Szczegółowy sposób funkcjonowania Komisji do spraw organizmów genetycznie zmodyfikowanych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA
z dnia 21 lutego 2002 r.
w sprawie szczegółowego sposobu funkcjonowania Komisji do spraw organizmów genetycznie zmodyfikowanych.

Na podstawie art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o organizmach genetycznie zmodyfikowanych (Dz. U. Nr 76, poz. 811) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Komisja do spraw organizmów genetycznie zmodyfikowanych, zwana dalej "Komisją", obraduje co najmniej raz na kwartał na posiedzeniach zwoływanych przez przewodniczącego Komisji, zwanego dalej "Przewodniczącym".
2. 
Z pisemnym wnioskiem o zwołanie posiedzenia Komisji może wystąpić minister właściwy do spraw środowiska, zwany dalej "ministrem", zastępca Przewodniczącego lub co najmniej sześciu członków Komisji.
3. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 2, przesyłany jest do Przewodniczącego, który zwołuje posiedzenie Komisji w terminie nie dłuższym niż 20 dni od dnia otrzymania wniosku.
4. 
Zawiadomienie o terminie, miejscu i porządku obrad, wraz z materiałami dotyczącymi posiedzenia Komisji, jej członkowie otrzymują nie później niż na 10 dni przed wyznaczonym terminem posiedzenia Komisji.
§  2. 
1. 
Zadaniem Przewodniczącego jest sprawowanie nadzoru oraz koordynacja działań związanych z realizacją ustawowych zadań Komisji.
2. 
Przewodniczący reprezentuje Komisję na zewnątrz.
§  3. 
Do zadań zastępców Przewodniczącego należy w szczególności:
1)
wykonywanie w czasie nieobecności Przewodniczącego zadań dla niego zastrzeżonych,
2)
wykonywanie zadań zleconych przez Przewodniczącego.
§  4. 
1. 
W skład Prezydium Komisji, zwanego dalej "Prezydium", wchodzi Przewodniczący, dwóch zastępców Przewodniczącego i dwóch członków Komisji, wybranych przez Komisję w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów.
2. 
Posiedzenie Prezydium zwołuje Przewodniczący.
§  5. 
1. 
Do zadań Prezydium należy:
1)
opracowywanie projektów planów prac Komisji,
2)
ustalanie terminów i projektów porządku posiedzeń Komisji,
3)
ustalenie trybu postępowania związanego z oceną i kwalifikacją wniosków o wydanie zgód i zezwoleń ministra w sprawach organizmów genetycznie zmodyfikowanych,
4)
wyznaczanie recenzentów do spraw szczególnie skomplikowanych.
2. 
Z posiedzeń Prezydium sporządzany jest protokół zawierający:
1)
określenie porządku dziennego,
2)
listę obecności członków Prezydium,
3)
treść podjętych stanowisk.
3. 
Protokół, o którym mowa w ust. 2, podpisuje Przewodniczący.
§  6. 
W przypadku nieobecności Przewodniczącego oraz jego zastępców posiedzeniom Komisji przewodniczy członek Komisji wyznaczony przez Przewodniczącego.
§  7. 
1. 
Komisja wydaje opinie, o których mowa w art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o organizmach genetycznie zmodyfikowanych, zwanej dalej "ustawą", w formie uchwał.
2. 
Uchwały podejmowane są w głosowaniu jawnym.
3. 
Uchwały podejmowane są zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy składu Komisji, z zastrzeżeniem ust. 4.
4. 
W sprawach, o których mowa w art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy, do podjęcia uchwały wymagana jest bezwzględna większość głosów, w obecności co najmniej połowy składu Komisji.
5. 
W przypadku równej liczby głosów, głos decydujący ma Przewodniczący.
6. 
Członek Komisji, który nie zgadza się z podjętą uchwałą, może zgłosić do protokołu umotywowane zdanie odrębne.
7. 
Uchwałę, po jej podpisaniu, Przewodniczący przedkłada niezwłocznie ministrowi.
§  8. 
1. 
Sekretarz Komisji kieruje obsługą biurową Komisji.
2. 
Obsługę biurową Komisji zapewnia urząd obsługujący ministra.
§  9. 
Przewodniczący lub wskazany przez niego zastępca może powoływać, spośród członków Komisji, zespoły robocze do przygotowania wstępnej opinii w sprawach określonych w art. 13 ust. 1 pkt 1 i 4 ustawy.
§  10. 
1. 
Obradami zespołu roboczego kieruje Przewodniczący, zastępca Przewodniczącego lub członek zespołu roboczego, powołany w tym celu przez Przewodniczącego.
2. 
Zespoły robocze podejmują wstępną opinię w drodze uchwał, stosując odpowiednio zasady określone w § 7 ust. 2-5.
3. 
Uchwała zespołu roboczego przedstawiana jest niezwłocznie Przewodniczącemu, który kieruje ją do prac Komisji.
§  11. 
Recenzent, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 4, musi posiadać tytuł naukowy profesora w dziedzinie nauki właściwej dla przygotowania recenzji do wniosku.
§  12. 
W pracach Komisji lub zespołów roboczych może brać udział, bez prawa udziału w głosowaniu, osoba zaproszona przez ministra.
§  13. 
1. 
Z posiedzenia Komisji oraz zespołu roboczego sporządza się protokół zawierający:
1)
określenie porządku dziennego,
2)
listę obecności członków Komisji lub zespołu roboczego,
3)
ilość oddanych głosów w sprawach poszczególnych uchwał,
4)
treść uchwał i stanowisk,
5)
uwagi ogólne.
2. 
Protokół, o którym mowa w ust. 1, podpisuje odpowiednio:
1)
Przewodniczący lub zastępca Przewodniczącego, który prowadził posiedzenie Komisji, lub osoba, o której mowa w § 6,
2)
przewodniczący zespołu roboczego lub kierujący zespołem roboczym, zgodnie z § 10 ust. 1.
3. 
Członkowie Komisji otrzymują protokół posiedzenia Komisji w terminie 30 dni od dnia jego zakończenia.
§  14. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024