Zakres zadań objętych mecenatem państwa wykonywanych przez samorządowe instytucje filmowe i instytucje kultury oraz udzielanie dotacji na te zadania.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 czerwca 2004 r.
w sprawie zakresu zadań objętych mecenatem państwa wykonywanych przez samorządowe instytucje filmowe i instytucje kultury oraz udzielania dotacji na te zadania

Na podstawie art. 43 ust. 2 ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 203, poz. 1966) zarządza się, co następuje:
§  1.
Jednostki samorządu terytorialnego mogą otrzymywać dotacje na dofinansowanie, objętych mecenatem państwa w dziedzinie kultury:
1)
bieżących zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego, w ramach programów oraz zadań realizowanych przez instytucje filmowe i instytucje kultury, które zostały przejęte przez jednostki samorządu terytorialnego w dniu 1 stycznia 1999 r.;
2)
zadań realizowanych przez pozostałe instytucje filmowe i instytucje kultury, dla których organami założycielskimi lub organizatorami są jednostki samorządu terytorialnego;
3)
zadań realizowanych w ramach projektów, w tym inwestycyjnych, współfinansowanych z funduszy europejskich realizowanych przez instytucje filmowe i instytucje kultury, dla których organizatorami lub organami założycielskimi są jednostki samorządu terytorialnego.
§  2.
1.
Programy, w ramach których instytucje filmowe i instytucje kultury, przejęte przez jednostki samorządu terytorialnego w dniu 1 stycznia 1999 r., realizować będą zadania objęte mecenatem państwa w dziedzinie kultury, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2.
Zakres zadań objętych mecenatem państwa w dziedzinie kultury wykonywanych przez instytucje filmowe i instytucje kultury, dla których organem założycielskim lub organizatorem jest jednostka samorządu terytorialnego, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3.
Zakres projektów, o których mowa w § 1 pkt 3, realizowanych przez instytucje filmowe i instytucje kultury, dla których organami założycielskimi lub organizatorami są jednostki samorządu terytorialnego, współfinansowanych z funduszy europejskich określają programy operacyjne.
§  3.
1.
Jednostki samorządu terytorialnego, w terminie 30 dni od dnia ogłoszenia ustawy budżetowej na dany rok, z zastrzeżeniem § 5, składają ministrowi właściwemu do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, zwanemu dalej "Ministrem", wnioski o przyznanie dotacji na dofinansowanie zadań, o których mowa w § 1, wraz z uzasadnieniem oraz informacjami dotyczącymi jednostki samorządu terytorialnego, według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do rozporządzenia, a także instytucji filmowych oraz instytucji kultury, według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do rozporządzenia.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać:
1)
nazwę jednostki samorządu terytorialnego wraz z oznaczeniem (województwo, nr NIP, nr REGON), adres urzędu jednostki samorządu terytorialnego, imię i nazwisko osoby upoważnionej do reprezentowania jednostki samorządu terytorialnego, nazwę programu, zadania lub projektu, nazwę instytucji filmowej lub instytucji kultury wykonującej program, zadanie lub projekt;
2)
opis programu, zadania lub projektu uwzględniający termin, cykl i miejsce realizacji, cel, zasięg terytorialny, liczbę uczestników i inne ważne zdaniem wnioskodawcy informacje;
3)
szczegółowy, całkowity kosztorys programu, zadania lub projektu, uwzględniający źródła finansowania wraz z harmonogramem realizacji;
4)
podpisy osób wskazanych w pkt 1 oraz skarbnika jednostki samorządu terytorialnego.
§  4.
1.
Minister, rozpatrując wnioski, bierze pod uwagę wysokość środków określonych w ustawie budżetowej na dany rok, znaczenie proponowanych do realizacji programów, zadań dla polityki kulturalnej państwa, w tym szczególnie znaczenie programów realizowanych przez instytucje filmowe i instytucje kultury przejęte przez jednostki samorządu terytorialnego w dniu 1 stycznia 1999 r., uwzględnia terminy i warunki realizacji, a także sytuację finansową jednostki samorządu terytorialnego i instytucji filmowej albo instytucji kultury.
2.
Po rozpatrzeniu wniosków Minister przedstawia jednostce samorządu terytorialnego do uzgodnienia propozycję przyznania dotacji w układzie klasyfikacji budżetowej wraz z podziałem na poszczególne instytucje filmowe i instytucje kultury.
3.
Jednostki samorządu terytorialnego, w terminie 14 dni od dnia otrzymania propozycji, przekazują Ministrowi uwagi.
4.
Po rozpatrzeniu uwag Minister zawiadamia jednostki samorządu terytorialnego o przyznanych kwotach dotacji.
§  5.
Termin składania wniosków, o których mowa w § 3 ust. 1, na rok 2004 wynosi 21 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
§  6.
1.
Dotacje na zadania, o których mowa w § 1, są udzielane na podstawie porozumień zawieranych przez jednostki samorządu terytorialnego z Ministrem.
2.
Porozumienie, o którym mowa w ust. 1, powinno określać:
1)
szczegółowy opis programu, zadania lub projektu oraz termin jego wykonania;
2)
kwotę dotacji przyznanej jednostce samorządu terytorialnego oraz tryb i terminy jej przekazywania;
3)
sposób kontroli wykonania zadania, o którym mowa w § 1;
4)
sposób rozliczenia udzielonej dotacji i zasady zwrotu niewykorzystanej części dotacji.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

PROGRAMY, W RAMACH KTÓRYCH INSTYTUCJE FILMOWE I INSTYTUCJE KULTURY, PRZEJĘTE PRZEZ JEDNOSTKI SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO W DNIU 1 STYCZNIA 1999 R., REALIZOWAĆ BĘDĄ ZADANIA OBJĘTE MECENATEM PAŃSTWA W DZIEDZINIE KULTURY

1. Upowszechnianie i promocja twórczości artystycznej.

2. Upowszechnianie i promocja czytelnictwa.

3. Promocja kultury polskiej za granicą.

4. Pomoc twórcom i animatorom kultury.

5. Zachowanie, waloryzacja i ochrona dziedzictwa kulturowego.

6. Wspieranie i ochrona kultur mniejszości narodowych oraz kultur regionalnych.

7. Tworzenie i wdrażanie systemów informatycznych w sferze kultury.

8. Edukacja kulturalna społeczeństwa.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

ZAKRES ZADAŃ OBJĘTYCH MECENATEM PAŃSTWA W DZIEDZINIE KULTURY WYKONYWANYCH PRZEZ INSTYTUCJE FILMOWE I INSTYTUCJE KULTURY, DLA KTÓRYCH ORGANEM ZAŁOŻYCIELSKIM LUB ORGANIZATOREM JEST JEDNOSTKA SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO

1. Realizacja wystaw, spektakli, koncertów; organizacja krajowych i międzynarodowych festiwali, przeglądów i konkursów prezentujących dokonania twórców profesjonalnych i amatorów.

2. Wspieranie działań edukacyjnych, skierowanych szczególnie do dzieci i młodzieży.

3. Zakup sprzętu niezbędnego do prowadzenia działalności programowej.

4. Zakup nowości wydawniczych, digitalizacja zbiorów bibliotecznych i udostępnianie ich w Internecie.

5. Tworzenie lokalnych i regionalnych centrów gromadzenia i udostępniania informacji oraz lokalnych i regionalnych sieci informatycznych.

6. Tworzenie i wzbogacanie poprzez zakupy kolekcji gromadzących różnego rodzaju obiekty historyczne i artystyczne.

7. Renowacja, konserwacja, zabezpieczanie, ochrona oraz inwentaryzacja i digitalizacja zbiorów i obiektów zabytkowych, tworzenie zbiorów wirtualnych.

8. Wspieranie rozwoju kultury ludowej i rękodzieła artystycznego, ochrona szczególnie wartościowych zjawisk kultury lokalnej, ochrona unikalnych zawodów i umiejętności artystycznych.

9. Prezentacja kultury mniejszości narodowych.

10. Zapewnianie dostępu do dóbr kultury osobom niepełnosprawnym.

11. Wspieranie dystrybucji i rozpowszechniania filmów o szczególnym znaczeniu dla kultury.

12. Dokumentowanie życia społecznego, kulturalnego i artystycznego, promocja wartościowych zjawisk życia kulturalnego i artystycznego.

13. Tworzenie i wdrażanie systemów informatycznych w instytucjach kultury.

14. Wspomaganie realizacji programów z zakresu kultury współfinansowanych z funduszy europejskich.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

I.

 PODSTAWOWE INFORMACJE O SYTUACJI FINANSOWEJ JEDNOSTKI SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO

(w tys. zł)
WYSZCZEGÓLNIENIE WYKONANIE W ROKU POPRZEDZAJĄCYM ROK OBJĘTY WNIOSKOWANĄ DOTACJĄ PROJEKT PLANU W ROKU OBJĘTYM WNIOSKOWANĄ DOTACJĄ
1. DANE DOTYCZĄCE JEDNOSTKI SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO
DOCHODY OGÓŁEM
WYDATKI OGÓŁEM

w tym: wydatki bieżące ogółem

NADWYŻKA
DEFICYT
2. DZIAŁ KULTURA I OCHRONA DZIEDZICTWA NARODOWEGO
WYDATKI

w tym: wydatki bieżące

UDZIAŁ WYDATKÓW W WYDATKACH OGÓŁEM JEDNOSTKI SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO W %
UDZIAŁ WYDATKÓW BIEŻĄCYCH W WYDATKACH BIEŻĄCYCH OGÓŁEM JEDNOSTKI SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO W %
POZIOM ZADŁUŻENIA JEDNOSTKI SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO W %

II.

LICZBA I RODZAJ INSTYTUCJI KULTURY I INSTYTUCJI FILMOWYCH PROWADZONYCH PRZEZ JEDNOSTKĘ SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO

ROZDZIAŁ KLASYFIKACJI BUDŻETOWEJ LICZBA INSTYTUCJI
NUMER NAZWA
Pieczęć jednostki

samorządu terytorialnego

.................. ............ ........................

dzień, miesiąc, rok skarbnik przedstawiciel jednostki

samorządu terytorialnego

______

* Określający stosunek łącznej kwoty zadłużenia j.s.t. na

koniec roku budżetowego do dochodów wykonanych w roku

poprzednim lub planowanych na dany rok budżetowy.

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR

PODSTAWOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE INSTYTUCJI FILMOWYCH I INSTYTUCJI KULTURY NA ROK OBJĘTY WNIOSKOWANĄ DOTACJĄ ORAZ ZA ROK POPRZEDZAJĄCY

.........................

(pieczęć jednostki

samorządu terytorialnego)

(w zł)

Lp. Nazwa Rozdział Funkcjonowanie instytucji w roku poprzedzającym rok objęty wnioskowaną dotacją (wykonanie) Podstawowe informacje z planu instytucji na rok objęty dotacją (projekt planu) Wnioskowana kwota dotacji
ogółem koszty/wydatki instytucji ogółem przychody instytucji z tego: planowane ogółem koszty/wydatki instytucji planowane ogółem przychody instytucji z tego:
instytucji kultury, instytucji filmowej klasyfikacji budżetowej dotacja samorządowa % dotacja z budżetu państwa % dochody własne i inne % dotacja samorządowa % dochody własne i inne % z budżetu państwa
1 2 3 4 5 6 6 ; 5 7 7 ; 5 8 8 ; 5 9 10 11 11 ; 10 12 12 ; 10 13

.................. .......... .........................

(dzień, miesiąc, rok) (skarbnik) (przedstawiciel jednostki

samorządu terytorialnego)

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024