Kontrola szczelności urządzeń i instalacji zawierających substancje kontrolowane.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI I PRACY 1
z dnia 16 sierpnia 2004 r.
w sprawie kontroli szczelności urządzeń i instalacji zawierających substancje kontrolowane

Na podstawie art. 8 ust. 5 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową (Dz. U. Nr 121, poz. 1263) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe wymagania, jakie muszą być spełnione przy dokonywaniu sprawdzania szczelności urządzeń i instalacji zawierających powyżej 3 kg substancji kontrolowanych, zwanych dalej "urządzeniami".
§  2.
Podczas dokonywania sprawdzania szczelności urządzeń wykonuje się następujące czynności:
1)
wstępne, związane z działaniem urządzenia;
2)
kontrolę dokumentacji urządzenia;
3)
ogólne oględziny zewnętrzne;
4)
przegląd przyrządów zabezpieczających;
5)
kontrolę korozji poszczególnych elementów urządzeń;
6)
wykrywanie nieszczelności;
7)
próbę szczelności - jeżeli zachodzi taka konieczność.
§  3.
Czynności wstępne związane z działaniem urządzeń obejmują uzyskanie od osoby odpowiedzialnej za eksploatację urządzeń informacji o ich stanie, ewentualnych usterkach i nieszczelnościach.
§  4.
1.
W ramach kontroli dokumentacji urządzenia sprawdza się zgodność elementów urządzenia zawierających substancje kontrolowane ze schematem oraz ich rozmieszczenie.
2.
W przypadku stwierdzenia braku schematu stwierdza się konieczność jego wykonania lub uzupełnienia.
§  5.
Ogólne oględziny zewnętrzne urządzenia oceniające prawidłowość jego działania obejmują, w szczególności, sprawdzenie:
1)
parametrów działania urządzenia odnoszących się do czynnika chłodniczego;
2)
stanu montażu aparatury;
3)
drgań i przemieszczeń powodowanych przez temperaturę i ciśnienie;
4)
stanu technicznego podpór i zamocowań;
5)
stanu technicznego spawów i innych połączeń;
6)
stanu technicznego izolacji termicznej;
7)
zabezpieczeń części ruchomych;
8)
zabezpieczeń przed uszkodzeniami mechanicznymi;
9)
zabezpieczeń przed oddziaływaniem ciepła;
10)
stanu technicznego i rozmieszczenia zaworów;
11)
stopnia zanieczyszczenia powierzchni wymiany ciepła.
§  6.
W ramach przeglądu przyrządów zabezpieczających sprawdza się:
1)
prawidłowość zamontowania i działania przekaźników zabezpieczających przed nadmiernym ciśnieniem;
2)
szczelność zamknięcia zewnętrznych ciśnieniowych zaworów nadmiarowych.
§  7.
W ramach kontroli korozji poszczególnych elementów sprawdza się, w szczególności, stan techniczny rurociągów i wymienników oraz elastycznych elementów rurowych, z uwzględnieniem zabezpieczeń przed ich uszkodzeniami mechanicznymi.
§  8.
W przypadku stwierdzenia widocznego wycieku substancji kontrolowanej lub jego wykrycia:
1)
za pomocą substancji lub preparatów chemicznych,
2)
za pomocą ręcznego wykrywacza nieszczelności, w ilości przekraczającej 15 g w roku,
3)
zarejestrowanego za pomocą zainstalowanych w pomieszczeniach, kanałach technologicznych, kanałach wentylacyjnych i innych miejscach czujników (wykrywaczy), w ilościach przekraczających 10 ppm

- należy niezwłocznie przystąpić do jego usunięcia.

§  9.
1.
Do sprawdzania szczelności urządzenia stosuje się jedną z następujących metod wykrywania:
1)
lokalnych źródeł emisji substancji kontrolowanej - za pomocą przenośnego wykrywacza nieszczelności o dolnym progu czułości poniżej 15 g/rok;
2)
globalnej emisji substancji kontrolowanej w pomieszczeniu - poprzez pomiar stężenia czynnika chłodniczego w powietrzu, za pomocą stacjonarnego urządzenia kontrolnego, o ciągłym działaniu i rejestracji pomiarów oraz dolnym progu czułości poniżej 10 ppm.
2.
Metodę, o której mowa w ust. 1 pkt 1, stosuje się, jeżeli konstrukcja urządzenia umożliwia dostęp do każdego z badanych fragmentów urządzenia na całym obwodzie miejsca badania.
§  10.
Próbę szczelności za pomocą gazu obojętnego lub metodą próżniową przeprowadza się:
1)
na części lub całości urządzenia, jeżeli nastąpił jednorazowy wyciek substancji kontrolowanej w ilości powyżej 10 % napełnienia;
2)
na całości urządzenia, jeżeli ich przestój był dłuższy niż 1 rok.
§  11.
Dokonujący przeglądu szczelności powinien być wyposażony w:
1)
okulary ochronne;
2)
rękawice ochronne;
3)
aparat umożliwiający oddychanie w przypadku dokonywania przeglądu urządzeń zawierających czynnik chłodniczy typu: R123, R124, R141b, R142b oraz R22 występujący w mieszaninach z R152a lub R218 albo R600a.
§  12.
Elementy elastyczne urządzeń podlegają wymianie w całości w przypadku stwierdzenia na nich zużycia mogącego przyczynić się do uwolnienia substancji kontrolowanej.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Gospodarki i Pracy kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki i Pracy (Dz. U. Nr 134, poz. 1428).

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024