Regulamin pracy Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 28 października 2003 r.
w sprawie regulaminu pracy Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych

Na podstawie art. 1 ust. 10 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (Dz. U. Nr 137, poz. 1302) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Posiedzenie Wojewódzkiego Kolegium Skarbowego, zwanego dalej "Kolegium", zwołuje dyrektor izby skarbowej w zakresie obszaru województwa, objętego właściwością miejscową kierowanej przez niego izby skarbowej.
2. 
Posiedzenia Kolegium odbywają się w siedzibie izby skarbowej, określonej zgodnie z ust. 1.
§  2. 
O terminie i proponowanym porządku obrad dyrektor izby skarbowej zawiadamia członków Kolegium oraz wojewodę, co najmniej na siedem dni przed terminem najbliższego posiedzenia.
§  3. 
Kolegium, na wniosek jego członka, przyjmuje okresowy plan posiedzeń.
§  4. 
Porządek posiedzenia Kolegium proponuje dyrektor izby skarbowej, uwzględniając tematy zawarte we wniosku członka Kolegium lub też przedkładając własne na posiedzeniu Kolegium.
§  5. 
Członek Kolegium i wojewoda jest obowiązany potwierdzić swoją obecność, co najmniej na trzy dni przed terminem określonym w zawiadomieniu.
§  6. 
1. 
Posiedzenie Kolegium może się odbyć, jeżeli bierze w nim udział co najmniej połowa członków Kolegium.
2. 
Posiedzenie Kolegium powinno być zakończone w dniu jego zwołania, jednakże w uzasadnionych przypadkach może zostać zakończone w innym dniu tego samego miesiąca.
3. 
W posiedzeniu Kolegium, na wniosek jego członka, może wziąć udział osoba zaproszona, której obecność jest uzasadniona wiedzą na temat stanowiący przedmiot porządku obrad Kolegium.
§  7. 
1. 
Posiedzenia Kolegium mają charakter niejawny.
2. 
Z posiedzeń Kolegium sporządzany jest protokół zawierający przebieg obrad oraz uzgodnienia, który podpisują członkowie Kolegium obecni na posiedzeniu.
3. 
Protokół sporządza, wyznaczony każdorazowo przez dyrektora izby skarbowej, członek Kolegium.
4. 
Protokołowanie może być powierzone pracownikowi izby skarbowej niebędącemu członkiem Kolegium posiadającemu dostęp do informacji mających charakter niejawny.
5. 
Oryginały protokołów lub innych materiałów przedstawionych w czasie obrad Kolegium są przechowywane w izbie skarbowej.
§  8. 
Kopia protokołu z posiedzenia Kolegium przekazywana jest Generalnemu Inspektorowi Kontroli Skarbowej nie później niż w drugim dniu po zakończeniu posiedzenia Kolegium.
§  9. 
1. 
Członkowie Kolegium są obowiązani do współdziałania w zakresie wypracowania wspólnego stanowiska w odniesieniu do tematów będących przedmiotem posiedzenia.
2. 
W przypadku wystąpienia istotnych rozbieżności pomiędzy członkami Kolegium w zakresie uzgodnienia działań dotyczących realizacji polityki podatkowej, celnej i kontrolnej, ujmuje się je w protokole z posiedzenia i przekazuje Generalnemu Inspektorowi Kontroli Skarbowej wraz z wnioskiem o ich rozstrzygnięcie.
§  10. 
Uzgodnienia zawarte w protokole z posiedzenia Kolegium stanowią wytyczne do działania dla członków Kolegium, w zakresie określonym w art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych.
§  11. 
1. 
Działania związane z prawidłowością i terminowością wykonania uzgodnień dokonanych w ramach posiedzeń Kolegium koordynuje dyrektor izby skarbowej.
2. 
W przypadku niewykonania lub też nieterminowej realizacji uzgodnień przyjętych na posiedzeniu Kolegium, członek Kolegium powinien na najbliższym posiedzeniu Kolegium złożyć pisemne wyjaśnienia w tej sprawie.
3. 
Wyjaśnienia, o których mowa w ust. 2, łącznie ze sprawozdaniem dyrektora izby skarbowej oraz z protokołem z posiedzenia Kolegium przekazywane są Generalnemu Inspektorowi Kontroli Skarbowej.
§  12. 
Dyrektor izby skarbowej sporządza sprawozdanie półroczne z działalności Kolegium i przesyła je Generalnemu Inspektorowi Kontroli Skarbowej w terminie 14 dni od zakończenia okresu sprawozdawczego.
§  13. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 32, poz. 301, Nr 43, poz. 378 i Nr 93, poz. 834).

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024