Nostryfikacja stopni naukowych i stopni w zakresie sztuki uzyskanych za granicą.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU1)
z dnia 3 czerwca 2005 r.
w sprawie nostryfikacji stopni naukowych i stopni w zakresie sztuki uzyskanych za granicą

Na podstawie art. 24 ust. 4 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (Dz. U. Nr 65, poz. 595) zarządza się, co następuje:
§  1.
Nostryfikacji stopni naukowych lub stopni w zakresie sztuki uzyskanych za granicą dokonuje rada jednostki organizacyjnej, zwana dalej "radą", uprawnionej do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego określonej dziedziny nauki lub stopnia doktora habilitowanego określonej dziedziny sztuki, w zakresie danej dziedziny nauki lub sztuki.
§  2.
1.
Osoba ubiegająca się o nostryfikację stopnia naukowego lub stopnia w zakresie sztuki uzyskanego za granicą, zwana dalej "kandydatem", składa do wybranej rady podanie wraz z następującymi załącznikami:
1)
oryginałem dyplomu potwierdzającego uzyskanie stopnia naukowego lub stopnia w zakresie sztuki;
2)
kopią rozprawy stanowiącej podstawę przyznania kandydatowi stopnia naukowego lub stopnia w zakresie sztuki;
3)
kopią dyplomu ukończenia studiów wyższych lub dyplomu potwierdzającego uzyskanie stopnia naukowego lub stopnia w zakresie sztuki, na podstawie którego kandydat wszczął procedurę uzyskania stopnia naukowego lub stopnia w zakresie sztuki, o uznanie którego się ubiega;
4)
życiorysem w języku polskim;
5)
oświadczeniem, że stopień naukowy lub stopień w zakresie sztuki, o którego nostryfikację kandydat się ubiega, nie stanowił dotychczas przedmiotu postępowania nostryfikacyjnego w żadnej polskiej szkole wyższej albo innej placówce naukowej.
2.
Rada może zażądać:
1)
legalizacji dyplomu, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, przez właściwego konsula Rzeczypospolitej Polskiej, odpowiednie przedstawicielstwo dyplomatyczne lub konsularne państwa, w którego systemie edukacji działa instytucja, która nadała stopień naukowy lub stopień w zakresie sztuki;
2)
przedstawienia dokumentów stwierdzających przebieg przewodu prowadzącego do nadania stopnia naukowego lub stopnia w zakresie sztuki;
3)
przedstawienia wykazu publikacji stanowiących dorobek naukowy kandydata;
4)
tłumaczenia na język polski dokumentów, o których mowa w pkt 2 i 3 oraz ust. 1 pkt 1-3.
3.
Rada może zażądać tłumaczenia na język polski dokumentów, o których mowa w ust. 1 pkt 1-3 oraz ust. 2 pkt 2 i 3, sporządzonego lub poświadczonego przez właściwego konsula Rzeczypospolitej Polskiej lub tłumacza przysięgłego wpisanego na listę tłumaczy przysięgłych prowadzoną przez Ministra Sprawiedliwości.
§  3.
1.
W przypadku stwierdzenia braku właściwości, ustalonej zgodnie z § 1, rada wydaje postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania nostryfikacyjnego.
2.
Na postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania nostryfikacyjnego służy zażalenie do rektora szkoły wyższej albo kierownika placówki naukowej.
§  4.
1.
Postępowanie nostryfikacyjne kończy się uchwałami rady w sprawie:
1)
uznania stopnia naukowego lub stopnia w zakresie sztuki uzyskanego za granicą za równorzędny z odpowiednim polskim stopniem naukowym lub stopniem w zakresie sztuki;
2)
odmowy uznania stopnia naukowego lub stopnia w zakresie sztuki uzyskanego za granicą.
2.
Rada przed podjęciem uchwał, o których mowa w ust. 1, może podjąć uchwałę w przedmiocie:
1)
wyznaczenia recenzentów rozprawy stanowiącej podstawę uzyskania stopnia naukowego lub stopnia w zakresie sztuki;
2)
złożenia przez kandydata egzaminów doktorskich, kolokwium habilitacyjnego lub wygłoszenia przez kandydata wykładu habilitacyjnego.
3.
Przy podejmowaniu uchwał, o których mowa w ust. 1 i 2, stosuje się przepisy określające zasady głosowania przy przeprowadzaniu przewodów doktorskich i habilitacyjnych.
4.
Do prawomocności uchwał, o których mowa w ust. 1 pkt 1, stosuje się odpowiednio przepisy regulujące prawomocność uchwał o nadaniu stopnia doktora i doktora habilitowanego.
§  5.
1.
Kandydat może odwołać się od uchwały, o której mowa w § 4 ust. 1, do Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów.
2.
Przy składaniu i rozpatrywaniu odwołania, o którym mowa w ust. 1, stosuje się przepisy o składaniu i rozpatrywaniu odwołań od uchwał kończących czynności przewodu doktorskiego i habilitacyjnego.
§  6.
1.
Po uprawomocnieniu się uchwały, o której mowa w § 4 ust. 1 pkt 1, jednostka organizacyjna wydaje kandydatowi zaświadczenie o uznaniu stopnia naukowego lub stopnia w zakresie sztuki uzyskanego za granicą za równorzędny z odpowiednim polskim stopniem naukowym lub stopniem w zakresie sztuki, w którym określa w szczególności:
1)
nazwę stopnia naukowego lub stopnia w zakresie sztuki uzyskanego za granicą oraz numer i datę wystawienia dyplomu potwierdzającego jego uzyskanie;
2)
nazwę i siedzibę instytucji, która nadała stopień naukowy lub stopień w zakresie sztuki za granicą;
3)
nazwę państwa, w którego systemie edukacji działa instytucja, o której mowa w pkt 2;
4)
imię i nazwisko oraz datę i miejsce urodzenia osoby, która uzyskała za granicą stopień naukowy lub stopień w zakresie sztuki;
5)
nazwę polskiego stopnia naukowego lub stopnia w zakresie sztuki, z którym jest równorzędny stopień naukowy lub stopień w zakresie sztuki uzyskany za granicą.
2.
Zaświadczenie, o którym mowa w ust. 1, jest ważne jedynie łącznie z oryginałem dyplomu potwierdzającym uzyskanie za granicą stopnia naukowego lub stopnia w zakresie sztuki.
§  7.
1.
Kierownik jednostki organizacyjnej prowadzającej postępowanie nostryfikacyjne ustala wysokość opłaty związanej z przeprowadzeniem tego postępowania, uwzględniając w szczególności:
1)
koszty recenzji rozpraw doktorskich i habilitacyjnych określone odpowiednio dla prac w języku polskim oraz w języku obcym;
2)
koszty przeprowadzenia egzaminów doktorskich lub kolokwium habilitacyjnego.
2.
Opłata, o której mowa w ust. 1, wnoszona jest na rachunek bankowy albo do kasy jednostki organizacyjnej, której rada przeprowadza postępowanie nostryfikacyjne.
3.
Opłata, o której mowa w ust. 1, wnoszona jest niezależnie od wyniku postępowania nostryfikacyjnego.
4.
W uzasadnionych przypadkach kierownik jednostki organizacyjnej prowadzącej postępowanie nostryfikacyjne może na wniosek kandydata obniżyć wysokość lub zwolnić z opłaty, o której mowa w ust. 1.
§  7a. 1
Stopień naukowy doktora przyznany przez Europejski Instytut Uniwersytecki, zgodnie z Konwencją powołującą Europejski Instytut Uniwersytecki, sporządzoną we Florencji dnia 19 kwietnia 1972 r., uznaje się za równorzędny z odpowiednim polskim stopniem naukowym doktora, bez konieczności przeprowadzania postępowania nostryfikacyjnego.
§  8.
1. 2
Z postępowania nostryfikacyjnego może zostać zwolniona osoba, która ubiega się o wszczęcie przewodu habilitacyjnego i posiada stopień naukowy lub stopień w zakresie sztuki uzyskany w państwie członkowskim Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub w państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym.
2.
O zwolnieniu z postępowania nostryfikacyjnego decyduje rada, w której osoba, o której mowa w ust. 1, ubiega się o wszczęcie przewodu habilitacyjnego.
3.
Osoba, o której mowa w ust. 1, składa do rady, o której mowa w ust. 2, podanie wraz z załącznikami wymienionymi w § 2 ust. 1.
4.
Rada, o której mowa w ust. 2, może zażądać także załączników wymienionych w § 2 ust. 2 i 3.
§  9.
Wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia postępowania nostryfikacyjne prowadzone są dalej zgodnie z dotychczasowymi przepisami.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.2)
______

1) Minister Edukacji Narodowej i Sportu kieruje działem administracji rządowej - szkolnictwo wyższe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji Narodowej i Sportu (Dz. U. Nr 134, poz. 1426).

2) Z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia traci moc rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 lipca 1991 r. w sprawie zasad i trybu nostryfikacji stopni naukowych uzyskanych za granicą (Dz. U. Nr 69, poz. 296).

1 § 7a dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 5 grudnia 2007 r. (Dz.U.07.233.1714) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 2007 r.
2 § 8 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 5 grudnia 2007 r. (Dz.U.07.233.1714) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 2007 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024