Sposób prowadzenia rejestru kwalifikowanych podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne związane z podpisem elektronicznym, wzór tego rejestru oraz szczegółowy tryb postępowania w sprawach o wpis do rejestru.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 6 sierpnia 2002 r.
w sprawie sposobu prowadzenia rejestru kwalifikowanych podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne związane z podpisem elektronicznym, wzoru tego rejestru oraz szczegółowego trybu postępowania w sprawach o wpis do rejestru.

Na podstawie art. 27 ust. 3 ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz. U. Nr 130, poz. 1450) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
tryb postępowania w sprawach o wpis do rejestru kwalifikowanych podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne, zwany dalej "wpisem";
2)
sposób prowadzenia rejestru kwalifikowanych podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne, zwanego dalej "rejestrem", oraz wzór rejestru.
§  2. 
1. 
Wniosek o dokonanie wpisu wraz z załącznikami składa się w formie pisemnej w trzech jednobrzmiących egzemplarzach.
2. 
Wniosek składa się osobiście lub przez pełnomocnika w siedzibie ministerstwa obsługującego ministra właściwego do spraw gospodarki albo przesyłką poleconą, za pisemnym potwierdzeniem odbioru.
§  3. 
1. 
Minister właściwy do spraw gospodarki, po rozpatrzeniu wniosku, dokonuje wpisu.
2. 
W przypadku powierzenia prowadzenia rejestru podmiotowi, o którym mowa w art. 23 ust. 4 lub 5 ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym, minister właściwy do spraw gospodarki po wydaniu decyzji o dokonaniu wpisu niezwłocznie przekazuje podmiotowi prowadzącemu rejestr odpis tej decyzji. Podmiot prowadzący rejestr dokonuje wpisu niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni roboczych od dnia otrzymania odpisu tej decyzji.
3. 
Wpis dokonany jest z chwilą zamieszczenia danych w rejestrze.
§  4. 
1. 
Każdy wpis w rejestrze opatruje się czasem jego dokonania, z dokładnością do jednej sekundy.
2. 
O kolejności wpisu w rejestrze decyduje czas dokonania tego wpisu.
§  5. 
1. 
Rejestr prowadzi się w formie kart. Każda karta rejestru obejmuje wpis dotyczący tylko jednego kwalifikowanego podmiotu świadczącego usługi certyfikacyjne, zwanego dalej "podmiotem wpisanym do rejestru".
2. 
Wzór karty rejestru określa załącznik do rozporządzenia.
3. 
Rejestr prowadzony jest również w formie elektronicznej, w sposób określony w § 7.
§  6. 
1. 
Jeżeli w rejestrze znajduje się wpis zawierający oczywiste błędy, minister właściwy do spraw gospodarki zarządzi dokonanie sprostowania. Sprostowanie zarządza się na wniosek podmiotu wpisanego do rejestru lub z urzędu, po uprzednim poinformowaniu podmiotu wpisanego do rejestru.
2. 
Sprostowanie powinno być dokonywane w sposób czytelny.
3. 
Zmiana treści wpisu nie może prowadzić do usunięcia poprzedniej treści. Wykreślona oraz aktualna treść wpisu powinna być w sposób czytelny i wyraźny zaznaczona.
§  7. 
1. 
Rejestr w formie elektronicznej jest prowadzony w systemie teleinformatycznym ministerstwa zapewniającego obsługę ministra właściwego do spraw gospodarki lub podmiotu, któremu minister powierzył prowadzenie rejestru.
2. 
Rejestr w formie elektronicznej zawiera wszystkie informacje określone dla karty rejestru zgodnie z § 5 ust. 2.
3. 
Rejestr w formie elektronicznej zapewnia możliwość przeglądania wpisów uszeregowanych pod kątem:
1)
czasu uzyskania wpisu do rejestru - w kolejności od najwcześniejszego,
2)
czasu uzyskania wpisu do rejestru - w kolejności od najpóźniejszego,
3)
nazw podmiotów wpisanych do rejestru - uszeregowanych alfabetycznie,
4)
rodzaju świadczonych usług.
§  8. 
Rejestr w formie pisemnej udostępnia się zainteresowanym w siedzibie ministerstwa zapewniającego obsługę ministra właściwego do spraw gospodarki lub w siedzibie podmiotu, któremu minister powierzył prowadzenie rejestru.
§  9. 
Akta rejestrowe obejmujące wszelkie dokumenty stanowiące podstawę dokonania wpisu prowadzone są oddzielnie dla każdego podmiotu ujawnionego w rejestrze. W przypadku powierzenia prowadzenia rejestru podmiotowi określonemu w art. 23 ust. 4 lub 5 ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym, oryginały akt przechowywane są w ministerstwie zapewniającym obsługę ministra właściwego do spraw gospodarki, a dodatkowe egzemplarze tych akt przechowuje podmiot prowadzący rejestr.
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 16 sierpnia 2002 r.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR KARTY REJESTRU KWALIFIKOWANYCH PODMIOTÓW ŚWIADCZĄCYCH USŁUGI CERTYFIKACYJNE

MINISTERSTWO GOSPODARKI Plac Trzech Krzyży 3/5, 00-507 Warszawa
KARTA REJESTRU

KWALIFIKOWANYCH PODMIOTÓW

ŚWIADCZĄCYCH USŁUGI CERTYFIKACYJNE

Lp. Informacja objęta wpisem Treść wpisu Czas dokonania wpisu Uwagi
1 Numer wpisu
2 Imię i nazwisko
3 Nazwa (firma)
4 Dane adresowe
5 Numer KRS
6 Oznaczenie sądu prowadzącego rejestr przedsiębiorców właściwy dla podmiotu
7 Sposób reprezentacji
8 Imiona i nazwiska osób reprezentujących podmiot
9 Nazwa polityki certyfikacji
10 Rodzaj świadczonych usług
11 Wskazanie terminu ważności wydanych zaświadczeń certyfikacyjnych
12 Nazwa zakładu ubezpieczeń, z którym podmiot zawarł umowę ubezpieczeniową
13 Okres, na jaki została zawarta umowa ubezpieczeniowa
14 Suma ubezpieczenia
15 Informacje o warunkach umowy ubezpieczenia
16 Informacja o zamiarze zaprzestania prowadzenia działalności
17 Informacja o likwidacji podmiotu wraz z datą
18 Informacja o upadłości podmiotu wraz z datą
19 Czas wykreślenia z rejestru

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.128.1099

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób prowadzenia rejestru kwalifikowanych podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne związane z podpisem elektronicznym, wzór tego rejestru oraz szczegółowy tryb postępowania w sprawach o wpis do rejestru.
Data aktu: 06/08/2002
Data ogłoszenia: 12/08/2002
Data wejścia w życie: 16/08/2002