Sposób i tryb przeprowadzania postępowania konkursowego na stanowisko Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 22 listopada 2002 r.
w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania postępowania konkursowego na stanowisko Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Na podstawie art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (Dz. U. Nr 126, poz. 1379 oraz z 2002 r. Nr 152, poz. 1263) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
"ustawie" - rozumie się przez to ustawę z dnia 27 lipca 2001 r. o Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych;
2)
"Urzędzie" - rozumie się przez to Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
§  2.
1.
Postępowanie konkursowe na stanowisko Prezesa Urzędu, zwanego dalej "Prezesem", obejmuje:
1)
ogłoszenie o konkursie;
2)
powołanie komisji konkursowej, zwanej dalej "komisją";
3)
opracowanie przez komisję regulaminu konkursu;
4)
przeprowadzenie konkursu i ustalenie wyniku konkursu.
2.
Konkurs składa się z dwóch etapów:
1)
etap pierwszy - ustalenie przez komisję spełnienia wymagań określonych w ogłoszeniu o konkursie;
2)
etap drugi - rozmowa kwalifikacyjna z kandydatem na Prezesa.
§  3.
1.
Ogłoszenie o konkursie zamieszcza minister właściwy do spraw zdrowia w dzienniku o zasięgu ogólnokrajowym:
1)
co najmniej na 6 miesięcy przed upływem okresu, na jaki Prezes został powołany;
2)
niezwłocznie, w przypadku odwołania Prezesa lub jego śmierci.
2.
Ogłoszenie, o którym mowa w ust. 1, umieszcza się na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia i Urzędu, nie później niż miesiąc przed upływem okresu, na jaki Prezes został powołany.
§  4.
Ogłoszenie o konkursie powinno zawierać co najmniej:
1)
nazwę, adres Urzędu i określenie stanowiska, którego konkurs dotyczy;
2)
informacje o wymaganiach, jakie musi spełniać osoba kandydująca na stanowisko Prezesa;
3)
wskazanie wymaganych dokumentów;
4)
wskazanie miejsca i formy złożenia dokumentów;
5)
określenie końcowego terminu, do którego mogą być składane dokumenty; termin nie może być krótszy niż 14 dni od daty ukazania się ogłoszenia;
6)
określenie terminu przeprowadzenia konkursu.
§  5.
1.
W celu przeprowadzenia konkursu minister właściwy do spraw zdrowia powołuje komisję, nie później niż miesiąc przed upływem okresu, na jaki Prezes został powołany, w skład której wchodzi 5 członków posiadających wiedzę, doświadczenie zawodowe oraz autorytet dający rękojmię prawidłowego wyłonienia kandydata na stanowisko Prezesa, w tym:
1)
3 przedstawicieli ministra właściwego do spraw zdrowia;
2)
1 przedstawiciel ministra właściwego do spraw rolnictwa;
3)
1 przedstawiciel ministra właściwego do spraw gospodarki.
2.
Przewodniczącego komisji z grona jej członków wskazuje minister właściwy do spraw zdrowia.
3.
Do komisji nie może być powołana osoba będąca małżonkiem, krewnym lub powinowatym osoby, która zgłosiła swój udział w konkursie, albo pozostająca wobec niej w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może to budzić uzasadnione wątpliwości co do jej bezstronności; do komisji nie może być również powołana osoba, która pełniła przez ostatnie 3 lata funkcje w organach przedsiębiorcy będącego stroną w postępowaniach dotyczących wprowadzania do obrotu produktów, o których mowa w art. 6 ustawy, lub reprezentowała jego interesy.
4.
Jeżeli okoliczności, o których mowa w ust. 3, zostaną ujawnione po powołaniu komisji, minister właściwy do spraw zdrowia niezwłocznie odwołuje członka komisji, którego okoliczności te dotyczą, i uzupełnia skład komisji.
§  6.
1.
Komisja rozpoczyna postępowanie nie później niż w ciągu 14 dni od daty upływu terminu składania ofert.
2.
Komisja przeprowadza konkurs oraz ustala wynik konkursu.
3.
W celu wykonania zadań, o których mowa w ust. 2, komisja podejmuje uchwały zwykłą większością głosów, w głosowaniu tajnym.
4.
Komisja prowadzi postępowanie, jeżeli w posiedzeniu biorą udział wszyscy jej członkowie.
§  7.
1.
Posiedzenia komisji są niejawne.
2.
Z posiedzenia komisji jest sporządzany protokół zawierający przebieg obrad i podjęte ustalenia. Protokół podpisują członkowie komisji obecni na posiedzeniu; protokół ma charakter poufny.
§  8.
Po zakończeniu konkursu i ustaleniu jego wyniku komisja podejmuje uchwałę o wyniku konkursu, w której przedstawia ministrowi właściwemu do spraw zdrowia kandydata na stanowisko Prezesa.
§  9.
1.
Przewodniczący komisji, w terminie 14 dni od dnia podjęcia uchwały o wyniku konkursu, przekazuje ministrowi właściwemu do spraw zdrowia dokumentację przebiegu konkursu.
2.
Dokumentacja, o której mowa w ust. 1, zawiera w szczególności:
1)
uchwały komisji z ich uzasadnieniami;
2)
protokoły posiedzeń komisji;
3)
opisową ocenę kandydata na Prezesa wraz z jej uzasadnieniem.
§  10.
1.
Postępowanie konkursowe jest nieważne w przypadku:
1)
ujawnienia po zakończeniu postępowania, że w skład komisji zostały powołane osoby, o których mowa w § 5 ust. 3;
2)
naruszenia tajności głosowania;
3)
niepowiadomienia kandydata lub członka komisji o terminie posiedzenia komisji.
2.
Nieważność postępowania konkursowego stwierdza minister właściwy do spraw zdrowia.
§  11.
W przypadku stwierdzenia nieważności postępowania konkursowego lub uchybień mogących mieć wpływ na ustalenia wyników konkursu lub niewyłonienia kandydata na stanowisko Prezesa, minister właściwy do spraw zdrowia ogłasza konkurs ponownie, nie później niż w ciągu miesiąca od dnia zakończenia poprzedniego postępowania konkursowego.
§  12.
Komisja ulega rozwiązaniu z dniem powołania Prezesa.
§  13.
Pierwszy konkurs na stanowisko Prezesa minister właściwy do spraw zdrowia ogłosi nie później niż w terminie trzech miesięcy od daty wejścia w życie rozporządzenia.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
________

1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 93, poz. 833).

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.201.1703

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób i tryb przeprowadzania postępowania konkursowego na stanowisko Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Data aktu: 22/11/2002
Data ogłoszenia: 30/11/2002
Data wejścia w życie: 08/12/2002