Dotacje przeznaczone na finansowanie świadczeń z tytułu urlopów górniczych i zasiłków socjalnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI1)
z dnia 20 grudnia 2002 r.
w sprawie dotacji przeznaczonych na finansowanie świadczeń z tytułu urlopów górniczych i zasiłków socjalnych.

Na podstawie art. 35 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o dostosowaniu górnictwa węgla kamiennego do funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej oraz szczególnych uprawnieniach i zadaniach gmin górniczych (Dz. U. Nr 162, poz. 1112, z 2001 r. Nr 5, poz. 41 i Nr 154, poz. 1802 oraz z 2002 r. Nr 216, poz. 1826 i Nr 238, poz. 2020) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe zasady i tryb przyznawania oraz sposób wykorzystania dotacji przeznaczonych na finansowanie świadczeń, o których mowa w art. 22 i 23 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o dostosowaniu górnictwa węgla kamiennego do funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej oraz szczególnych uprawnieniach i zadaniach gmin górniczych, zwanej dalej "ustawą";
2)
warunki, zasady i tryb przyznawania, obliczania i wypłacania świadczeń, o których mowa w art. 22 i 23 ustawy;
3)
szczegółowe warunki powodujące cofnięcie lub czasowe wstrzymanie wypłaty przyznanej dotacji budżetowej.
§  2.
Dotacje ustalone w ustawach budżetowych przeznacza się na finansowanie świadczeń socjalnych i zasiłków socjalnych, o których mowa w art. 22 i 23 ustawy.
§  3.
1.
Dotacje na świadczenia, o których mowa w art. 22 ust. 1 i art. 23 ustawy, są przyznawane na wniosek podmiotu ubiegającego się o dotację.
2.
Wniosek o przyznanie zaliczki dotacji na dany miesiąc powinien zawierać:
1)
oznaczenie podmiotu ubiegającego się o dotację;
2)
określenie rodzaju świadczeń;
3)
liczbę osób i kwotę dotacji z podziałem na rodzaje świadczeń;
4)
wykaz osób wraz z numerem PESEL, które będą korzystały z poszczególnych rodzajów świadczeń;
5)
podpisy osób uprawnionych do reprezentowania podmiotu ubiegającego się o dotację.
§  4.
1.
Podmiot, który otrzymał dotację na świadczenia, o których mowa w art. 22 ust. 1 i art. 23 ustawy, jest obowiązany sporządzać i przekazywać ministrowi właściwemu do spraw gospodarki sprawozdania miesięczne i roczne z wykorzystania dotacji.
2.
Sprawozdanie miesięczne powinno zawierać:
1)
rozliczenie kwot wypłacanych na świadczenia, o których mowa w art. 22 ust. 1 i art. 23 ustawy, wraz z należnymi składkami, w tym kwot przekazanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i na Fundusz Ubezpieczeń Zdrowotnych;
2)
wykaz osób wraz z numerem PESEL, które nabyły uprawnienia do 50% wysokości miesięcznego świadczenia, o którym mowa w art. 22 ust. 1 i art. 23 ustawy, oraz wykaz osób, które utraciły uprawnienia do tych świadczeń.
3.
Sprawozdanie roczne powinno zawierać rozliczenie, o którym mowa w ust. 2, za okres od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia danego roku.
§  5.
1.
Przyznane pracownikowi świadczenie, o którym mowa w art. 22 ust. 1 ustawy, jest wypłacane w każdym miesiącu trwania urlopu górniczego, nie później niż w terminie wypłaty wynagrodzenia u pracodawcy.
2.
Podstawę do ustalania wysokości świadczenia stanowi wynagrodzenie ustalone na zasadach określonych w art. 22 ust. 1 i 2 ustawy.
3.
Przyznane pracownikowi świadczenie, o którym mowa w art. 23 ustawy, jest wypłacane w miesiącu następującym po miesiącu, w którym były pracownik jest uprawniony do jego pobierania, nie później niż w terminie wypłaty wynagrodzeń u byłego pracodawcy.
§  6.
1.
Dotacja na cele określone w art. 22 ust. 3 ustawy jest przyznawana na wniosek podmiotu ubiegającego się o dotację.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, o przyznanie zaliczki dotacji na dany miesiąc powinien zawierać:
1)
oznaczenie podmiotu ubiegającego się o dotację;
2)
określenie wielkości wydanych deputatów węglowych i rodzaju nagród;
3)
liczbę osób uprawnionych do:
a)
pobierania deputatów węglowych,
b)
otrzymywania nagród;
4)
wysokość kwoty zaliczki - w podziale na poszczególne cele;
5)
oświadczenie podmiotu składającego wniosek, że osoby wymienione w pkt 3 są uprawnione do otrzymywania nagród i pobierania deputatów węglowych;
6)
podpisy osób uprawnionych do reprezentowania podmiotu ubiegającego się o dotację.
3.
Nagrody, o których mowa w art. 22 ust. 3 pkt 2 i 3 ustawy, przysługują w wysokości miesięcznego świadczenia.
§  7.
1.
Podmiot, który otrzymał dotację na cele określone w art. 22 ust. 3 ustawy, jest obowiązany sporządzać i przekazywać ministrowi właściwemu do spraw gospodarki sprawozdania - miesięczne i roczne.
2.
Sprawozdanie miesięczne powinno zawierać w szczególności rozliczenie wypłacanych kwot na cele określone we wniosku, o którym mowa w § 6 ust. 2, w tym kwot odprowadzonych od nich składek.
3.
Sprawozdanie roczne powinno zawierać rozliczenie, o którym mowa w ust. 2, za okres od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia danego roku.
§  8.
1.
Dotacja na cele, o których mowa w art. 22 ust. 4 ustawy, jest przyznawana zaliczkowo na wniosek podmiotu ubiegającego się o dotację.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, o przyznanie zaliczki dotacji na dany miesiąc powinien zawierać:
1)
oznaczenie podmiotu ubiegającego się o dotację;
2)
liczbę osób przebywających na urlopach górniczych w danym miesiącu;
3)
wysokość kwoty zaliczki liczonej jako 1/12 iloczynu przeciętnej liczby osób przebywających na urlopach górniczych w przeliczeniu na pełne etaty, uwzględniając wymiar czasu pracy tych osób przed przejściem na urlop górniczy w danym miesiącu, oraz 37,5% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej, o którym mowa w art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335, z późn. zm.2);
4)
podpisy osób uprawnionych do reprezentowania podmiotu ubiegającego się o dotację.
§  9.
1.
Podmiot, który otrzymał dotację na cele określone w art. 22 ust. 4 ustawy, jest obowiązany sporządzić i przekazać ministrowi właściwemu do spraw gospodarki sprawozdanie roczne za okres od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia danego roku.
2.
Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, powinno zawierać:
1)
liczbę osób przebywających na urlopach górniczych w danym roku w podziale na każdy miesiąc;
2)
należną, otrzymaną i zwróconą kwotę dotacji.
§  10.
1.
Przyznawane dotacje na cele określone w rozporządzeniu są przekazywane na rachunek bankowy utworzony specjalnie w tym celu przez podmiot otrzymujący dotację.
2.
Przyznaną dotację wykorzystuje się wyłącznie w zakresie, w jakim została udzielona.
§  11.
1.
Sprawozdania miesięczne i roczne są sporządzane na zasadach określonych w rozporządzeniu, w terminach:
1)
do 25 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni - sprawozdanie miesięczne;
2)
do dnia 20 lutego roku następującego po rozliczanym roku budżetowym - sprawozdanie roczne.
2.
Wnioski, o których mowa w rozporządzeniu, wraz z miesięcznymi sprawozdaniami stanowią podstawę do dokonywania wypłaty zaliczki dotacji na miesiąc następujący po miesiącu, którego sprawozdanie dotyczy.
3.
Warunek, o którym mowa w ust. 2, nie dotyczy zaliczki dotacji otrzymywanej:
1)
na miesiąc grudzień;
2)
na cele, o których mowa w art. 22 ust. 4 ustawy.
§  12.
Minister właściwy do spraw gospodarki czasowo wstrzymuje przekazywanie kolejnych rat dotacji w przypadku, gdy podmiot, który otrzymał dotację, nie przedłożył w wyznaczonym terminie sprawozdań, o których mowa w rozporządzeniu, i wykorzystał ratę dotacji na inne cele niż określone we wniosku o przyznanie raty dotacji.
§  13.
1.
Cofnięcie dotacji następuje, jeżeli podmiot wykorzystał dotację niezgodnie z przeznaczeniem lub pobrał dotację w nadmiernej wysokości.
2.
Dotacja wykorzystana przez wnioskodawcę w sposób określony w ust. 1 podlega zwrotowi wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych na rachunek:
1)
z którego została pobrana, jeżeli zwrot następuje w tym samym roku, w którym została pobrana;
2)
bieżący-subkonto dochodów budżetowych ministra właściwego do spraw gospodarki, jeżeli zwrot następuje w następnym roku.
3.
Odsetki, o których mowa w ust. 2, nalicza się odpowiednio od dnia przekazania dotacji przez ministra właściwego do spraw gospodarki lub stwierdzenia nieprawidłowego obliczenia dotacji.
§  14.
W przypadku pobrania dotacji w nadmiernej wysokości zwrotowi podlega ta część dotacji, która została nadmiernie pobrana.
§  15.
Traci moc rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 25 maja 2001 r. w sprawie dotacji przeznaczonych na finansowanie restrukturyzacji zatrudnienia (Dz. U. Nr 56, poz. 586 oraz z 2002 r. Nr 50, poz. 452).
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2003 r.
______

1) Minister Gospodarki kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki (Dz. U. Nr 97, poz. 867).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1996 r. Nr 118, poz. 561, Nr 139, poz. 647 i Nr 147, poz. 686, z 1997 r. Nr 82, poz. 518 i Nr 121, poz. 770, z 1998 r. Nr 75, poz. 486 i Nr 113, poz. 717 oraz z 2002 r. Nr 135, poz. 1146.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024