Przydziały mobilizacyjne i pracownicze przydziały mobilizacyjne.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 14 kwietnia 2004 r.
w sprawie przydziałów mobilizacyjnych i pracowniczych przydziałów mobilizacyjnych

Na podstawie art. 59a ust. 7 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2002 r. Nr 21, poz. 205, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
tryb nadawania przydziałów mobilizacyjnych oraz pracowniczych przydziałów mobilizacyjnych;
2)
wzory kart mobilizacyjnych oraz ich przeznaczenie.
§  2.
1.
Przydziały mobilizacyjne nadaje się żołnierzom rezerwy, którzy spełniają łącznie następujące warunki:
1) 1
 posiadają odpowiednie wyszkolenie wojskowe albo kwalifikacje odpowiadające określonej specjalności (funkcji) wojskowej;
2)
posiadają odpowiedni stan zdrowia;
3)
nie zamieszkują stale za granicą;
4)
zamieszkują możliwie blisko miejsca dyslokacji jednostki wojskowej, do której mają być powołani w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
2. 2
 Przydziały mobilizacyjne nadaje się w pierwszej kolejności żołnierzom z nadanymi przydziałami kryzysowymi, żołnierzom rezerwy najmłodszym wiekiem posiadającym najwyższe klasy kwalifikacyjne specjalistów wojskowych, zamieszkałym najbliżej miejsca dyslokacji jednostki wojskowej, do której mogą być powołani w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, oraz ochotnikom.
3.
Żołnierzom rezerwy, którzy nie odbywali czynnej służby wojskowej, nadaje się przydziały mobilizacyjne po odbyciu przez nich co najmniej krótkotrwałych ćwiczeń wojskowych i złożeniu przysięgi wojskowej.
4.
Nie nadaje się przydziałów mobilizacyjnych:
1) 3
 żołnierzom rezerwy, o których mowa w art. 100 ust. 3 pkt 2 i 3,
2)
osobom, o których mowa w art. 116 ust. 1

- ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, zwanej dalej "ustawą".

§  3. 4
 Pracownicze przydziały mobilizacyjne nadaje się osobom posiadającym kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowisk pracowniczych, określonych w etacie jednostki wojskowej i występujących w czasie wojny, jeżeli:
1)
w przypadku żołnierzy rezerwy - nie przewiduje się ich powołania do czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny;
2) 5
 w przypadku pracowników - zajmują stanowiska, na których wymagane są kwalifikacje takie same lub podobne jak na stanowiskach pracowniczych określonych w etacie jednostki wojskowej i występujących w czasie wojny;
3)
w przypadku osób niebędących pracownikami - zamieszkują w pobliżu miejsca dyslokacji tej jednostki wojskowej.
§  4.
Fakt nadania przydziału mobilizacyjnego żołnierzowi rezerwy wojskowy komendant uzupełnień odnotowuje w ewidencji wojskowej i książeczce wojskowej tego żołnierza, a dowódca jednostki wojskowej stwierdza w rozkazie dziennym jednostki wojskowej.
§  5.
Nadanie przydziałów mobilizacyjnych żołnierzom rezerwy następuje po uprzednim:
1)
przeprowadzeniu przez dowódcę jednostki wojskowej analizy potrzeb mobilizacyjnych i złożeniu przez niego wojskowemu komendantowi uzupełnień informacji o potrzebach w zakresie uzupełnienia jednostki wojskowej żołnierzami rezerwy;
2)
wytypowaniu przez wojskowego komendanta uzupełnień, w porozumieniu z zainteresowanym dowódcą jednostki wojskowej, żołnierzy rezerwy spełniających wymagania do przeznaczenia na określone stanowiska służbowe lub do pełnienia określonych funkcji wojskowych;
3)
skierowaniu, jeżeli zachodzi taka potrzeba, wytypowanych żołnierzy rezerwy na badania lekarskie do właściwej wojskowej komisji lekarskiej, w celu określenia zdolności do czynnej służby wojskowej;
4)
uzyskaniu, jeżeli zachodzi taka potrzeba, informacji o wytypowanych żołnierzach rezerwy na podstawie danych zgromadzonych w Krajowym Rejestrze Karnym;
5)
wezwaniu wytypowanych żołnierzy rezerwy lub powołaniu na ćwiczenia wojskowe do jednostki wojskowej, w celu sprawdzenia ich przydatności na określonych stanowiskach służbowych lub do pełnienia określonych funkcji wojskowych oraz złożenia przysięgi wojskowej przez żołnierzy, którzy tej przysięgi nie składali.
§  6.
1. 6
 Żołnierze rezerwy mogą mieć nadane przydziały mobilizacyjne przez łączny okres nie dłuższy niż:
1)
dla szeregowych - 15 lat;
2)
dla podoficerów i oficerów - 20 lat.
1a. 7
 Przepis ust. 1 nie dotyczy żołnierzy rezerwy, którzy wyrazili zgodę na zachowanie tego przydziału, lecz nie dłużej niż do osiągnięcia górnej granicy wieku, o którym mowa w art. 58 ust. 1 ustawy.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli wojskowy komendant uzupełnień nie ma możliwości nadania przydziałów mobilizacyjnych innym żołnierzom rezerwy.
§  7. 8
 Czynności mające na celu ustalenie potrzeb jednostki wojskowej w zakresie przeznaczenia osób na stanowiska pracownicze, określone w etacie jednostki wojskowej i występujące w czasie wojny, realizują dowódcy tych jednostek wojskowych.
§  8.
1.
Nadanie pracowniczych przydziałów mobilizacyjnych następuje po uprzednim złożeniu przez dowódcę jednostki wojskowej, o którym mowa w § 7, zapotrzebowania w zakresie pracowniczych przydziałów mobilizacyjnych, zwanego dalej "zapotrzebowaniem", do właściwego ze względu na siedzibę jednostki wojskowej wojskowego komendanta uzupełnień.
2.
W zapotrzebowaniu ujmuje się:
1) 9
 wykaz stanowisk określonych w etacie jednostki wojskowej i występujących w czasie wojny, z uwzględnieniem kwalifikacji i umiejętności wymaganych do ich zajmowania;
2)
wykaz pracowników zatrudnionych w jednostce wojskowej, którym proponuje się nadać pracownicze przydziały mobilizacyjne na stanowiska wymienione w wykazie, o którym mowa w pkt 1;
3)
wykaz pozostałych pracowników zatrudnionych w jednostce wojskowej;
4)
dane identyfikacyjne pracowników, o których mowa w pkt 2 i 3, a w szczególności imię (imiona), nazwisko i imię ojca, numer ewidencyjny PESEL, adres zamieszkania, zajmowane stanowisko, wykształcenie oraz kwalifikacje zawodowe i inne umiejętności.
§  8a. 10
 
1.
W przypadku gdy część pracowników zatrudnionych w jednostce wojskowej zamieszkuje w miejscowościach lub gminach, wobec których właściwym terytorialnie jest inny wojskowy komendant uzupełnień niż dla jednostki wojskowej, o którym mowa w § 8 ust. 1, nadanie pracowniczych przydziałów mobilizacyjnych następuje po złożeniu przez dowódcę jednostki wojskowej zapotrzebowania do wojskowego komendanta uzupełnień właściwego ze względu na adres zamieszkania tych pracowników.
2.
W zapotrzebowaniu ujmuje się wykazy i dane, o których mowa w § 8 ust. 2 pkt 2-4, dotyczące pracowników zamieszkałych na terenie działania właściwego wojskowego komendanta uzupełnień.
§  9.
1. 11
 Wojskowy komendant uzupełnień, po konsultacjach z zainteresowanymi dowódcami jednostek wojskowych, na podstawie zapotrzebowań nadaje pracownikom, o których mowa w:
1)
§ 8 ust. 2 pkt 2, pracownicze przydziały mobilizacyjne na stanowiska pracownicze określone w etacie jednostki wojskowej, w której są zatrudnieni i występujące w czasie wojny;
2)
§ 8 ust. 2 pkt 3, jeżeli zachodzi taka potrzeba, pracownicze przydziały mobilizacyjne na stanowiska pracownicze określone w etacie jednostki wojskowej innej niż jednostka wojskowa, w której są zatrudnieni i występujące w czasie wojny.
2.
Jeżeli zachodzi potrzeba nadania pracowniczych przydziałów mobilizacyjnych osobom innym niż wskazane w § 8 ust. 2 pkt 2 i 3, wojskowy komendant uzupełnień może zwrócić się do kierowników powiatowych urzędów pracy oraz pracodawców o wskazanie osób spełniających warunki do nadania pracowniczych przydziałów mobilizacyjnych.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, wojskowy komendant uzupełnień, w oparciu o uzyskane dane oraz dane zawarte w ewidencji wojskowej, po konsultacjach z zainteresowanym dowódcą jednostki wojskowej, nadaje wytypowanym osobom pracownicze przydziały mobilizacyjne.
4.
Fakt nadania pracowniczego przydziału mobilizacyjnego wojskowy komendant uzupełnień odnotowuje w ewidencji wojskowej wojskowej komendy uzupełnień, a właściwy dowódca jednostki wojskowej stwierdza w rozkazie dziennym podległej mu jednostki.
§  10.
1.
Doręczenie karty mobilizacyjnej następuje za potwierdzeniem odbioru, poprzez złożenie własnoręcznego podpisu przez osobę, której wydano tę kartę, na egzemplarzu karty mobilizacyjnej przeznaczonym dla wojskowego komendanta uzupełnień.
1a. 12
 W przypadku nadania przydziału mobilizacyjnego żołnierzowi rezerwy po spełnieniu warunków, o których mowa w art. 59b ust. 7 ustawy, wojskowy komendant uzupełnień doręcza kartę mobilizacyjną żołnierzowi rezerwy jednocześnie z kartą przydziału kryzysowego.
2.
Karty mobilizacyjne stanowią druk ścisłego zarachowania.
3.
Doręczenie kart mobilizacyjnych żołnierzom rezerwy, odbywającym ćwiczenia wojskowe, oraz pracownikom zatrudnionym w jednostkach wojskowych, w miejscu pracy, może nastąpić za pośrednictwem właściwego dowódcy jednostki wojskowej.
4.
W celu doręczenia kart mobilizacyjnych osobom, o których mowa w ust. 3, wojskowy komendant uzupełnień przekazuje, za pokwitowaniem, dowódcy jednostki wojskowej po dwa egzemplarze wypełnionych kart mobilizacyjnych.
5.
W pokwitowaniu, o którym mowa w ust. 4, ujmuje się liczbę kart mobilizacyjnych oraz ich serie i numery.
6.
Po doręczeniu kart mobilizacyjnych osobom, o których mowa w ust. 3, dowódca jednostki wojskowej zwraca egzemplarze kart mobilizacyjnych przeznaczone dla wojskowego komendanta uzupełnień, na których żołnierze rezerwy lub pracownicy potwierdzili ich odbiór.
7.
Karty mobilizacyjne, które nie zostały doręczone w sposób określony w ust. 3-6, dowódca jednostki wojskowej zwraca niezwłocznie wojskowemu komendantowi uzupełnień.
§  11.
1.
Unieważnienia przydziałów mobilizacyjnych dokonuje się w przypadku:
1)
osiągnięcia przez żołnierza górnej granicy wieku, o której mowa w art. 58 ust. 1 ustawy;
2)
upływu czasu, o którym mowa w § 6 ust. 1; przepis § 6 ust. 2 stosuje się odpowiednio;
3)
zgonu żołnierza rezerwy;
4)
utraty przez żołnierza rezerwy obywatelstwa polskiego;
5)
uznania żołnierza rezerwy za trwale niezdolnego do czynnej służby wojskowej pełnionej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny;
6)
zwolnienia, w drodze reklamowania, żołnierza rezerwy od obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny;
7)
powołania żołnierza rezerwy do zawodowej, kandydackiej lub okresowej służby wojskowej;
8)
stwierdzenia nieprzydatności żołnierza rezerwy na określonym stanowisku służbowym lub do pełnienia określonej funkcji wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny;
9) 13
 skreślenia stanowiska służbowego lub funkcji wojskowej w etacie jednostki wojskowej i występującego w czasie wojny;
10)
wyjazdu żołnierza rezerwy na stałe za granicę;
11)
zaistnienia możliwości uzupełnienia jednostki wojskowej żołnierzami rezerwy o wyższych kwalifikacjach lub predyspozycjach do zajmowania określonego stanowiska służbowego lub pełnienia określonej funkcji wojskowej;
12) 14
 skazania żołnierza rezerwy prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania.
2.
Wojskowy komendant uzupełnień, z urzędu lub na wniosek dowódcy jednostki wojskowej albo żołnierza rezerwy, może w uzasadnionych przypadkach, innych niż wymienione w ust. 1, unieważnić przydział mobilizacyjny, jeżeli nie narusza to możliwości mobilizacyjnych jednostki wojskowej.
§  12.
1.
W przypadku unieważnienia przydziału mobilizacyjnego wojskowy komendant uzupełnień:
1)
niezwłocznie zawiadamia o tym dowódcę jednostki wojskowej;
2)
odbiera od żołnierza rezerwy, któremu unieważniono przydział mobilizacyjny, kartę mobilizacyjną i niszczy ją protokolarnie oraz dokonuje odpowiednich adnotacji w ewidencji wojskowej.
2.
Dowódca jednostki wojskowej, po otrzymaniu zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, stwierdza w rozkazie dziennym jednostki wojskowej fakt unieważnienia przydziału mobilizacyjnego oraz dokonuje odpowiednich adnotacji w ewidencji wojskowej prowadzonej w tej jednostce.
§  13.
1.
Pracowniczy przydział mobilizacyjny podlega unieważnieniu, jeżeli osoba, której nadano ten przydział:
1)
jest żołnierzem rezerwy i otrzymała przydział mobilizacyjny;
2)
została powołana do czynnej służby wojskowej, z wyjątkiem ćwiczeń wojskowych;
3)
utraciła obywatelstwo polskie;
4)
wyjechała na stałe za granicę;
5)
spełnia przesłanki, o których mowa w art. 59a ust. 3 pkt 2 i pkt 4-8 ustawy;
6) 15
 została skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania.
2.
Wojskowy komendant uzupełnień, z urzędu lub na wniosek dowódcy jednostki wojskowej albo osoby, której nadano pracowniczy przydział mobilizacyjny, może w uzasadnionych przypadkach, innych niż wymienione w ust. 1, unieważnić pracowniczy przydział mobilizacyjny, jeżeli nie narusza to możliwości mobilizacyjnych jednostki wojskowej.
3.
Unieważnienia pracowniczego przydziału mobilizacyjnego dokonuje wojskowy komendant uzupełnień z urzędu lub na wniosek właściwego dowódcy jednostki wojskowej.
4.
Po unieważnieniu pracowniczego przydziału mobilizacyjnego wojskowy komendant uzupełnień:
1)
niezwłocznie zawiadamia właściwego dowódcę jednostki wojskowej;
2)
odbiera od osoby, której unieważniono pracowniczy przydział mobilizacyjny, kartę mobilizacyjną i niszczy ją protokolarnie oraz dokonuje odpowiednich adnotacji w ewidencji wojskowej.
5.
Dowódca jednostki wojskowej po otrzymaniu zawiadomienia, o którym mowa w ust. 4 pkt 1, stwierdza w rozkazie dziennym jednostki wojskowej fakt unieważnienia pracowniczego przydziału mobilizacyjnego oraz dokonuje odpowiednich adnotacji w ewidencji wojskowej prowadzonej w podległej mu jednostce.
6.
Odebranie karty mobilizacyjnej następuje w trybie art. 52 ustawy. W przypadku żołnierzy rezerwy odbywających ćwiczenia wojskowe oraz pracowników zatrudnionych w jednostkach wojskowych odebrania kart mobilizacyjnych może dokonać właściwy dowódca jednostki wojskowej, który przekazuje je niezwłocznie wojskowemu komendantowi uzupełnień.
§  14.
Ustala się wzór:
1)
karty mobilizacyjnej, określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia, która jest dokumentem wydawanym w czasie pokoju, stwierdzającym przydział mobilizacyjny żołnierza rezerwy do określonej jednostki wojskowej, na podstawie której żołnierz rezerwy jest obowiązany stawić się do czynnej służby wojskowej w terminie w niej określonym, w razie ogłoszenia mobilizacji lub wybuchu wojny;
2)
karty mobilizacyjnej, określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia, która jest dokumentem wydawanym w czasie pokoju, stwierdzającym przydział mobilizacyjny żołnierza rezerwy, polegający na przeznaczeniu tego żołnierza do powołania do czynnej służby wojskowej za pomocą karty powołania lub w drodze obwieszczenia w początkowym okresie po ogłoszeniu mobilizacji lub wybuchu wojny;
3)
karty mobilizacyjnej, określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia, która jest dokumentem stwierdzającym pracowniczy przydział mobilizacyjny, wydawanym w czasie pokoju pracownikowi lub osobie niebędącej pracownikiem, przeznaczonym do pracy w jednostce wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji lub w czasie wojny.
§  15.
Obowiązujące dotychczas druki formularzy kart mobilizacyjnych wykorzystuje się do wyczerpania zapasów, jednak nie dłużej niż przez jeden rok od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2004 r.
______

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 74, poz. 676, Nr 81, poz. 732, Nr 113, poz. 984 i 985, Nr 156, poz. 1301, Nr 166, poz. 1363, Nr 199, poz. 1673 i Nr 200, poz. 1679 i 1687 oraz z 2003 r. Nr 45, poz. 391, Nr 90, poz. 844, Nr 96, poz. 874, Nr 139, poz. 1326, Nr 179, poz. 1750, Nr 210, poz. 2036 i Nr 223, poz. 2217.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 16

WZÓR

KARTA MOBILIZACYJNA

wzór

INFORMACJA DLA POSIADACZA KARTY MOBILIZACYJNEJ

1. W razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny przejazdy na podstawie kart mobilizacyjnych z miejsca pobytu do miejsca pełnienia czynnej służby wojskowej określonego w karcie mobilizacyjnej są bezpłatne (art. 72 ust. 6 ustawy). Przejazd przysługuje każdorazowo w przededniu i w dniu stawiennictwa. Karta nie podlega ostemplowaniu w kasie biletowej.

2. Osoba posiadająca kartę mobilizacyjną podlega wojskowemu obowiązkowi meldunkowemu, na podstawie art. 53 ust. 3a ustawy, spełnianemu osobiście przez żołnierza rezerwy i polegającemu na zgłoszeniu wojskowemu komendantowi uzupełnień o:

1) zmianie miejsca pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące;

2) wyjeździe za granicę z zamiarem pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące i powrocie z tego pobytu;

3) adresie do korespondencji, w przypadku wyjazdu z miejsca pobytu stałego na pobyt czasowy trwający ponad trzy miesiące na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

3. Termin "NATYCHMIAST" oznacza, że posiadacz karty mobilizacyjnej powinien nie później niż w ciągu czterech godzin od powzięcia wiadomości o ogłoszeniu mobilizacji powszechnej lub wybuchu wojny udać się do określonego w tej karcie miejsca stawiennictwa, wybierając taką drogę i środki komunikacji, które zapewniają terminowe przybycie do miejsca przeznaczenia.

4. Termin stawiennictwa określony np. "drugiego dnia mobilizacji do godz. 1200" oznacza, że posiadacz karty mobilizacyjnej obowiązany jest stawić się do miejsca określonego w karcie mobilizacyjnej w kolejnym dniu mobilizacji powszechnej liczonym samodzielnie w terminie określonym w stosunku do pierwszego dnia mobilizacji powszechnej.

5. Pkt 3 i 4 stosuje się odpowiednio w razie ogłoszenia mobilizacji częściowej, jeżeli z treści aktu o jej zarządzeniu wynika, że posiadacz karty mobilizacyjnej ma obowiązek stawienia się w terminie i miejscu określonym w karcie mobilizacyjnej lub taki obowiązek wynika z odrębnego wezwania (obwieszczenia).

6. Osobie powołanej do czynnej służby wojskowej oraz jej rodzinie przysługują z tego tytułu szczególne uprawnienia określone w przepisach działu III rozdziału 7 ustawy.

Prosi się organy, osoby lub inne podmioty, którym zostanie okazana karta mobilizacyjna, o umożliwienie w pierwszej kolejności dowozu osoby powołanej do czynnej służby wojskowej do miejsca przeznaczenia.

* Niepotrzebne skreślić.

** Uzupełnia WKU.

*** Wypełnia się w przypadku, gdy jest organizowany dowóz do jednostki wojskowej.

ZAŁĄCZNIK Nr  2 17

WZÓR

KARTA MOBILIZACYJNA

wzór

INFORMACJA DLA POSIADACZA KARTY MOBILIZACYJNEJ

1. W razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny przejazdy na podstawie kart mobilizacyjnych do miejsca pełnienia czynnej służby wojskowej określonego w karcie mobilizacyjnej są bezpłatne (art. 72 ust. 6 ustawy). Przejazd przysługuje każdorazowo w przededniu i w dniu stawiennictwa. Karta nie podlega ostemplowaniu w kasie biletowej.

2. Osoba posiadająca kartę mobilizacyjną podlega wojskowemu obowiązkowi meldunkowemu, na podstawie art. 53 ust. 3a ustawy, spełnianemu osobiście przez żołnierza rezerwy, polegającemu na zgłoszeniu wojskowemu komendantowi uzupełnień o:

1) zmianie miejsca pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące;

2) wyjeździe za granicę z zamiarem pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące i powrocie z tego pobytu;

3) adresie do korespondencji, w przypadku wyjazdu z miejsca pobytu stałego na pobyt czasowy trwający ponad trzy miesiące na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

3. W przypadku zmiany miejsca pobytu po ogłoszeniu mobilizacji i w czasie wojny, powodującej zmianę właściwości miejscowej wojskowego komendanta uzupełnień, posiadacz karty zgłasza się osobiście we właściwej ze względu na miejsce pobytu wojskowej komendzie uzupełnień lub zawiadamia o tym fakcie właściwego wójta, burmistrza (prezydenta miasta) w ciągu czterdziestu ośmiu godzin od momentu przybycia.

4. Osobie powołanej do czynnej służby wojskowej oraz jej rodzinie przysługują z tego tytułu szczególne uprawnienia określone w przepisach działu III rozdziału 7 ustawy.

Prosi się organy, osoby lub inne podmioty, którym zostanie okazana karta mobilizacyjna, o umożliwienie w pierwszej kolejności dowozu osoby powołanej do czynnej służby wojskowej do miejsca przeznaczenia.

* Niepotrzebne skreślić.

** Uzupełnia WKU.

ZAŁĄCZNIK Nr  3 18

WZÓR

KARTA MOBILIZACYJNA

wzór

INFORMACJA DLA POSIADACZA KARTY MOBILIZACYJNEJ

1. W razie ogłoszenia mobilizacji w czasie wojny przejazdy na podstawie kart mobilizacyjnych z miejsca pobytu do miejsca stawiennictwa w jednostce wojskowej określonego w karcie mobilizacyjnej są bezpłatne (art. 72 ust. 6 ustawy). Przejazd przysługuje każdorazowo w przededniu i w dniu stawiennictwa. Karta nie podlega ostemplowaniu w kasie biletowej.

2. Osoba posiadająca kartę mobilizacyjną podlega wojskowemu obowiązkowi meldunkowemu, na podstawie art. 53 ust. 3a ustawy, spełnianemu osobiście i polegającemu na zgłoszeniu wojskowemu komendantowi uzupełnień o:

1) zmianie miejsca pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące;

2) wyjeździe za granicę z zamiarem pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące i powrocie z tego pobytu;

3) adresie do korespondencji, w przypadku wyjazdu z miejsca pobytu stałego na pobyt czasowy trwający ponad trzy miesiące na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

3. Termin "NATYCHMIAST" oznacza, że posiadacz karty mobilizacyjnej powinien nie później niż w ciągu czterech godzin od powzięcia wiadomości o ogłoszeniu mobilizacji powszechnej lub wybuchu wojny udać się do określonego w tej karcie miejsca stawiennictwa, wybierając taką drogę i środki komunikacji, które zapewniają terminowe przybycie do miejsca przeznaczenia.

4. Termin stawiennictwa określony np. "drugiego dnia mobilizacji do godz. 1200 oznacza, że posiadacz karty mobilizacyjnej obowiązany jest stawić się do miejsca określonego w karcie mobilizacyjnej w kolejnym dniu mobilizacji powszechnej liczonym samodzielnie w terminie określonym w stosunku do pierwszego dnia mobilizacji powszechnej.

5. Pkt 3 i 4 stosuje się odpowiednio w razie ogłoszenia mobilizacji częściowej, jeżeli z treści aktu o jej zarządzeniu wynika, że posiadacz karty mobilizacyjnej ma obowiązek stawienia się w terminie i miejscu określonym w karcie mobilizacyjnej lub taki obowiązek wynika z odrębnego wezwania (obwieszczenia).

Prosi się organy, osoby oraz inne podmioty, którym zostanie okazana karta mobilizacyjna, o umożliwienie w pierwszej kolejności dowozu posiadacza karty do miejsca przeznaczenia.

* Niepotrzebne skreślić.

** Uzupełnia WKU.

*** Wypełnia się w przypadku, gdy jest organizowany dowóz do jednostki wojskowej

1 § 2 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 30 kwietnia 2010 r. (Dz.U.10.87.568) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 2010 r.
2 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 30 kwietnia 2010 r. (Dz.U.10.87.568) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 2010 r.
3 § 2 ust. 4 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 30 kwietnia 2010 r. (Dz.U.10.87.568) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 2010 r.
4 § 3 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 30 kwietnia 2010 r. (Dz.U.10.87.568) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 2010 r.
5 § 3 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 30 kwietnia 2010 r. (Dz.U.10.87.568) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 2010 r.
6 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 30 kwietnia 2010 r. (Dz.U.10.87.568) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 2010 r.
7 § 6 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 30 kwietnia 2010 r. (Dz.U.10.87.568) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 2010 r.
8 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 30 kwietnia 2010 r. (Dz.U.10.87.568) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 2010 r.
9 § 8 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 30 kwietnia 2010 r. (Dz.U.10.87.568) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 2010 r.
10 § 8a dodany przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 30 kwietnia 2010 r. (Dz.U.10.87.568) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 2010 r.
11 § 9 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 30 kwietnia 2010 r. (Dz.U.10.87.568) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 2010 r.
12 § 10 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 30 kwietnia 2010 r. (Dz.U.10.87.568) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 2010 r.
13 § 11 ust. 1 pkt 9 zmieniony przez § 1 pkt 9 lit. a) rozporządzenia z dnia 30 kwietnia 2010 r. (Dz.U.10.87.568) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 2010 r.
14 § 11 ust. 1 pkt 12 dodany przez § 1 pkt 9 lit. b) rozporządzenia z dnia 30 kwietnia 2010 r. (Dz.U.10.87.568) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 2010 r.
15 § 13 ust. 1 pkt 6 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 30 kwietnia 2010 r. (Dz.U.10.87.568) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 2010 r.
16 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 30 kwietnia 2010 r. (Dz.U.10.87.568) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 2010 r.
17 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 30 kwietnia 2010 r. (Dz.U.10.87.568) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 2010 r.
18 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 30 kwietnia 2010 r. (Dz.U.10.87.568) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 2010 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024