Ustanowienie odznaki honorowej "Za zasługi dla bankowości Rzeczypospolitej Polskiej", ustalenie jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania, a także noszenia.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 lutego 2003 r.
w sprawie ustanowienia odznaki honorowej "Za zasługi dla bankowości Rzeczypospolitej Polskiej", ustalenia jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania, a także noszenia

Na podstawie art. 4 ust. 2 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz. 130, z 1998 r. Nr 162, poz. 1126, z 2000 r. Nr 12, poz. 136 i Nr 120, poz. 1268 oraz z 2001 r. Nr 123, poz. 1353) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Ustanawia się odznakę honorową "Za zasługi dla bankowości Rzeczypospolitej Polskiej", zwaną dalej "odznaką".
§  2. 
1. 
Odznaka jest zaszczytnym, honorowym wyróżnieniem i może być nadawana pracownikom banków, którzy szczególnie przyczynili się do osiągnięć i rozwoju bankowości.
2. 
Odznaka może być również nadawana:
1)
obywatelom innych państw za zasługi w rozwoju i umacnianiu współpracy międzynarodowej w dziedzinie bankowości;
2)
innym osobom za zasługi związane z bankowością.
§  3. 
1. 
Odznakę nadaje Prezes Narodowego Banku Polskiego z własnej inicjatywy lub na wniosek:
1)
dyrektora jednostki organizacyjnej Narodowego Banku Polskiego, zwanego dalej "NBP", lub dyrektora departamentu właściwego w sprawach kadr NBP;
1a) 1
 Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego;
2)
prezesa zarządu banku;
3) 2
 izby gospodarczej zrzeszającej banki.
2. 
Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać dane personalne kandydata do wyróżnienia oraz opis zasług lub osiągnięć uzasadniających nadanie odznaki.
2a.  3
 W przypadku gdy wniosek izby gospodarczej zrzeszającej banki dotyczy pracownika banku, do wniosku załącza się pisemną akceptację banku zatrudniającego pracownika, którego wniosek dotyczy.
3. 
Wniosek o nadanie odznaki powinien być przedstawiony Prezesowi NBP co najmniej na trzy miesiące przed przewidywanym terminem wręczenia odznaki.
4. 
Wzór wniosku stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  4. 
Odznaka może być nadawana tej samej osobie tylko jeden raz.
§  5. 
1. 
Odznaka ma kształt metalowego ażurowego krążka monetarnego, o średnicy 30 mm z wcięciami charakterystycznymi dla 20-centowych monet euro (kwiat hiszpański), wykonanego z tombaku pokrytego złotem galwanicznym. Pośrodku, wokół czterolistnego ażuru charakterystycznego dla znaku zabezpieczającego banknoty 100-złotowe emisji z 1994 r., jest nałożony stylizowany wieniec z liści dębu według wzoru monet groszowych II RP w otoku gładkim złoconym i drugim zielono emaliowanym z napisem "ZA ZASŁUGI DLA BANKOWOŚCI RP" rozdzielonym u dołu kropką. Odwrotna strona odznaki jest gładka.
2. 
Odznaka jest zawieszona na wstążce złocistej szerokości 27 mm z zielonymi paskami szerokości 5 mm po bokach, w odległości 2 mm od krawędzi. Dołem wstążka jest przeciągnięta przez ozdobne metalowe złocone zawieszenie połączone z odznaką kółkiem, górą wstążka jest przeciągnięta przez gładką złoconą listewkę, z zapięciem na odwrocie.
3. 
Wzór odznaki stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  6. 
1. 
Odznakę wraz z legitymacją stwierdzającą jej nadanie wręcza uroczyście Prezes NBP lub upoważniona przez niego osoba.
2. 
Wzór legitymacji stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
3. 
Odznakę nosi się po lewej stronie piersi.
§  7. 
Ewidencję osób wyróżnionych odznaką prowadzi Prezes NBP.
§  8. 
W razie zgubienia albo zniszczenia odznaki lub legitymacji stwierdzającej jej nadanie, wydaje się wtórny egzemplarz odznaki lub legitymacji, za zwrotem kosztów.
§  9. 
Koszty związane z nadawaniem odznaki są pokrywane ze środków NBP.
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR WNIOSKU O NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ

"ZA ZASŁUGI DLA BANKOWOŚCI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ"

WNIOSEK O NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ

"ZA ZASŁUGI DLA BANKOWOŚCI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ"

Imię i nazwisko kandydata .................................................
Imię ojca .................................................................
Data i miejsce urodzenia ..................................................
Miejsce pracy * ...........................................................
Stanowisko* ...............................................................
Staż pracy:
- ogółem ..................................................................
- w bankowości ............................................................
Uzasadnienie wniosku:
.................... .................... .....................

(data) (pieczątka) (podpis wnioskodawcy)

* Wypełnić w przypadku kandydata pozostającego w stosunku pracy.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR ODZNAKI HONOROWEJ

"ZA ZASŁUGI DLA BANKOWOŚCI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ"

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR LEGITYMACJI STWIERDZAJĄCEJ NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ "ZA ZASŁUGI DLA BANKOWOŚCI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ"

wzór

Objaśnienie:

Okładka do legitymacji jest koloru zielonego i ma wymiary 161 x 116 mm. Na jej czołowej stronie wytłoczony jest orzeł.

1 § 3 ust. 1 pkt 1a dodany przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 5 grudnia 2011 r. (Dz.U.11.272.1607) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 stycznia 2012 r.
2 § 3 ust. 1 pkt 3 dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 5 grudnia 2011 r. (Dz.U.11.272.1607) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 stycznia 2012 r.
3 § 3 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 5 grudnia 2011 r. (Dz.U.11.272.1607) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 stycznia 2012 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024