Plan działań operatora w sytuacjach szczególnych zagrożeń.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY 1
z dnia 9 stycznia 2004 r.
w sprawie planu działań operatora w sytuacjach szczególnych zagrożeń

Na podstawie art. 42 ust. 3 ustawy z dnia 12 czerwca 2003 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. Nr 130, poz. 1188) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa tryb sporządzania i aktualizacji przez operatora planu działań w sytuacjach szczególnych zagrożeń, a w szczególności wprowadzenia stanu wojennego, stanu wyjątkowego i stanu klęski żywiołowej, zwanego dalej "planem".
§  2.
1.
Plan sporządza się po dokonaniu przez operatora:
1)
identyfikacji i analizy danych o szczególnych zagrożeniach na obszarze wykonywania działalności pocztowej, uzyskanych od właściwych terytorialnie organów administracji rządowej lub samorządu terytorialnego;
2)
oceny wpływu szczególnych zagrożeń na urządzenia i obiekty wykorzystywane przy świadczeniu usług pocztowych oraz na ciągłość świadczenia usług pocztowych;
3)
analizy potrzeb, warunków i sposobów świadczenia usług pocztowych oraz zasad współpracy operatora z organami koordynującymi działania ratownicze, służbami ustawowo powołanymi do niesienia pomocy oraz Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Operator dokonuje weryfikacji danych o szczególnych zagrożeniach, o których mowa w ust. 1 pkt 1, co najmniej raz w roku.
§  3.
1.
Operator, w zależności od obszaru, na którym wykonuje działalność pocztową, sporządza plan odrębnie dla każdego województwa, na obszarze którego wykonuje działalność pocztową.
2.
Operator wykonujący działalność pocztową na obszarze przekraczającym granice administracyjne jednego województwa sporządza również plan dla całego obszaru, na którym prowadzi działalność pocztową.
3.
Operator świadczący usługi pocztowe w obrocie zagranicznym sporządza plan, w którym przedstawia sposób zachowania ciągłości współpracy z poszczególnymi podmiotami zagranicznymi, w sytuacjach szczególnych zagrożeń.
§  4.
1.
Plan, o którym mowa w § 3 ust. 2 i 3, sporządza się po uzgodnieniu z:
1)
Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, w zakresie organizacji doręczania:
a)
kart powołania, o których mowa w rozporządzeniu Ministrów Spraw Wewnętrznych i Administracji, Obrony Narodowej oraz Infrastruktury z dnia 5 lipca 2002 r. w sprawie trybu doręczania kart powołania i rozplakatowania obwieszczeń o stawieniu się osób do czynnej służby wojskowej (Dz. U. Nr 122, poz. 1049),
b)
wezwań do wykonania świadczeń osobistych lub rzeczowych, o których mowa w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 5 lutego 2002 r. w sprawie świadczeń na rzecz obrony (Dz. U. Nr 18, poz. 168);
2)
ministrem właściwym do spraw wewnętrznych, w zakresie wykonywania usług pocztowych na rzecz organów administracji rządowej lub samorządu terytorialnego;
3)
Prezesem Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, zwanym dalej "Prezesem URTiP", w zakresie:
a)
procedur działania operatora, wdrażanych podczas sytuacji szczególnych zagrożeń dla zapewnienia ciągłości świadczenia usług pocztowych,
b)
struktur organizacyjnych operatora, zabezpieczających działania, o których mowa w lit. a.
2.
Plan, o którym mowa w § 3 ust. 1, sporządza się po uzgodnieniu z:
1)
szefami wojewódzkich sztabów wojskowych w zakresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1;
2)
wojewodą, w zakresie usług pocztowych wykonywanych na jego rzecz oraz na rzecz:
a)
jednostek organizacyjnych podporządkowanych wojewodzie, nadzorowanych przez niego oraz przedsiębiorców, dla których wojewoda jest organem założycielskim,
b)
organów samorządu terytorialnego;
3)
Prezesem URTiP w zakresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 3.
§  5.
Po sporządzeniu planu operator przekazuje:
1)
po jednym egzemplarzu planu, o którym mowa w § 3 ust. 2 i 3, Prezesowi URTiP oraz, za jego pośrednictwem, ministrowi właściwemu do spraw łączności;
2)
po jednym egzemplarzu planu, o którym mowa w § 3 ust. 1, Prezesowi URTiP;
3)
wyciąg z planu, o którym mowa w § 3 ust. 2 i 3, w zakresie organizacji doręczania kart powołania i wezwań do wykonania świadczeń osobistych i rzeczowych, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1 lit. a i b, Szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
§  6.
1.
Plan podlega aktualizacji:
1)
okresowo, w trybie określonym w § 3 i 4, nie rzadziej niż raz na pięć lat;
2)
każdorazowo w przypadku zmian:
a)
obszaru, na którym operator wykonuje działalność pocztową, lub rodzaju wykonywanej działalności, mających wpływ na realizację planu,
b)
danych o szczególnych zagrożeniach, mających wpływ na realizację planu.
2.
O wprowadzonej w planie aktualizacji operator powiadamia odpowiednio ministra właściwego do spraw łączności, Prezesa URTiP oraz Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
§  7.
1.
Operator wykonujący działalność pocztową w dniu wejścia w życie rozporządzenia, sporządza pierwszy plan w terminie dziewięciu miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
2.
Operator, który rozpoczął świadczenie usług pocztowych po dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, sporządza pierwszy plan w terminie dziewięciu miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności pocztowej.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - łączność, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 32, poz. 302 oraz z 2003 r. Nr 19, poz. 165, Nr 141, poz. 1359 i Nr 232, poz. 2322).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024