Szczegółowe warunki weterynaryjne wymagane przy prowadzeniu schronisk dla zwierząt.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 5 listopada 2002 r.
w sprawie szczegółowych warunków weterynaryjnych wymaganych przy prowadzeniu schronisk dla zwierząt.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 8 oraz ust. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 r. o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. z 1999 r. Nr 66, poz. 752, z 2001 r. Nr 29, poz. 320, Nr 123, poz. 1350 i Nr 129, poz. 1438 oraz z 2002 r. Nr 112, poz. 976) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Schronisko dla zwierząt powinno być zlokalizowane w miejscu oddalonym o co najmniej 300 m od siedzib ludzkich, obiektów użyteczności publicznej, obiektów przetwórstwa rolno-spożywczego, wytwórni środków żywienia zwierząt, zakładów utylizacyjnych, rzeźni, targów, spędów, ogrodów zoologicznych oraz innych miejsc gromadzenia zwierząt.
2.
Teren, na którym jest zlokalizowane schronisko, powinien być ogrodzony, utwardzony i zabezpieczony przed dostępem zwierząt z zewnątrz.
§  2.
1.
W schronisku dla zwierząt wyodrębnia się pomieszczenia przeznaczone do:
1)
wykonywania zabiegów leczniczych i chirurgicznych;
2)
izolowania zwierząt chorych lub podejrzanych o chorobę;
3)
utrzymywania zwierząt zdrowych, w tym osobne dla samców, samic, samic z oseskami, młodych oddzielonych od matek;
4)
przechowywania produktów leczniczych weterynaryjnych i wyrobów medycznych;
5)
przechowywania karmy;
6)
przechowywania środków dezynfekcyjnych;
7)
prac administracyjno-biurowych i przechowywania dokumentacji;
8)
celów socjalnych.
2.
W schronisku dla zwierząt znajdują się ponadto:
1)
wyodrębnione pomieszczenia lub boksy przeznaczone na kwarantannę;
2)
pomieszczenie przeznaczone do wydawania zwierząt ze schroniska;
3)
wyodrębnione pomieszczenia lub boksy zapewniające separację zwierząt agresywnych.
§  3.
Schronisko wyposaża się w piec do spalania zwłok lub chłodnię do czasowego przetrzymywania zwłok w przypadku przekazywania ich do zakładu utylizacyjnego.
§  4.
1.
Pomieszczenia lub boksy dla zwierząt oddziela się przegrodami.
2.
Ściany, podłogi i drzwi w pomieszczeniach lub boksach wykonuje się:
1)
z materiałów umożliwiających łatwe mycie i dezynfekcję oraz uniemożliwiających urazy i kontuzje zwierząt;
2)
w sposób uniemożliwiający ucieczkę zwierząt.
3.
W pomieszczeniach lub boksach zapewnia się zwierzętom swobodne poruszanie się, legowisko oraz stały dostęp do wody zdatnej do picia.
§  5.
W schroniskach zapewnia się wybiegi dla zwierząt pozwalające na realizację zachowań właściwych dla przebywających w nich gatunków zwierząt.
§  6.
1.
Podmiot prowadzący schronisko prowadzi wykaz zwierząt przebywających w schronisku.
2.
Wykaz, o którym mowa w ust. 1, zawiera:
1)
opis zwierzęcia (gatunek, wiek, płeć, maść, oznakowanie);
2)
datę przyjęcia do schroniska oraz imię, nazwisko i adres osoby przekazującej zwierzę do schroniska;
3)
dane dotyczące kwarantanny;
4)
dane dotyczące przeprowadzonych szczepień i zabiegów weterynaryjnych;
5)
datę opuszczenia schroniska oraz imię, nazwisko i adres osoby, której przekazano zwierzę;
6)
datę śmierci z podaniem przyczyny.
3.
Zwierzęta wydaje się ze schroniska wraz z wypisem z wykazu zawierającym informacje, o których mowa w ust. 2 pkt 1, 3 i 4.
§  7.
1.
Podmiot prowadzący schronisko zapewnia zwierzętom przebywającym w schronisku opiekę weterynaryjną, w szczególności w zakresie:
1)
kontroli stanu zdrowia;
2)
profilaktyki i leczenia;
3)
zwalczania pasożytów wewnętrznych i zewnętrznych.
2.
Podmiot prowadzący schronisko prowadzi książkę kontroli weterynaryjnej, do której wpisywane są zalecenia urzędowego lekarza weterynarii.
3.
Psy i koty przebywające w schronisku powinny być zaszczepione przeciwko wściekliźnie.
§  8.
Podmiot prowadzący schronisko do obsługi zwierząt zatrudnia osoby, które są przeszkolone w zakresie postępowania ze zwierzętami oraz przepisów o ochronie zwierząt.
§  9.
Sposób prowadzenia przez powiatowego lekarza weterynarii rejestru podmiotów prowadzących schroniska określają odrębne przepisy.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
________

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 32, poz. 305).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024