. Gnilna 3

80-847 Gdańsk

muzyk
69 Zespół Szkół Muzycznych ul. Dmowskiego 16 B

80-264 Gdańsk-Wrzeszcz

muzyk
70 Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia

im. Ignacego Jana Paderewskiego

ul. Szczecińska 106

76-200 Słupsk

muzyk
71 Zespół Szkół Plastycznych ul. Orłowska 39

81-522 Gdynia-Orłowo

plastyk
72 Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa ul. Legionów 3

80-441 Gdańsk-Wrzeszcz

tancerz
73 Państwowe Policealne Studium Wokalno-Aktorskie

im. Danuty Baduszkowej

Plac Grunwaldzki 1

81-372 Gdynia

aktor scen muzycznych
województwo śląskie
74 Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia

im. Stanisława Moniuszki

Pl. Marcina Lutra 7

43-300 Bielsko-Biała

muzyk
75 Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia

im. Fryderyka Chopina

ul. Moniuszki 17

41-902 Bytom

muzyk
76 Zespół Szkół Muzycznych ul. Jasnogórska 17

42-200 Częstochowa

muzyk
77 Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia

im. Grzegorza Fitelberga

ul. Dąbrowskiego 43

41-500 Chorzów

muzyk
78 Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia ul. Wieczorka 6

44-100 Gliwice

muzyk
79 Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia

im. Mieczysława Karłowicza

ul. Teatralna 16

40-003 Katowice

muzyk
80 Zespół Państwowych Szkół Muzycznych ul. Ułańska 7 B

40-887 Katowice

muzyk
81 Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia

im. Stanisława Moniuszki

ul. Wł. Reymonta 7A

41-800 Zabrze

muzyk
82 Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia

im. Karola i Antoniego Szafranków

ul. Powstańców Śląskich 27

44-200 Rybnik

muzyk
83 Zespół Szkół Plastycznych ul. Kosmonautów 8

41-303 Dąbrowa Górnicza

plastyk
84 Zespół Szkół Plastycznych ul. Ułańska 7 A

40-887 Katowice

plastyk
85 Ogółnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych ul. Sitki 55

41-810 Zabrze

plastyk
86 Zespół Szkół Plastycznych ul. Sikorskiego 8

43-300 Bielsko-Biała

plastyk
87 Zespół Szkół Plastycznych

im. Jacka Malczewskiego

ul. Pułaskiego 15

42-200 Częstochowa

plastyk
88 Ogółnokształcąca Szkoła Baletowa

im. Ludomira Różyckiego

ul. Jagiellońska 23

41-902 Bytom

tancerz
województwo świętokrzyskie
89 Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia

im. Ludomira Różyckiego

ul. Głowackiego 7

25-368 Kielce

muzyk
90 Zespół Państwowych Szkół Plastycznych

im. Józefa Szermentowskiego

ul. Radiowa 3

25-314 Kielce

plastyk
województwo warmińsko-mazurskie
91 Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia

im. Fryderyka Chopina

ul. Kościuszki 39

10-503 Olsztyn

muzyk
województwo wielkopolskie
92 Zespół Szkół Muzycznych ul. Związku Walki Młodych 1

64-920 Piła

muzyk
93 Zespół Państwowych Szkół Muzycznych ul. Mieszka I 20

62-200 Gniezno

muzyk
94 Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia

im. Ignacego Jana Paderewskiego

ul. 3 Maja 50

62-500 Konin

muzyk
95 Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia

im. Henryka Melcera

Pl. Jana Pawła II 9

62-800 Kalisz

muzyk
96 Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia ul. Wolności 29 A

63-400 Ostrów Wielkopolski

muzyk
97 Zespół Szkół Muzycznych ul. Głogowska 90

60-262 Poznań

muzyk
98 Poznańska Ogółnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia

im. Mieczysława Karłowicza

ul. Solna 12

61-736 Poznań

muzyk
99 Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia ul. Racławicka 20

64-100 Leszno

muzyk
100 Zespół Szkół Plastycznych ul. Powstańców Wielkopolskich 4

62-600 Koło

plastyk
101 Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa

im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej

ul. Gołębia 8

61-834 Poznań

tancerz
102 Państwowe Pomaturalne Studium Kształcenia Animatorów Kultury ul. Podmiejska 25 a

62-800 Kalisz

animator kultury
województwo zachodniopomorskie
103 Zespół Szkół Muzycznych

im. Feliksa Nowowiejskiego

ul. Staromłyńska 13

70-561 Szczecin

muzyk
104 Zespół Państwowych Szkół Muzycznych

im. Grażyny Bacewicz

ul. Fałata 32

75-434 Koszalin

muzyk
105 Szkoła Muzyczna I i II stopnia

im. Oskara Kolberga

ul. 3 Maja 2

78-400 Szczecinek

muzyk
106 Liceum Plastyczne

im. Constantina Brancusi

ul. Kurkowa 1

70-543 Szczecin

plastyk

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024