Dotacja przeznaczona na finansowanie restrukturyzacji zatrudnienia w przemyśle hutnictwa żelaza i stali.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 18 marca 2002 r.
w sprawie dotacji przeznaczonej na finansowanie restrukturyzacji zatrudnienia w przemyśle hutnictwa żelaza i stali.

Na podstawie art. 19 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. o restrukturyzacji hutnictwa żelaza i stali (Dz. U. Nr 111, poz. 1196) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady i tryb udzielania dotacji przeznaczonej na finansowanie restrukturyzacji zatrudnienia w przemyśle hutnictwa żelaza i stali, zwanej dalej "dotacją", w tym:
1)
treść wniosku o udzielenie dotacji,
2)
sposób rozliczania przyznanej dotacji.
§  2. 
1. 
Dotacje ustalone w ustawie budżetowej na finansowanie restrukturyzacji zatrudnienia w hutach wymienionych w załączniku nr 2 do rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 19 listopada 2001 r. w sprawie wykazów hut podlegających restrukturyzacji (Dz. U. Nr 138, poz. 1552), zwanych dalej "hutami", przeznacza się na dofinansowanie:
1)
odpraw pieniężnych przysługujących na podstawie ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 1990 r. Nr 4, poz. 19, Nr 10, poz. 59 i Nr 51, poz. 298, z 1991 r. Nr 83, poz. 372, Nr 106, poz. 457 i Nr 113, poz. 491, z 1992 r. Nr 21, poz. 84, z 1994 r. Nr 1, poz. 1, z 1996 r. Nr 24, poz. 110 oraz z 2000 r. Nr 12, poz. 136), lub jednorazowych odpraw pieniężnych w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, z zastrzeżeniem art. 8 ust. 4 tej ustawy, należne pracownikom spełniającym warunki do uzyskania prawa do świadczenia przedemerytalnego i przechodzącym na świadczenia przedemerytalne,
2)
nagród jubileuszowych wypłacanych pracownikom uprawnionym do odpraw, o których mowa w pkt 1, w przypadkach gdy pracownik nabywa prawo do nagrody w okresie wypowiedzenia stosunku pracy albo w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy od dnia rozwiązania stosunku pracy, o ile zakładowy układ zbiorowy pracy zawiera takie postanowienia,
3)
doradztwa zawodowego i jednorazowych bezpłatnych szkoleń,
4)
świadczeń na przekwalifikowanie - kontraktów szkoleniowych,
5)
jednorazowych odpraw warunkowych.
2. 
Dotacja jest przeznaczona na dofinansowanie świadczeń wynikających z uprawnień, o których mowa w ust. 1, w wysokości określonej w umowie zawartej pomiędzy ministrem właściwym do spraw gospodarki a hutą, zwanej dalej "umową", wypłacanych pracownikom, z którymi rozwiązano lub będzie rozwiązany stosunek pracy z powodu ograniczenia zdolności produkcyjnych, zmian technologicznych i asortymentowych produkcji, restrukturyzacji organizacyjnej, likwidacji stanowisk, oddziałów i wydziałów produkcyjnych.
3. 
Umowa na dofinansowanie świadczeń wynikających z uprawnień, o których mowa w ust. 1, określa w szczególności: liczbę zwalnianych pracowników, ogólną kwotę kosztów zmniejszenia zatrudnienia, wyszczególnione uprawnienia objęte dotacją oraz ogólną kwotę dotacji dla huty.
§  3. 
1. 
Dotacja jest udzielana na wniosek huty.
2. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać:
1)
oznaczenie huty ubiegającej się o dotację,
2)
określenie rodzaju uprawnienia,
3)
liczbę osób i kwotę dotacji z podziałem na rodzaje uprawnień,
4)
imienny wykaz pracowników, wraz z numerem PESEL, którzy będą korzystali z poszczególnych rodzajów uprawnień,
5)
oświadczenie o wydzieleniu własnych środków na poszczególne rodzaje uprawnień,
6)
podpisy osób uprawnionych do reprezentowania huty ubiegającej się o dotację.
§  4. 
1. 
Odprawy i nagrody, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 i 2, są przyznawane w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
2. 
Minister właściwy do spraw gospodarki ustala wysokość dofinansowania odpraw i nagród w umowie w granicach wynikających z zabezpieczonej w budżecie kwoty na ten cel i do wysokości 50% kwoty tych odpraw i nagród.
§  5. 
Minister właściwy do spraw gospodarki ustala wysokość dofinansowania doradztwa zawodowego i jednorazowych bezpłatnych szkoleń do wysokości 100% kosztów.
§  6. 
Minister właściwy do spraw gospodarki ustala wysokość dofinansowania świadczenia na przekwalifikowanie - kontraktu szkoleniowego w umowie, jednakże w granicach określonych w § 4 ust. 2.
§  7. 
Jednorazowa odprawa warunkowa jest dofinansowana w wysokości równej iloczynowi pełnych miesięcy pozostających do zakończenia 12-miesięcznego okresu pobierania świadczenia i kwoty, o której mowa w § 4 ust. 2.
§  8. 
Przyznawana przez ministra właściwego do spraw gospodarki dotacja jest wypłacana w ratach na specjalnie w tym celu wyodrębniony przez hutę rachunek bankowy.
§  9. 
1. 
Huta, która otrzymała dotację, jest obowiązana sporządzić i przekazać ministrowi właściwemu do spraw gospodarki sprawozdania:
1)
kwartalne - do 15 dnia miesiąca następującego po zakończeniu kwartału,
2)
roczne - do dnia 31 stycznia roku następującego po rozliczonym roku budżetowym.
2. 
Sprawozdania, o których mowa w ust. 1, powinny zawierać rozliczenia wypłaconych kwot dotacji na cele określone we wniosku.
§  10. 
Dotacja wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem lub pobrana w nadmiernej wysokości podlega zwrotowi do budżetu państwa na zasadach i w trybie określonych w przepisach o finansach publicznych.
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024