Uposażenie zasadnicze oraz dodatki do uposażenia funkcjonariuszy Straży Granicznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 21 maja 2002 r.
w sprawie uposażenia zasadniczego oraz dodatków do uposażenia funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Na podstawie art. 105 i art. 108 ust. 3 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. Nr 78, poz. 462, z 1991 r. Nr 94, poz. 422, z 1992 r. Nr 54, poz. 254, z 1993 r. Nr 12, poz. 52, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17, Nr 34, poz. 163 i Nr 104, poz. 515, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 124, poz. 583, z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 88, poz. 554 i Nr 121, poz. 770, z 1999 r. Nr 110, poz. 1255 oraz z 2001 r. Nr 45, poz. 498, Nr 106, poz. 1149 i Nr 110, poz. 1189) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
stawki i grupy uposażenia zasadniczego,
2)
zaszeregowanie stanowisk służbowych do poszczególnych grup uposażenia zasadniczego oraz stopni etatowych,
3)
zasady wzrostu uposażenia zasadniczego z tytułu wysługi lat,
4)
warunki otrzymywania dodatków do uposażenia oraz ich wysokość

- funkcjonariuszy Straży Granicznej, zwanych dalej "funkcjonariuszami".

Rozdział  2

Uposażenie zasadnicze

§  2. 
1. 
Ustala się grupy uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy oraz odpowiadające im kategorie mnożników kwoty bazowej określone w tabeli stanowiącej załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2.  1
 Wysokość kwoty bazowej, o której mowa w ust. 1, określa ustawa budżetowa.
3. 
Stawki uposażenia zasadniczego stanowią iloczyn mnożników, o których mowa w ust. 1, i kwoty bazowej, o której mowa w ust. 2. Wyliczone stawki uposażenia zasadniczego zaokrągla się do pełnych dziesięciu złotych w górę, jeżeli końcówka jest równa lub wyższa od pięciu złotych, lub w dół, jeżeli jest niższa od pięciu złotych.
4. 
Zaszeregowanie stanowisk służbowych funkcjonariuszy do odpowiednich grup uposażenia zasadniczego i stopni etatowych określają tabele stanowiące załącznik nr 2 do rozporządzenia.
5.  2
 Funkcjonariuszom w służbie przygotowawczej przyznaje się II kategorię mnożników kwoty bazowej w grupie uposażenia zasadniczego odpowiadającej zajmowanemu stanowisku.
6.  3
 Funkcjonariuszom w służbie stałej przyznaje się I kategorię mnożników kwoty bazowej w grupie uposażenia zasadniczego odpowiadającej zajmowanemu stanowisku.
§  3.  4
 Funkcjonariuszom w służbie kandydackiej przysługuje miesięczne uposażenie zasadnicze w wysokości 12 % stawki miesięcznego uposażenia zasadniczego ustalonego dla funkcjonariuszy w służbie stałej w najniższej grupie zaszeregowania.
§  4. 
1. 
Uposażenie zasadnicze funkcjonariuszy wzrasta z tytułu wysługi lat o 2% po 2 latach służby i o dalszy 1% za każdy następny rok, aż do wysokości 20% po 20 latach służby, oraz o 0,5% za każdy następny rok służby powyżej 20 lat - łącznie do wysokości 25% po 30 latach służby. Miesięczną kwotę wzrostu uposażenia zasadniczego zaokrągla się do dziesięciu groszy w górę.
2. 
Podstawę wzrostu uposażenia zasadniczego, o którym mowa w ust. 1, stanowi przyznane funkcjonariuszowi uposażenie zasadnicze, nieuwzględniające jego wzrostu z tytułu wysługi lat.
3. 
Zasady i tryb zaliczania okresów służby i pracy do wysługi lat, uwzględnianej przy ustalaniu wzrostu uposażenia zasadniczego, określają odrębne przepisy.

Rozdział  3

Dodatki do uposażenia

§  5. 
1. 
Funkcjonariusze otrzymują następujące dodatki do uposażenia:
1)
dodatek za stopień,
2)
dodatek służbowy,
3)
dodatek za służbę na morzu,
4)
dodatek dla personelu latającego,
5)
dodatek dla bezpośredniej obsługi statków powietrznych,
6)
dodatek instruktorski,
7) 5
 dodatek graniczny.
2.  6
 Wysokość dodatków do uposażenia ustala się przy zastosowaniu mnożników kwoty bazowej, o której mowa w § 2 ust. 1, określonych w rozporządzeniu.
3. 
Kwoty dodatków, o których mowa w ust. 1, po ich wyliczeniu zaokrągla się do dziesięciu groszy w górę.
§  6. 
Ustala się miesięczny dodatek za posiadany przez funkcjonariusza stopień, odpowiadający mnożnikom kwoty bazowej, którego wysokość określa tabela stanowiąca załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  7. 
1. 
Funkcjonariusze w służbie stałej i przygotowawczej otrzymują dodatek służbowy za należyte wykonywanie obowiązków służbowych, w szczególności za inicjatywę i samodzielność w realizacji zadań służbowych, terminowość i efektywność podejmowanych działań, a także posiadane kwalifikacje i umiejętności wykorzystywane na zajmowanym stanowisku.
2. 
Najwyższą kategorię dodatku służbowego, jaką można przyznać funkcjonariuszom na poszczególnych stanowiskach służbowych, określa tabela stanowiąca załącznik nr 4 do rozporządzenia.
3. 
Miesięczną wysokość dodatku służbowego ustala się przy zastosowaniu mnożników kwoty bazowej w kategoriach, których wysokość określa tabela stanowiąca załącznik nr 5 do rozporządzenia.
4.  7
 Dodatek służbowy, o którym mowa w ust. 3, podlega zwiększeniu o mnożnik 0,10 kwoty bazowej dla funkcjonariusza opiekującego się psem służbowym. W przypadku sprawowania opieki nad więcej niż jednym psem służbowym funkcjonariusz otrzymuje zwiększenie na każdego psa.
4a.  8
 W przypadku sprawowania opieki przez kilku funkcjonariuszy nad tym samym psem służbowym funkcjonariusze ci otrzymują zwiększenie dodatku służbowego w równych częściach.
5. 
Dodatek służbowy, o którym mowa w ust. 3, może ulec zwiększeniu nie więcej jednak niż o mnożnik:
1)
0,20 kwoty bazowej za wykonywanie przez funkcjonariusza czynności operacyjno-śledczych albo o
2) 9
 0,30 kwoty bazowej dla funkcjonariuszy pełniących służbę w jednostce lub komórce organizacyjnej nadzoru i kontroli i wykonujących czynności kontrolne.
6. 
Dodatek służbowy jest przyznawany na czas określony lub nieokreślony.
7.  10
 Za zgodą Komendanta Głównego Straży Granicznej, funkcjonariuszowi można przyznać na czas określony kategorię dodatku służbowego wyższą niż przysługująca na danym stanowisku, w związku z powierzeniem mu nowych lub dodatkowych obowiązków lub zmiany warunków służby, a także za wzorową realizację zadań służbowych. Obniżenie kategorii dodatku służbowego może nastąpić przed upływem okresu, na który została ona przyznana, w przypadku ustania przesłanek uzasadniających przyznanie jej w wysokości wyższej niż przysługująca na danym stanowisku.
7a.  11
 Zgoda, o której mowa w ust. 7, nie jest wymagana w przypadku przyznawania wyższej kategorii dodatku służbowego, nie więcej jednak niż o dwie kategorie w stosunku do najwyższej kategorii tego dodatku określonej dla danego stanowiska, funkcjonariuszowi pełniącemu służbę na stanowisku, na którym przewidziano kategorię dodatku służbowego nie wyższą niż XII.
8.  12
 Przyznana funkcjonariuszowi kategoria dodatku służbowego może być obniżona w przypadku ustania przesłanek, które uzasadniały przyznanie jej w dotychczasowej wysokości.
9.  13
 Przyznaną funkcjonariuszowi kategorię dodatku służbowego obniża się w razie:
1)
niewywiązywania się przez funkcjonariusza z obowiązków służbowych na zajmowanym stanowisku służbowym, stwierdzonego w opinii służbowej,
2)
naruszenia przez funkcjonariusza dyscypliny służbowej lub nieprzestrzegania zasad etyki zawodowej, jeżeli prawomocnym orzeczeniem dyscyplinarnym został on uznany winnym popełnienia czynu, za który ponosi odpowiedzialność dyscyplinarną.
10.  14
 Obniżenie przyznanej kategorii dodatku służbowego, o którym mowa w ust. 8 i 9, może nastąpić jednorazowo nie więcej niż o 3 kategorie dodatku służbowego, z zastrzeżeniem ust. 11.
11.  15
 Przyznana kategoria dodatku służbowego może być obniżona nie więcej niż do I kategorii dodatku służbowego.
§  8. 
1. 
Funkcjonariusze pełniący służbę na etatowych stanowiskach załóg jednostek pływających otrzymują dodatek za służbę na morzu w wysokości miesięcznej ustalonej przy zastosowaniu mnożnika do 0,30 kwoty bazowej.
2. 
Funkcjonariuszom wykonującym zadania nurków lub płetwonurków i instruktorów-nurków lub instruktorów-płetwonurków, na czas wykonywania tych zadań, niezależnie od dodatku o którym mowa w ust. 1, można przyznać dodatek w wysokości miesięcznej ustalonej przy zastosowaniu mnożnika do 0,30 kwoty bazowej.
§  9. 
1. 
Funkcjonariusze, którzy pełnią służbę w składzie personelu latającego i wykonują loty, otrzymują miesięczny dodatek dla personelu latającego, ustalony przy zastosowaniu mnożników kwoty bazowej, których wysokość określa tabela stanowiąca załącznik nr 6 do rozporządzenia.
2. 
Funkcjonariusze wchodzący w skład personelu latającego, zawieszeni w lotach ze względów zdrowotnych, mogą otrzymywać dodatek dla personelu latającego:
1)
przez okres 6 miesięcy od zawieszenia w lotach - na podstawie decyzji komendanta oddziału Straży Granicznej, w którym funkcjonariusz pełni służbę,
2)
przez okres następnych 6 miesięcy - na podstawie decyzji komendanta oddziału Straży Granicznej, w którym funkcjonariusz pełni służbę, za zgodą Komendanta Głównego Straży Granicznej.
3. 
Funkcjonariusze wykonujący loty instruktorskie z personelem latającym, niezależnie od dodatku, o którym mowa w ust. 1, otrzymują dodatek instruktorski w wysokości miesięcznej ustalonej przy zastosowaniu mnożnika 0,10 kwoty bazowej.
4. 
Funkcjonariuszom wchodzącym w skład personelu latającego, którzy w danym roku kalendarzowym wykonali bezawaryjnie zadania określone w indywidualnych planach lotów, po zakończeniu roku można przyznać jednorazowy dodatek w wysokości ustalonej przy zastosowaniu mnożnika do 2,00 kwoty bazowej.
5. 
Funkcjonariusze pełniący służbę przy bezpośredniej obsłudze statków powietrznych otrzymują dodatek dla bezpośredniej obsługi statków powietrznych w wysokości miesięcznej ustalonej przy zastosowaniu mnożnika 0,30 kwoty bazowej.
§  9a.  16
1. 
Funkcjonariusze w służbie stałej mianowani na stanowisku: kierownika zespołu, kierownika zmiany, starszego kontrolera, kontrolera, starszego asystenta, asystenta, starszego strażnika granicznego, strażnika granicznego, starszego referenta albo referenta w placówkach Straży Granicznej, którzy, zgodnie z zakresem powierzonych im obowiązków służbowych, stale pełnią służbę graniczną w bezpośredniej ochronie granicy państwowej lub kontroli ruchu granicznego, otrzymują dodatek graniczny.
2. 
Dodatek, o którym mowa w ust. 1, otrzymują także funkcjonariusze w służbie stałej, pełniący służbę w składzie pododdziałów odwodowych i plutonów specjalnych.
3. 
Miesięczną wysokość dodatku granicznego ustala się przy zastosowaniu mnożnika kwoty bazowej:
1)
0,02 dla funkcjonariuszy pełniących służbę w Straży Granicznej nie dłużej niż 5 lat,
2)
0,03 dla funkcjonariuszy pełniących służbę w Straży Granicznej ponad 5 lat.
4. 
Funkcjonariusze tracą prawo do dodatku granicznego od najbliższego terminu płatności, w przypadku zaprzestania wykonywania czynności służbowych, o których mowa w ust. 1 i 2, przez okres dłuższy niż 2 miesiące, z przyczyn innych niż choroba, urlop lub zwolnienie z zajęć służbowych.

Rozdział  4

Przepisy przejściowe i końcowe

§  10. 
1. 
Funkcjonariuszom, którym przed dniem wejścia w życie rozporządzenia przyznano określoną kategorię w grupie uposażenia zasadniczego przyznaje się kategorię w grupie uposażenia zasadniczego nie niższą od dotychczas posiadanej.
2. 
Funkcjonariuszy, którym przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zachowano prawo do zaszeregowania należnego na poprzednio zajmowanym stanowisku na podstawie art. 107 ust. 2 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej, zaszeregowuje się do grupy uposażenia zasadniczego odpowiadającej stanowisku służbowemu obowiązującemu przed tym dniem.
§  11. 
1. 
Funkcjonariusze przeniesieni na stanowiska, na których pobierane dotychczas dodatki do uposażenia nie przysługują lub przysługują w niższej wysokości, z wyjątkiem zwiększenia dodatku służbowego, o którym mowa w § 7 ust. 5 pkt 2, zachowują prawo do tych dodatków w pełnej wysokości, według stawek obowiązujących przed przeniesieniem, jeżeli przeniesienie nastąpiło wskutek utraty zdolności do służby na danym stanowisku, spowodowanej wypadkiem pozostającym w związku z pełnieniem służby lub chorobą powstałą w związku ze szczególnymi warunkami tej służby, a funkcjonariuszom przyznane zostało pieniężne odszkodowanie z tytułu doznanego uszczerbku na zdrowiu.
2. 
Funkcjonariusze otrzymujący dodatki, o których mowa w § 8 i 9, skierowani do Akademii Marynarki Wojennej lub do innych szkół prowadzonych przez organy administracji rządowej, a także jednostki organizacyjne nadzorowane i podległe ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych lub podporządkowane Ministrowi Obrony Narodowej, zachowują prawo do tych dodatków w dotychczasowej wysokości - jeżeli pływają na jednostkach pływających lub odbywają loty w ramach programu szkoleń.
§  12. 
Funkcjonariusze, którzy w dniu wejścia w życie rozporządzenia otrzymywali dodatek strefowy na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują prawo do tego dodatku do czasu ukończenia przez dziecko nauki, jeżeli spełnione są dotychczasowe warunki uzasadniające jego wypłatę.
§  13. 
Funkcjonariuszom, którzy przed dniem wejścia w życie rozporządzenia otrzymywali dodatek służbowy według kategorii XVI-XX, przyznaje się ten dodatek według nowej kategorii dodatku służbowego, przy zastosowaniu mnożnika kwoty bazowej w wysokości nie mniejszej niż dotychczasowa jego wysokość.
§  14. 
Funkcjonariusze otrzymujący na podstawie dotychczasowych przepisów dodatek służbowy zachowują prawo do jego otrzymywania w dotychczasowej wysokości, jeżeli zgodnie z przepisami rozporządzenia przysługiwałby im dodatek w niższej wysokości, do czasu uzyskania na podstawie niniejszego rozporządzenia dodatku co najmniej w takiej samej wysokości.
§  15. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 11 kwietnia 2001 r. w sprawie uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Straży Granicznej, jego wzrostu z tytułu wysługi lat oraz szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości dodatków do uposażenia (Dz. U. Nr 36, poz. 419).
§  16. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1  17

TABELA GRUP UPOSAŻENIA ZASADNICZEGO FUNKCJONARIUSZY STRAŻY GRANICZNEJ I KATEGORII MNOŻNIKÓW KWOTY BAZOWEJ

Lp. Grupa uposażenia zasadniczego Kategoria
I II
Mnożniki kwoty bazowej Mnożniki kwoty bazowej
1 15 4,59 -
2 14 4,00 -
3 13 2,73 2,65
4 12 2,38 2,30
5 11 2,04 1,96
6 10 1,75 1,66
7 09 1,57 1,49
8 08 1,43 1,34
9 07 1,30 1,23
10 06 1,19 1,13
11 05 1,12 1,07
12 04 1,06 1,01
13 03 0,99 0,90
14 02 0,89 0,82
15 01 0,78 0,74
16 (uchylona)

ZAŁĄCZNIK Nr  2  18

TABELE

ZASZEREGOWANIA STANOWISK SŁUŻBOWYCH FUNKCJONARIUSZY STRAŻY GRANICZNEJ DO ODPOWIEDNICH GRUP UPOSAŻENIA ZASADNICZEGO I STOPNI ETATOWYCH

Tabela nr 1

Komenda Główna Straży Granicznej

Lp. Stanowisko służbowe Grupa uposażenia zasadniczego Stopień etatowy
1 Komendant Główny SG 15 gen. dyw.
2 Zastępca Komendanta Głównego SG 14 gen. bryg.
3 Dyrektor 13 gen. bryg.

płk

4 Zastępca dyrektora, główny księgowy, doradca Komendanta Głównego SG, rzecznik prasowy, kierownik Zespołu Audytu Wewnętrznego - Audytor Wewnętrzny 12 płk
5 Kierownik samodzielnego zespołu, dziekan, główny specjalista, radca prawny, legislator 11 płk
6 Naczelnik wydziału, audytor wewnętrzny 10 płk
7 Zastępca naczelnika wydziału, kierownik samodzielnej sekcji 09 ppłk
8 Kierownik sekcji, zastępca kierownika samodzielnej sekcji, starszy specjalista 08 ppłk
9 Specjalista, kierownik kancelarii tajnej 07 mjr
10 Starszy asystent 06 kpt.
11 Asystent 05 st. chor. szt.
12 Starszy referent 04 st. chor. szt.
13 Referent 01 sierż. szt.

Tabela nr 2

Komenda oddziału Straży Granicznej

Lp. Stanowisko służbowe Grupa uposażenia zasadniczego Stopień etatowy
1 Komendant oddziału SG 13 gen. bryg., kontradmirał
2 Zastępca komendanta oddziału SG, główny księgowy 12 płk, kmdr
3 Naczelnik wydziału granicznego, naczelnik wydziału operacyjno-śledczego 10 ppłk, kmdr por.
4 Naczelnik wydziału, rzecznik prasowy, radca prawny 09 ppłk, kmdr por.
5 Kapelan 08 ppłk
6 Zastępca naczelnika wydziału, kierownik samodzielnej sekcji, kierownik zakładu opieki zdrowotnej, kierownik zespołu audytu wewnętrznego - audytor wewnętrzny, dowódca pododdziału odwodowego 08 mjr, kmdr ppor.
7 Kierownik sekcji, starszy specjalista, zastępca kierownika samodzielnej sekcji, audytor wewnętrzny, zastępca dowódcy pododdziału odwodowego 07 mjr, kmdr ppor.
8 Kierownik grupy zabezpieczenia, specjalista, dowódca kompanii 06 kpt.
9 Dowódca plutonu odwodowego (specjalnego), zastępca dowódcy kompanii, starszy asystent 05 kpt.
10 Dowódca plutonu, starszy strażnik graniczny 04 st. chor. szt.
11 Asystent 03 st. chor. szt.
12 Starszy referent 02 st. chor. szt.
13 Strażnik graniczny 02 sierż. szt., bosman szt.
14 Referent 01 sierż. szt., bosman szt.
15 Młodszy strażnik graniczny 011)

______

1) Stanowisko funkcjonariusza w służbie kandydackiej z uposażeniem zasadniczym w wysokości określonej w § 3 rozporządzenia.

Tabela nr 3

Ośrodek szkolenia Straży Granicznej

Lp. Stanowisko służbowe Grupa uposażenia zasadniczego Stopień etatowy
1 Komendant ośrodka szkolenia SG 13 gen. bryg., płk
2 Zastępca komendanta ośrodka szkolenia SG, komendant ośrodka tresury psów służbowych SG, główny księgowy 12 płk
3 Zastępca komendanta ośrodka tresury psów służbowych SG, kierownik zakładu, komendant pododdziałów szkolnych 10 ppłk
4 Naczelnik wydziału, radca prawny, kierownik zespołu 09 ppłk
5 Starszy wykładowca 09 ppłk, kmdr por.
6 Kapelan 08 ppłk
7 Zastępca naczelnika wydziału, kierownik samodzielnej sekcji, komendant studium (kursu), kierownik zakładu opieki zdrowotnej, wykładowca, kierownik zespołu audytu wewnętrznego - audytor wewnętrzny 08 mjr, kmdr ppor.
8 Zastępca komendanta studium (kursu), kierownik sekcji, starszy specjalista, audytor wewnętrzny 07 mjr
9 Kierownik grupy, specjalista, dowódca kompanii 06 kpt.
10 Dowódca placówki szkolnej, zastępca dowódcy kompanii, starszy asystent, dowódca plutonu, zastępca kierownika grupy 05 kpt.
11 Dowódca plutonu, starszy strażnik graniczny 04 st. chor. szt.
12 Asystent 03 st. chor. szt.
13 Starszy referent 02 st. chor. szt.
14 Referent 01 sierż. szt.
15 Młodszy strażnik graniczny 011)

______

1) Stanowisko funkcjonariusza w służbie kandydackiej z uposażeniem zasadniczym w wysokości określonej w § 3 rozporządzenia.

Tabela nr 4

Dywizjon Straży Granicznej

Lp. Stanowisko służbowe Grupa uposażenia zasadniczego Stopień etatowy
1 Komendant dywizjonu SG 12 kmdr, płk
2 Zastępca komendanta dywizjonu SG 10 kmdr por., ppłk
3 Dowódca jednostki pływającej kat. I 09 kmdr ppor., mjr
4 Zastępca dowódcy jednostki pływającej kat. I, szef służb 08 kmdr ppor., mjr
5 Dowódca jednostki pływającej kat. II, kierownik sekcji, starszy specjalista 07 kpt.
6 Zastępca dowódcy jednostki pływającej kat. II, specjalista 06 kpt.
7 Starszy asystent 05 por.
8 Dowódca jednostki pływającej kat. III, starszy strażnik graniczny, starszy bosman 04 st. chor.

szt.

9 Bosman, asystent 03 st. chor. szt.
10 Starszy referent 02 st. chor. szt.
11 Referent 01 bosman szt.,

sierż. szt.

Tabela nr 5

Placówka Straży Granicznej kategorii I

Lp. Stanowisko służbowe Grupa uposażenia zasadniczego Stopień etatowy
1 Komendant 12 płk
2 Zastępca komendanta 10 ppłk
3 Kierownik grupy 09 mjr
4 Kierownik zespołu 08 mjr
5 Kierownik zmiany 07 mjr
6 Starszy specjalista 07 mjr
7 Specjalista, starszy kontroler 06 kpt.
8 Starszy asystent 05 por.
9 Kontroler 04 st. chor. szt.
10 Asystent 03 st. chor. szt.
11 Starszy referent 02 sierż. szt.
12 Referent 01 sierż. szt.

Tabela nr 6

Placówka Straży Granicznej kategorii II

Lp. Stanowisko służbowe Grupa uposażenia zasadniczego Stopień etatowy
1 Komendant 10 ppłk
2 Zastępca komendanta 09 mjr
3 Kierownik grupy 08 mjr
4 Kierownik zmiany 07 mjr
5 Starszy specjalista 07 mjr
6 Specjalista, starszy kontroler 06 kpt.
7 Starszy asystent 05 por.
8 Kontroler, starszy strażnik graniczny 04 st. chor. szt.
9 Asystent 03 st. chor. szt.
10 Starszy referent, strażnik graniczny 02 sierż. szt.
11 Referent 01 sierż. szt.

Tabela nr 7

Placówka Straży Granicznej kategorii III

Lp. Stanowisko służbowe Grupa uposażenia zasadniczego Stopień etatowy
1 Komendant 09 ppłk
2 Zastępca komendanta 08 mjr
3 Kierownik grupy 08 mjr
4 Starszy specjalista, kierownik zmiany 07 kpt.
5 Specjalista, starszy kontroler 06 kpt.
6 Starszy asystent 05 por.
7 Kontroler, starszy strażnik graniczny 04 st. chor. szt.
8 Asystent 03 st. chor. szt.
9 Starszy referent, strażnik graniczny 02 sierż. szt.
10 Referent 01 sierż. szt.

Tabela nr 8

Placówka Straży Granicznej kategorii IV

Lp. Stanowisko służbowe Grupa uposażenia zasadniczego Stopień etatowy
1 Komendant 08 mjr
2 Zastępca komendanta 07 mjr
3 Starszy specjalista 07 kpt.
4 Specjalista, starszy kontroler 06 kpt.
5 Starszy asystent 05 por.
6 Kontroler, starszy strażnik graniczny 04 st. chor. szt.
7 Asystent 03 st. chor. szt.
8 Starszy referent, strażnik graniczny 02 sierż. szt.
9 Referent 01 sierż. szt.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

TABELA DODATKU ZA POSIADANY STOPIEŃ PRZEZ FUNKCJONARIUSZA STRAŻY GRANICZNEJ

Lp. Stopień Mnożnik
1 generał dywizji 1,00
2 generał brygady 0,90
3 pułkownik 0,80
4 podpułkownik 0,75
5 major 0,70
6 kapitan 0,65
7 porucznik 0,60
8 podporucznik 0,55
9 starszy chorąży sztabowy 0,48
10 chorąży sztabowy 0,45
11 młodszy chorąży sztabowy 0,42
12 starszy chorąży 0,40
13 chorąży 0,38
14 młodszy chorąży 0,36
15 starszy sierżant sztabowy 0,34
16 sierżant sztabowy 0,32
17 starszy sierżant 0,30
18 sierżant 0,28
19 starszy plutonowy 0,26
20 plutonowy 0,25
21 starszy kapral 0,23
22 kapral 0,22
23 starszy szeregowy 0,20
24 szeregowy 0,18

ZAŁĄCZNIK Nr  4  19

TABELA NAJWYŻSZEJ KATEGORII DODATKU SŁUŻBOWEGO DLA POSZCZEGÓLNYCH STANOWISK SŁUŻBOWYCH FUNKCJONARIUSZY STRAŻY GRANICZNEJ

Lp. Stanowisko Jednostka organizacyjna Straży Granicznej i najwyższa kategoria dodatku
KGSG ODDZIAŁ OSRODEK SZKOLENIA DYWIZJON PLACOWKA KAT I PLACOWKA KAT II PLACOWKA KAT III PLACÓWKA KAT IV
Stanowiska komendantów terenowych organów Straży Granicznej i ich zastępców
1 Komendant XXV XXIII XXIII XX XX XV
2 Zastępca komendanta XXIV XX XX XV XV XIV
Stanowiska kierownicze w Straży Granicznej
1 Dyrektor XXV
2 Komendant ośrodka szkolenia SG XXV
3 Zastępca Dyrektora XXIV
4 Główny księgowy XXIV XXIV XXIV
5 Kierownik zespołu audytu wewnętrznego - audytor wewnętrzny XXIV XVIII XVIII
6 Kierownik samodzielnego zespołu XXII
7 Zastępca komendanta ośrodka szkolenia SG XXIV
8 Komendant ośrodka tresury psów służbowych XXIV
9 Komendant pododdziałów szkolnych XX
10 Zastępca komendanta ośrodka tresury psów służbowych XX
11 Komendant studium (kursu) XIV
12 Zastępca komendanta studium (kursu) XIII
13 Dowódca jednostki pływającej kat. I XV
14 Zastępca dowódcy jednostki pływającej kat. I XIV
15 Dowódca jednostki pływającej kat. II XIV
16 Szef służby XIV
17 Zastępca dowódcy jednostki pływającej kat. II XII
18 Kierownik grupy XII XV XIII XIII
19 Kierownik grupy zabezpieczenia XII
20 Kierownik zespołu XV XIII
21 Kierownik zmiany XIII XIII XIII
22 Kierownik zakładu XX
23 Zastępca kierownika grupy XI
24 Naczelnik wydziału XX XVIII XVIII
25 Kierownik kancelarii tajnej XIII
26 Zastępca naczelnika wydziału XV XIV XIV
27 Kierownik zakładu opieki zdrowotnej XIV XIV
28 Kierownik samodzielnej sekcji XV XIV XIV
29 Kierownik sekcji XIII XIII XIII XIII
30 Zastępca kierownika samodzielnej sekcji XIII XIII XIII XIII
31 Dowódca pododdziału odwodowego XIV
32 Dowódca kompanii XII XII
33 Zastępca dowódcy pododdziału odwodowego XIII
34 Zastępca dowódcy kompanii XI XI
35 Dowódca plutonu odwodowego (specjalnego), dowódca placówki szkolnej XI XI
36 Dowódca jednostki pływającej kat. III VIII
Stanowiska samodzielne w Straży Granicznej
1 Doradca komendanta XXIV
2 Rzecznik prasowy XXIV XVI
3 Główny specjalista XXII
4 Radca prawny XXII XV XV
5 Legislator XXII
6 Audytor wewnętrzny XX XVI XVI
7 Dziekan XXII
8 Kapelan XIV XIV
Stanowiska wykonawcze w Straży Granicznej
1 Starszy specjalista XII XII XII XII XII XII XII XII
2 Specjalista XI XI XI XI XI XI XI XI
3 Starszy asystent X X X X X X X X
4 Asystent VII VII VII VII VII VII VII VII
5 Starszy referent IV IV IV IV IV IV IV IV
6 Referent IV IV IV IV IV IV IV IV
7 Starszy strażnik graniczny VIII VIII VIII VIII VIII VIII
8 Strażnik graniczny V V V V
9 Starszy kontroler X X X X
10 Kontroler VIII VIII VIII VIII
11 Starszy bosman VIII
12 Bosman VII
13 Starszy wykładowca XII
14 Wykładowca XI

ZAŁĄCZNIK Nr  5  20

TABELA DODATKU SŁUŻBOWEGO FUNKCJONARIUSZY STRAŻY GRANICZNEJ

Lp. Kategoria dodatku służbowego Mnożnik
1 XXV 1,90
2 XXIV 1,70
3 XXIII 1,50
4 XXII 1,30
5 XXI 1,10
6 XX 0,90
7 XIX 0,80
8 XVIII 0,70
9 XVII 0,60
10 XVI 0,50
11 XV 0,40
12 XIV 0,35
13 XIII 0,33
14 XII 0,31
15 XI 0,29
16 X 0,27
17 IX 0,25
18 VIII 0,23
19 VII 0,21
20 VI 0,19
21 V 0,16
22 IV 0,13
23 III 0,11
24 II 0,09
25 I 0,07

ZAŁĄCZNIK Nr  6  21

TABELA DODATKU DLA PERSONELU LATAJĄCEGO STRAŻY GRANICZNEJ

Lp. Personel latający Mnożnik
1 Piloci i nawigatorzy, posiadający wylatane powyżej 1.500 godzin 0,70
2 Piloci i nawigatorzy, posiadający wylatane powyżej 500 godzin do 1.500 godzin 0,40
3 Piloci i nawigatorzy, posiadający wylatane do 500 godzin, oraz pozostały personel latający posiadający wylatane powyżej 1.500 godzin 0,30
4 Pozostały personel latający posiadający wylatane powyżej 500 godzin do 1.500 godzin 0,20
5 Pozostały personel latający posiadający wylatane do 500 godzin 0,10
1 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 2 listopada 2004 r. (Dz.U.04.245.2465) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 2004 r.
2 § 2 ust. 5:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 20 maja 2003 r. (Dz.U.03.94.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2003 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 listopada 2004 r. (Dz.U.04.255.2564) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.

3 § 2 ust. 6:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 20 maja 2003 r. (Dz.U.03.94.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2003 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 listopada 2004 r. (Dz.U.04.255.2564) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.

4 § 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 2 listopada 2004 r. (Dz.U.04.245.2465) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 2004 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 16 sierpnia 2005 r. (Dz.U.05.158.1331) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2005 r.

5 § 5 ust. 1 pkt 7 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 16 sierpnia 2005 r. (Dz.U.05.158.1331) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2005 r.
6 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 2 listopada 2004 r. (Dz.U.04.245.2465) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 2004 r.
7 § 7 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 16 sierpnia 2005 r. (Dz.U.05.158.1331) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 sierpnia 2005 r.
8 § 7 ust. 4a dodany przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 16 sierpnia 2005 r. (Dz.U.05.158.1331) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 sierpnia 2005 r.
9 § 7 ust. 5 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 20 maja 2003 r. (Dz.U.03.94.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2003 r.
10 § 7 ust. 7 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 17 maja 2006 r. (Dz.U.06.88.616) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 czerwca 2006 r.
11 § 7 ust. 7a dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 17 maja 2006 r. (Dz.U.06.88.616) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 czerwca 2006 r.
12 § 7 ust. 8 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. c) rozporządzenia z dnia 16 sierpnia 2005 r. (Dz.U.05.158.1331) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 sierpnia 2005 r.
13 § 7 ust. 9 dodany przez § 1 pkt 3 lit. d) rozporządzenia z dnia 16 sierpnia 2005 r. (Dz.U.05.158.1331) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 sierpnia 2005 r.
14 § 7 ust. 10 dodany przez § 1 pkt 3 lit. d) rozporządzenia z dnia 16 sierpnia 2005 r. (Dz.U.05.158.1331) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 sierpnia 2005 r.
15 § 7 ust. 11 dodany przez § 1 pkt 3 lit. d) rozporządzenia z dnia 16 sierpnia 2005 r. (Dz.U.05.158.1331) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 sierpnia 2005 r.
16 § 9a dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 16 sierpnia 2005 r. (Dz.U.05.158.1331) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2005 r.
17 Załącznik nr 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 29 listopada 2004 r. (Dz.U.04.255.2564) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 2004 r. - zob. również § 3 rozporządzenia zmieniającego.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 16 sierpnia 2005 r. (Dz.U.05.158.1331) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 sierpnia 2005 r.

18 Załącznik nr 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 20 maja 2003 r. (Dz.U.03.94.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2003 r., z tym, że grupy uposażenia, o których mowa w § 1 pkt 3 i najwyższe kategorie dodatku służbowego, o których mowa w § 1 pkt 4 rozporządzenia zmieniającego, stosuje się w zakresie ustalania uposażenia zasadniczego i dodatku służbowego funkcjonariuszy od dnia 1 stycznia 2003 r.,

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 2 listopada 2004 r. (Dz.U.04.245.2465) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 2004 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 29 listopada 2004 r. (Dz.U.04.255.2564) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 16 sierpnia 2005 r. (Dz.U.05.158.1331) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 sierpnia 2005 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 17 maja 2006 r. (Dz.U.06.88.616) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 czerwca 2006 r.

19 Załącznik nr 4:

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 20 maja 2003 r. (Dz.U.03.94.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2003 r., z tym, że grupy uposażenia, o których mowa w § 1 pkt 3 i najwyższe kategorie dodatku służbowego, o których mowa w § 1 pkt 4 rozporządzenia zmieniającego, stosuje się w zakresie ustalania uposażenia zasadniczego i dodatku służbowego funkcjonariuszy od dnia 1 stycznia 2003 r.,

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 2 listopada 2004 r. (Dz.U.04.245.2465) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 2004 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 29 listopada 2004 r. (Dz.U.04.255.2564) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 16 sierpnia 2005 r. (Dz.U.05.158.1331) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 sierpnia 2005 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 17 maja 2006 r. (Dz.U.06.88.616) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 czerwca 2006 r.

20 Załącznik nr 5 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 17 maja 2006 r. (Dz.U.06.88.616) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2006 r.
21 Załącznik nr 6 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 16 sierpnia 2005 r. (Dz.U.05.158.1331) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 sierpnia 2005 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024