Wysokość opłat za czynności wykonywane przez Inspekcję Weterynaryjną, miejsca pobierania opłat oraz zakres i sposób przekazywanych informacji Komisji Europejskiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 28 kwietnia 2004 r.
w sprawie wysokości opłat za czynności wykonywane przez Inspekcję Weterynaryjną, miejsc pobierania opłat oraz zakresu i sposobu przekazywanych informacji Komisji Europejskiej2)

Na podstawie art. 33 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. Nr 33, poz. 287 i Nr 91, poz. 877) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wysokość opłat za czynności wykonywane przez Inspekcję Weterynaryjną, z wyjątkiem badań laboratoryjnych, jest określona w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  2.
1.
Wysokość opłat za badania laboratoryjne wykonywane przez Inspekcję Weterynaryjną jest określona w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
2.
W przypadku przeprowadzania badań laboratoryjnych niewymienionych w załączniku nr 2 do rozporządzenia pobiera się opłaty w wysokości opłat za badania zbliżone pod względem zużycia odczynników i pracochłonności.
§  3. 1
 Do opłat za czynności wymienione w poz. 1, 2, 3 i 23 załącznika nr 1 do rozporządzenia dolicza się koszty:
1)
użytych produktów leczniczych weterynaryjnych i materiałów medycznych;
2)
dojazdu do miejsca wykonania czynności, o których mowa w załączniku nr 1 do rozporządzenia, według stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu ustalonych zgodnie z przepisami w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy, zwanych dalej "kosztami dojazdu";
3)
wykonanych badań laboratoryjnych w wysokości określonej w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  4. 2
 Do opłat za czynności wymienione w poz. 5 i 6 załącznika nr 1 do rozporządzenia dolicza się koszty badań laboratoryjnych w wysokości określonej w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  5. 3
 Do opłat za czynności wymienione w poz. 30 i 31 załącznika nr 1 do rozporządzenia dolicza się koszty:
1)
użytych produktów leczniczych weterynaryjnych lub materiałów medycznych;
2)
dojazdu.
§  6. 4
 Do opłat za czynności wymienione w poz. 8, 10, 22 i 33 załącznika nr 1 do rozporządzenia dolicza się koszty dojazdu, z tym że w przypadku nadzoru nad ubojem, o którym mowa w poz. 8 załącznika nr 1 do rozporządzenia - w razie dojazdu do rzeźni o małej zdolności produkcyjnej.
§  7. 5
 Do opłat za czynności wymienione w poz. 27 załącznika nr 1 do rozporządzenia dolicza się koszty przemieszczenia na statek.
§  8. 6
 Opłaty wymienione w poz. 10 załącznika nr 1 do rozporządzenia obejmują powiększenie, o którym mowa w art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej.
§  9.
Opłatę za czynności wymienione w poz. 1 załącznika nr 1 do rozporządzenia ponosi podmiot dokonujący wywozu lub wprowadzający zwierzęta do handlu, a w przypadku przemieszczania koniowatych - w innym celu ich posiadacz.
§  10.
W przypadku gdy w zakładzie odbywa się rozbiór i przetwórstwo mięsa, opłatę za nadzór nad rozbiorem i przetwórstwem mięsa pobiera się za każdą tonę mięsa wprowadzanego do rozbioru, w wysokości określonej w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  11.
1. 7
 Opłaty za nadzór nad ubojem zwierząt rzeźnych, o którym mowa w poz. 7-9 załącznika nr 1 do rozporządzenia, ponosi przedsiębiorca prowadzący rzeźnię.
2.
Opłaty za badanie mięsa zwierząt rzeźnych na terenie gospodarstwa, mięsa zwierząt łownych na terenie ferm lub mięsa zwierząt łownych po ich odstrzeleniu przeznaczonych na użytek własny ponosi właściciel zwierzęcia.
3.
Opłaty za nadzór nad rozbiorem mięsa lub przetwórstwem mięsa ponosi przedsiębiorca prowadzący rzeźnię, zakład rozbioru mięsa lub zakład przetwórstwa mięsa.
4.
Opłaty za oględziny tusz zwierząt łownych lub badanie mięsa zwierząt łownych ponosi przedsiębiorca prowadzący punkt skupu zwierząt łownych lub zakład przetwórstwa dziczyzny.
5.
W przypadku badań monitoringowych opłaty ponosi przedsiębiorca prowadzący rzeźnię, zakład obróbki lub przetwórstwa produktów akwakultury, zakład przetwórstwa mleka, zakład przetwórstwa jaj lub zakład przetwórstwa miodu.
6.
W przypadku przedsiębiorców prowadzących więcej rodzajów działalności niż jedna w tym samym zakładzie, pobiera się opłatę stanowiącą sumę opłat za poszczególne czynności wykonane przez Inspekcję Weterynaryjną.
§  12.
Opłaty za nadzór nad przechowywaniem produktów pochodzenia zwierzęcego ponosi przedsiębiorca prowadzący chłodnię, stanowiącą odrębny zakład.
§  13.
Opłaty za nadzór nad:
1)
wyładunkiem ze statku rybackiego lub pierwszą sprzedażą produktów rybołówstwa ponosi pierwszy nabywca tych produktów;
2)
obróbką lub przetwórstwem, lub przechowywaniem produktów rybołówstwa lub produktów akwakultury, ponosi przedsiębiorca prowadzący zakład obróbki, zakład przetwórstwa lub chłodnię.
§  14.
W przypadku gdy w zakładzie odbywa się obróbka produktów rybołówstwa lub produktów akwakultury i ich przetwarzanie, opłatę za nadzór nad obróbką i przetwórstwem tych produktów pobiera się za każdą tonę produktów wprowadzonych do obróbki, w wysokości określonej w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  15.
1.
Opłatę za przeprowadzenie weterynaryjnej kontroli granicznej ponosi osoba odpowiedzialna za przesyłkę, w posterunku weterynaryjnej kontroli granicznej.
2. 8
 Za przeprowadzenie weterynaryjnej kontroli granicznej zwierząt, produktów, środków żywienia zwierząt, słomy i siana, przewożonych przez terytorium Unii Europejskiej, pobiera się opłatę w wysokości 40 % opłaty wymienionej w poz. 5 i 6 załącznika nr 1 do rozporządzenia.
§  16.
Opłatę za przeprowadzenie kontroli statku przetwórni lub statku rybackiego za granicą ponosi armator statku.
§  17.
Opłatę za nadzór nad wyładowywaniem produktów rybołówstwa ze statku rybackiego lub statku przetwórni pływającego pod banderą państwa trzeciego i za kontrolę tych statków ponosi armator statku lub jego przedstawiciel.
§  18.
Opłaty za nadzór nad miejscami gromadzenia, skupu lub sprzedaży zwierząt, targowiskami, a także wystawami, pokazami lub konkursami zwierząt ponosi podmiot prowadzący działalność w zakresie miejsc gromadzenia, skupu lub sprzedaży zwierząt, organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt.
§  19.
1. 9
 Opłaty za nadzór lub badania, o których mowa w poz. 7-9, 11-21, 24-26 załącznika nr 1 do rozporządzenia, obejmują nadzór nad przechowywaniem produktów pochodzenia zwierzęcego oraz wystawianie wymaganych świadectw zdrowia, z wyjątkiem nadzoru, o którym mowa w poz. 29 załącznika nr 1 do rozporządzenia.
2.
Za badania laboratoryjne niezbędne do wydania świadectwa zdrowia, a wynikające ze szczególnych wymagań państwa, do którego jest przeznaczony produkt, pobiera się opłaty w wysokości określonej w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  20.
Opłaty za czynności wykonywane przez Inspekcję Weterynaryjną są:
1)
pobierane w miejscu wykonania czynności, jeżeli są wnoszone gotówką;
2) 10
 wnoszone na rachunek bankowy wskazany przez powiatowego lekarza weterynarii, z tym że w przypadku opłat:
a)
za przeprowadzenie weterynaryjnej kontroli granicznej - wskazany przez granicznego lekarza weterynarii,
b)
za usługowe badania laboratoryjne - wskazany przez wojewódzkiego lekarza weterynarii

-jeżeli są wpłacane przelewem.

§  21.
1.
Główny Lekarz Weterynarii przekazuje corocznie Komisji Europejskiej informacje dotyczące pobieranych opłat, przeliczonych według kursu euro do złotego3).
2.
Informacje, o których mowa w ust. 1, Główny Lekarz Weterynarii przekazuje na podstawie informacji o pobieranych opłatach, przekazanych przez powiatowych lekarzy weterynarii za każdy rok, w formie zbiorczej, wojewódzkim lekarzom weterynarii, w terminie do 15 marca następnego roku.
3.
Informacje dotyczące pobieranych opłat, przekazywane przez powiatowych lekarzy weterynarii, wojewódzcy lekarze weterynarii oraz graniczni lekarze weterynarii przekazują za każdy rok, w formie zbiorczej, Głównemu Lekarzowi Weterynarii, w terminie do 31 marca następnego roku.
§  22.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
______

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 32, poz. 305).

2) Przepisy niniejszego rozporządzenia wdrażają postanowienia dyrektywy 85/73/EWG w sprawie finansowania badania i kontroli sanitarnej świeżego mięsa, w tym drobiowego (Dz. Urz. WE L 32 z dnia 05.02.1985 r., z późn. zm.). Dane dotyczące ogłoszenia dyrektywy, zamieszczone w niniejszym rozporządzeniu, z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej, dotyczą ogłoszenia tej dyrektywy w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej - wydanie specjalne.

3) Kurs wymiany waluty krajowej w euro jest kursem publikowanym corocznie w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich, seria C, pierwszego dnia roboczego miesiąca września.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

  11

OPŁATY ZA CZYNNOŚCI WYKONYWANE PRZEZ INSPEKCJĘ WETERYNARYJNĄ

Poz. Rodzaj czynności Opłata

w zł

1 2 3
1 Przeprowadzenie kontroli zwierząt przeznaczonych do wywozu lub handlu, a w przypadku koniowatych również przemieszczania w innym celu wraz z wystawieniem wymaganych świadectw zdrowia, przy czym w przypadku zarejestrowanych koniowatych - informacji o stanie ich zdrowia:
1) od zwierzęcia:
a) konia, bydła dorosłego, jelenia i daniela utrzymywanych

w warunkach fermowych

14,25
z tym że minimalna opłata za kontrolę nie może być

niższa niż

45,50
b) świni, owcy, kozy 2,85
z tym że minimalna opłata za kontrolę nie może być

niższa niż

45,50
c) cielęcia (do 6 miesięcy życia), źrebięcia (do 12

miesięcy życia)

5,80
z tym że minimalna opłata za kontrolę nie może być

niższa niż

45,50
d) jagnięcia i koźlęcia (do 3 miesięcy życia) 2,85
z tym że minimalna opłata za kontrolę nie może być

niższa niż

45,50
e) prosięcia (do 15 kg) 2,38
z tym że minimalna opłata za kontrolę nie może być

niższa niż

45,50
f) psa, kota 8,55
z tym że minimalna opłata za kontrolę nie może być

niższa niż

25,00
g) zwierzęcia futerkowego 0,65
z tym że minimalna opłata za kontrolę nie może być

niższa niż

25,00
h) zwierzęcia egzotycznego 17,10
z tym że minimalna opłata za kontrolę nie może być

niższa niż

25,00
i) strusia 9,50
z tym że minimalna opłata za kontrolę nie może być

niższa niż

25,00
2) od przesyłki:
a) drobiu, królików lub nutrii 45,50
b) piskląt, zwierząt drobnych, owadów użytkowych 45,50
c) małych zwierząt egzotycznych 45,50
d) ryb, skorupiaków lub mięczaków 45,50
e) zajęcy, ptaków łownych 45,50
2 Przeprowadzenie kontroli w miejscu pochodzenia zwierząt wraz z wystawieniem wymaganych świadectw zdrowia (w przypadku zarejestrowanych koniowatych, informacji o ich stanie zdrowia):
1) koniowatych przemieszczanych na terytorium Rzeczypospolitej

Polskiej:

a) konia hodowlanego lub użytkowego:
- do 3 sztuk zwierząt 30,00
- powyżej 3 sztuk - za każde następne zwierzę 10,00
b) konia przeznaczonego na rzeź - od zwierzęcia 15,00
c) źrebięcia (do 12 miesięcy życia) hodowlanego lub

użytkowego przeznaczonego do dalszego chowu:

- do 10 sztuk zwierząt 25,00
- powyżej 10 sztuk - za każde następne zwierzę 2,50
d) źrebięcia (do 12 miesięcy życia) przeznaczonego na rzeź:
- do 5 sztuk 5,00
- powyżej 5 sztuk - za każde następne zwierzę 1,00
2) drobiu przeznaczonego na rzeź:
a) do 1.000 sztuk zwierząt 25,00
b) powyżej 1.000 sztuk - od każdego następnego rozpoczętego

1.000 sztuk zwierząt

6,50
3 Badanie zwierząt umieszczanych na rynku krajowym, w celu wydania świadectwa zdrowia, o którym mowa w art. 45 ust. 1 pkt 5, art. 46 ust. 3 pkt 5 i art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. Nr 69, poz. 625), wraz z wystawieniem tego świadectwa:
1) konia, bydła dorosłego:
a) do 5 sztuk zwierząt 17,00
b) powyżej 5 sztuk - za każde następne zwierzę 3,00
2) świni, owcy, kozy, cielęcia, źrebięcia:
a) do 15 sztuk zwierząt 17,00
b) powyżej 15 sztuk - za każde następne zwierzę 1,00
3) jagnięcia, koźlęcia:
a) do 100 sztuk zwierząt 23,00
b) powyżej 100 sztuk - za każde następne zwierzę 0,20
4) królika, zająca, ptaka łownego:
a) do 200 sztuk zwierząt 23,00
b) powyżej 200 sztuk - za każde następne zwierzę 0,10
5) drobiu:
a) do 1.000 sztuk zwierząt 23,00
b) powyżej 1.000 sztuk - od każdego następnego rozpoczętego

1.000 sztuk zwierząt

6,00
4 Jeżeli przy przeprowadzeniu kontroli lub badaniu zwierząt, o których mowa w poz. 1-3, lub wykonywaniu nadzoru nad kwarantanną zwierząt, o którym mowa w poz. 23, lub wykonywaniu nadzoru nad pozyskiwaniem jaj wylęgowych drobiu, o którym mowa w poz. 17, jest konieczne wykonanie szczegółowych badań, to pobiera się dodatkowe opłaty za:
1) badanie alergiczne - od zwierzęcia:
a) ssaka (tuberkulinizacja, maleinizacja) 5,70
b) ptaka 1,43
2) pobranie prób do badań laboratoryjnych od zwierzęcia - bez

względu na liczbę kierunków badań:

a) ssaka:
- krwi lub mleka 2,85
- wymazu 1,47
- wypłuczyn z worka napletkowego 16,15
b) ptaka:
- krwi 0,60
- wymazu 0,70
3) pobranie krwi od ptaka wraz z badaniem metodą płytkową - od

ptaka

1,10
5 Przeprowadzenie weterynaryjnej kontroli granicznej:
1) zwierząt jednokopytnych, bydła, świń, owiec, kóz, drobiu,

królików, za każdą tonę żywca

21,79
z tym że minimalna opłata za przesyłkę nie może być

mniejsza niż

130,77
2) świeżego mięsa zwierząt rzeźnych, mięsa zwierząt łownych,

mięsa zwierząt łownych utrzymywanych na fermach oraz

produktów z nich uzyskanych, za każdą tonę

21,79
z tym że minimalna opłata za przesyłkę nie może być

mniejsza niż

130,77
3) produktów rybołówstwa lub produktów akwakultury:
a) do 100 ton - za każdą tonę 21,79
z tym że minimalna opłata za przesyłkę nie może być

mniejsza niż

130,77
b) powyżej 100 ton:
- za każdą następną tonę produktów, które nie są poddane

żadnej obróbce (poza usunięciem wnętrzności)

6,54
- za każdą następną tonę produktów poddanych obróbce lub

przetworzeniu

10,90
4) produktów pochodzenia zwierzęcego niewymienionych w pkt 2 i

3, za każdą tonę

21,79
z tym że minimalna opłata za przesyłkę nie może być

mniejsza niż

130,77
5) środków żywienia zwierząt:
a) zawierających materiały paszowe pochodzące z tkanek

zwierząt - za przesyłkę:

- do 30 ton 130,00
- powyżej 30 do 100 ton 300,00
- powyżej 100 do 500 ton 600,00
- powyżej 500 ton 1.000,00
b) niezawierających materiałów paszowych pochodzących z

tkanek zwierząt za przesyłkę:

- do 60 ton 130,00
- powyżej 60 do 1.200 ton 250,00
- powyżej 1.200 do 5.000 ton 600,00
- powyżej 5.000 ton 2.000,00
6) produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, za każdą tonę 21,79
z tym że minimalna opłata za przesyłkę nie może być

mniejsza niż

130,77
6 Przeprowadzenie weterynaryjnej kontroli granicznej - za przesyłkę:
1) zwierząt futerkowych 130,77
2) dużych zwierząt egzotycznych 130,77
3) małych zwierząt egzotycznych 130,77
4) dzikiego ptactwa 130,77
5) ryb żywych 130,77
6) materiału biologicznego 130,77
7) jaj wylęgowych drobiu 130,77
8) produktów akwakultury (jaj i gamet) 130,77
9) psów, kotów 50,00
7 Nadzór nad ubojem zwierząt rzeźnych w rzeźniach, w których ubój i obróbka poubojowa odbywają się przy użyciu automatycznego przesuwu taśmy, w tym badanie przedubojowe i poubojowe, ocena mięsa i nadzór nad przestrzeganiem przepisów o ochronie zwierząt w trakcie uboju - od zwierzęcia:
1) bydła:
a) młodego (do 30 miesięcy życia) 8,00
b) dorosłego (powyżej 30 miesięcy życia) - opłata nie

obejmuje kosztów dowozu i badania prób w kierunku BSE

11,00
2) jednokopytnych 12,00
3) świń o ciężarze:
a) poniżej 25 kg 2,00
b) od 25 kg 4,08
4) owiec i kóz o ciężarze:
a) poniżej 12 kg 0,70
b) od 12 do 18 kg 1,40
c) od 18 kg 2,00
5) drobiu i królików o ciężarze:
a) poniżej 2 kg 0,0402
b) od 2 kg do poniżej 5 kg 0,0455
c) od 5 kg 0,089
6) jelenia i daniela, utrzymywanych w warunkach fermowych 11,00
7) strusia utrzymywanego w warunkach fermowych 9,00
8) dzikiego ptactwa utrzymywanego w warunkach fermowych, z

wyłączeniem strusia

0,0665
9) nutrii 1,00
8 Nadzór nad ubojem zwierząt rzeźnych w rzeźniach nieposiadających automatycznego przesuwu taśmy, o którym mowa w poz. 7, w tym badanie przedubojowe i poubojowe, ocena mięsa i nadzór nad przestrzeganiem przepisów o ochronie zwierząt w trakcie uboju - od zwierzęcia:
1) bydła:
a) młodego (do 30 miesięcy życia) 10,00
b) dorosłego (powyżej 30 miesięcy życia) - opłata nie

obejmuje kosztów dowozu i badania prób w kierunku BSE

15,00
2) jednokopytnych 18,75
3) świń o ciężarze:
a) poniżej 25 kg 2,20
b) od 25 kg 5,50
4) owiec i kóz o ciężarze:
a) poniżej 12 kg 0,88
b) od 12 do 18 kg 1,75
c) od 18 kg 2,50
5) drobiu i królików o ciężarze:
a) poniżej 2 kg 0,0502
b) od 2 kg do poniżej 5 kg 0,0568
c) od 5 kg 0,1112
6) jelenia i daniela, utrzymywanych w warunkach fermowych 15,00
7) strusia utrzymywanego w warunkach fermowych 10,00
8) dzikiego ptactwa utrzymywanego w warunkach fermowych, z

wyjątkiem strusia

0,0798
9) nutrii 1,20
przy czym w przypadku gdy organizacja uboju świń uniemożliwia przeprowadzenie pełnego badania przed- i poubojowego - przy przebadaniu co najmniej 10 sztuk świń w czasie 1 godziny, za każdą godzinę nadzoru 45,50
9 Nadzór nad ubojem zwierząt rzeźnych w rzeźniach, w tym badanie przedubojowe i poubojowe, ocena mięsa i nadzór nad przestrzeganiem przepisów o ochronie zwierząt w trakcie uboju, w przypadku uboju z konieczności - od zwierzęcia:
1) bydła:
a) młodego (do 30 miesięcy życia) 13,00
b) dorosłego (powyżej 30 miesięcy życia) - opłata nie

obejmuje kosztów dowozu i badania prób w kierunku BSE

19,00
2) jednokopytnych 23,00
3) świń o ciężarze:
a) poniżej 25 kg 3,00
b) od 25 kg 7,00
4) owiec i kóz o ciężarze:
a) poniżej 12 kg 1,10
b) od 12 do 18 kg 2,30
c) od 18 kg 3,30
5) jelenia i daniela utrzymywanych w warunkach fermowych 19,00
6) strusia utrzymywanego w warunkach fermowych 14,00
10 Badanie mięsa zwierząt rzeźnych na terenie gospodarstwa, mięsa zwierząt łownych na terenie ferm lub mięsa zwierząt łownych, po ich odstrzeleniu, przeznaczonego na użytek własny - od zwierzęcia:
1) świni 11,00
2) owcy, kozy 5,00
3) jelenia i daniela utrzymywanych w warunkach fermowych 30,00
4) strusia 20,00
5) dzikiego ptactwa utrzymywanego w warunkach fermowych, z

wyjątkiem strusia

0,16
6) nutrii 2,40
7) dzika 20,00
8) dzikiego zwierzęcia przeżuwającego 5,00
9) dzikiego królika i zająca 0,11
10) dzikiego ptactwa 0,10
11 Oględziny tusz zwierząt łownych w skórze wraz z ewentualnym badaniem narogów i badaniem na włośnie oraz z wystawieniem wymaganych dokumentów weterynaryjnych - od zwierzęcia:
1) dzika o ciężarze:
a) poniżej 25 kg 3,04
b) od 25 kg 4,53
2) dzikiego zwierzęcia przeżuwającego o ciężarze:
a) poniżej 12 kg 0,23
b) od 12 do 18 kg 0,61
c) od 18 kg 0,87
3) dzikiego królika i zająca o ciężarze:
a) poniżej 2 kg 0,01
b) od 2 kg do poniżej 5 kg 0,03
c) od 5 kg 0,05
4) dzikiego ptactwa o ciężarze:
a) poniżej 2 kg 0,01
b) od 2 kg 0,03
12 Badanie mięsa zwierząt łownych - od zwierzęcia:
1) zaopatrzonego w dokument o wyniku oględzin tuszy i badaniu,

o którym mowa w poz. 11:

a) dzika o ciężarze poniżej 25 kg 0,76
b) dzika o ciężarze od 25 kg 1,13
c) dzikiego zwierzęcia przeżuwającego o ciężarze poniżej 12

kg

0,53
d) dzikiego zwierzęcia przeżuwającego o ciężarze od 12 do

18 kg

0,91
e) dzikiego zwierzęcia przeżuwającego o ciężarze od 18 kg 1,31
f) dzikiego królika i zająca o ciężarze poniżej 2 kg 0,03
g) dzikiego królika i zająca o ciężarze od 2 kg do poniżej

5 kg

0,06
h) dzikiego królika i zająca o ciężarze od 5 kg 0,12
i) dzikiego ptactwa o ciężarze poniżej 2 kg 0,03
j) dzikiego ptactwa o ciężarze od 2 kg 0,06
2) niepoddanego oględzinom tuszy i badaniu, o którym mowa w

poz. 11:

a) dzika o ciężarze poniżej 25 kg 3,80
b) dzika o ciężarze od 25 kg 5,66
c) dzikiego zwierzęcia przeżuwającego o ciężarze poniżej 12

kg

0,76
d) dzikiego zwierzęcia przeżuwającego o ciężarze od 12 do

18 kg

1,52
e) dzikiego zwierzęcia przeżuwającego o ciężarze od 18 kg 2,18
f) dzikiego królika i zająca o ciężarze poniżej 2 kg 0,04
g) dzikiego królika i zająca o ciężarze od 2 kg do poniżej

5 kg

0,09
h) dzikiego królika i zająca o ciężarze od 5 kg 0,17
i) dzikiego ptactwa o ciężarze poniżej 2 kg 0,04
j) dzikiego ptactwa o ciężarze od 2 kg 0,09
13 Nadzór nad rozbiorem lub przetwórstwem mięsa, za każdą tonę mięsa wprowadzanego do zakładu rozbioru mięsa lub zakładu przetwórstwa 6,00
14 Nadzór nad zorganizowanymi poza gospodarstwami punktami odbioru mleka, przetwórstwem mleka, za każdą godzinę nadzoru 67,50
15 Nadzór nad przetwórstwem jaj konsumpcyjnych, za każdą godzinę nadzoru 67,50
16 Nadzór nad pozyskiwaniem, obróbką lub przechowywaniem materiału biologicznego, za każdą godzinę nadzoru 67,50
17 Nadzór nad pozyskiwaniem jaj wylęgowych drobiu lub produktów akwakultury (jaj i gamet), za każdą godzinę nadzoru 67,50
18 Nadzór nad wytwarzaniem środków żywienia zwierząt i pasz leczniczych przeznaczonych do obrotu, za każdą godzinę nadzoru 67,50
19 Nadzór nad wytwarzaniem środków żywienia zwierząt nieprzeznaczonych do obrotu, zawierających dodatki paszowe z grup: antybiotyków, kokcydiostatyków i innych produktów leczniczych, stymulatorów wzrostu, oraz warunkami ich przechowywania, za każdą godzinę nadzoru 67,50
20 Nadzór nad warunkami przechowywania lub sprzedaży środków żywienia zwierząt i pasz leczniczych, za każdą godzinę nadzoru 67,50
21 Nadzór nad pozyskiwaniem, składowaniem lub przetwarzaniem ubocznych produktów zwierzęcych, za każdą godzinę nadzoru 67,50
22 Nadzór nad miejscami gromadzenia, skupu lub sprzedaży zwierząt, targowiskami, a także wystawami, pokazami lub konkursami zwierząt wraz z wystawianiem orzeczeń, że zwierzęta nadają się do transportu na odległość powyżej 50 km, za każdą godzinę nadzoru 45,50
23 Nadzór nad kwarantanną zwierząt, z wyjątkiem kwarantanny przeprowadzanej w posterunku weterynaryjnej kontroli granicznej, za każdą godzinę nadzoru 45,50
24 Nadzór nad wyładowywaniem ze statku rybackiego produktów rybołówstwa lub nad pierwszą sprzedażą tych produktów:
1) do 50 ton - za każdą tonę 3,86
2) powyżej 50 ton - za każdą następną tonę 1,93
25 Nadzór nad wyładowywaniem produktów rybołówstwa ze statku rybackiego pływającego pod banderą państwa trzeciego:
1) do 50 ton - za każdą tonę 3,86
2) powyżej 50 ton - za każdą następną tonę 1,93
przy czym za kontrolę tych statków dolicza się opłatę w celu pokrycia kosztów Inspekcji Weterynaryjnej związanych z tą kontrolą - za każdą wyładowaną tonę produktów 3,86
26 Nadzór nad obróbką, przetwórstwem produktów rybołówstwa, skorupiaków, mięczaków, produktów akwakultury lub wyładowywaniem ze statku przetwórni produktów rybołówstwa, za każdą tonę produktów wprowadzanych do zakładu lub wyładowywanych ze statku przetwórni 3,86
27 Kontrola statku przetwórni lub statku rybackiego za granicą, za każdą godzinę kontroli 45,50
28 Nadzór nad działalnością związaną ze sprzedażą bezpośrednią produktów pochodzenia zwierzęcego, za każdą godzinę nadzoru 56,50
29 Nadzór nad przechowywaniem produktów pochodzenia zwierzęcego w chłodniach stanowiących odrębny zakład wraz z wystawieniem wymaganych świadectw zdrowia - za każdą godzinę nadzoru 56,50
30 Szczepienie ochronne przeciwko rzekomemu pomorowi drobiu:
1) w formie iniekcji - od 1 sztuki 0,10
2) w formie doustnego podania szczepionki:
a) za każde rozpoczęte 50 sztuk do 1.000 sztuk 0,13
b) za każde dalsze 50 sztuk powyżej 1.000 sztuk 0,07
31 Szczepienie ochronne przeciwko wściekliźnie wraz z wydaniem zaświadczenia - od zwierzęcia:
1) psa 15,00
2) kota - w przypadku przeprowadzania szczepień, o których

mowa w art. 44 ust. 1 pkt 10c, art. 46 ust. 3 pkt 6 i art.

47 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia

zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt

15,00
32 Monitorowanie występowania substancji niedozwolonych, pozostałości chemicznych, biologicznych, produktów leczniczych oraz skażeń promieniotwórczych u zwierząt, w produktach pochodzenia zwierzęcego, wodzie przeznaczonej do pojenia zwierząt oraz w środkach żywienia zwierząt:
1) za każdą tonę mięsa pozyskanego w rzeźni 2,50
2) za każdą tonę produktów akwakultury wywożonych z zakładu

obróbki lub przetwórstwa

0,20
3) za każde 1.000 litrów mleka surowego wprowadzanego do

zakładu przetwórstwa

0,039
4) za każdą tonę produktów jajecznych wywożonych z zakładu

przetwórstwa

0,10
5) za każdą tonę miodu wywożonego z zakładu przetwórstwa 0,44
33 Badanie mięsa w przypadku odwołania się posiadacza od decyzji w sprawie oceny tego mięsa, jeżeli wynik powtórnego badania potwierdzi pierwotną ocenę, bez względu na gatunek i wagę zwierzęcia - od zwierzęcia 30,00
34 Wydawanie pozwoleń weterynaryjnych na przywóz przesyłek zwierząt lub produktów 100,00
35 Wydanie przez granicznego lekarza weterynarii dokumentu poświadczającego, że przesyłka żywego bydła przeznaczona do kraju trzeciego opuściła terytorium Unii Europejskiej 50,00

ZAŁĄCZNIK Nr  2

OPŁATY ZA BADANIA LABORATORYJNE WYKONYWANE PRZEZ INSPEKCJĘ WETERYNARYJNĄ

Poz. Rodzaj badań Opłata w zł
1 2 3
1 Pobranie materiału do przygotowania próbki zbiorczej (bez sekcji) z padłego drobiu:
1) w wieku do dwóch tygodni życia 10,00
2) w wieku powyżej dwóch tygodni życia 25,00
2 Otwarcie czaszki z pobraniem materiału do badania - od zwierzęcia:
1) zwierząt małych 15,00
2) zwierząt średnich i dużych 30,00
3 Ocena anatomo-patologiczna narządów lub wycinków 15,00
4 Badanie:
1) histopatologiczne 40,00
2) histochemiczne 70,00
5 Badania mikrobiologiczne materiału patologicznego:
1) badanie bakterioskopowe 6,00
2) badanie bakteriologiczne materiału pochodzącego od:
a) ssaka 15,00
b) ptaka 12,00
c) oznaczanie lekooporności szczepu bakteryjnego 9,00
3) badanie w kierunku Campylobacter foetus 40,00
4) badanie w kierunku zakażeń pałeczkami z rodzaju Salmonella

u ssaków

30,00
6 Badanie pszczół:
1) badanie 1 próbki czerwia 5,00
2) badanie 1 próbki owadów dorosłych 6,00
7 Badanie próbek zbiorczych w kierunku wykrycia pałeczek z rodzaju Salmonella:
1) jaj wylęgowych, zamarłych zarodków, mekonium, wymazów

z kloaki, wymazów z powierzchni obiektów, kału, inne

40,00
2) przygotowanie próbek zbiorczych z jaj, zamarłych zarodków 15,00
8 Badanie nasienia:
1) morfologiczne 15,00
2) koncentracji plemników 11,00
9 Badanie w kierunku gruźlicy, choroby Johnego
1) badanie bakterioskopowe 18,00
2) badanie hodowlane 50,00
3) identyfikacja prątka 25,00
4) próba biologiczna (bez kosztów użytych zwierząt) 50,00
10 Badania parazytologiczne:
1) wykrywanie rzęsistka bydlęcego (w wypłuczynach i nasieniu) 25,00
2) identyfikacja rzęsistka 20,00
3) wykrywanie Echinococcus 12,00
4) określenie rodzaju i liczby pasożytów w rybach spożywczych 26,00
11 Badania serologiczne i wirusologiczne:
1) badanie metodą ELISA w kierunku EBB:
a) próbka pulowana 25,00
b) próbka pojedyncza 11,00
2) badanie metodą ELISA chorób drobiu (jedna próbka-1 kierunek) 14,00
3) inne badania metodą ELISA (jedna próbka - 1 kierunek) 25,00
4) badanie w kierunku toksoplazmozy lub kryptosporidiozy 18,00
5) odczyn seroneutralizacji 25,00
6) test aglutynacji mikroskopowej LEPTOSPIRA:
a) z 6 serotypami 12,00
b) z 16 serotypami 25,00
7) immunodyfuzja w żelu agarowym (ID) 11,00
8) próba immunofluorescencyjna (różne) 35,00
9) badanie koni w kierunku NZK metodą Cooginsa 11,00
10) badanie metodą OWD 12,00
11) badanie metodą OWD w kierunku zarazy stadniczej koni:
a) metodą makro 65,00
b) metodą mikro 30,00
12) odczyn kwaśnej aglutynacji płytowej (OKAP), aglutynacja

płytowa

3,00
13) test hemaglutynacji czynnej lub biernej 7,00
14) test aglutynacji probówkowej (OA) i antyglobulinowy według

Coombsa, próba merkaptoetanolowa

10,00
15) badanie nasienia z izolacją wirusa 65,00
16) badanie owiec w kierunku brucelozy:
a) metodą OKAP 3,50
b) metodą OWD 12,00
17) badanie w kierunku wścieklizny:
a) metodą immunofluerescencji 80,00
b) próba biologiczna (bez kosztów zwierząt doświadczalnych) 30,00
c) metodą hodowli komórkowej 50,00
18) badanie w kierunku wąglika:
a) próba termoprecypitacji 20,00
b) badanie hodowlane 25,00
19) badanie w kierunku BSE testem diagnostycznym 120,00
12 Badanie techniką PCR 110,00
13 Badanie mikrobiologiczne produktów pochodzenia zwierzęcego oraz środków żywienia zwierząt i ich komponentów:
1) oznaczenie ogólnej liczby drobnoustrojów tlenowych 16,00
2) oznaczanie ogólnej liczby drożdży lub pleśni (za każdą

grupę)

18,00
3) wykrywanie obecności pałeczek z rodzaju Salmonella:
a) metodą klasyczną 38,00
b) szybkimi testami 90,00
4) badanie w kierunku obecności gronkowców chorobotwórczych:
a) wykrywanie obecności 14,00
b) oznaczanie najbardziej prawdopodobnej liczby (NPL) 30,00
c) oznaczanie liczby metodą płytkową 15,00
5) badanie w kierunku obecności bakterii z grupy coli:
a) wykrywanie obecności 14,00
b) oznaczanie najbardziej prawdopodobnej liczby (NPL) 30,00
c) oznaczanie liczby bakterii metodą płytkową 16,00
6) badanie w kierunku Escherichia coli:
a) wykrywanie obecności 12,00
b) oznaczanie najbardziej prawdopodobnej liczby (NPL) 30,00
7) badanie w kierunku wykrywania obecności Escherichia coli

verotoksycznych

45,00
8) badanie w kierunku Campylobacter, Shigella, Yersinia ent.

i innych:

a) wykrywanie obecności 30,00
b) oznaczanie liczby 40,00
9) badania w kierunku Listeria monocytogenes:
a) wykrywanie obecności w 25 g 90,00
b) wykrywanie obecności w 1 g 18,00
c) oznaczanie liczby w 1 g 22,00
10) badania w kierunku enterokoków:
a) wykrywanie obecności 16,00
b) oznaczanie liczby 16,00
11) badanie w kierunku beztlenowych bakterii

przetrwalnikujących:

a) wykrywanie obecności 16,00
b) wykrywanie obecności beztlenowców redukujących siarczany 16,00
c) oznaczenie NPL beztlenowców redukujących siarczany 30,00
d) oznaczenie liczby rodzaju Clostridium perfingens metodą

płytkową

34,00
e) oznaczanie liczby Bacillus cereus metodą płytową 17,00
12) badanie w kierunku bakterii proteolitycznych:
a) wykrywanie obecności 12,00
b) oznaczanie liczby 20,00
13) oznaczenie NPL bakterii z rodziny Enterobacteriaceae 20,00
14) oznaczenie liczby bakterii z rodziny Enterobacteriaceae

metodą płytkową

16,00
15) oznaczenie liczby bakterii kwasu mlekowego 14,00
16) oznaczenie bakterii z rodzaju Pseudomonas 14,00
17) wykonanie próby termostatowej 8,00
18) wykonanie próby szczelności 13,00
19) wykonanie próby organoleptycznej 13,00
20) oznaczenie pozostałości antybiotyków lub innych substancji

przeciwbakteryjnych:

a) w mleku surowym 25,00
b) w tkankach zwierzęcych 40,00
21) badanie mięsa mielonego w systemie N-5 200,00
22) badanie mączek paszowych w systemie N-5 180,00
23) oznaczanie liczby komórek somatycznych w mleku surowym 25,00
14 Badania radiologiczne
a) oznaczenie całkowitej aktywności β 30,00
b) oznaczenie poziomu izotopów cezu 70,00
15 Badanie chemiczne żywności pochodzenia zwierzęcego oraz środków żywienia zwierząt:
1) oznaczenie zawartości azotanów i azotynów 34,00
2) oznaczenie zawartości polifosforanów dodanych (metoda

Klasyczna)

60,00
3) oznaczenie zawartości polifosforanów metodą HTPLC 80,00
4) oznaczenie zawartości białka 44,00
5) oznaczenie zawartości tłuszczu 33,00
6) oznaczenie zawartości soli kuchennej 25,00
7) oznaczenie zawartości histaminy 65,00
8) oznaczenie stopnia zjełczenia tłuszczu:
a) za 1 wskaźnik 27,00
b) za 3 wskaźniki 75,00
9) oznaczenie metali ciężkich - za każdy pierwiastek 50,00
10) oznaczanie poziomu pozostałości pestycydów

chloroorganicznych, fosforoorganicznych, chlorowanych

bifenyli - za każdą grupę

99,00
11) oznaczenie poziomu kongenerów PCBs 300,00
12) oznaczenie poziomu mikotoksyn - za każdą mikotoksynę:
a) metodą HPLC 170,00
b) metodą powinowactwa immunologicznego 130,00
13) wykrycie obecności hormonów anabolicznych w płynach

ustrojowych, tkankach, wydalinach i środkach żywienia

zwierząt - za każdą grupę

220,00
14) oznaczenie obecności produktów leczniczych weterynaryjnych

w płynach ustrojowych, tkankach, wydalinach lub w środkach

żywienia zwierząt za każdą grupę metodą HPLC

130,00
15) oznaczenie obecności kokcydiostatyków jonoforowych:
a) jakościowe 40,00
b) ilościowe 78,00
16) oznaczenie zawartości skrobi:
a) w wyrobach garmażeryjnych 40,00
b) w wyrobach wędliniarskich (zgodnie z PN-85/A-82059 Przetwory

mięsne -wykrywanie i oznaczanie zawartości skrobi)

190,00
17) oznaczenie zawartości wody 20,00
18) oznaczenie zawartości kolagenu 50,00
19) badanie na zafałszowanie mleka - oznaczanie punktu

zamarzania

20,00
16 Stwierdzenie obecności przetworzonego białka zwierzęcego w środkach żywienia zwierząt metodą mikroskopową 100,00
1 § 3 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 6 sierpnia 2004 r. (Dz.U.04.178.1838) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 sierpnia 2004 r.
2 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 6 sierpnia 2004 r. (Dz.U.04.178.1838) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 sierpnia 2004 r.
3 § 5 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 6 sierpnia 2004 r. (Dz.U.04.178.1838) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 sierpnia 2004 r.
4 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 6 sierpnia 2004 r. (Dz.U.04.178.1838) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 sierpnia 2004 r.
5 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 6 sierpnia 2004 r. (Dz.U.04.178.1838) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 sierpnia 2004 r.
6 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 6 sierpnia 2004 r. (Dz.U.04.178.1838) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 sierpnia 2004 r.
7 § 11 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 6 sierpnia 2004 r. (Dz.U.04.178.1838) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 sierpnia 2004 r.
8 § 15 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 6 sierpnia 2004 r. (Dz.U.04.178.1838) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 sierpnia 2004 r.
9 § 19 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 6 sierpnia 2004 r. (Dz.U.04.178.1838) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 sierpnia 2004 r.
10 § 20 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 18 czerwca 2004 r. (Dz.U.04.150.1588) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 czerwca 2004 r.
11 Załącznik nr 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 18 czerwca 2004 r. (Dz.U.04.150.1588) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 czerwca 2004 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 6 sierpnia 2004 r. (Dz.U.04.178.1838) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 sierpnia 2004 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.100.1019

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wysokość opłat za czynności wykonywane przez Inspekcję Weterynaryjną, miejsca pobierania opłat oraz zakres i sposób przekazywanych informacji Komisji Europejskiej.
Data aktu: 28/04/2004
Data ogłoszenia: 01/05/2004
Data wejścia w życie: 01/05/2004