Produkcja, wytwarzanie, przetwarzanie, zużycie, nabywanie, gromadzenie, przechowywanie, zbywanie, przekazywanie i używanie toksycznych związków chemicznych i ich prekursorów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 29 października 2002 r.
w sprawie produkcji, wytwarzania, przetwarzania, zużycia, nabywania, gromadzenia, przechowywania, zbywania, przekazywania i używania toksycznych związków chemicznych i ich prekursorów.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu Konwencji o zakazie prowadzenia badań, produkcji, składowania i użycia broni chemicznej oraz o zniszczeniu jej zapasów (Dz. U. Nr 76, poz. 812) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa zakres i szczegółowe warunki produkcji, wytwarzania, przetwarzania, zużycia, nabywania, gromadzenia, przechowywania, zbywania, przekazywania i używania toksycznych związków chemicznych i ich prekursorów, o których mowa w Wykazie 1 załącznika do Konwencji o zakazie prowadzenia badań, produkcji, składowania i użycia broni chemicznej oraz o zniszczeniu jej zapasów, sporządzonej w Paryżu dnia 13 stycznia 1993 r. (Dz. U. z 1999 r. Nr 63, poz. 703), zwanej dalej "Konwencją", w jednostkach i komórkach organizacyjnych podporządkowanych Ministrowi Obrony Narodowej oraz przez niego nadzorowanych, a także w przedsiębiorstwach państwowych, dla których jest on organem założycielskim.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o Wykazie 1, należy przez to rozumieć Wykaz nr 1 Załącznika do Konwencji.
§  3.
1.
W celu przygotowania wniosku o wydanie pozwolenia na produkcję, wytwarzanie, przetwarzanie, nabywanie, gromadzenie, przechowywanie, zbywanie, przekazywanie i używanie toksycznych związków chemicznych i ich prekursorów, wymienionych w Wykazie 1, dołącza się do niego następujące dokumenty:
1)
odpis z właściwego rejestru;
2)
kopię koncesji lub zezwolenia na wykonanie działalności związanej z przedmiotem wniosku;
3)
kopię dokumentu o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej (NIP);
4)
kopię dokumentu o nadaniu numeru identyfikacyjnego (REGON);
5)
pełnomocnictwo do reprezentowania podmiotu lub przedsiębiorcy, jeżeli jest wymagane według odrębnych przepisów;
6)
opinię dotyczącą spełnienia warunków technicznych zapewniających prawidłowe wykonywanie działalności z toksycznym związkiem chemicznym lub jego prekursorem, wydaną przez jednostkę organizacyjną upoważnioną przez Ministra Obrony Narodowej;
7)
oświadczenie podmiotu lub przedsiębiorcy o spełnianiu warunków organizacyjnych i kadrowych zapewniających prawidłowe wykonywanie działalności z toksycznym związkiem chemicznym lub jego prekursorem.
2.
Czynności, o których mowa w ust. 1, wykonuje się oddzielnie dla każdego toksycznego związku chemicznego i jego prekursora.
3.
Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1, określają przepisy w sprawie trybu wydawania pozwoleń na prowadzenie działalności z wykorzystaniem toksycznych związków chemicznych lub ich prekursorów.
§  4.
Uprawnionymi do produkcji toksycznych związków chemicznych lub ich prekursorów wymienionych w Wykazie 1, do celów ochronnych na zapotrzebowanie jednostek i komórek organizacyjnych oraz przedsiębiorstw państwowych, o których mowa w § 1, są wyłącznie:
1)
Wojskowy Instytut Chemii i Radiometrii;
2)
laboratoria chemiczne szkół wojskowych i centra szkolenia

- na podstawie pozwolenia wydanego przez Ministra Obrony Narodowej.

§  5.
Produkcja, wytwarzanie, przetwarzanie, zużycie, nabywanie, gromadzenie, przechowywanie, zbywanie, przekazywanie i używanie toksycznych związków chemicznych lub ich prekursorów, o których mowa w Wykazie 1, do celów badawczych, medycznych lub farmaceutycznych mogą być prowadzone w ilościach nieprzekraczających 100 gramów rocznie w innych niż wymienione w § 4 jednostkach i komórkach organizacyjnych oraz przedsiębiorstwach państwowych.
§  6.
1.
Jednostki i komórki organizacyjne oraz przedsiębiorstwa państwowe, o których mowa w § 1, § 4 i 5, są obowiązane do przekazywania Ministrowi Obrony Narodowej informacji o produkcji, wytwarzaniu, przetwarzaniu, nabywaniu, gromadzeniu, przechowywaniu, zbywaniu, przekazywaniu i używaniu toksycznych związków chemicznych i ich prekursorów, wymienionych w Wykazie 1, w terminach:
1)
do dnia 1 września - w przypadku informacji, które dotyczą działalności planowanej w następnym roku kalendarzowym;
2)
do dnia 1 lutego - w przypadku informacji, które dotyczą działalności prowadzonej w poprzednim roku kalendarzowym.
2.
Informacje, o których mowa w ust. 1, jednostki i komórki organizacyjne oraz przedsiębiorstwa państwowe wymienione w § 1, 4 i 5 obowiązane są składać, zgodnie z przepisami w sprawie szczegółowych danych, jakie powinny zawierać informacje o działalności z wykorzystaniem związków chemicznych i ich prekursorów.
§  7.
1.
Szkolenie wojsk z użyciem toksycznych związków chemicznych wymienionych w Wykazie 1 odbywa się wyłącznie w ściśle określonych rejonach poligonów, zwanych dalej "rejonami skażeń".
2.
Rejon skażeń oznacza się tablicami i znakami ostrzegawczymi oraz zabezpiecza poprzez ogrodzenie w sposób uniemożliwiający przypadkowe przedostanie się na jego teren osób postronnych i zwierząt. Dodatkowo, w odległościach 1-2 km na podejściach do rejonów skażeń lub drogach dojazdowych wystawia się posterunki ostrzegawcze.
3.
Szkolenie wojsk i wszystkie prace z wykorzystaniem toksycznych związków chemicznych wymienionych w Wykazie 1 prowadzi się pod kierunkiem oficera wojsk chemicznych w obecności personelu laboratorium chemicznego i wojskowej służby zdrowia.
4.
Do szkolenia z użyciem toksycznych związków chemicznych wymienionych w Wykazie 1 dopuszcza się tylko te osoby, które znają zasady działania wykorzystywanych związków chemicznych oraz zasady postępowania w przypadku skażenia.
5.
Przed każdym szkoleniem z użyciem toksycznych związków chemicznych wymienionych w Wykazie 1 dokonuje się kontroli sprawności odzieży ochronnej oraz szczelności masek przeciwgazowych.
6.
Związki chemiczne planowane do wykorzystania w procesie szkolenia powinny być dostarczone do rejonu skażeń przed przybyciem szkolonych, w ilości zaplanowanej przez prowadzącego szkolenie.
7.
Wszelkie prace związane z pozorowaniem skażenia terenu lub sprzętu powinny być wykonane przed przybyciem szkolonych.
8.
Do pozorowania skażenia terenu stosuje się naczynia metalowe, niemalowane, wypełnione ziemią, na którą winno się nanosić chemiczny związek skażający. Ziemia służąca do napełnienia pojemników powinna pochodzić z gleby łatwo przepuszczalnej dla wody (piasek luźny, piasek słabo gliniasty, piasek gliniasty lekki). Po zakończeniu szkolenia skażoną w pojemnikach ziemię odkaża się, a skuteczność odkażania potwierdza personel laboratorium chemicznego. Odkażoną ziemię składuje się w oznakowanym zbiorniku lub izolowanym dole chłonnym umiejscowionym w rejonie skażeń. Okresowe opróżnianie zbiornika, po zakończeniu cyklu szkolenia poligonowego, poprzez zadołowanie jego zawartości na głębokość 50-100 cm, jest dozwolone po sprawdzeniu przez laboratorium chemiczne braku występowania w jego zawartości związków chemicznych wymienionych w Wykazie 1. Zabrania się bezpośredniego skażania terenu i jakiegokolwiek kontaktu związków chemicznych wykorzystywanych podczas szkolenia z powierzchnią ziemi, glebą, wodami, a także florą i fauną.
9.
Lokalizacja rejonu skażeń powinna odpowiadać następującym warunkom:
1)
teren równy, podwyższony lub naturalne wyniesienie terenu, bez wysokiej roślinności;
2)
gleba słabo przepuszczalna - gliniasta lub ilasta, brak występowania wody gruntowej do dwóch metrów poniżej powierzchni terenu;
3)
odległość od granic poligonu, budynków mieszkalnych, zabudowań inwentarskich, pasiek, obszarów chronionej przyrody, uczęszczanych dróg, wód powierzchniowych oraz od granicy wewnętrznego terenu ochrony strefy pośredniej źródeł i ujęć wody powinna wynosić co najmniej 2 km;
4)
teren przewiewny, ale prędkość wiatru nie może przekraczać 3 m/s.
10.
Zabrania się pozostawiania lub zakopywania w rejonie skażeń jakichkolwiek przedmiotów i materiałów wykorzystywanych w procesie szkolenia bez ich odkażenia. Skuteczność odkażania sprawdza personel laboratorium chemicznego.
11.
Każdorazowo po zakończeniu szkolenia prowadzący szkolenie sporządza pisemny meldunek z przebiegu szkolenia, w którym zamieszcza się:
1)
szkic terenu zawierający rejon skażeń;
2)
rodzaj i ilość zużytego środka chemicznego;
3)
stwierdzenie o sprawdzeniu przez personel laboratorium chemicznego skuteczności odkażenia i bezpieczeństwa w rejonie skażeń;
4)
sposób postępowania ze skażoną ziemią używaną podczas szkolenia, w tym sposób jej zagospodarowania.
12.
Meldunek, o którym mowa w ust. 11, przekazuje się dowódcy jednostki wojskowej, a jego kopię pozostawia w komendzie poligonu. Meldunku nie niszczy się.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.188.1579

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Produkcja, wytwarzanie, przetwarzanie, zużycie, nabywanie, gromadzenie, przechowywanie, zbywanie, przekazywanie i używanie toksycznych związków chemicznych i ich prekursorów.
Data aktu: 29/10/2002
Data ogłoszenia: 14/11/2002
Data wejścia w życie: 29/11/2002