Szczegółowe zasady i tryb sprzedaży osobnych kwater stałych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 23 lipca 2003 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu sprzedaży osobnych kwater stałych

Na podstawie art. 58 ust. 8 w związku z art. 84a ust. 1 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 368, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady i tryb sprzedaży osobom, o których mowa w art. 84a ust. 1 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, zwanej dalej "ustawą", osobnych kwater stałych i lokali mieszkalnych zlokalizowanych w nieruchomościach, będących własnością Skarbu Państwa i przekazanych Zarządowi Zasobów Mieszkaniowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, zwanemu dalej "Zarządem".
§  2.
1.
Dyrektor Zarządu sporządza w terminie do dnia 30 września każdego roku plan sprzedaży kwater i lokali mieszkalnych na rok następny, zwany dalej "rocznym planem sprzedaży".
2.
Dyrektor Zarządu przekazuje roczny plan sprzedaży zatwierdzony przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych właściwemu staroście, w celu zniesienia trwałego zarządu ustanowionego na rzecz jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
3.
Z dniem uprawomocnienia się decyzji o wygaśnięciu trwałego zarządu następuje przejęcie nieruchomości przez Zarząd, w celu sprzedaży w imieniu Skarbu Państwa kwater i lokali mieszkalnych zajmowanych przez osoby, o których mowa w art. 84a ust. 1 ustawy.
§  3.
1.
Na podstawie zatwierdzonego przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych rocznego planu sprzedaży Dyrektor Zarządu ustala wykaz budynków, o którym mowa w art. 57 ust. 2 ustawy, zwany dalej "wykazem".
2.
Po wykonaniu czynności, o których mowa w § 2, Dyrektor Zarządu, w trybie i na zasadach obowiązujących przy sprzedaży lokali mieszkalnych Skarbu Państwa, zleca wycenę wartości rynkowej kwater i lokali mieszkalnych ujętych w rocznym planie sprzedaży oraz udziału ułamkowego we własności lub użytkowaniu wieczystym gruntu przypadającego na daną kwaterę lub lokal mieszkalny.
3.
Wykaz powinien zawierać elementy określone w art. 35 ust. 2 pkt 1-4, 6, 7 i 9-11 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543, z późn. zm.3)), zwanej dalej "ustawą o gospodarce nieruchomościami".
4.
Wykaz wywiesza się na okres 30 dni w siedzibie Zarządu, a osoby, które na podstawie decyzji o przydziale lub umowy najmu na czas nieoznaczony zajmują kwaterę lub lokal mieszkalny w budynku wymienionym w tym wykazie, zawiadamia się na piśmie o przeznaczeniu kwatery lub lokalu mieszkalnego do sprzedaży. Informację o wywieszeniu wykazu podaje się do publicznej wiadomości przez ogłoszenie w prasie lokalnej oraz w inny sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości.
5.
Osoby zainteresowane kupnem zajmowanej kwatery lub lokalu mieszkalnego składają do Dyrektora Zarządu wniosek o nabycie zajmowanej kwatery lub lokalu mieszkalnego.
§  4.
Po otrzymaniu wniosku, o którym mowa w § 3 ust. 5, Dyrektor Zarządu:
1)
spisuje z nabywcą kwatery lub lokalu mieszkalnego protokół uzgodnień;
2)
przekazuje do biura notarialnego, w terminie określonym w protokole uzgodnień, dokumenty niezbędne do sporządzenia aktu notarialnego;
3)
ustala termin sporządzenia aktu notarialnego;
4)
zawiadamia osoby zainteresowane o terminie i miejscu sporządzenia aktu notarialnego.
§  5.
Akt notarialny sprzedaży kwatery lub lokalu mieszkalnego oraz udziału ułamkowego we własności lub użytkowaniu wieczystym gruntu przypadającego na kwaterę lub lokal mieszkalny w imieniu Skarbu Państwa podpisuje Dyrektor Zarządu.
§  6.
1.
Poza wniesieniem równowartości ceny kwatery lub lokalu mieszkalnego nabywca ponosi koszty opłaty notarialnej oraz założenia księgi wieczystej.
2.
Opłaty z tytułu użytkowania wieczystego gruntu ustala się według stawek procentowych, określonych w art. 72 ustawy o gospodarce nieruchomościami.
§  7.
Dyrektor Zarządu nie może zawrzeć z nabywcą umowy sprzedaży kwatery lub lokalu mieszkalnego do czasu uregulowania przez nabywcę zobowiązań finansowych wynikających z tytułu dotychczasowego zajmowania kwatery lub lokalu mieszkalnego.
§  8.
1.
W przypadku sprzedaży kwatery lub lokalu mieszkalnego na raty, nabywca najpóźniej w dniu sporządzenia aktu notarialnego wnosi pierwszą ratę, nie mniejszą niż 20% ceny sprzedaży, ustalonej zgodnie z zasadami określonymi w art. 58 i 59 ustawy. Pozostałą kwotę ceny sprzedaży nabywca wnosi na wskazane konto bankowe, w równych ratach rocznych, przez okres nie dłuższy niż pięć lat. Niespłacona część należności z tytułu nabycia kwatery lub lokalu mieszkalnego na raty podlega zabezpieczeniu hipoteką.
2.
Należność z tytułu sprzedaży kwatery lub lokalu mieszkalnego rozłożona na raty podlega oprocentowaniu w wysokości i na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Skarbu Państwa z dnia 8 grudnia 1999 r. w sprawie wysokości oprocentowania odroczonej lub rozłożonej na raty należności z tytułu sprzedaży mienia z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, szczegółowych kryteriów niestosowania oprocentowania oraz ustalenia innych niż pieniądz mierników wartości należności pieniężnej (Dz. U. Nr 102, poz. 1189).
§  9.
W przypadku sprzedaży nabytej kwatery lub lokalu mieszkalnego obciążonych hipoteką sprzedający jest zobowiązany do spłaty wierzytelności zabezpieczonych hipoteką, najpóźniej w dniu sporządzenia aktu notarialnego sprzedaży nabytej kwatery lub lokalu mieszkalnego.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 35, poz. 325 i Nr 58, poz. 533).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 74, poz. 676, Nr 113, poz. 984 i Nr 240, poz. 2055 oraz z 2003 r. Nr 80, poz. 718, Nr 101, poz. 944 i Nr 134, poz. 1267.

3) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 129, poz. 1447 i Nr 154, poz. 1800, z 2002 r. Nr 25, poz. 253, Nr 74, poz. 676, Nr 113, poz. 984, Nr 126, poz. 1070, Nr 130, poz. 1112, Nr 153, poz. 1271, Nr 200, poz. 1682 i Nr 240, poz. 2058 oraz z 2003 r. Nr 1, poz. 15, Nr 80, poz. 717, 720 i 721, Nr 96, poz. 874 i Nr 124, poz. 1152.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024