Określenie sposobu stwierdzania stanu posiadania mienia przez jednostki badawczo-rozwojowe nadzorowane przez Ministra Obrony Narodowej oraz ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 lipca 2002 r.
w sprawie określenia sposobu stwierdzania stanu posiadania mienia przez jednostki badawczo-rozwojowe nadzorowane przez Ministra Obrony Narodowej oraz ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

Na podstawie art. 64a ust. 5 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 33, poz. 388 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676 i Nr 113, poz. 984) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa sposób stwierdzania stanu posiadania mienia, które mogą nieodpłatnie nabyć jednostki badawczo-rozwojowe nadzorowane przez Ministra Obrony Narodowej oraz ministra właściwego do spraw wewnętrznych, zwane dalej "jednostkami":
1)
w użytkowanie wieczyste - gruntów będących własnością Skarbu Państwa lub gminy, pozostających w ich posiadaniu w dniu 1 stycznia 2001 r., jeżeli grunty te są niezbędne do prowadzenia w sposób ciągły badań naukowych lub prac rozwojowych określonych w statutach tych jednostek,
2)
na własność - budynków i urządzeń związanych trwale z gruntami, o których mowa w pkt 1, oraz pozostałych składników mienia, pozostających w ich posiadaniu w dniu 1 stycznia 2001 r.
§  2. 
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
ustawa - ustawę z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych,
2)
właściwy organ:
a)
wojewodę lub starostę, odpowiednio do posiadanych kompetencji - w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa,
b)
zarząd gminy - w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność gminy będących w użytkowaniu jednostki,
c)
właściwy terytorialnie resortowy organ infrastruktury - w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa pozostających w trwałym zarządzie jednostek organizacyjnych nadzorowanych odpowiednio przez Ministra Obrony Narodowej lub ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
§  3. 
1. 
Stan posiadania mienia, o którym mowa w § 1, stwierdza się po przeprowadzeniu postępowania, w którym właściwy organ lub Minister Obrony Narodowej:
1)
uznaje, że mienie zostało nabyte przez jednostkę ze środków własnych,
2)
stwierdza dotychczasowy stan posiadania nieruchomości przez jednostkę,
3)
ustala, jakie:
a)
nieruchomości w formie innej niż trwały zarząd, w tym na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub użyczenia,
b)
pozostałe składniki mienia

- zostały przekazane jednostce,

4)
stwierdza, czy mienie, o którym mowa w pkt 3, jest niezbędne do prowadzenia w sposób ciągły badań naukowych lub prac rozwojowych określonych w statucie jednostki.
2. 
Postępowanie, o którym mowa w ust. 1, Minister Obrony Narodowej prowadzi na wniosek jednostki.
3. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 2, powinien zawierać:
1)
nazwę i siedzibę jednostki,
2)
wykaz nieruchomości uwzględniający:
a)
powierzchnię gruntów,
b)
opis i przeznaczenie budynków i urządzeń,
c)
wyrysy i mapy,
d)
dowody posiadania tych nieruchomości przez jednostkę, w tym nieruchomości nabytych ze środków własnych,
e)
uzasadnienie niezbędności posiadania tych nieruchomości przez jednostkę do prowadzenia w sposób ciągły badań naukowych lub prac rozwojowych,
3)
wykaz pozostałych składników mienia uwzględniający:
a)
przeznaczenie,
b)
dowody posiadania tych składników mienia przez jednostkę, w tym nabytych ze środków własnych,
c)
uzasadnienie niezbędności posiadania tych składników mienia przez jednostkę do prowadzenia w sposób ciągły badań naukowych lub prac rozwojowych.
4. 
Zasadność wniosku bada się na podstawie dokumentów przedstawionych przez jednostkę.
5. 
Po przeprowadzeniu postępowania, o którym mowa w ust. 1, sporządza się opinię, w której ustala się, jakie nieruchomości i pozostałe mienie były w posiadaniu jednostki w dniu 1 stycznia 2001 r. oraz czy są niezbędne jednostce do prowadzenia w sposób ciągły badań naukowych lub prac rozwojowych określonych w statucie tej jednostki.
6. 
Do opinii, o której mowa w ust. 5, jednostka może zgłosić zastrzeżenia w terminie czternastu dni od dnia jej otrzymania.
§  4. 
1. 
Podstawę do uznania składników mienia jednostki za uzyskane ze środków własnych tej jednostki stanowią dokumenty potwierdzające pochodzenie środków finansowych i rzeczowych, a w szczególności:
1)
akt o utworzeniu i zarządzenia o wyposażeniu jednostki,
2)
decyzje o przekazaniu środków finansowych na inwestycje,
3)
umowy o partycypacji w kosztach inwestycji,
4)
umowy o nabyciu,
5)
orzeczenia końcowe z badań prac rozwojowych i wdrożeniowych,
6)
sprawozdania z finansowania inwestycji,
7)
opinie i raporty z badania rocznych sprawozdań finansowych.
2. 
Za środki własne jednostki uznaje się środki finansowe pochodzące ze źródeł innych niż budżet państwa, a w szczególności z:
1)
podziału osiągniętego zysku, pomniejszonego o środki otrzymane z budżetu państwa,
2)
środków obrotowych,
3)
odpisów amortyzacyjnych wykorzystywanych na inwestycje,
4)
funduszy utworzonych z narzutów zaliczanych w koszty działalności wykorzystywanych na inwestycje, pomniejszonych o środki otrzymane z budżetu państwa z przeznaczeniem na finansowanie działalności jednostki,
5)
środków otrzymanych w drodze darowizn.
3. 
Jednostka może także przedstawiać inne dowody, a w szczególności oświadczenia komendanta lub dyrektora i głównego księgowego jednostki o pochodzeniu środków finansowych użytych do nabycia mienia ze środków własnych.
§  5. 
1. 
Potwierdzenie stanu posiadania, o którym mowa w § 1, może nastąpić na podstawie co najmniej jednego z następujących dokumentów:
1)
decyzji o oddaniu jednostce nieruchomości w trwały zarząd,
2)
decyzji o przekazaniu jednostce nieruchomości oraz innego mienia do używania,
3)
protokołu przekazania nieruchomości oraz innego mienia między państwowymi jednostkami organizacyjnymi,
4)
decyzji o przeznaczeniu nieruchomości oraz innego mienia na cele związane z działalnością badawczo-rozwojową,
5)
umowy najmu, dzierżawy lub użyczenia nieruchomości oraz innego mienia Skarbu Państwa lub gminy, zawarte z jednostką,
6)
orzeczeń kończących prace rozwojowe i wdrożeniowe, którymi Minister Obrony Narodowej przekazał jednostce określone mienie.
2. 
W postępowaniu o stwierdzenie stanu posiadania § 4 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  6. 
1. 
Minister Obrony Narodowej potwierdza udokumentowanie przez jednostkę posiadania mienia, o którym mowa w § 1, oraz czy jest ono niezbędne tej jednostce do prowadzenia w sposób ciągły badań naukowych lub prac rozwojowych, określając:
1)
nazwę i siedzibę jednostki,
2)
oznaczenie nieruchomości wraz ze wskazaniem dowodów posiadania tych nieruchomości przez jednostkę,
3)
powierzchnię oraz opis nieruchomości wraz z odpowiednimi wyrysami i mapami,
4)
uzasadnienie niezbędności posiadania tego mienia przez jednostkę do prowadzenia w sposób ciągły badań naukowych lub prac rozwojowych określonych w jej statucie,
5)
spis ewidencyjny wraz z opisem pozostałych składników mienia.
2. 
Jednostka może w ciągu czternastu dni od dnia otrzymania potwierdzenia, o którym mowa w ust. 1, zwrócić się o jego skorygowanie lub uzupełnienie do Ministra Obrony Narodowej.
§  7. 
1. 
Jednostka składa do wojewody lub zarządu gminy wniosek, o którym mowa w art. 64a ust. 7 ustawy, o wydanie decyzji administracyjnej o nabyciu nieruchomości. Do wniosku jednostka załącza potwierdzenie, o którym mowa w § 6 ust. 1, wraz z dokumentami stanowiącymi podstawę potwierdzenia posiadania mienia będącego przedmiotem wniosku.
2. 
Jednostka składa wniosek, o którym mowa w ust. 1, po uprzednim uzyskaniu wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.
§  8. 
Jednostka składa do Ministra Obrony Narodowej wniosek o wydanie decyzji administracyjnej o zaliczeniu pozostałych składników mienia, niewymienionych we wnioskach, o których mowa w § 7, do mienia przeznaczonego na wyposażenie jednostki w środki niezbędne do prowadzenia działalności określonej w statucie tej jednostki.
§  9. 
Jeżeli w wydanych decyzjach lub zawartych umowach przed dniem 1 stycznia 2001 r. nie określono dokładnie mienia będącego przedmiotem regulacji, właściwy organ lub Minister Obrony Narodowej wyda decyzje uzupełniające.
§  10. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o uprawnieniach Ministra Obrony Narodowej, należy przez nie rozumieć uprawnienia ministra właściwego do spraw wewnętrznych w stosunku do nadzorowanych przez niego jednostek.
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.126.1074

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie sposobu stwierdzania stanu posiadania mienia przez jednostki badawczo-rozwojowe nadzorowane przez Ministra Obrony Narodowej oraz ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
Data aktu: 30/07/2002
Data ogłoszenia: 09/08/2002
Data wejścia w życie: 24/08/2002