Zm.: rozporządzenie w sprawie służby przygotowawczej w Służbie Celnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 26 lipca 2005 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie służby przygotowawczej w Służbie Celnej

Na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej (Dz. U. z 2004 r. Nr 156, poz. 1641 i Nr 273, poz. 2703) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 19 kwietnia 2000 r. w sprawie służby przygotowawczej w Służbie Celnej (Dz. U. Nr 36, poz. 407 oraz z 2002 r. Nr 43, poz. 395) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 2 i 3 otrzymują brzmienie:

"§ 2. Program przebiegu służby przygotowawczej obejmuje:

1) szkolenie wstępne,

2) zasadniczy kurs celny,

3) szkolenie z języka obcego w zakresie umożliwiającym wykonywanie obowiązków służbowych,

4) praktykę zawodową.

§ 3. 1. Szkolenie wstępne, o którym mowa w § 2 pkt 1, polega na zapoznaniu osoby przyjętej do służby z organizacją i zadaniami związanymi z określonym stanowiskiem pracy, strukturą organizacyjną Służby Celnej, podstawową terminologią zawodową, procedurami celnymi i związanymi z tym dokumentami oraz Kodeksem etyki funkcjonariusza Służby Celnej.

2. Szkolenie wstępne trwa 6 miesięcy i odbywa się w jednostce, w której funkcjonariusz celny pełni służbę.

3. Szkolenie wstępne obejmuje szkolenie praktyczne w wybranych komórkach organizacyjnych Służby Celnej.

4. Szkolenie wstępne polega na bezpośrednim wykonywaniu przez funkcjonariusza celnego obowiązków służbowych pod nadzorem wyznaczonego opiekuna.

5. Opiekuna wyznacza kierownik jednostki, w której funkcjonariusz celny odbywa służbę przygotowawczą; opiekunem może zostać funkcjonariusz celny mianowany do służby stałej.";

2)
w § 4 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Program zasadniczego kursu celnego obejmuje:

1) część ogólną, jednolitą dla wszystkich uczestników, zawierającą podstawy wiedzy zawodowej,

2) część profilowaną, zawierającą szczegółowe przepisy z zakresu prawa celnego, administracyjnego, podatkowego, karnego skarbowego i dewizowego, taryfy celnej, wartości celnej oraz reguł pochodzenia towarów.";

3)
w § 8:
a)
ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Część pisemna egzaminu trwa nie dłużej niż 90 minut.",

b)
ust. 7 i 8 otrzymują brzmienie:

"7. Warunkiem zdania części pisemnej egzaminu jest uzyskanie przez funkcjonariusza celnego co najmniej 60 punktów.

8. W przypadku uzyskania z części pisemnej egzaminu mniej niż 60 punktów funkcjonariusz celny nie jest dopuszczony do części ustnej egzaminu.";

4)
§ 9 i 10 otrzymują brzmienie:

"§ 9. 1. Część ustna egzaminu, o którym mowa w § 7, polega na udzieleniu odpowiedzi na 8 pytań obejmujących zagadnienia, o których mowa w § 4 ust. 2, zamieszczonych w wylosowanym zestawie. Do zestawów pytań przepis § 8 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

2. Komisja egzaminacyjna ocenia odpowiedzi udzielane przez funkcjonariusza celnego na poszczególne pytania, biorąc pod uwagę poprawność i kompletność odpowiedzi; za każdą odpowiedź przyznaje się od 0 do 10 punktów.

3. Warunkiem zdania części ustnej egzaminu jest uzyskanie przez funkcjonariusza celnego co najmniej 40 punktów.

4. Komisja egzaminacyjna zapewni zdającemu co najmniej 15 minut na przygotowanie się do odpowiedzi na pytania zawarte w wylosowanym zestawie pytań.

§ 10. 1. Warunkiem zdania egzaminu, o którym mowa w § 7, jest uzyskanie przez funkcjonariusza celnego co najmniej 60 punktów z części pisemnej oraz co najmniej 40 punktów z części ustnej.

2. Przy ustalaniu oceny pozytywnej stosuje się następującą skalę ocen, w zależności od uzyskanej przez funkcjonariusza celnego łącznej liczby punktów z obu części egzaminu:

1) bardzo dobrą (146 i więcej punktów),

2) dobrą (121-145 punktów),

3) dostateczną (100-120 punktów).";

5)
w § 14 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Egzamin zawodowy, o którym mowa w § 1 pkt 2, składa funkcjonariusz celny zwolniony przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych od obowiązku uczestniczenia w części ogólnej zasadniczego kursu celnego.";

6)
w § 16 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Praktyka zawodowa, o której mowa w § 2 pkt 4, trwa od otrzymania zaświadczenia, o którym mowa w § 12 lub w § 15, do mianowania do służby stałej i ma na celu pogłębienie oraz utrwalenie umiejętności praktycznych w powiązaniu z wiedzą teoretyczną, przygotowujące funkcjonariusza celnego w służbie przygotowawczej do sprawnego wykonywania zadań na przyszłych stanowiskach służbowych.";

7)
§ 19-21 otrzymują brzmienie:

"§ 19. 1. Część pisemna egzaminu potwierdzającego znajomość języka obcego polega na wykonaniu 60 poleceń z zakresu znajomości gramatyki i słownictwa.

2. Teksty poleceń egzaminacyjnych, o których mowa w ust. 1, mają charakter poufny; opracowuje je właściwa w sprawach szkoleń komórka organizacyjna urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych, a zatwierdza minister właściwy do spraw finansów publicznych.

3. Do trybu przeprowadzania egzaminu przepisy § 8 ust. 3-6 stosuje się odpowiednio.

4. Warunkiem zdania części pisemnej egzaminu jest uzyskanie przez funkcjonariusza celnego co najmniej 45 punktów.

5. W przypadku uzyskania z części pisemnej egzaminu mniej niż 45 punktów funkcjonariusz celny nie jest dopuszczony do części ustnej egzaminu.

6. Funkcjonariusz celny ma prawo wglądu do ocenionej pracy wyłącznie w obecności osoby wchodzącej w skład komisji egzaminacyjnej.

§ 20. 1. Część ustna egzaminu potwierdzającego znajomość języka obcego polega na przeprowadzeniu rozmowy sprawdzającej umiejętność porozumiewania się w języku obcym w sytuacjach związanych z wykonywaną pracą.

2. Komisja egzaminacyjna ocenia wypowiedź funkcjonariusza celnego według następujących kryteriów:

1) płynności wypowiedzi,

2) poprawności gramatycznej wypowiedzi,

3) zasobu słownictwa fachowego

- przyznając za każde z nich od 0 do 10 punktów.

3. Warunkiem zdania części ustnej egzaminu jest uzyskanie przez funkcjonariusza celnego co najmniej 15 punktów.

§ 21. 1. Warunkiem zdania egzaminu potwierdzającego znajomość języka obcego jest uzyskanie przez funkcjonariusza celnego co najmniej 45 punktów z części pisemnej oraz co najmniej 15 punktów z części ustnej.

2. Przy ustalaniu oceny pozytywnej stosuje się następującą skalę ocen w zależności od uzyskanej przez funkcjonariusza celnego łącznej liczby punktów z obu części egzaminu:

1) bardzo dobrą (83 i więcej punktów),

2) dobrą (71-82 punktów),

3) dostateczną (60-70 punktów).".

§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024