Pobieranie przez notariuszy opłat sądowych od wniosków o wpis do księgi wieczystej zamieszczanych w aktach notarialnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 27 sierpnia 2001 r.
w sprawie pobierania przez notariuszy opłat sądowych od wniosków o wpis do księgi wieczystej zamieszczanych w aktach notarialnych.

Na podstawie art. 7 § 3 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. - Prawo o notariacie (Dz. U. Nr 22, poz. 91, z 1997 r. Nr 28, poz. 153, z 1999 r. Nr 101, poz. 1178, z 2000 r. Nr 48, poz. 551, Nr 94, poz. 1037, Nr 116, poz. 1216 i Nr 120, poz. 1268 oraz z 2001 r. Nr 63, poz. 635) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
sposób uiszczania przez strony i pobierania przez notariuszy opłat sądowych od wniosków o wpis do księgi wieczystej zamieszczanych w aktach notarialnych,
2)
sposób i termin przekazywania sądom opłat, o których mowa w pkt 1,
3)
sposób prowadzenia ewidencji uiszczania, pobierania i przekazywania sądom oraz zwracania opłat, o których mowa w pkt 1, zwanej dalej "ewidencją",
4)
sposób i termin zwrotu opłat, o których mowa w pkt 1.
§  2.
Opłatę sądową od wniosku o wpis do księgi wieczystej, podlegającego zamieszczeniu w akcie notarialnym, zwaną dalej "opłatą", strona czynności prawnej, na której spoczywa obowiązek poniesienia opłaty, uiszcza:
1)
gotówką, do rąk notariusza,
2)
na rachunek bankowy kancelarii notarialnej.
§  3.
1.
Zaznaczając w akcie notarialnym wysokość pobranej opłaty i powołując podstawę prawną jej określenia, notariusz wskazuje osobę wnoszącą opłatę oraz sposób uiszczenia, a także pozycję w ewidencji.
2.
Jeżeli strona, na której spoczywa obowiązek opłaty, korzysta ze zwolnienia z tego obowiązku, notariusz zaznacza to w akcie notarialnym i podaje podstawę prawną zwolnienia.
3.
W przypadku uiszczenia opłaty w sposób, o którym mowa w § 2 pkt 1, na żądanie osoby uiszczającej opłatę notariusz wydaje pokwitowanie zawierające kwotę opłaty, dane notariusza, datę i numer aktu notarialnego, w którym zamieszczony jest wniosek o wpis do księgi wieczystej.
§  4.
1. 1
Pobrane opłaty notariusz przekazuje, dokonując wpłaty na rachunek bankowy sądu rejonowego właściwego do rozpoznania wniosku o wpis do księgi wieczystej lub bezpośrednio w kasie tego sądu.
2.
Wpłat, o których mowa w ust. 1, notariusz dokonuje do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została pobrana opłata.
2a. 2
Oryginał lub kopię potwierdzenia dokonanych wpłat, o których mowa w ust. 1, notariusz przekazuje w terminie 7 dni od dokonania wpłaty do sądu rejonowego, na rzecz którego dokonywana była wpłata, wraz z wykazem zawierającym następujące dane:
1)
oznaczenie podmiotu uiszczającego opłatę,
2)
wysokość pobranej opłaty,
3)
numer księgi wieczystej, której dotyczy opłata, jeżeli księga ta została założona,
4)
numer, pod którym akt notarialny został wpisany do repertorium A, oraz nazwisko notariusza, który akt sporządził.
2b. 3
W przypadku przekazywania wydruku potwierdzającego dokonanie operacji bankowej, na wydruku tym notariusz zamieszcza potwierdzoną własnoręcznym podpisem informację, że figurująca na nim kwota stanowi wpłatę, o której mowa w ust. 1.
3.
W przypadku prowadzenia jednej kancelarii wspólnie przez dwóch lub więcej notariuszy, opłaty notariusze prowadzący kancelarię wpłacają łącznie.
§  5.
1.
Notariusz prowadzi ewidencję odrębnie na każdy rok kalendarzowy. Ewidencję notariusz przechowuje przez 5 lat, licząc od końca roku, w którym ewidencja została założona.
2.
Ewidencja, prowadzona jako odrębna księga, powinna zawierać:
1)
liczbę porządkową,
2)
datę aktu notarialnego, w związku z którym powstał obowiązek uiszczenia opłaty,
3)
numer, pod którym akt notarialny został wpisany do repertorium A,
4)
imię i nazwisko oraz adres strony, która uiściła opłatę, a gdy uiszczającą jest osoba prawna - jej nazwę lub firmę i siedzibę oraz imię, nazwisko i adres jej przedstawiciela, który uiścił opłatę,
5) 4
kwotę uiszczonej opłaty oraz nazwę sądu rejonowego, któremu opłata została przekazana, i datę przekazania opłaty,
6)
uwagi.
3. 5
Notariusz dokonuje w ewidencji podsumowania - oddzielnie dla każdego sądu rejonowego - pobranych opłat w okresach miesięcznych i odnotowuje w rubryce "uwagi" kwotę, datę wpłaty, okres i sąd, którego wpłata dotyczy.
§  6.
1.
Ewidencja może być zastąpiona przez repertorium A, przewidziane przepisami o prowadzeniu ksiąg notarialnych i przekazywaniu na przechowywanie dokumentów.
2.
Przepisy rozporządzenia dotyczące ewidencji stosuje się odpowiednio do repertorium zastępującego ewidencję.
§  7.
1.
W razie stwierdzenia, że została uiszczona opłata, lecz do sporządzenia aktu nie doszło, notariusz niezwłocznie zwraca kwotę nienależnej opłaty osobie, która opłatę uiściła.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, notariusz odnotowuje w ewidencji w rubryce "uwagi" wysokość kwoty zwrotu, datę i sposób jej przekazania oraz dane osoby, której zwrócił opłatę.
3.
W pozostałych przypadkach zwrot opłaty następuje na podstawie przepisów o kosztach sądowych.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2001 r.
1 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 24 maja 2006 r. (Dz.U.06.92.646) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 czerwca 2006 r.
2 § 4 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 24 maja 2006 r. (Dz.U.06.92.646) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 czerwca 2006 r.
3 § 4 ust. 2b dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 24 maja 2006 r. (Dz.U.06.92.646) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 czerwca 2006 r.
4 § 5 ust. 2 pkt 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 24 maja 2006 r. (Dz.U.06.92.646) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 czerwca 2006 r.
5 § 5 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 24 maja 2006 r. (Dz.U.06.92.646) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 czerwca 2006 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024