Tryb i warunki rozliczeń z bankami z tytułu poręczeń Skarbu Państwa spłaty niektórych kredytów mieszkaniowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 lipca 2001 r.
w sprawie trybu i warunków rozliczeń z bankami z tytułu poręczeń Skarbu Państwa spłaty niektórych kredytów mieszkaniowych.

Na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. o objęciu poręczeniami Skarbu Państwa spłaty niektórych kredytów mieszkaniowych (Dz. U. Nr 122, poz. 1310) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 29 listopada 2000 r. o objęciu poręczeniami Skarbu Państwa spłaty niektórych kredytów mieszkaniowych,
2)
Ministrze - należy rozumieć ministra właściwego do spraw finansów publicznych uprawnionego do prowadzenia rozliczeń z tytułu poręczeń Skarbu Państwa spłaty niektórych kredytów mieszkaniowych,
3)
poręczeniu - należy przez to rozumieć poręczenie Skarbu Państwa udzielane bankom z tytułu spłaty kredytów mieszkaniowych, udzielonych spółdzielniom mieszkaniowym, spłacanych na warunkach określonych w ustawie z dnia 30 listopada 1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych oraz zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 1996 r. Nr 5, poz. 32 i Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 80, poz. 508 i Nr 103, poz. 652, z 2000 r. Nr 3, poz. 27 i Nr 122, poz. 1310 oraz z 2001 r. Nr 4, poz. 27), zwanej dalej "ustawą o pomocy państwa",
4)
umowie poręczenia - należy przez to rozumieć umowę poręczenia, w której Skarb Państwa udziela bankom poręczenia spłaty kredytów mieszkaniowych, udzielonych spółdzielniom mieszkaniowym, spłacanych na warunkach określonych w ustawie o pomocy państwa.
§  2. 
1. 
Banki wystawiają Ministrowi, w okresach półrocznych, pisemne wezwanie do zapłaty należności z tytułu poręczeń, nie wcześniej niż po upływie półrocza, którego dotyczy wezwanie. Wezwanie to powinno zawierać w szczególności:
1)
wskazanie kredytobiorcy, za którego ma być dokonana płatność,
2)
kwoty rat kapitałowych podlegających spłacie,
3)
kwoty odsetek skapitalizowanych podlegających spłacie,
4)
kwoty odsetek bieżących podlegających spłacie w terminie wymagalności, z wyjątkiem odsetek bieżących podlegających wykupowi ze środków budżetu państwa na podstawie przepisów ustawy o pomocy państwa,
5)
oświadczenie o nieskuteczności podjętych przez bank działań, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy, zmierzających do odzyskania kwot niespłaconych kredytów.
2. 
Minister dokonuje płatności z tytułu umów poręczeń w terminie 30 dni od dnia otrzymania wezwania, o którym mowa w ust. 1.
3. 
W razie gdy wezwanie do zapłaty jest niekompletne lub zawiera błędy formalne, Minister, w ciągu 14 dni od dnia otrzymania wezwania do zapłaty, zwraca się do banku o jego uzupełnienie lub skorygowanie. W tym przypadku termin, o którym mowa w ust. 2, biegnie od dnia otrzymania uzupełnionego lub skorygowanego wezwania do zapłaty.
4. 
Płatności, o których mowa w ust. 2, są dokonywane odpowiednio według stanu zadłużenia na dzień 30 czerwca i 31 grudnia.
5. 
W przypadku gdy płatności, o których mowa w ust. 2, okażą się w całości lub w części nienależne, banki są obowiązane do ich zwrotu wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od dnia obciążenia rachunku bankowego Ministra do dnia uznania tego rachunku.
§  3. 
1. 
Banki sporządzają rozliczenia z tytułu zrealizowanych poręczeń oddzielnie:
1)
dla kredytów, o których mowa w art. 7 ustawy o pomocy państwa,
2)
dla kredytów, o których mowa w art. 11 ustawy o pomocy państwa.
2.  1
 Rozliczenia, o których mowa w ust. 1, są sporządzane za okresy:
1)
kwartalne:
a)
według wzoru, stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia, i zawierają informacje o potencjalnych zobowiązaniach Skarbu Państwa z tytułu udzielonych poręczeń,
b)
według wzoru, stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia, i zawierają informacje o należnościach Skarbu Państwa z tytułu udzielonych poręczeń;
2)
roczne - według wzoru, stanowiącego załącznik nr 3 do rozporządzenia, i zawierają informacje o potencjalnych zobowiązaniach Skarbu Państwa z tytułu udzielonych poręczeń.
3.  2
 Rozliczenia, o których mowa w ust. 1, są przekazywane Ministrowi w następujących terminach:
1)
do końca drugiego miesiąca następującego po kwartale, którego dotyczy rozliczenie, w przypadku rozliczenia kwartalnego, o którym mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a);
2)
do 15. dnia drugiego miesiąca następującego po kwartale, którego dotyczy rozliczenie, w przypadku rozliczenia kwartalnego, o którym mowa w ust. 2 pkt 1 lit. b);
3)
do końca kwartału następującego po roku, którego dotyczy rozliczenie, w przypadku rozliczenia rocznego, o którym mowa w ust. 2 pkt 2.
4.  3
 Rozliczenia, o których mowa w ust. 1, są podpisywane przez osobę sporządzającą wraz z podaniem jej stanowiska służbowego.
§  4. 
1. 
Oprocentowanie powstającego z dniem obciążenia rachunku bankowego Ministra zadłużenia kredytobiorcy wobec Skarbu Państwa z tytułu realizacji umowy poręczenia jest naliczane co kwartał, w ostatnim dniu kwartału, z zastrzeżeniem ust. 3, a zadłużenie jest ewidencjonowane na wyodrębnionym rachunku bankowym kredytobiorcy.
2. 
Oprocentowanie, o którym mowa w ust. 1, jest dopisywane do zadłużenia kredytobiorcy wobec Skarbu Państwa z tytułu realizacji umowy poręczenia w ostatnim dniu roku.
3. 
Po spełnieniu warunków, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy, naliczone oprocentowanie podlega umorzeniu.
4. 
Zadłużenie, o którym mowa w ust. 1, wraz z jego oprocentowaniem, powinno znajdować odzwierciedlenie w ewidencji analitycznej prowadzonej przez spółdzielnię mieszkaniową w części przypadającej na lokale zajmowane przez poszczególnych członków tej spółdzielni.
§  5. 
1. 
Z prowadzonych działań zmierzających do odzyskania zadłużenia kredytobiorcy wobec Skarbu Państwa banki, o których mowa w art. 5 ust. 2 ustawy, sporządzają sprawozdania według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do rozporządzenia.
2. 
Sprawozdania, o których mowa w ust. 1, są sporządzane za okresy półroczne i przekazywane Ministrowi do końca drugiego miesiąca następującego po półroczu, którego dotyczy sprawozdanie.
3.  4
 Sprawozdania, o których mowa w ust. 1, są podpisywane przez osobę sporządzającą wraz z podaniem jej stanowiska służbowego.
§  6. 
Kwoty uzyskane przez banki w drodze działań zmierzających do odzyskania wymagalnych wierzytelności z tytułu kredytów są zaliczane na spłatę należności banku, należności Skarbu Państwa z tytułu przejściowo wykupionych odsetek oraz należności Skarbu Państwa z tytułu zrealizowanych poręczeń proporcjonalnie do stanów zadłużenia z tych tytułów na koniec kwartału poprzedzającego kwartał, w którym dokonuje się proporcjonalnego podziału kwot.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1  5

WZÓR ROZLICZEŃ KWARTALNYCH BANKU Z TYTUŁU ZREALIZOWANYCH PORĘCZEŃ DLA KREDYTÓW

o których mowa w art. 7 (art. 11) ustawy z dnia 30 listopada 1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1115, z 2004 r. Nr 213, poz. 2157, z 2005 r. Nr 94, poz. 786 oraz z 2006 r. Nr 53, poz. 385)

Potencjalne zobowiązania Skarbu Państwa z tytułu udzielonych poręczeń na koniec ... kwartału ... r.

w zł
Lp. Kredytobiorcy Wysokość zadłużenia do spłaty wg stanu na koniec ... kwartału ... r. Zmniejszenie zobowiązań - spłaty dokonane przez kredytobiorców lub wykupione ze środków budżetu państwa w ... kwartale ... r. Zmniejszenie zobowiązań - spłaty dokonane przez Skarb Państwa z tytułu udzielonego poręczenia w ... kwartale ... r. Inne zmiany w ... kwartale ... r.
kredyt odsetki skapitaliz. kredyt odsetki skapitaliz. odsetki bieżące razem kredyt odsetki skapitaliz. odsetki bieżące razem kredyt odsetki skapitaliz. odsetki bieżące razem
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
1 Nieregulujący samodzielnie zobowiązań kredytowych*
2 Pozostali
Razem

* Podmioty, wobec których Skarb Państwa posiada wierzytelność z tytułu realizacji poręczenia.

Ogółem stan potencjalnych zobowiązań Skarbu Państwa na koniec ... kwartału ... r.

w zł
Zobowiązania określone w umowie poręczenia Razem zmniejszenia zobowiązań w ... kwartale ... r. Razem zmniejszenia zobowiązań narastająco (od 1.01.2001 r.) Stan potencjalnych zobowiązań na koniec ... kwartału ... r.
1 2 3 (1-3)
kredyt kredyt (5+9+13) kredyt kredyt
odsetki skapitaliz. odsetki skapitaliz. (6+10+14) odsetki skapitaliz. odsetki skapitaliz.
odsetki bieżące odsetki bieżące (7+11+15) odsetki bieżące odsetki bieżące
razem razem razem razem

Rozliczenie sporządził:

.........................................

(imię i nazwisko, stanowisko służbowe)

ZAŁĄCZNIK Nr  2  6

WZÓR ROZLICZEŃ KWARTALNYCH BANKU Z TYTUŁU ZREALIZOWANYCH PORĘCZEŃ DLA KREDYTÓW

o których mowa w art. 7 (art. 11) ustawy z dnia 30 listopada 1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1115, z 2004 r. Nr 213, poz. 2157, z 2005 r. Nr 94, poz. 786 oraz z 2006 r. Nr 53, poz. 385)

Należności Skarbu Państwa na koniec ... kwartału ... r.

w zł
Lp. Kredytobiorca Stan należności Skarbu Państwa na koniec poprzedniego kwartału Przyrost należności w ... kwartale ... r. Zmniejszenie należności - spłaty dokonane przez kredytobiorców na rzecz Skarbu Państwa w ... kwartale ... r. Inne zmiany w.. kwartale ... r. Stan należności Skarbu Państwa na koniec ... kwartału ... r.
należność główna odsetki* spłaty dokonane przez Skarb Państwa -należność główna odsetki* należność główna odsetki* należność główna odsetki* należność główna odsetki*
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 (3+5-7+/-9) (4+6-8+/-10)
1

2

3

4

5

6

7

...

...

...

Razem

* Odsetki naliczone zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. o objęciu poręczeniami Skarbu Państwa spłaty niektórych kredytów mieszkaniowych.

Rozliczenie sporządził:

......................................

(imię i nazwisko, stanowisko służbowe)

ZAŁĄCZNIK Nr  3  7

WZÓR ROZLICZEŃ KWARTALNYCH BANKU Z TYTUŁU ZREALIZOWANYCH PORĘCZEŃ DLA KREDYTÓW

o których mowa w art. 7 (art. 11) ustawy z dnia 30 listopada 1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1115, z 2004 r. Nr 213, poz. 2157, z 2005 r. Nr 94, poz. 786 oraz z 2006 r. Nr 53, poz. 385)

Potencjalne zobowiązania Skarbu Państwa z tytułu udzielonych poręczeń na koniec .... roku

w zł
Lp. Kredytobiorca (nazwa spółdzielni mieszkaniowej) Wysokość zadłużenia do spłaty wg stanu na koniec roku Zmniejszenie zobowiązań - spłaty dokonane przez kredytobiorców lub wykupione ze środków budżetu państwa w ... r. Zmniejszenie zobowiązań - spłaty dokonane przez Skarb Państwa z tytułu udzielonego poręczenia w ... r. Inne zmiany w ... r.
kredyt odsetki skapitaliz. kredyt odsetki skapitaliz. odsetki bieżące razem kredyt odsetki skapitaliz. odsetki bieżące razem kredyt odsetki skapitaliz. odsetki bieżące razem
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
1

2

3

4

5

6

7

...

...

Razem

Ogółem stan potencjalnych zobowiązań Skarbu Państwa na koniec ... r.

w zł
Zobowiązania określone w umowie poręczenia Razem zmniejszenia zobowiązań w ... r. Razem zmniejszenia zobowiązań narastająco (od 1.01.2001 r.) Stan potencjalnych zobowiązań na koniec ... r.
1 2 3 (1-3)
kredyt kredyt (5+9+13) kredyt Kredyt
odsetki skapitaliz. odsetki skapitaliz.

(6+10+14)

odsetki skapitaliz. odsetki skapitaliz.
odsetki bieżące odsetki bieżące

(7+11+15)

odsetki bieżące odsetki bieżące
razem razem razem Razem

Rozliczenie sporządził:

........................................

(imię i nazwisko, stanowisko służbowe)

ZAŁĄCZNIK Nr  4  8

WZÓR

SPRAWOZDANIE BANKU Z PROWADZONYCH DZIAŁAŃ ZMIERZAJĄCYCH DO ODZYSKANIA ZADŁUŻENIA KREDYTOBIORCÓW WOBEC SKARBU PAŃSTWA NA KONIEC ...... PÓŁROCZA ....... R.

w zł
Lp. Kredytobiorca Stan należności Skarbu Państwa na koniec poprzedniego półrocza Rodzaj podjętych czynności windykacyjnych Kwoty odzyskane w wyniku podjętych czynności windykacyjnych Koszty podjętych czynności egzekucyjnych Kwoty pozostające do odzyskania Prognoza efektywności działań windykacyjnych
wierzytelność główna odsetki razem wierzytelność główna odsetki razem wierzytelność główna odsetki razem
1

2

3

4

5

6

...

Łącznie za rok

Sprawozdanie sporządził:

.......................................

(imię i nazwisko, stanowisko służbowe)

1 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2006 r. (Dz.U.06.237.1714) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2007 r.
2 § 3 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2006 r. (Dz.U.06.237.1714) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2007 r.
3 § 3 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2006 r. (Dz.U.06.237.1714) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2007 r.
4 § 5 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2006 r. (Dz.U.06.237.1714) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2007 r.
5 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2006 r. (Dz.U.06.237.1714) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2007 r.
6 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2006 r. (Dz.U.06.237.1714) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2007 r.
7 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2006 r. (Dz.U.06.237.1714) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2007 r.
8 Załącznik nr 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2006 r. (Dz.U.06.237.1714) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2007 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024