Upoważnienie polskich organizacji o zasięgu ogólnokrajowym zrzeszających międzynarodowych przewoźników drogowych do wydawania zezwoleń zagranicznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 25 maja 2002 r.
w sprawie upoważnienia polskich organizacji o zasięgu ogólnokrajowym zrzeszających międzynarodowych przewoźników drogowych do wydawania zezwoleń zagranicznych.

Na podstawie art. 26 pkt 2 i art. 32 pkt 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 125, poz. 1371 i z 2002 r. Nr 25, poz. 253) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Upoważnia się polskie organizacje o zasięgu ogólnokrajowym zrzeszające międzynarodowych przewoźników drogowych, określone w załączniku do rozporządzenia, do wydawania zezwoleń zagranicznych.
§  2. 
Organizacje, o których mowa w § 1, obowiązane są do:
1)
prowadzenia ewidencji wydawanych zezwoleń zagranicznych,
2)
prawidłowego rozliczania należności z tytułu opłat za wydane zezwolenia zagraniczne,
3)
posiadania wydzielonego pomieszczenia umożliwiającego sprawną obsługę przedsiębiorców w zakresie wydawania zezwoleń zagranicznych,
4)
przechowywania zezwoleń zagranicznych w warunkach zapewniających należytą ich ochronę przed zaginięciem, zniszczeniem lub utratą z innych przyczyn, a także w warunkach zapewniających dostęp do zezwoleń tylko osobom upoważnionym przez organizację,
5)
wyposażenia pomieszczeń w urządzenia gwarantujące bezpieczeństwo przechowywanych dokumentów,
6)
zawarcia umowy o ubezpieczeniu zezwoleń od wszelkiego ryzyka na kwotę nie niższą niż kwota stanowiąca iloczyn liczby zezwoleń zagranicznych będących każdorazowo w posiadaniu organizacji i opłat należnych z tytułu ich wydania,
7)
przekazywania do Biura Obsługi Transportu Międzynarodowego w Warszawie, zwanego dalej "BOTM", danych, dotyczących w szczególności:
a)
przedsiębiorców zrzeszonych w organizacji,
b)
liczby pojazdów samochodowych uprawnionych do wykonywania przewozów,
c)
ważności badań technicznych pojazdów samochodowych,
d)
rodzaju, ilości oraz numerów pobieranych i rozliczanych przez poszczególnych przedsiębiorców zezwoleń zagranicznych.
§  3. 
1. 
W razie naruszenia przez organizację warunków, o których mowa w § 2, kierownik BOTM wzywa organizację do usunięcia powstałych nieprawidłowości, a w razie ich nieusunięcia może skierować do ministra właściwego do spraw transportu wniosek o pozbawienie organizacji upoważnienia do wydawania zezwoleń zagranicznych.
2. 
W przypadku określonym w ust. 1 organizacja obowiązana jest do natychmiastowego wstrzymania wydawania zezwoleń zagranicznych oraz zwrotu do BOTM pozostających w jej dyspozycji zezwoleń zagranicznych.
§  4. 
1. 
Organizacja pobiera zezwolenia zagraniczne w siedzibie BOTM, po przedstawieniu pisemnego zapotrzebowania ilościowego na poszczególne rodzaje zezwoleń.
2. 
Organizacja wydaje zezwolenia zagraniczne tylko przedsiębiorcom w niej zrzeszonym, którzy są uprawnieni do wykonywania międzynarodowego transportu drogowego.
3. 
Szczegółowe zasady pobierania i wydawania przez organizację zezwoleń zagranicznych określa porozumienie zawarte przez nią z kierownikiem BOTM.
§  5. 
1. 
W razie zaginięcia, zniszczenia lub utraty pobranych zezwoleń zagranicznych organizacja obowiązana jest do niezwłocznego powiadomienia BOTM oraz sporządzenia protokołu, w którym szczegółowo przedstawia okoliczności tego zdarzenia oraz rodzaj, ilość, a także numery utraconych zezwoleń.
2. 
Protokół, o którym mowa w ust. 1, organizacja przekazuje do BOTM nie później niż w terminie 7 dni od dnia stwierdzenia utraty zezwoleń.
§  6. 
1. 
Organizacja ponosi odpowiedzialność materialną w przypadku zaginięcia, utraty lub zniszczenia zezwoleń zagranicznych.
2. 
Organizacja jest obowiązana do przekazania kwoty opłat należnych za te zezwolenia, w terminie 30 dni od dnia ich zaginięcia, zniszczenia lub utraty.
3. 
Wysokość należnych opłat, o których mowa w ust. 2 oraz w § 2 pkt 2, określają przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 14 grudnia 2001 r. w sprawie określenia wysokości opłat za czynności administracyjne związane z udzielaniem i wydawaniem uprawnień na wykonywanie transportu drogowego osób i rzeczy oraz za egzaminowanie i wydawanie certyfikatu kompetencji zawodowych (Dz. U. Nr 150, poz. 1685), a tryb ich przekazywania - przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 grudnia 2001 r. w sprawie wysokości stawek prowizji od opłat pobieranych w transporcie drogowym oraz sposobu jej pobierania i rozliczania (Dz. U. Nr 154, poz. 1811).
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  1

WYKAZ POLSKICH ORGANIZACJI O ZASIĘGU OGÓLNOKRAJOWYM ZRZESZAJĄCYCH MIĘDZYNARODOWYCH PRZEWOŹNIKÓW DROGOWYCH UPOWAŻNIONYCH DO WYDAWANIA ZEZWOLEŃ ZAGRANICZNYCH

1. Centralne Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych i Spedytorów z siedzibą w Warszawie,

2. Dolnośląskie Stowarzyszenie Przewoźników Międzynarodowych z siedzibą we Wrocławiu,

3. Górnośląskie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych z siedzibą w Katowicach,

4. Krakowskie Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych z siedzibą w Krakowie,

5. Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Przewoźników Międzynarodowych z siedzibą w Lipnikach,

6. Lubelskie Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych z siedzibą w Lublinie,

7. Lubuskie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych i Spedytorów z siedzibą w Gorzowie Wielkopolskim,

8. Łódzkie Stowarzyszenie Przewoźników Międzynarodowych i Spedytorów z siedzibą w Łodzi,

9. Małopolskie Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych z siedzibą w Nowym Sączu,

10. Ogólnokrajowe Stowarzyszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych i Spedytorów "Podlasie" z siedzibą w Siedlcach,

11. Ogólnopolskie Stowarzyszenie na Rzecz Obrony Przewoźników w Międzyrzecu Podlaskim z siedzibą w Międzyrzecu Podlaskim,

12. Okręgowe Stowarzyszenie Przewoźników i Spedytorów "Wybrzeże" z siedzibą w Gdyni,

13. Opolskie Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych z siedzibą w Opolu,

14. Polska Izba Gospodarcza Transportu Samochodowego i Spedycji z siedzibą w Warszawie,

15. Polskie Stowarzyszenie Przewoźników Pasażerskich Międzynarodowego Transportu Samochodowego z siedzibą w Warszawie,

16. Pomorskie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych z siedzibą w Gdyni,

17. Sądecko-Podhalańska Izba Gospodarcza z siedzibą w Nowym Sączu,

18. Stowarzyszenie Prywatnych Przewoźników Międzynarodowych z siedzibą w Warszawie,

19. Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych "Dolny Śląsk" z siedzibą we Wrocławiu,

20. Stowarzyszenie Przewoźników Krajowych i Międzynarodowych oraz Spedytorów Ziemi Ostrowskiej z siedzibą w Ostrowi Mazowieckiej,

21. Stowarzyszenie Przewoźników Międzynarodowych Transportu Samochodowego z siedzibą w Katowicach,

22. Stowarzyszenie Przewoźników "Podlasia" z siedzibą w Białymstoku,

23. Świętokrzyskie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych z siedzibą w Kielcach,

24. Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych z siedzibą w Olsztynie,

25. Wielkopolskie Stowarzyszenie Międzynarodowych Przewoźników Samochodowych z siedzibą w Poznaniu,

26. Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych i Spedytorów z siedzibą w Szczecinie.

1 Załącznik zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 18 lutego 2003 r. (Dz.U.03.47.402) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 kwietnia 2003 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.68.627

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Upoważnienie polskich organizacji o zasięgu ogólnokrajowym zrzeszających międzynarodowych przewoźników drogowych do wydawania zezwoleń zagranicznych.
Data aktu: 25/05/2002
Data ogłoszenia: 06/06/2002
Data wejścia w życie: 14/06/2002