Zabezpieczenia akcyzowe.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 1 marca 2004 r.
w sprawie zabezpieczeń akcyzowych

Na podstawie art. 45 ust. 6, art. 46 ust. 3, art. 48 ust. 3 i art. 52 ust. 4 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
przypadki, w których można stosować zabezpieczenie ryczałtowe, oraz szczegółowy sposób ustalania wysokości zabezpieczenia generalnego i ryczałtowego;
2)
sposób i miejsce złożenia zabezpieczenia akcyzowego;
3)
wykaz gwarantów uprawnionych do udzielania gwarancji bankowej i ubezpieczeniowej;
4)
szczegółowe warunki i tryb zwrotu zabezpieczenia akcyzowego.
§  2. 
1. 
Zabezpieczenie akcyzowe, w formie zabezpieczenia ryczałtowego, można stosować w przypadku zabezpieczania zobowiązań podatkowych powstałych z tytułu produkcji wyrobów akcyzowych w składzie podatkowym.
2. 
Zabezpieczenie ryczałtowe można stosować w przypadku, gdy prowadzący skład podatkowy:
1)
ma swoją siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium kraju;
2)
jego sytuacja finansowa i posiadany majątek zapewniają wywiązywanie się z zobowiązań podatkowych;
3)
do wniosku o wyrażenie zgody na stosowanie zabezpieczenia ryczałtowego dołączy:
a)
aktualny odpis z rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym albo zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej,
b)
potwierdzenie zgłoszenia rejestracyjnego podatnika podatku akcyzowego,
c)
zaświadczenie o nadaniu statystycznego numeru identyfikacyjnego REGON i numeru identyfikacji podatkowej NIP,
d)
zaświadczenie, wydane przez:
-
naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla siedziby lub miejsca zamieszkania prowadzącego skład podatkowy - o niezaleganiu przez prowadzącego skład podatkowy w podatkach stanowiących dochód budżetu państwa,
-
właściwy dla siedziby lub miejsca zamieszkania prowadzącego skład podatkowy oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - o niezaleganiu przez prowadzącego skład podatkowy ze składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne,
e)
pozytywną opinię o sytuacji finansowej prowadzącego skład podatkowy, wydaną przez bank prowadzący jego rachunek rozliczeniowy,
f)
oświadczenie prowadzącego skład podatkowy, z którego wynika, iż względem prowadzącego skład podatkowy nie jest prowadzone postępowanie likwidacyjne, układowe, upadłościowe lub egzekucyjne,
g)
oświadczenie o największej kwocie zobowiązania podatkowego, o której mowa w § 4 ust. 1 pkt 1 lub pkt 2.
3. 
Dokumentów, o których mowa w ust. 2 pkt 3 lit. a-c, nie dołącza się, jeżeli zostały one wcześniej złożone w urzędzie celnym, do którego jest składany wniosek, a dane w nich zawarte są aktualne. W takim przypadku obowiązany powinien wskazać we wniosku numer sprawy, przy której złożono te dokumenty.
4. 
Dokumenty, o których mowa w ust. 2 pkt 3 lit. d tiret pierwszy, powinny być wystawione nie wcześniej niż miesiąc przed datą złożenia wniosku. Dokumenty, o których mowa w ust. 2 pkt 3 lit. d tiret drugi i lit. e, powinny być wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed datą złożenia wniosku.
5. 
Dokumenty, o których mowa w ust. 2, powinny być dołączone w oryginałach lub uwierzytelnionych kopiach.
§  3. 
1. 
Właściwy naczelnik urzędu celnego ustala wysokość zabezpieczenia generalnego w oparciu o oświadczenie podmiotu obowiązanego do złożenia zabezpieczenia akcyzowego w sprawie wysokości zobowiązania podatkowego:
1)
obliczonego - w przypadku, o którym mowa w art. 45 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym, zwanej dalej "ustawą", lub
2)
oszacowanego - w przypadku, o którym mowa w art. 45 ust. 1 pkt 2 ustawy.
2. 
Właściwy naczelnik urzędu celnego ustala wysokość zabezpieczenia generalnego na poziomie wyższym od kwoty wynikającej z oświadczenia, o którym mowa w ust. 1, jeżeli stwierdzi, że kwota wynikająca z oświadczenia nie zapewni pokrycia w całości kwoty wynikającej z zobowiązania podatkowego.
§  4. 
1. 
Wysokość zabezpieczenia ryczałtowego ustala się jako kwotę równą odpowiednio:
1)
największej kwocie zobowiązania podatkowego z tytułu stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy z dziesięciu kolejnych dni z ostatnich sześciu miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku, o którym mowa w art. 45 ust. 4 ustawy, lub
2)
przewidywanej największej kwocie dziesięciodniowego zobowiązania podatkowego z tytułu stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy w okresie sześciu miesięcy od dnia złożenia wniosku.
2. 
Wysokość zabezpieczenia ryczałtowego powinna być aktualizowana co sześć miesięcy, począwszy od dnia złożenia wniosku o wyrażenie zgody na jego stosowanie.
§  5. 
1. 
Jeżeli podmiot obowiązany do złożenia zabezpieczenia akcyzowego złoży zabezpieczenie akcyzowe z określonym terminem ważności, powinien najpóźniej na miesiąc przed upływem tego terminu udokumentować przedłużenie jego ważności lub złożyć nowe zabezpieczenie akcyzowe.
2. 
Nieprzedłużenie ważności zabezpieczenia akcyzowego lub niezłożenie nowego zabezpieczenia akcyzowego w terminie określonym w ust. 1 stanowi podstawę do stwierdzenia, o którym mowa w art. 51 ust. 1 ustawy, przez właściwego naczelnika urzędu celnego, że złożone zabezpieczenie akcyzowe nie zapewnia pokrycia kwoty wynikającej z zobowiązania podatkowego.
§  6. 
1. 
Złożenie zabezpieczenia akcyzowego następuje przez:
1)
złożenie w urzędzie celnym dokumentu gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej, wystawionej przez uprawnionego gwaranta wymienionego w wykazie, o którym mowa w § 10, na kwotę wymaganego zabezpieczenia akcyzowego albo
2) 1
 wpłacenie kwoty zabezpieczenia akcyzowego na bankowy rachunek pomocniczy izby celnej właściwej miejscowo dla tego urzędu, w banku krajowym lub oddziale instytucji kredytowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665, z późn. zm.), lub w placówce pocztowej, albo
3)
wpłacenie kwoty zabezpieczenia akcyzowego gotówką w kasie urzędu celnego, albo
4)
dokonanie przelewu kwoty zabezpieczenia akcyzowego na bankowy rachunek pomocniczy właściwej miejscowo izby celnej, albo
5)
złożenie w urzędzie celnym czeku gotówkowego lub rozrachunkowego, wystawionego przez podmiot obowiązany do złożenia zabezpieczenia akcyzowego na kwotę zabezpieczenia akcyzowego, potwierdzony do wysokości tej kwoty przez bank krajowy prowadzący rachunek bankowy podmiotu, albo
6)
złożenie w urzędzie celnym dokumentów płatniczych, o których mowa w § 9 ust. 1, na kwotę równą wysokości wymaganego zabezpieczenia akcyzowego, określoną według wartości nominalnej tych dokumentów.
2. 
Dopuszcza się możliwość wykorzystania kilku form określonych w ust. 1, pod warunkiem że łącznie zabezpieczą całą wymaganą kwotę zabezpieczenia akcyzowego.
§  7. 
1. 
Właściwy naczelnik urzędu celnego, przyjmując zabezpieczenie akcyzowe, wydaje podmiotowi obowiązanemu do złożenia zabezpieczenia akcyzowego potwierdzenie złożenia zabezpieczenia akcyzowego, które zawiera w szczególności:
1)
nazwę i siedzibę albo imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania podmiotu obowiązanego do złożenia zabezpieczenia akcyzowego;
2)
rodzaj i formę zabezpieczenia akcyzowego;
3)
termin ważności zabezpieczenia akcyzowego;
4)
kwotę złożonego zabezpieczenia akcyzowego;
5)
rodzaj zobowiązania podatkowego, do którego potwierdzenie może być stosowane;
6)
wysokość kwoty zabezpieczenia akcyzowego, do której potwierdzenie może być stosowane.
2. 
Wzór potwierdzenia złożenia zabezpieczenia akcyzowego stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3. 
Właściwy naczelnik urzędu celnego, niezależnie od potwierdzenia, o którym mowa w ust. 1, przyjmując zabezpieczenie akcyzowe, w jednej z form wymienionych w § 6 ust. 1 pkt 3-6, wydaje podmiotowi obowiązanemu do złożenia zabezpieczenia akcyzowego pokwitowanie złożenia zabezpieczenia, które zawiera w szczególności:
1)
nazwę i siedzibę albo imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania tego podmiotu;
2)
sposób złożenia zabezpieczenia akcyzowego;
3)
termin ważności zabezpieczenia akcyzowego;
4)
wysokość zabezpieczenia akcyzowego;
5)
datę złożenia zabezpieczenia akcyzowego.
4. 
Wzór pokwitowania złożenia zabezpieczenia stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
5. 
Wydanie potwierdzenia złożenia zabezpieczenia akcyzowego może nastąpić po przedstawieniu przez podmiot obowiązany do złożenia zabezpieczenia akcyzowego wiarygodnego dowodu potwierdzającego dokonanie czynności, o których mowa w § 6.
6. 
Potwierdzenie, o którym mowa w ust. 1, wydaje się na okres nie dłuższy niż okres ważności złożonego zabezpieczenia akcyzowego.
7. 
Potwierdzenie, o którym mowa w ust. 1, wydaje się w dwóch egzemplarzach, z których jeden jest wydawany podmiotowi obowiązanemu do złożenia zabezpieczenia akcyzowego, a drugi jest zatrzymywany przez naczelnika urzędu celnego, który je wydał, z zastrzeżeniem ust. 8.
8. 
Naczelnik urzędu celnego może wydać podmiotowi obowiązanemu do złożenia zabezpieczenia akcyzowego, na uzasadniony wniosek, większą liczbę egzemplarzy potwierdzeń, o których mowa w ust. 1, określając w każdym z nich wysokość cząstkowej kwoty zabezpieczenia akcyzowego, do której potwierdzenie może być stosowane.
9. 
Suma cząstkowych kwot zabezpieczenia akcyzowego, określonych w potwierdzeniach, o których mowa w ust. 8, nie może przekroczyć wysokości kwoty złożonego zabezpieczenia akcyzowego.
§  8. 
1. 
Zabezpieczenie generalne lub zabezpieczenie ryczałtowe może być stosowane tylko po przedłożeniu we właściwym urzędzie celnym oryginału potwierdzenia, o którym mowa w § 7 ust. 1.
2. 
Zabezpieczenie generalne może być zastosowane po ustaleniu przez właściwego naczelnika urzędu celnego stanu wykorzystania tego zabezpieczenia.
3.  2
 Naczelnik urzędu celnego odnotowuje każdorazowo na potwierdzeniu złożenia zabezpieczenia generalnego obciążenie zabezpieczenia generalnego kwotą powstałego lub mogącego powstać zobowiązania podatkowego, zwane dalej "obciążeniem zabezpieczenia", oraz zwolnienie tego zabezpieczenia z obciążenia kwotą zobowiązania podatkowego, które wygasło lub nie może już powstać, zwane dalej "zwolnieniem zabezpieczenia", w sposób umożliwiający obliczenie w każdym czasie kwoty wolnej zabezpieczenia, stanowiącej kwotę złożonego zabezpieczenia, pomniejszoną o kwoty zobowiązań podatkowych, którymi zabezpieczenie jest obciążone.
4. 
Po wyczerpaniu miejsca na adnotacje w potwierdzeniu złożenia zabezpieczenia generalnego, potwierdzenie to może być dokonane przez właściwego naczelnika urzędu celnego, który je wydał, na nowym egzemplarzu, na którym zamieszcza informację o aktualnym stanie wykorzystania tego zabezpieczenia.
5. 
Naczelnik urzędu celnego, który przyjął zabezpieczenie generalne jako zabezpieczenie zobowiązań podatkowych z tytułu produkcji, przetwarzania lub magazynowania wyrobów akcyzowych w składzie podatkowym, może ustalić odmienny sposób odnotowywania powstania oraz wykonania lub wygaśnięcia zobowiązań podatkowych objętych tym zabezpieczeniem, niż określony w ust. 1-4, pod warunkiem zapewnienia możliwości ustalenia w każdym czasie stanu wykorzystania tego zabezpieczenia.
§  8a.  3
1. 
Na pisemny wniosek podmiotu korzystającego z informatycznego systemu przemieszczania wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, zwanego dalej "systemem", ustalanie przez naczelnika urzędu celnego stanu wykorzystania kwoty zabezpieczenia generalnego określonej w potwierdzeniu złożenia zabezpieczenia generalnego, którego dotyczy wniosek, odbywa się, z zastrzeżeniem ust. 3, w sposób elektroniczny, pod warunkiem że:
1)
zabezpieczenie generalne, w kwocie określonej w potwierdzeniu złożenia zabezpieczenia generalnego, jest stosowane wyłącznie dla zagwarantowania pokrycia kwot zobowiązań podatkowych powstałych lub mogących powstać w związku z wszelkimi przemieszczaniami wyrobów akcyzowych ze składu podatkowego w procedurze zawieszenia poboru akcyzy;
2)
podmioty, na których ciąży obowiązek potwierdzenia odbioru przemieszczanych wyrobów akcyzowych, korzystają z systemu.
2. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, stan wykorzystania kwoty zabezpieczenia generalnego jest ustalany elektronicznie do końca terminu ważności tego zabezpieczenia, określonego w potwierdzeniu.
3. 
W przypadku awarii systemu obciążenie zabezpieczenia oraz zwolnienie tego zabezpieczenia jest odnotowywane pisemnie na potwierdzeniu złożenia zabezpieczenia generalnego. Przepisu § 8 ust. 2 nie stosuje się.
§  9. 
1.  4
 Dokumentami mającymi wartość płatniczą, które mogą być przyjmowane przez naczelnika urzędu celnego jako zabezpieczenie akcyzowe, są papiery wartościowe na okaziciela o określonym terminie wykupu, wyemitowane przez Skarb Państwa albo Narodowy Bank Polski, bankowe papiery wartościowe i listy zastawne o określonym terminie wykupu, wyemitowane we własnym imieniu i na własny rachunek przez bank wymieniony w wykazie gwarantów, o których mowa w § 10, oraz weksle.
2. 
W przypadku papierów wartościowych, o których mowa w ust. 1, występujących w formie zdematerializowanej, naczelnik właściwego urzędu celnego przyjmuje świadectwo depozytowe albo inny dokument - wydane osobie uprawnionej do wykonywania praw z oznaczonych w treści świadectwa albo innego dokumentu papierów wartościowych - wraz z oświadczeniem podmiotu prowadzącego rachunek tych papierów wartościowych o ustanowieniu na określony okres blokady odpowiedniej liczby papierów wartościowych na tym rachunku na rzecz urzędu celnego.
§  10. 
Ustala się wykaz gwarantów uprawnionych do udzielania gwarancji składanych jako zabezpieczenie akcyzowe, stanowiący załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  11. 
1. 
Zabezpieczenie akcyzowe złożone w jednej z form wymienionych w § 6 ust. 1 pkt 3-6 może być zwrócone osobie uprawnionej do jego odbioru po zwrocie oryginału pokwitowania, o którym mowa w § 7 ust. 3.
2. 
W przypadku zagubienia oryginału pokwitowania, podlegające zwrotowi zabezpieczenie może zostać zwrócone osobie uprawnionej do jego odbioru w urzędzie celnym, w którym było złożone, po upływie dwóch miesięcy od dnia złożenia w tym urzędzie oświadczenia o zagubieniu oryginału pokwitowania.
3. 
W przypadku stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy, zabezpieczenie akcyzowe podlega zwrotowi po zakończeniu i rozliczeniu tej procedury.
§  12. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
______

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 32, poz. 301, Nr 43, poz. 378 i Nr 93, poz. 834).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR POTWIERDZENIA ZŁOŻENIA ZABEZPIECZENIA AKCYZOWEGO

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR POKWITOWANIA ZŁOŻENIA ZABEZPIECZENIA

ZAŁĄCZNIK Nr  3  5

WYKAZ GWARANTÓW UPRAWNIONYCH DO UDZIELANIA GWARANCJI SKŁADANYCH JAKO ZABEZPIECZENIE AKCYZOWE

I. Banki i oddziały instytucji kredytowych:

1. ABN AMRO BANK (Polska) S.A.

2. AIG BANK Polska S.A.

3. Bank BPH S.A.

4. Bank DnB NORD Polska S.A.

5. Bank Gospodarki Żywnościowej S.A.

6. Bank Gospodarstwa Krajowego

7. Bank Handlowy w Warszawie S.A.

8. Bank Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych S.A.

9. Bank Millennium S.A.

10. Bank Ochrony Środowiska S.A.

11. Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ (Polska) S.A.

12. Bank Pocztowy S.A.

13. Bank Polska Kasa Opieki S.A.

14. Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.

15. Bank Współpracy Europejskiej S.A.

16. Bank Zachodni WBK S.A.

17. BNP Paribas S.A. Oddział w Polsce

18. BRE Bank S.A.

19. Calyon Spółka Akcyjna Oddział w Polsce

20. Cetelem Bank S.A.

21. DaimlerChrysler Bank Polska S.A.

22. (uchylona)

23. Danske Bank A/S Spółka Akcyjna Oddział w Polsce

24. Deutsche Bank PBC S.A.

25. Deutsche Bank Polska S.A.

26. Dexia Kommunalkredit Bank Polska S.A.

27. DOMINET BANK S.A.

28. Dresdner Bank AG Spółka Akcyjna Oddział w Polsce

29. DZ BANK Polska S.A.

30. EFG Eurobank Ergasias S.A. Spółka Akcyjna Oddział w Polsce

31. EURO Bank S.A.

32. FCE Bank Polska S.A.

33. Fiat Bank Polska S.A.

34. FORTIS BANK POLSKA S.A.

35. GE Money Bank S.A.

36. Getin Bank S.A.

37. GMAC Bank Polska S.A.

38. Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A.

39. HSBC Bank Polska S.A.

40. ING Bank Śląski S.A.

41. Invest-Bank S.A.

42. Jyske Bank A/S Spółka Akcyjna Oddział w Polsce

43. Kredyt Bank S.A.

44. LUKAS Bank S.A.

45. Mazowiecki Bank Regionalny S.A.

46. Noble Bank S.A.

47. NORDEA BANK POLSKA S.A.

48. Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A.

49. Rabobank Polska S.A.

50. Raiffeisen Bank Polska S.A.

51. Santander Consumer Bank S.A.

52. Skandinaviska Enskilda Banken AB (Spółka Akcyjna) - Oddział w Polsce

53. SOCIÉTE GÉNÉRALE Spółka Akcyjna Oddział w Polsce

54. Svenska Handelsbanken AB Spółka Akcyjna Oddział w Polsce

55. Sygma Banque Societe Anonyme (Spółka Akcyjna) Oddział w Polsce

56. VOLKSWAGEN BANK POLSKA S.A.

57. WestLB Bank Polska S.A.

57a.  RCI Bank Polska S.A.

57b. Caja de Ahorros y Pensiones de Barcelona "la Caixa" (Kasa Oszczędności) Oddział w Polsce

Banki spółdzielcze:

58. Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie

59. Bank Spółdzielczy w Brodnicy

60. Bank Spółdzielczy w Gliwicach

61. Bank Spółdzielczy w Katowicach

62. Bank Spółdzielczy we Wschowie

63. Mikołowski Bank Spółdzielczy w Mikołowie

64. Bank Spółdzielczy w Ciechanowie

65. Bank Spółdzielczy w Kielcach

66. Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej

II. Zakłady ubezpieczeń:

1. "CONCORDIA POLSKA" Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych w Poznaniu

2. HDI - Gerling Polska Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. w Warszawie

3. ACE European Group Limited Oddział w Polsce

4. AIG Polska Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. w Warszawie

5. BENEFIA Towarzystwo Ubezpieczeń Majątkowych Spółka Akcyjna w Warszawie

6. Commercial Union Polska - Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych S.A. w Warszawie

7. ELVIA TRAVEL Insurance Company Główny Oddział w Polsce

8. Europaische Reiseversicherung Aktiengesellschaft Oddział w Polsce

9. Generali Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. w Warszawie

10. HDI Asekuracja Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. w Warszawie

11. Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A. w Warszawie

12. Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych w Warszawie

13. Polskie Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. w Warszawie

14. Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A. w Warszawie

15. SIGNAL IDUNA Polska Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. w Warszawie

16. Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń Ergo Hestia S.A. w Sopocie

17. Towarzystwo Ubezpieczeniowe EUROPA S.A. we Wrocławiu

18. Towarzystwo Ubezpieczeń ALLIANZ Polska S.A. w Warszawie

19. Towarzystwo Ubezpieczeń COMPENSA S.A. w Warszawie

20. Towarzystwo Ubezpieczeń EULER HERMES S.A. w Warszawie

21. Towarzystwo Ubezpieczeń FILAR S.A. w Szczecinie

22. Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji CIGNA STU S.A. w Warszawie

23. Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji WARTA S.A. w Warszawie

24. Towarzystwo Ubezpieczeń INTER Polska S.A. w Warszawie

25. Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUZ w Warszawie

26. UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. w Łodzi

27. AXA Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. w Warszawie

28. BRE Ubezpieczenia Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. w Warszawie

1 § 6 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 28 sierpnia 2007 r. (Dz.U.07.178.1258) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 października 2007 r.
2 § 8 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 28 sierpnia 2007 r. (Dz.U.07.178.1258) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 października 2007 r.
3 § 8a dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 28 sierpnia 2007 r. (Dz.U.07.178.1258) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 października 2007 r.
4 § 9 ust. 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 1 czerwca 2004 r. (Dz.U.04.128.1337) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 2004 r.
5 Załącznik nr 3:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 11 maja 2005 r. (Dz.U.05.92.771) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 czerwca 2005 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 16 sierpnia 2006 r. (Dz.U.06.154.1101) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 2006 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 28 sierpnia 2007 r. (Dz.U.07.178.1258) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 października 2007 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024