Szczegółowe zasady gospodarki finansowej Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU PAŃSTWA1)
z dnia 12 grudnia 2002 r.
w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Na podstawie art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (Dz. U. z 2001 r. Nr 57, poz. 603, Nr 115, poz. 1229, Nr 122, poz. 1323 i Nr 154, poz. 1793 i 1800 oraz z 2002 r. Nr 25, poz. 253, Nr 74, poz. 676 i Nr 155, poz. 1287) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady gospodarki finansowej Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, zwanej dalej "Agencją".
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o "ustawie", należy przez to rozumieć ustawę z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.
§  3.
1.
Agencja gospodaruje powierzonym jej mieniem Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, zwanym dalej "Zasobem", majątkiem własnym oraz środkami finansowymi uzyskanymi z gospodarowania Zasobem przeznaczonymi na realizację zadań określonych w ustawie.
2.
Mienie Zasobu nie może służyć zaspokajaniu zobowiązań Agencji powstałych w wyniku działalności niezwiązanej z gospodarowaniem tym mieniem, z zastrzeżeniem ust. 3.
3.
Część środków finansowych pochodzących z gospodarowania Zasobem, do wysokości określonej w planie finansowym Agencji, może być przeznaczona na pokrycie kosztów funkcjonowania Biura Prezesa i oddziałów terenowych, o ile koszty te nie mają pokrycia we wpływach z gospodarowania majątkiem własnym Agencji.
§  4.
Agencja prowadzi gospodarkę finansową odrębnie:
1)
dla Biura Prezesa i oddziałów terenowych w ramach działalności na majątku własnym, z uwzględnieniem środków, o których mowa w § 3 ust. 3;
2)
w ramach działalności na majątku Zasobu, w którym dodatkowo wyodrębniane są jednostki zorganizowane na wydzielonej organizacyjnie i finansowo części mienia Zasobu, oddanej do administrowania na podstawie umowy określonej w art. 25 ustawy.
§  5.
1.
Podstawą gospodarki finansowej Agencji jest roczny plan finansowy, zwany dalej "planem", zawierający w szczególności, w załączniku, kierunki rozdysponowania środków finansowych przez Agencję w roku obrotowym objętym planem.
2.
Projekt planu na kolejny rok obrotowy jest ustalany przez Prezesa Agencji z uwzględnieniem terminów opracowywania materiałów do projektu ustawy budżetowej.
§  6.
1.
Agencja sporządza plan w dwóch częściach, odrębne dla działalności:
1)
na majątku własnym;
2)
na majątku Zasobu.
2.
Plan, w zakresie majątku własnego Agencji, stanowi prognozę wpływów i wydatków i określa w szczególności:
1)
po stronie wpływów:
a)
środki finansowe, w części, o której mowa w § 3 ust. 3, przeznaczone na pokrycie kosztów funkcjonowania Biura Prezesa i oddziałów terenowych,
b)
wpływy ze sprzedaży mienia własnego Agencji,
c)
wpływy z umów najmu lub innych umów o podobnym charakterze, dotyczących mienia własnego Agencji,
d)
inne wpływy z działalności Agencji niezwiązanej z gospodarowaniem mieniem Zasobu;
2)
po stronie wydatków - wydatki związane z funkcjonowaniem Biura Prezesa i oddziałów terenowych Agencji.
3.
Plan, w zakresie majątku Zasobu, stanowi prognozę wpływów i wydatków, o których mowa w art. 20 ust. 2 ustawy, i określa w szczególności:
1)
po stronie wpływów:
a)
wpływy ze sprzedaży mienia Zasobu,
b)
wpływy z opłat z tytułu trwałego zarządu, użytkowania, użytkowania wieczystego, czynszu dzierżawnego oraz z tytułu najmu lub innej umowy o podobnym charakterze, dotyczących mienia Zasobu, oraz wpływy z odsetek związanych z płatnościami z tych tytułów,
c)
wpływy z tytułu udziałów i akcji,
d)
wpływy z tytułu udziału w zyskach z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 24 ust. 1 pkt 4 ustawy,
e)
inne wpływy z działalności w zakresie gospodarowania i rozporządzania mieniem Zasobu;
2)
po stronie wydatków:
a)
środki, w części, o której mowa w § 3 ust. 3, przeznaczone na pokrycie kosztów funkcjonowania Biura Prezesa i oddziałów terenowych, równe różnicy wysokości wydatków określonych w ust. 2 pkt 2 i wpływów określonych w ust. 2 pkt 1 lit. b-d,
b)
wydatki wynikające z pokrywania zobowiązań, o których mowa w art. 20a i 20d ustawy,
c)
inne wydatki wynikające z działalności w zakresie gospodarowania mieniem Zasobu.
§  7.
Dla pokrycia wydatków w zakresie określonym w § 6 ust. 3 pkt 2 Agencja może zaciągać kredyty oraz, za zgodą ministra właściwego do spraw finansów publicznych, emitować obligacje.
§  8.
1.
Agencja realizuje zadania, o których mowa w art. 6 ustawy, w formie zakupów, pożyczek, poręczeń lub gwarancji kredytowych oraz bezzwrotnej pomocy finansowej.
2.
Finansowanie w formie pożyczek, poręczeń lub gwarancji kredytowych może dotyczyć przedsięwzięć mających na celu:
1)
wspieranie działań związanych z racjonalnym zagospodarowaniem mienia Zasobu, a w szczególności w zakresie zabezpieczenia i rozwoju potencjału genetycznego polskiej hodowli roślin i zwierząt;
2)
ochronę obiektów zabytkowych;
3)
utrzymanie i tworzenie nowych miejsc pracy;
4)
rozwój podmiotów gospodarujących z wykorzystaniem mienia Zasobu.
3.
Bezzwrotna pomoc finansowa, o której mowa w ust. 1, może dotyczyć:
1)
budowy, rozbudowy, przebudowy, modernizacji i remontu budynków i lokali, obiektów infrastruktury technicznej oraz innego majątku, przekazanych na podstawie art. 43 ust. 2, art. 44 i 48 ustawy bez uprzedniego doprowadzenia ich do należytego stanu technicznego;
2)
działań mających na celu udzielanie pomocy byłym pracownikom państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej i członkom ich rodzin w przezwyciężeniu trudnych sytuacji życiowych;
3)
tworzenia warunków do rozwoju polskiej hodowli roślin i zwierząt prowadzonej z wykorzystaniem mienia Zasobu;
4)
prezentowania zasad i efektów działań Agencji, w tym działalności wydawniczej, prowadzenia badań naukowych, szkoleń, konferencji, seminariów i konkursów.
4.
Umowa o udzielenie pożyczki, poręczenia, gwarancji kredytowej i bezzwrotnej pomocy finansowej określa co najmniej, z uwzględnieniem wymagań określonych w odrębnych przepisach, cel i wysokość oraz warunki, na jakich Agencja udziela wsparcia finansowego, wraz ze wskazaniem skutków i zabezpieczenia w przypadku niewywiązywania się z warunków umowy.
§  9.
Wyodrębnienie w gospodarce finansowej Agencji wpływów i wydatków ewidencjonowanych jako wpływy i wydatki wynikające z gospodarowania mieniem Zasobu następuje od dnia 1 stycznia 2003 r.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
________

1) Minister Skarbu Państwa kieruje działem administracji rządowej - Skarb Państwa, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Skarbu Państwa (Dz. U. Nr 97, poz. 868).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024