Wymagania w zakresie wykształcenia, kwalifikacji zawodowych i stażu służby, jakim powinni odpowiadać policjanci na stanowiskach komendantów Policji i innych stanowiskach służbowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 17 grudnia 2003 r.
w sprawie wymagań w zakresie wykształcenia, kwalifikacji zawodowych i stażu służby, jakim powinni odpowiadać policjanci na stanowiskach komendantów Policji i innych stanowiskach służbowych

Na podstawie art. 34 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2002 r. Nr 7, poz. 58, z późn. zm. 2 ) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wymagania w zakresie wykształcenia, kwalifikacji zawodowych i stażu służby, jakim powinni odpowiadać policjanci na stanowiskach komendantów Policji i innych stanowiskach służbowych, określają tabele wymagań stanowiące załącznik do rozporządzenia.
2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o stanowiskach służbowych oraz o grupach zaszeregowania tych stanowisk, należy przez to rozumieć stanowiska służbowe i grupy zaszeregowania stanowisk służbowych, o których mowa w przepisach w sprawie zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego.
§  2.
1.
Warunkiem mianowania lub powołania policjanta na stanowisko służbowe komendanta Policji lub jego zastępcy, dowódcy oddziału lub jego zastępcy, a także na stanowisko kierownika komórki organizacyjnej lub jego zastępcy, zaszeregowane do grupy uposażenia zasadniczego od "18" do "12", jest posiadanie przez niego wykształcenia wyższego z tytułem zawodowym magistra lub innym równorzędnym.
2. 3
W szczególnie uzasadnionych przypadkach na stanowisko służbowe, o którym mowa w ust. 1, zaszeregowane do grupy uposażenia zasadniczego od "14" do "12", można mianować lub powołać policjanta posiadającego wykształcenie wyższe bez tytułu zawodowego magistra (równorzędnego), przy spełnieniu pozostałych wymagań w zakresie kwalifikacji zawodowych i stażu służby.
3. 4
Policjant, o którym mowa w ust. 2, powołany na stanowisko służbowe komendanta Policji, zaszeregowane do "14" grupy uposażenia zasadniczego, jest obowiązany uzupełnić wykształcenie i uzyskać tytuł zawodowy magistra (równorzędny) w terminie 4 lat od dnia powołania na stanowisko.
§  3.
1. 5
Policjant uzyskuje kwalifikacje zawodowe wyższe:
1) 6
ogólne - po ukończeniu Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie;
2)
w specjalności:
a)
kryminalnej, prewencyjnej lub służby wspomagającej - po ukończeniu szkolenia zawodowego dla absolwentów szkół wyższych w odpowiedniej specjalności,
b)
zarządzania zasobami ludzkimi, zwane dalej "wyższymi I stopnia" - po ukończeniu szkolenia zawodowego dla absolwentów szkół wyższych w tej specjalności,
c)
zarządzania komórkami oraz jednostkami organizacyjnymi Policji, zwane dalej "wyższymi II stopnia", - po ukończeniu szkolenia zawodowego dla absolwentów szkół wyższych w tej specjalności.
2.
Ukończenie szkolenia oficerskiego bez specjalności, złożenie egzaminu oficerskiego bez specjalności oraz ukończenie szkolenia oficerskiego dla absolwentów wydziału prawa uważa się za równoznaczne z uzyskaniem kwalifikacji zawodowych wyższych ogólnych.
3. 7
Za równoznaczne z uzyskaniem kwalifikacji zawodowych wyższych w jednej ze specjalności wymienionych w ust. 1 pkt 2 lit. a uważa się:
1)
ukończenie szkolenia oficerskiego w odpowiedniej specjalności albo
2)
ukończenie szkolenia wyższego zawodowego dla absolwentów wyższych uczelni w odpowiedniej specjalności, albo
3)
złożenie egzaminu oficerskiego w odpowiedniej specjalności.
4.
Ukończenie szkolenia oficerskiego dla ekspertów kryminalistyki uważa się za równoznaczne z uzyskaniem kwalifikacji zawodowych wyższych w specjalności kryminalnej, a szkolenia oficerskiego dla psychologów za równoznaczne z uzyskaniem kwalifikacji zawodowych wyższych w specjalności służby wspomagającej.
5. 8
Za równoznaczne z uzyskaniem kwalifikacji zawodowych wyższych II stopnia uważa się ukończenie Studium Zarządzania Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.
§  4.
1. 9
Warunkiem mianowania lub powołania policjanta na stanowisko służbowe, zaszeregowane do grupy uposażenia zasadniczego od "18" do "8", jeżeli w tabelach wymagań, o których mowa w § 1 ust. 1, nie określono inaczej, jest posiadanie przez niego kwalifikacji zawodowych wyższych ogólnych.
2.
Na stanowisko służbowe komendanta Policji powołuje się policjanta posiadającego kwalifikacje zawodowe wyższe w specjalności kryminalnej lub prewencyjnej.
3.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, na stanowisko służbowe komendanta Policji można powołać policjanta posiadającego kwalifikacje zawodowe wyższe w specjalności służby wspomagającej i staż służby dłuższy o 2 lata od wymaganego do objęcia tego stanowiska.
4.
Warunkiem powołania na stanowisko służbowe zastępcy komendanta Policji lub mianowania policjanta na stanowisko zaszeregowane do grupy uposażenia zasadniczego od "16" do "8" jest posiadanie przez niego kwalifikacji zawodowych wyższych w specjalności zgodnej z rodzajem służby, w której występuje stanowisko
5. 10
Na stanowiska, o których mowa w ust. 4, można mianować lub powołać policjanta posiadającego kwalifikacje zawodowe wyższe w specjalności innej niż rodzaj służby, w której występuje stanowisko, i staż służby dłuższy o 1 rok od wymaganego do objęcia tego stanowiska.
§  5. 11
 
1.
Policjant uzyskuje kwalifikacje zawodowe specjalistyczne:
1)
w specjalności organizacji i kierowania pracą grupy;
2)
w odpowiedniej specjalności.
2.
Za równoznaczne z uzyskaniem kwalifikacji zawodowych specjalistycznych w specjalności organizacji i kierowania pracą grupy uważa się ukończenie szkolenia dla rezerwy kadrowej na stanowisko kierownika komórki organizacyjnej komendy powiatowej (miejskiej) i rejonowej Policji.
3.
Za równoznaczne z uzyskaniem kwalifikacji zawodowych specjalistycznych w odpowiedniej specjalności uważa się:
1)
ukończenie w tej samej specjalności szkolenia zawodowego, wymaganego do mianowania na stopień aspiranta lub podoficera Policji, z wyłączeniem szkolenia zawodowego dla policjantów ogniw patrolowo-interwencyjnych i oddziałów prewencji Policji wymaganego do mianowania na stopień podoficera Policji albo
2)
złożenie w tej samej specjalności egzaminu aspiranckiego lub podoficerskiego, zastępującego szkolenie zawodowe, z wyłączeniem egzaminu podoficerskiego dla policjantów ogniw patrolowo-interwencyjnych i oddziałów prewencji Policji.
§  6.
1. 12
Warunkiem mianowania policjanta na stanowisko służbowe, zaszeregowane do grupy uposażenia zasadniczego od "7" do "5", jeżeli w tabelach wymagań, o których mowa w § 1 ust. 1, nie określono inaczej, jest posiadanie przez niego kwalifikacji zawodowych specjalistycznych w specjalności organizacji i kierowania pracą grupy albo kwalifikacji zawodowych specjalistycznych w specjalności wymaganej na stanowisku służbowym w danym rodzaju służby.
2.
W przypadku gdy czynności wykonywane na stanowisku służbowym obejmują zadania kilku rodzajów służb lub gdy, z uwagi na zakres tych czynności, żadna ze specjalności szkolenia zawodowego specjalistycznego nie pozwala na uzyskanie kwalifikacji zawodowych potrzebnych na stanowisku, przełożony uprawniony do mianowania policjanta określa specjalność, w jakiej ma on odbyć szkolenie.
§  7.
Mianowanie policjanta na inne stanowisko służbowe, zaszeregowane również do grupy uposażenia zasadniczego od "7" do "5", gdy są wymagane na nim kwalifikacje zawodowe specjalistyczne w innej specjalności, może nastąpić po uzyskaniu kwalifikacji zawodowych potrzebnych na tym stanowisku. Przepis § 6 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  7a. 13
W szczególnie uzasadnionych przypadkach mianowanie na stanowisko służbowe, o którym mowa w § 7, może nastąpić przed uzyskaniem przez policjanta kwalifikacji zawodowych potrzebnych na tym stanowisku. Kwalifikacje zawodowe policjant jest obowiązany uzyskać w terminie 2 lat od dnia mianowania na stanowisko.
§  8. 14
 
1.
Policjant uzyskuje kwalifikacje zawodowe podstawowe wymagane przy mianowaniu na stanowisko służbowe, zaszeregowane do grupy uposażenia zasadniczego od "11" do "2", po ukończeniu szkolenia zawodowego:
1)
podstawowego określonego w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 maja 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania szkoleń zawodowych w Policji (Dz. U. Nr 97, poz. 823);
2)
podstawowego profilowanego.
2.
Policjant służby kryminalnej, śledczej oraz prewencyjnej uzyskuje kwalifikacje zawodowe podstawowe wymagane przy mianowaniu na stanowisko służbowe, zaszeregowane do grupy uposażenia zasadniczego od "4" do "2", po ukończeniu części profilowanej szkolenia zawodowego podstawowego, a policjant służby wspomagającej po ukończeniu części ogólnopolicyjnej tego szkolenia.
3.
O rodzaju kwalifikacji zawodowych posiadanych przez policjanta kończącego szkolenie zawodowe, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 i ust. 2, decyduje profil ukończonego szkolenia.
4.
Za równoznaczne z ukończeniem szkolenia zawodowego podstawowego o profilu prewencyjnym uważa się:
1)
ukończenie szkolenia zawodowego dla policjantów ogniw patrolowo-interwencyjnych i oddziałów prewencji Policji wymaganego do mianowania na stopień podoficera Policji albo
2)
złożenie egzaminu podoficerskiego dla policjantów ogniw patrolowo-interwencyjnych i oddziałów prewencji Policji.
5.
Ukończenie szkolenia zawodowego podstawowego bez wyodrębnionego profilu uważa się za równoznaczne z ukończeniem części ogólnopolicyjnej tego szkolenia.
§  9.
1. 15
Warunkiem mianowania policjanta na stanowisko służbowe w służbie kryminalnej, śledczej oraz prewencyjnej, zaszeregowane do grupy uposażenia zasadniczego od "4" do "2", jeżeli w tabelach wymagań, o których mowa w § 1 ust. 1, nie określono inaczej, jest posiadanie przez niego kwalifikacji zawodowych podstawowych o profilu wymaganym na stanowisku służbowym w danym rodzaju służby.
1a. 16
Warunkiem mianowania policjanta na stanowisko służbowe w służbie wspomagającej, zaszeregowane do grupy uposażenia zasadniczego od "4" do "2", jeżeli w tabelach wymagań, o których mowa w § 1 ust. 1, nie określono inaczej, jest posiadanie przez niego kwalifikacji zawodowych podstawowych o profilu służby wspomagającej lub kwalifikacji zawodowych podstawowych uzyskanych po ukończeniu części ogólnopolicyjnej szkolenia zawodowego podstawowego albo szkolenia zawodowego podstawowego bez wyodrębnionego profilu.
1b. 17
W szczególnie uzasadnionych przypadkach na stanowisko służbowe w służbie prewencyjnej, zaszeregowane do grupy uposażenia zasadniczego od "4" do "2", jeżeli w tabelach wymagań, o których mowa w § 1 ust. 1, nie określono inaczej, można mianować policjanta posiadającego kwalifikacje zawodowe podstawowe uzyskane po ukończeniu szkolenia zawodowego podstawowego bez wyodrębnionego profilu.
2.
W przypadku gdy czynności wykonywane na stanowisku służbowym obejmują zadania kilku rodzajów służb lub gdy, z uwagi na zakres tych czynności, żaden z profili szkolenia zawodowego podstawowego nie pozwala na uzyskanie kwalifikacji zawodowych potrzebnych na stanowisku, przełożony uprawniony do mianowania policjanta określa profil, w jakim ma on odbyć szkolenie.
§  10.
1.
Mianowanie policjanta posiadającego kwalifikacje zawodowe podstawowe o określonym profilu na inne stanowisko służbowe, zaszeregowane również do grupy uposażenia zasadniczego od "4" do "2", gdy są wymagane na nim kwalifikacje zawodowe podstawowe o innym profilu, może nastąpić po uzyskaniu kwalifikacji zawodowych potrzebnych na tym stanowisku.
2.
Policjant posiadający kwalifikacje zawodowe podstawowe bez profilu może być mianowany na stanowisko służbowe, o którym mowa w ust. 1, po uzyskaniu kwalifikacji zawodowych potrzebnych na nowym stanowisku.
3. 18
Policjant służby wspomagającej oraz policjant służby prewencyjnej zajmujący stanowisko w komórce organizacyjnej właściwej w sprawach patrolowych lub interwencyjnych, konwojowo-ochronnych, w oddziałach prewencji oraz policji sądowej, posiadający kwalifikacje zawodowe podstawowe bez profilu, może być mianowany na inne stanowisko służbowe, jeżeli jest ono zaszeregowane również do grupy uposażenia zasadniczego od "4" do "2".
4. 19
Do mianowania, o którym mowa w ust. 1 i 2, przepisy § 7a i § 9 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  11. 20
Do stażu służby wymaganego do zajmowania stanowisk służbowych określonych w tabeli 1 załącznika do rozporządzenia nie wlicza się okresu służby kandydackiej, osiemnastu miesięcy studiów stacjonarnych w Wyższej Szkole Policji odbytych przez osobę, która egzamin wstępny zda przed przyjęciem do służby w Policji, urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego oraz okresu zawieszenia w czynnościach służbowych.
§  12.
1.
Policjant mianowany na stanowisko służbowe przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, który nie spełnia wymagań w nim określonych, zachowuje uprawnienia do zajmowania tego stanowiska.
2.
Osoby przyjęte do służby w Policji i posiadające stopień wojskowy, które zostały mianowane na odpowiedni stopień policyjny bez uzależnienia tego mianowania od obowiązku odbycia przeszkolenia zawodowego, traktuje się jako posiadające kwalifikacje zawodowe stosowne do stanowiska zajmowanego w dniu wejścia w życie rozporządzenia.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 21

ZAŁĄCZNIK  22

TABELE WYMAGAŃ W ZAKRESIE WYKSZTAŁCENIA, KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH I STAŻU SŁUŻBY, JAKIM POWINNI ODPOWIADAĆ POLICJANCI NA STANOWISKACH KOMENDANTÓW POLICJI I INNYCH STANOWISKACH SŁUŻBOWYCH

Lp. Stanowisko Wykształcenie Kwalifikacje zawodowe Staż służby w latach
1 2 3 4 5
1 Komendant Główny Policji wyższe z tytułem zawodowym magistra lub wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 7
innym równorzędnym wyższe II stopnia
2 zastępca Komendanta Głównego Policji wyższe z tytułem zawodowym magistra lub wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 7
innym równorzędnym wyższe II stopnia
3 komendant wojewódzki (Stołeczny) Policji wyższe z tytułem zawodowym magistra lub wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 7
innym równorzędnym wyższe II stopnia
4 Komendant-rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie według odrębnych przepisów wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 7
wyższe II stopnia
5 I zastępca i zastępca komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji wyższe z tytułem zawodowym magistra lub innym równorzędnym wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 7
wyższe II stopnia
6 komendant szkoły policyjnej wyższe z tytułem zawodowym magistra lub wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 7
innym równorzędnym wyższe II stopnia
7 Zastępca komendanta-prorektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie według odrębnych przepisów wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 7
wyższe II stopnia
7a prorektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie według odrębnych przepisów wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 7
wyższe II stopnia
7b Kanclerz Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie według odrębnych przepisów wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 7
wyższe II stopnia
8 zastępca komendanta szkoły policyjnej wyższe z tytułem zawodowym magistra lub wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 7
innym równorzędnym wyższe II stopnia
9 komendant powiatowy (miejski) i rejonowy Policji wyższe z tytułem zawodowym magistra lub wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 6
innym równorzędnym wyższe II stopnia
10 I zastępca i zastępca komendanta powiatowego (miejskiego) i rejonowego Policji wyższe z tytułem zawodowym magistra lub innym równorzędnym wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 5
wyższe I stopnia
11 komendant komisariatu (komisariatu specjalistycznego) wyższe z tytułem zawodowym magistra lub wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 4
Policji innym równorzędnym wyższe I stopnia
średnie wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 5
wyższe z tytułem zawodowym magistra lub innym równorzędnym specjalistyczne 5
wyższe bez tytułu zawodowego magistra lub innego równorzędnego specjalistyczne 6
średnie specjalistyczne 7
12 zastępca komendanta komisariatu (komisariatu specjalistycznego) wyższe z tytułem zawodowym magistra lub wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 4
Policji innym równorzędnym wyższe I stopnia
średnie wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 5
wyższe z tytułem zawodowym magistra lub innym równorzędnym specjalistyczne 5
wyższe bez tytułu zawodowego magistra lub innego równorzędnego specjalistyczne 6
średnie specjalistyczne 7
Jeżeli w tabeli wymagań w rubryce kwalifikacje zawodowe występuje określenie "specjalistyczne", należy przez to rozumieć kwalifikacje zawodowe specjalistyczne w specjalności organizacji i kierowania pracą grupy albo w odpowiedniej specjalności.

Tabela 2

Wymagania w zakresie wykształcenia, kwalifikacji zawodowych i stażu służby, jakim powinni odpowiadać policjanci na innych stanowiskach służbowych

Lp. Stanowisko Wykształcenie Kwalifikacje zawodowe Staż służby w latach
1 2 3 4 5
1 dyrektor biura, inspektoratu, laboratorium, oddziału oraz wyższe z tytułem zawodowym magistra lub wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 7
dyrektor Centralnego Biura Śledczego innym równorzędnym wyższe II stopnia
2 zastępca dyrektora biura, inspektoratu, laboratorium, wyższe z tytułem zawodowym magistra lub wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 7
oddziału innym równorzędnym wyższe II stopnia
3 rzecznik prasowy w KGP wyższe z tytułem zawodowym magistra wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 5
lub innym równorzędnym specjalistyczne w specjalności organizacji i kierowania pracą grupy 7
4 główny księgowy budżetu w KGP według odrębnych przepisów wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 7

oraz

wyższe II stopnia co najmniej 4 lata służby (pracy) w księgowości
5 Adiunkt-dyrektor instytutu według odrębnych przepisów wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 7
wyższe I stopnia
6 profesor zwyczajny i nadzwyczajny według odrębnych przepisów wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 2
specjalistyczne w specjalności organizacji i kierowania pracą grupy 3
7 naczelnik zarządu wyższe z tytułem zawodowym magistra lub wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 7
innym równorzędnym wyższe II stopnia
8 dowódca oddziału wyższe z tytułem zawodowym magistra lub wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 7
innym równorzędnym wyższe II stopnia
9 Adiunkt-zastępca dyrektora według odrębnych przepisów wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 6
wyższe I stopnia
10 Adiunkt-kierownik zakładu według odrębnych przepisów wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 6
wyższe I stopnia
11 kierownik zakładu wyższe z tytułem zawodowym magistra lub wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 6
innym równorzędnym wyższe I stopnia
12 naczelnik wydziału - radca prawny według odrębnych przepisów wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 5
wyższe I stopnia
13 naczelnik wydziału, inspektoratu, laboratorium wyższe z tytułem zawodowym magistra lub wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 5
innym równorzędnym wyższe I stopnia
13a Kierownik rektoratu wyższe z tytułem zawodowym magistra lub innym równorzędnym wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 5
wyższe I stopnia
14 dowódca samodzielnego pododdziału antyterrorystycznego wyższe z tytułem zawodowym magistra lub wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 6
innym równorzędnym wyższe II stopnia
15 główny księgowy - naczelnik wydziału według odrębnych przepisów wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 5

oraz

wyższe I stopnia co najmniej 3 lata służby (pracy) w księgowości
15a Kwestor według odrębnych przepisów wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 5 oraz co najmniej 3 lata służby pracy) w księgowości
wyższe I stopnia
16 radca wyższe z tytułem zawodowym magistra wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 6
lub innym równorzędnym specjalistyczne w specjalności organizacji i kierowania pracą grupy 7
17 radca prawny według odrębnych przepisów wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności -
specjalistyczne w specjalności organizacji i kierowania pracą grupy 3
18 redaktor naczelny wyższe z tytułem zawodowym magistra wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 5
lub innym równorzędnym wyższe I stopnia
19 kierownik ośrodka wyższe z tytułem zawodowym magistra lub wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 6
innym równorzędnym wyższe II stopnia
20 zastępca dowódcy oddziału wyższe z tytułem zawodowym magistra lub wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 6
innym równorzędnym wyższe I stopnia
21 zastępca naczelnika wydziału, inspektoratu, laboratorium wyższe z tytułem zawodowym magistra lub innym równorzędnym wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 4
wyższe I stopnia
22 zastępca głównego księgowego - naczelnika wydziału według odrębnych przepisów wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 4

oraz co najmniej

wyższe I stopnia 2 lata służby (pracy) w księgowości
23 zastępca dowódcy samodzielnego pododdziału antyterrorystycznego wyższe z tytułem zawodowym magistra lub innym równorzędnym wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 5
wyższe I stopnia
24 zastępca redaktora naczelnego wyższe z tytułem zawodowym magistra lub wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 4
innym równorzędnym wyższe I stopnia
25 dowódca samodzielnego pododdziału wyższe z tytułem zawodowym magistra wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 6
lub innym równorzędnym wyższe II stopnia
26 dyrektor biblioteki według odrębnych przepisów wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 5
wyższe I stopnia
27 kierownik biblioteki wyższe bez tytułu zawodowego magistra lub innego równorzędnego wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 5
wyższe z tytułem zawodowym magistra lub innym równorzędnym wyższe I stopnia
28 kierownik studium w WSPol. według odrębnych przepisów wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 5
wyższe I stopnia
29 kierownik studium wyższe z tytułem zawodowym magistra wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 5
lub innym równorzędnym wyższe I stopnia
30 adiunkt według odrębnych przepisów wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności -
specjalistyczne w specjalności organizacji i kierowania pracą grupy 2
31 Adiunkt-zastępca kierownika według odrębnych przepisów wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 5
wyższe I stopnia
32 zastępca kierownika zakładu wyższe z tytułem zawodowym magistra lub wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 5
innym równorzędnym wyższe I stopnia
33 zastępca kierownika ośrodka wyższe z tytułem zawodowym magistra lub innym równorzędnym wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 5
wyższe I stopnia
34 rzecznik prasowy wyższe z tytułem zawodowym magistra wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 4
lub innym równorzędnym specjalistyczne w specjalności organizacji i kierowania pracą grupy 5
35 dyżurny KGP wyższe bez tytułu zawodowego magistra lub innego równorzędnego wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 6
wyższe z tytułem zawodowym magistra lub innym równorzędnym wyższe I stopnia
wyższe z tytułem zawodowym magistra lub innym równorzędnym specjalistyczne w odpowiedniej specjalności 7
36 ekspert wyższe bez tytułu zawodowego magistra wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 3
lub innego równorzędnego specjalistyczne w specjalności organizacji i kierowania pracą grupy 4
wyższe z tytułem zawodowym magistra lub innym równorzędnym specjalistyczne w odpowiedniej specjalności 5
średnie wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności
37 zastępca dyżurnego KGP

oraz dyżurny KSP i KWP

wyższe bez tytułu zawodowego magistra lub innego równorzędnego wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 5
wyższe z tytułem zawodowym magistra lub innym równorzędnym wyższe I stopnia
wyższe z tytułem zawodowym magistra lub innym równorzędnym specjalistyczne w odpowiedniej specjalności 6
38 starszy pilot wyższe bez tytułu specjalistyczne -
zawodowego magistra podstawowe 1 1
lub innego podstawowe 3
równorzędnego niepełne podstawowe 2 (ukończony II etap szkolenia) -
średnie specjalistyczne 1
podstawowe 1 2
podstawowe 3
niepełne podstawowe 2 (ukończony II etap szkolenia) -
39 starszy mechanik wyższe bez tytułu specjalistyczne -
zawodowego magistra podstawowe 1 1
lub innego podstawowe 3
równorzędnego niepełne podstawowe 2 (ukończony II etap szkolenia) -
średnie specjalistyczne 1
podstawowe 1 2
podstawowe 3
niepełne podstawowe 2 (ukończony II etap szkolenia) -
40 starszy wykładowca w WSPol. według odrębnych przepisów wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 6
specjalistyczne w specjalności organizacji i kierowania pracą grupy 7
41 starszy wykładowca wyższe z tytułem zawodowym magistra wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 6
lub innym równorzędnym specjalistyczne w specjalności organizacji i kierowania pracą grupy 7
42 wykładowca w WSPol. według odrębnych przepisów wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 5
specjalistyczne w specjalności organizacji i kierowania pracą grupy 6
43 wykładowca wyższe bez tytułu zawodowego magistra wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 5
lub innego równorzędnego specjalistyczne w specjalności organizacji i kierowania pracą grupy 6
44 zastępca dowódcy samodzielnego pododdziału wyższe z tytułem zawodowym magistra wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 5
lub innym równorzędnym wyższe I stopnia
45 kierownik izby dziecka wyższe pedagogiczne wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 4
wyższe I stopnia
46 naczelnik sekcji,

kierownik sekcji

wyższe bez tytułu zawodowego magistra lub innego równorzędnego wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 3
wyższe z tytułem zawodowym magistra lub innym równorzędnym wyższe I stopnia
wyższe z tytułem zawodowym magistra lub innym równorzędnym specjalistyczne w odpowiedniej specjalności 5
średnie wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności
47 naczelnik sekcji w lotnictwie wyższe bez tytułu specjalistyczne 1
policyjnym, zawodowego magistra podstawowe 1 2
kierownik sekcji lub innego podstawowe 3
w lotnictwie policyjnym równorzędnego podstawowe 2 3
średnie specjalistyczne 2
podstawowe 1 3
podstawowe 3
podstawowe 2 4
48 lektor wyższe bez tytułu zawodowego magistra wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności -
lub innego równorzędnego specjalistyczne w specjalności organizacji i kierowania pracą grupy
49 kapelmistrz wyższe muzyczne wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 3
wyższe I stopnia
specjalistyczne w odpowiedniej specjalności 5
podstawowe 1
50 dowódca kompanii w WSPol. wyższe bez tytułu zawodowego magistra lub innego równorzędnego wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 4
wyższe z tytułem zawodowym magistra lub innym równorzędnym wyższe I stopnia
średnie wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 5
wyższe z tytułem zawodowym magistra lub innym równorzędnym specjalistyczne w odpowiedniej specjalności
wyższe bez tytułu zawodowego magistra lub innego równorzędnego podstawowe 1 6
średnie specjalistyczne w odpowiedniej specjalności
51 dowódca kompanii wyższe bez tytułu zawodowego magistra lub innego równorzędnego wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 3
wyższe z tytułem zawodowym magistra lub innym równorzędnym wyższe I stopnia
średnie wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 5
wyższe z tytułem zawodowym magistra lub innym równorzędnym specjalistyczne w odpowiedniej specjalności
wyższe bez tytułu zawodowego magistra lub innego równorzędnego podstawowe 1 6
średnie specjalistyczne
średnie podstawowe 1 7
52 kierownik referatu wyższe bez tytułu zawodowego magistra lub innego równorzędnego wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 3
wyższe z tytułem zawodowym magistra lub innym równorzędnym wyższe I stopnia
średnie wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 5
wyższe z tytułem zawodowym magistra lub innym równorzędnym specjalistyczne w odpowiedniej specjalności
wyższe bez tytułu zawodowego magistra lub innego równorzędnego podstawowe 1 6
średnie specjalistyczne
średnie podstawowe 1 7
53 II kapelmistrz wyższe muzyczne wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 2
wyższe I stopnia
specjalistyczne w odpowiedniej specjalności 3
podstawowe 1
54 zastępca naczelnika sekcji wyższe bez tytułu zawodowego magistra lub innego równorzędnego wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 3
wyższe z tytułem zawodowym magistra lub innym równorzędnym wyższe I stopnia
średnie wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 5
wyższe z tytułem zawodowym magistra lub innym równorzędnym specjalistyczne w odpowiedniej specjalności
średnie specjalistyczne 7
wyższe bez tytułu zawodowego magistra lub innego równorzędnego podstawowe 1
55 zastępca dyżurnego KSP i KWP, dyżurny KMP, KPP i KRP oraz dyżurny KP o stanie etatowym powyżej 60 wyższe bez tytułu zawodowego magistra lub innego równorzędnego wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 4
wyższe z tytułem zawodowym magistra lub innym równorzędnym wyższe I stopnia
średnie wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 5
wyższe z tytułem zawodowym magistra lub innym równorzędnym specjalistyczne w odpowiedniej specjalności
średnie specjalistyczne 7
wyższe bez tytułu zawodowego magistra lub innego równorzędnego podstawowe 1
56 młodszy wykładowca wyższe bez tytułu zawodowego magistra wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 3
lub innego równorzędnego specjalistyczne w specjalności organizacji i kierowania pracą grupy 4
średnie wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 5
specjalistyczne 7
57 zastępca dowódcy kompanii wyższe bez tytułu zawodowego magistra lub innego równorzędnego wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 3
wyższe z tytułem zawodowym magistra lub innym równorzędnym wyższe I stopnia
średnie wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 4
wyższe z tytułem zawodowym magistra lub innym równorzędnym specjalistyczne w odpowiedniej specjalności
średnie specjalistyczne 6
wyższe bez tytułu zawodowego magistra lub innego równorzędnego podstawowe 1
58 specjalista wyższe bez tytułu zawodowego magistra wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 3
lub innego równorzędnego specjalistyczne w specjalności organizacji i kierowania pracą grupy 4
wyższe z tytułem zawodowym magistra lub innym równorzędnym specjalistyczne w odpowiedniej specjalności 5
średnie wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności
średnie specjalistyczne 6
wyższe bez tytułu zawodowego magistra lub innego równorzędnego podstawowe 1
59 pilot średnie specjalistyczne -
podstawowe 1
podstawowe 3
niepełne podstawowe 2 (ukończony I etap szkolenia)
60 mechanik średnie specjalistyczne -
podstawowe 1
podstawowe 3
niepełne podstawowe 2 (ukończony I etap szkolenia)
61 asystent w WSPol.,

instruktor w WSPol.

według odrębnych przepisów wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności -
specjalistyczne w specjalności organizacji i kierowania pracą grupy
62 lekarz według odrębnych przepisów wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności -
specjalistyczne 2
podstawowe 1
podstawowe 2 3
63 pomocnik dowódcy oddziału wyższe bez tytułu zawodowego magistra wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 4
lub innego równorzędnego specjalistyczne w specjalności organizacji i kierowania pracą grupy
średnie wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 5
wyższe bez tytułu zawodowego magistra lub innego równorzędnego specjalistyczne w odpowiedniej specjalności
średnie specjalistyczne 6
wyższe bez tytułu zawodowego magistra lub innego równorzędnego podstawowe 1
64 dowódca plutonu w pododdziale antyterrorystycznym wyższe bez tytułu zawodowego magistra lub innego równorzędnego wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 3
wyższe z tytułem zawodowym magistra lub innym równorzędnym wyższe I stopnia
średnie wyższe ogólne albo w odpowiedniej specjalności 4
wyższe z tytułem zawodowym magistra lub innym równorzędnym specjalistyczne w odpowiedniej specjalności
średnie specjalistyczne 5
wyższe bez tytułu zawodowego magistra lub innego równorzędnego podstawowe 1
65 zastępca dyżurnego wyższe bez tytułu specjalistyczne 3
KMP, KPP i KRP,

zastępca dyżurnego KP o stanie etatowym powyżej 60 oraz dyżurny KP

zawodowego magistra lub innego równorzędnego podstawowe 1
średnie specjalistyczne 5
podstawowe 1
66 kierownik posterunku Policji wyższe bez tytułu specjalistyczne 3
zawodowego magistra lub innego równorzędnego podstawowe 1
średnie specjalistyczne 5
podstawowe 1
67 kierownik sekcji muzycznej średnie muzyczne specjalistyczne 3
podstawowe 1
68 kierownik ogniwa, rewiru wyższe bez tytułu specjalistyczne 2
dzielnicowych zawodowego magistra lub innego równorzędnego podstawowe 1
średnie specjalistyczne 3
podstawowe 1
69 dowódca plutonu wyższe bez tytułu specjalistyczne 2
zawodowego magistra lub innego równorzędnego podstawowe 1
średnie specjalistyczne 3
podstawowe 1
70 asystent, detektyw, instruktor wyższe bez tytułu zawodowego magistra specjalistyczne w odpowiedniej specjalności 2
lub innego podstawowe 1
równorzędnego niepełne podstawowe 2 (ukończony II etap szkolenia) -
średnie specjalistyczne w odpowiedniej specjalności 3
podstawowe 1
podstawowe 2
71 dowódca drużyny średnie specjalistyczne 3
w pododdziale antyterrorystycznym podstawowe 1
72 dzielnicowy wyższe bez tytułu zawodowego magistra specjalistyczne w odpowiedniej specjalności 2
lub innego podstawowe 1
równorzędnego niepełne podstawowe 2 (ukończony II etap szkolenia) -
średnie specjalistyczne w odpowiedniej specjalności 3
podstawowe 1
podstawowe 2
73 dowódca drużyny średnie specjalistyczne w specjalności organizacji i kierowania pracą grupy 3
podstawowe 1
podstawowe 3
74 pomocnik dyżurnego średnie podstawowe 1 2
podstawowe 2 3
podstawowe 3
75 referent średnie podstawowe 1 2
podstawowe 3
niepełne podstawowe 2 (ukończony II etap szkolenia) -
76 policjant średnie podstawowe 1 2
podstawowe 3
niepełne podstawowe 2 (ukończony II etap szkolenia) -
nieposiadający średniego wykształcenia podstawowe 3
77 pielęgniarka według odrębnych przepisów podstawowe -
78 aplikant średnie podstawowe 1 1
podstawowe 3
niepełne podstawowe 2 (ukończony I etap szkolenia) -
nieposiadający podstawowe 1 1
średniego podstawowe 3
wykształcenia niepełne podstawowe 2 (ukończony I etap szkolenia) -
79 kursant średnie - -
nieposiadający średniego wykształcenia - -

1 Kwalifikacje zawodowe podstawowe uzyskane po ukończeniu szkolenia zawodowego podstawowego profilowanego wymienionego w § 8 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia, którego realizację po raz pierwszy rozpoczęto dnia 1 grudnia 2003 r.

2 Kwalifikacje zawodowe podstawowe uzyskane po ukończeniu szkolenia zawodowego podstawowego, o którym mowa w § 8 ust. 1 pkt 1.

3 Kwalifikacje zawodowe podstawowe uzyskane po ukończeniu szkolenia zawodowego o odpowiednim profilu albo bez wyodrębnionego profilu.

Jeżeli w tabeli wymagań w rubryce kwalifikacje zawodowe występuje określenie "specjalistyczne", należy przez to rozumieć kwalifikacje zawodowe specjalistyczne w specjalności organizacji i kierowania pracą grupy albo w odpowiedniej specjalności.

Jeżeli w tabeli wymagań przy kwalifikacjach zawodowych podstawowych nie występuje indeks, należy przez to rozumieć każde kwalifikacje zawodowe podstawowe.

Użyte w tabeli skróty nazw jednostek organizacyjnych Policji oznaczają:

KGP - Komendę Główną Policji,

KWP - Komendę Wojewódzką Policji,

KSP - Komendę Stołeczną Policji,

KMP - Komendę Miejską Policji,

KPP - Komendę Powiatową Policji,

KRP - Komendę Rejonową Policji,

KP - Komisariat Policji,

WSPol. - Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie.

1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 35, poz. 325 i Nr 58, poz. 533).
2 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 19, poz. 185, Nr 74, poz. 676, Nr 81, poz. 731, Nr 113, poz. 984, Nr 115, poz. 996, Nr 153, poz. 1271, Nr 176, poz. 1457 i Nr 200, poz. 1688 oraz z 2003 r. Nr 90, poz. 844, Nr 113, poz. 1070, Nr 130, poz. 1188 i 1190, Nr 137, poz. 1302, Nr 166, poz. 1609, Nr 192, poz. 1873 i Nr 210, poz. 2036.
3 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 5 kwietnia 2004 r. (Dz.U.04.62.582) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 kwietnia 2004 r.
4 § 2 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 5 kwietnia 2004 r. (Dz.U.04.62.582) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 kwietnia 2004 r.
5 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 6 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.105.885) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 czerwca 2005 r.
6 § 3 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 7 marca 2006 r. (Dz.U.06.50.371) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 kwietnia 2006 r.
7 § 3 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 6 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.105.885) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 czerwca 2005 r.
8 § 3 ust. 5:

- dodany przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 6 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.105.885) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 czerwca 2005 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 7 marca 2006 r. (Dz.U.06.50.371) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 kwietnia 2006 r.

9 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 6 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.105.885) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 czerwca 2005 r.
10 § 4 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 5 kwietnia 2004 r. (Dz.U.04.62.582) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 kwietnia 2004 r.
11 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 6 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.105.885) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 czerwca 2005 r.
12 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 6 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.105.885) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 czerwca 2005 r.
13 § 7a dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 5 kwietnia 2004 r. (Dz.U.04.62.582) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 kwietnia 2004 r.
14 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 6 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.105.885) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 czerwca 2005 r.
15 § 9 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. a) rozporządzenia z dnia 6 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.105.885) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 czerwca 2005 r.
16 § 9 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 6 lit. b) rozporządzenia z dnia 6 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.105.885) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 czerwca 2005 r.
17 § 9 ust. 1b dodany przez § 1 pkt 6 lit. b) rozporządzenia z dnia 6 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.105.885) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 czerwca 2005 r.
18 § 10 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 5 kwietnia 2004 r. (Dz.U.04.62.582) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 kwietnia 2004 r.
19 § 10 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 5 kwietnia 2004 r. (Dz.U.04.62.582) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 kwietnia 2004 r.
20 § 11 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 30 stycznia 2006 r. (Dz.U.06.27.202) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 marca 2006 r.
21 Z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 grudnia 2000 r. w sprawie wymagań w zakresie wykształcenia, kwalifikacji zawodowych i stażu służby, jakim powinni odpowiadać policjanci na stanowiskach komendantów Policji i innych stanowiskach służbowych (Dz. U. Nr 115, poz. 1212 oraz z 2001 r. Nr 67, poz. 713), zachowane w mocy na podstawie art. 9 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o zmianie ustawy o Policji, ustawy o działalności ubezpieczeniowej, ustawy - Prawo bankowe, ustawy o samorządzie powiatowym oraz ustawy - Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz. U. Nr 100, poz. 1084).
22 Załącznik:

- zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 5 kwietnia 2004 r. (Dz.U.04.62.582) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 kwietnia 2004 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 6 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.105.885) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 czerwca 2005 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 7 marca 2006 r. (Dz.U.06.50.371) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 kwietnia 2006 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.2.14

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wymagania w zakresie wykształcenia, kwalifikacji zawodowych i stażu służby, jakim powinni odpowiadać policjanci na stanowiskach komendantów Policji i innych stanowiskach służbowych.
Data aktu: 17/12/2003
Data ogłoszenia: 09/01/2004
Data wejścia w życie: 24/01/2004