Tryb wyłaniania przedstawicieli partnerów społecznych i gospodarczych do uczestnictwa w pracach Komitetu Sterującego dla części dotyczącej środowiska strategii wykorzystania Funduszu Spójności.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA
z dnia 9 sierpnia 2004 r.
w sprawie trybu wyłaniania przedstawicieli partnerów społecznych i gospodarczych do uczestnictwa w pracach Komitetu Sterującego dla części dotyczącej środowiska strategii wykorzystania Funduszu Spójności

Na podstawie art. 23 ust. 7 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o Narodowym Planie Rozwoju (Dz. U. Nr 116, poz. 1206) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przedstawiciele partnerów społecznych i gospodarczych wchodzących w skład Komitetu Sterującego dla części dotyczącej środowiska strategii wykorzystania Funduszu Spójności, przyjętej rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 30 lipca 2004 r. w sprawie przyjęcia strategii wykorzystania Funduszu Spójności na lata 2004-2006 (Dz. U. Nr 176, poz. 1827), zwanego dalej "Komitetem Sterującym", są wybierani spośród przedstawicieli:
1)
organizacji pozarządowych;
2)
organizacji przedsiębiorców i pracodawców, związków zawodowych, samorządów zawodowych oraz jednostek naukowych w rozumieniu art. 3 pkt 4 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o Komitecie Badań Naukowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 33, poz. 389 oraz z 2003 r. Nr 39, poz. 335).
2.
Cele statutowe organizacji pozarządowych, organizacji przedsiębiorców i pracodawców, związków zawodowych, samorządów zawodowych oraz jednostek naukowych, zwanych dalej "organizacjami", powinny obejmować działania objęte strategią, o której mowa w ust. 1, z co najmniej jednego z następujących zakresów:
1)
kształtowania świadomości ekologicznej społeczeństwa i przedsiębiorców oraz szerzenia zrozumienia celów ochrony środowiska, ekologii lub zrównoważonego rozwoju;
2)
propagowania spraw ochrony środowiska i poczynań zmierzających do zapewnienia tej ochrony;
3)
inicjowania i podejmowania społecznych lub gospodarczych działań dotyczących ochrony środowiska, ekologii lub zrównoważonego rozwoju;
4)
współdziałania z jednostkami organizacyjnymi w opracowaniu i realizacji programów i planów działania zmierzających do poprawy stanu środowiska;
5)
badań naukowych w dziedzinie ochrony środowiska, ekologii lub zrównoważonego rozwoju.
§  2.
1.
Minister Środowiska zamieszcza w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Ministra Środowiska informację o naborze kandydatów na przedstawicieli partnerów społecznych i gospodarczych do udziału w pracach Komitetu Sterującego.
2.
W informacji, o której mowa w ust. 1, Minister Środowiska wskazuje termin składania formularzy zgłoszeniowych oraz adres, pod którym należy je składać.
3.
Każda z organizacji zgłasza na formularzu zgłoszeniowym, którego wzór określa załącznik do rozporządzenia, jednego kandydata na przedstawiciela partnerów społecznych i gospodarczych do udziału w pracach Komitetu Sterującego.
4.
Minister Środowiska zamieszcza w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Ministra Środowiska listę kandydatów na przedstawicieli partnerów społecznych i gospodarczych do udziału w pracach Komitetu Sterującego zgłoszonych przez organizacje, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, wraz ze wskazaniem terminu głosowania przez te organizacje na zgłoszonych przez nie kandydatów oraz adresu, pod który należy przesyłać oddane głosy.
§  3.
Spośród kandydatów zgłoszonych przez organizacje, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2, Minister Środowiska wybiera czterech przedstawicieli partnerów społecznych i gospodarczych do udziału w pracach Komitetu Sterującego.
§  4.
1.
Organizacje, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, wskazują w drodze głosowania, spośród kandydatów zgłoszonych w trybie określonym w § 2, kandydatów na przedstawicieli partnerów społecznych i gospodarczych do udziału w pracach Komitetu Sterującego.
2.
Organizacje, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, mogą głosować na dwóch kandydatów na przedstawicieli partnerów społecznych i gospodarczych do udziału w pracach Komitetu Sterującego, zgłoszonych w trybie określonym w § 2.
3.
Głos uznaje się za nieważny, jeżeli został on oddany na więcej niż dwóch kandydatów lub wpłynął po terminie głosowania.
4.
Minister Środowiska wybiera dwóch przedstawicieli organizacji, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, do udziału w pracach Komitetu Sterującego, którzy otrzymali największą liczbę głosów.
§  5.
W przypadku gdy organizacje nie zgłoszą swoich kandydatów na przedstawicieli partnerów społecznych i gospodarczych do udziału w pracach Komitetu Sterującego w terminie, o którym mowa w § 2 ust. 2, Minister Środowiska zaprasza wytypowane przez siebie osoby będące członkami tych organizacji do udziału w pracach Komitetu Sterującego.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY DLA KANDYDATÓW NA PRZEDSTAWICIELI PARTNERÓW SPOŁECZNYCH I GOSPODARCZYCH DO UCZESTNICTWA W PRACACH KOMITETU STERUJĄCEGO DLA CZĘŚCI DOTYCZĄCEJ ŚRODOWISKA STRATEGII WYKORZYSTANIA FUNDUSZU SPÓJNOŚCI

1. Dane organizacji
Nazwa:
Adres:
Telefon kontaktowy:
Faks:
E-mail:
Strona www:
Osoba wyznaczona do bezpośrednich kontaktów:

2. Obecny skład władz statutowych (zarządu)

3. Data utworzenia organizacji

4. Liczba członków (w przypadku organizacji członkowskich) lub organizacji zrzeszonych (w przypadku organizacji sieciowych)

5. Główne obszary działania i zagadnienia, na których koncentruje się aktywność organizacji, zgodnie z jej statutem

6. Najważniejsze dokonania i przedsięwzięcia, w których organizacja bierze lub brała udział

7. Gdzie i w jakiej formie organizacja jest zarejestrowana

8. Osoby uprawnione do reprezentacji organizacji

9. Imię i nazwisko oraz krótka charakterystyka zgłoszonego kandydata, w tym posiadanych przez kandydata kompetencji

10. Rekomendacje instytucji, organizacji i osób wspierających zgłoszonego kandydata

Podpis osoby uprawnionej

do reprezentowania organizacji:

....................................

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.185.1917

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb wyłaniania przedstawicieli partnerów społecznych i gospodarczych do uczestnictwa w pracach Komitetu Sterującego dla części dotyczącej środowiska strategii wykorzystania Funduszu Spójności.
Data aktu: 09/08/2004
Data ogłoszenia: 26/08/2004
Data wejścia w życie: 03/09/2004