Szczegółowe zasady i tryb założenia i prowadzenia krajowego systemu informacji o terenie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU REGIONALNEGO I BUDOWNICTWA
z dnia 12 lipca 2001 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu założenia i prowadzenia krajowego systemu informacji o terenie.

Na podstawie art. 40 ust. 5 pkt 3 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2000 r. Nr 100, poz. 1086 i Nr 120, poz. 1268) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Krajowy system informacji o terenie, zwany dalej "systemem", zawiera dane obligatoryjne dotyczące:
1)
państwowego systemu odniesień przestrzennych,
2)
rejestru granic Rzeczypospolitej Polskiej oraz granic jednostek zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa,
3)
osnów geodezyjnych,
4)
ewidencji gruntów i budynków,
5)
geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu,
6)
obiektów topograficznych.
2.
System w części fakultatywnej może być uzupełniany o dane pozwalające użytkownikom na definiowanie własnych baz danych, innych niż wymienione w ust. 1.
§  2.
1.
System zakładają i prowadzą:
1)
Główny Geodeta Kraju - dla obszaru kraju,
2)
marszałek województwa - w województwie,
3)
starosta lub prezydent miasta - w powiecie lub odpowiednio w mieście na prawach powiatu.
2.
Prowadzenie systemu polega na:
1)
tworzeniu zasobu informacyjnego systemu,
2)
kontroli danych,
3)
analizie danych,
4)
integracji danych,
5)
aktualizacji danych,
6)
administrowaniu zasobem informacyjnym,
7)
udostępnianiu danych.
§  3.
Dla obszaru kraju zakłada się i prowadzi:
1)
bazę danych podstawowych osnów geodezyjnych,
2)
bazę danych przebiegu granic Rzeczypospolitej Polskiej oraz granic i powierzchni jednostek zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa w części dotyczącej województw,
3)
bazę danych obiektów topograficznych z numerycznym modelem rzeźby terenu,
4)
bazę metadanych, obejmujących istniejące bazy danych i systemy, w odniesieniu do systemów informacji przestrzennej już funkcjonujących i danych o terenie tworzonych na obszarze kraju, zawierającą informacje dotyczące: nazwy systemu, administratora, zakresu tematycznego danych, dostępnego formatu danych, stanu aktualności, formy dostępu i statusu prawnego systemu.
§  4.
Dla obszaru województwa zakłada się i prowadzi:
1)
bazę danych obiektów topograficznych z numerycznym modelem rzeźby terenu,
2)
bazę metadanych, obejmujących istniejące bazy danych i systemy, w odniesieniu do systemów informacji przestrzennej już funkcjonujących i danych o terenie tworzonych na obszarze danego województwa, zawierającą informacje dotyczące: nazwy systemu, administratora, zakresu tematycznego danych, dostępnego formatu danych, stanu aktualności, formy dostępu i statusu prawnego systemu.
§  5.
1.
Dla obszaru powiatu zakłada się i prowadzi:
1)
bazę danych szczegółowych osnów geodezyjnych,
2)
bazę danych ewidencji gruntów i budynków,
3)
bazę danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu,
4)
bazę danych obiektów topograficznych objętych zakresem treści mapy zasadniczej,
5)
bazę metadanych, obejmujących istniejące bazy danych i systemy, w odniesieniu do systemów informacji przestrzennej już funkcjonujących i danych o terenie tworzonych na obszarze powiatu, zawierającą informacje dotyczące: nazwy systemu, administratora lub dysponenta, zakresu tematycznego danych, dostępnego formatu danych, stanu aktualności, formy dostępu i statusu prawnego systemu.
2.
W przypadku powierzenia przez starostę wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) w trybie art. 6a ust. 4 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne - zadań dotyczących zakładania i prowadzenia baz danych, o których mowa w ust. 1, organem prowadzącym bazy danych jest odpowiednio wójt (burmistrz lub prezydent miasta).
3.
Dane pochodzące z baz danych, o których mowa w ust. 2, są przekazywane staroście celem ich integracji w powiatowej bazie danych.
§  6.
1.
Główny Geodeta Kraju ma prawo dostępu do baz danych tworzonych i prowadzonych na poziomie wojewódzkim i powiatowym, ze szczególnym uwzględnieniem danych dotyczących przebiegu granic i powierzchni jednostek zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa oraz danych topograficznych województw.
2.
Wojewoda ma prawo dostępu do danych zgromadzonych w systemie przez organy administracji samorządowej w celu ich wykorzystania przy realizacji swoich zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa państwa, obronnością i zapobieganiem nadzwyczajnym zagrożeniom, stosownie do art. 15 pkt 4 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o administracji rządowej w województwie (Dz. U. z 2001 r. Nr 80, poz. 872).
§  7.
1.
Organy wymienione w § 2 ust. 1 przy tworzeniu systemu współpracują z jednostkami organizacyjnymi, zainteresowanymi tworzeniem tego systemu, działającymi na danym terenie.
2.
Formę i tryb współpracy przy zakładaniu systemu na danym terenie w części fakultatywnej, o której mowa w § 1 ust. 2, określają właściwe umowy, zawierające również postanowienia odnośnie do preferencji w korzystaniu z baz danych oraz zasady współfinansowania przez jednostki organizacyjne zainteresowane tworzeniem tych baz danych.
3.
Prawo własności tworzonych zasobów informacyjnych, o których mowa w § 1 ust. 2, przysługuje organom administracji rządowej i samorządowej.
4.
W zakresie preferencji, o których mowa w ust. 2, uwzględnia się wielkość zaangażowanych środków, proponowane terminy realizacji prac oraz ewentualne inwestycje w infrastrukturę informatyczną ośrodków dokumentacji geodezyjno-kartograficznej.
§  8.
1.
Dane, o których mowa w § 1 ust. 1, opracowuje się na podstawie przepisów określających standardy techniczne dotyczące geodezji, kartografii oraz krajowego systemu informacji o terenie.
2.
Przekazywanie danych z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego na rzecz systemu odbywa się na zasadach określonych w przepisach dotyczących rodzajów materiałów stanowiących państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny, sposobu i trybu ich gromadzenia i wyłączania z zasobu oraz udostępniania zasobu.
§  9.
W terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia jednostki organizacyjne zainteresowane udziałem w tworzeniu systemu działające na terenie gminy, powiatu, województwa lub na obszarze całego kraju przekażą odpowiednio do starosty, marszałka województwa, wojewody lub Głównego Geodety Kraju informacje o założonych i funkcjonujących systemach informacji o terenie wykorzystujących dane obligatoryjne, o których mowa w § 1 ust. 1.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024