Warunki i tryb dokonywania oceny zgodności oraz sposób znakowania zabawek.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 października 2001 r.
w sprawie warunków i trybu dokonywania oceny zgodności oraz sposobu znakowania zabawek.

Na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 28 kwietnia 2000 r. o systemie oceny zgodności, akredytacji oraz zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 43, poz. 489 i z 2001 r. Nr 63, poz. 636) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do dowolnego produktu lub materiału zaprojektowanego lub przeznaczonego do zabawy dla dzieci do lat czternastu, zwanego dalej "zabawką", dla którego odrębne przepisy ustalają wymagania zasadnicze.
2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
producencie - należy przez to rozumieć również jego przedstawiciela oraz importera,
2) 1
normach zharmonizowanych - należy przez to rozumieć normy krajowe przenoszące europejskie normy zharmonizowane, ustanowione przez europejskie organizacje normalizacyjne na podstawie mandatu udzielonego przez Komisję Europejską, których numery zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.
§  2. 2
W przypadku gdy zabawka nie jest zgodna w całości lub w części z normami zharmonizowanymi albo jeżeli nie istnieją w stosunku do niej normy zharmonizowane, zgodność z zasadniczymi wymaganiami potwierdza się certyfikatem zgodności.
§  3.
1. 3
W przypadku zabawki wyprodukowanej zgodnie z normami zharmonizowanymi producent może przed wprowadzeniem jej do obrotu wystawić deklarację zgodności.
2.
Podstawą wystawienia deklaracji zgodności są pozytywne wyniki oceny zgodności zabawki z odpowiednimi normami zharmonizowanymi oraz z wymaganiami zasadniczymi ustalonymi w odrębnych przepisach.
3.
Deklaracja zgodności zawiera:
1)
numer nadany przez producenta,
2)
nazwę i adres zakładu produkującego zabawkę,
3)
identyfikację zabawki zawierającą: symbol SWW lub kod PKWiU, nazwę, nazwę handlową, typ, gatunek oraz przeznaczenie i informację o zakresie stosowania,
4)
identyfikację normy zharmonizowanej, z którą potwierdza się zgodność: numer, tytuł i rok jej ustanowienia,
5)
identyfikację partii zabawek, której dotyczy deklaracja,
6)
oświadczenie producenta, że zabawka spełnia wymagania normy zharmonizowanej,
7)
miejsce i datę wystawienia deklaracji zgodności,
8)
imię, nazwisko, stanowisko i podpis osoby upoważnionej do wystawienia deklaracji zgodności.
4.
W deklaracji zgodności dotyczącej określonej partii zabawek producent oświadcza również, że zabawki należące do tej partii są takie same jak zbadany typ zabawki, w odniesieniu do którego wydano deklarację zgodności.
§  4.
Przyjmuje się, że zabawka, na którą wystawiono deklarację zgodności, spełnia zasadnicze wymagania bezpieczeństwa.
§  5.
1. 4
Certyfikat zgodności wystawia notyfikowana jednostka certyfikująca na podstawie przeprowadzonego badania typu WE, które ma na celu stwierdzenie, że przedstawiony reprezentatywny egzemplarz zabawki spełnia zasadnicze wymagania.
2.
Badanie, o którym mowa w ust. 1, przeprowadza się na wniosek producenta.
3.
Wniosek, o którym mowa w ust. 2, zawiera:
1)
oznaczenie producenta ubiegającego się o wydanie certyfikatu zgodności, jego siedzibę i adres oraz numer w rejestrze właściwym dla tego producenta,
2)
dane identyfikujące zabawkę: opis zabawki, miejsce produkcji, dane dotyczące produkcji i projektu,
3)
oznaczenie wytwórcy zabawki, jego siedzibę i adres,
4)
zakres certyfikacji,
5)
wykaz załączników,
6)
datę i miejsce sporządzenia wniosku,
7)
podpis producenta.
4.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 2, dołącza się:
1)
dokumenty umożliwiające dokładną identyfikację zabawki,
2)
inne dokumenty wymagane w odrębnych przepisach lub normach stanowiących podstawę do certyfikacji tej zabawki,
3)
egzemplarz zabawki lub informację o miejscu jego udostępnienia, w celu przeprowadzenia oględzin.
§  6.
1.
Notyfikowana jednostka certyfikująca, w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku, o którym mowa w § 5 ust. 2, dokonuje jego oceny pod względem formalnym. Wniosek spełniający wymogi formalne, o których mowa w § 5 ust. 3 i 4, podlega rejestracji w notyfikowanej jednostce certyfikującej z datą jego wpływu.
2.
W przypadku gdy wniosek nie spełnia wymogów formalnych, o których mowa w § 5 ust. 3 i 4, notyfikowana jednostka certyfikująca niezwłocznie wzywa producenta do uzupełnienia wniosku w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia otrzymania wezwania. Wniosek taki podlega rejestracji z datą wpływu uzupełnionego wniosku do notyfikowanej jednostki certyfikującej. Nieuzupełnienie wniosku powoduje pozostawienie go bez rozpatrzenia.
§  7.
1.
W terminie 30 dni od dnia zarejestrowania wniosku, o którym mowa w § 5 ust. 2, notyfikowana jednostka certyfikująca bada, czy dany typ zabawki spełnia wymagania zasadnicze, i wystawia albo odmawia wystawienia certyfikatu zgodności.
2.
W uzasadnionych przypadkach notyfikowana jednostka certyfikująca może przedłużyć termin, o którym mowa w ust. 1, powiadamiając niezwłocznie producenta.
3.
Notyfikowana jednostka certyfikująca:
1)
bada dokumenty przedstawione przez producenta,
2)
sprawdza, czy zabawka nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa lub zdrowia,
3)
przeprowadza odpowiednie badania i testy, stosując w możliwym stopniu normy zharmonizowane,
4)
może zażądać dodatkowych egzemplarzy zabawki.
§  8.
1.
Notyfikowana jednostka certyfikująca wystawia certyfikat zgodności, jeżeli model zabawki spełnia wymagania zasadnicze, i informuje o tym producenta.
2.
Certyfikat zgodności zawiera wnioski z badania, opis zastosowanych metod badania oraz opisy i rysunki zatwierdzonej zabawki.
3.
O odmowie wystawienia certyfikatu zgodności notyfikowana jednostka certyfikująca powiadamia:
1)
producenta oraz Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów,
2)
Komisję Europejską.
4.
Odmowa wystawienia certyfikatu zgodności wymaga przedstawienia uzasadnienia.
§  9.
Komisja Europejska, inne upoważnione organy Unii Europejskiej i państwa członkowskie mogą uzyskać, za pośrednictwem Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, kopię certyfikatu zgodności oraz, na uzasadniony wniosek, kopię projektu i schematu produkcyjnego zabawki oraz sprawozdania z przeprowadzonych badań i testów.
§  10.
1.
Przed wprowadzeniem zabawki do obrotu producent umieszcza na zabawce oznakowanie CE, potwierdzając tym samym spełnienie wymagań zasadniczych.
2.
Jeżeli dana zabawka podlega także wymaganiom zasadniczym określonym w odrębnych przepisach, które przewidują stosowanie oznakowania CE, przyjmuje się, że umieszczenie na zabawce oznakowania CE potwierdza spełnienie wszystkich przedmiotowych wymagań.
3.
Przyjmuje się, że umieszczenie oznakowania CE oznacza zgodność badania zabawki z trybem określonym w rozporządzeniu.
4.
Wzór oznakowania CE określa załącznik do rozporządzenia.
§  11. 5
Do dnia udzielenia pierwszej notyfikacji jednostce właściwej do oceny zgodności zabawek certyfikacji zgodności mogą dokonywać akredytowane jednostki certyfikujące.
§  12.
1.
Przepisy rozporządzenia dotyczące oznakowania CE i posługiwania się tym oznakowaniem stosuje się od dnia uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej, chyba że wcześniej stosowna umowa międzynarodowa zezwoli na umieszczanie oznakowania CE na zabawkach produkowanych przez polskich przedsiębiorców.
2.
Przepis ust. 1 nie uchybia możliwości umieszczania na zabawkach i posługiwania się oznakowaniem CE na podstawie prawa państw obcych.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2002 r., z wyjątkiem § 8 ust. 3 pkt 2 oraz § 9, które wchodzą w życie z dniem przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR OZNAKOWANIA CE

wzór

1. Jeżeli oznakowanie CE zostanie zmniejszone lub zwiększone, muszą zostać zachowane proporcje podane w załączniku.

2. Poszczególne składniki oznakowania CE zasadniczo muszą posiadać te same wymiary pionowe, które nie mogą wynosić mniej niż 5 mm.

1 § 1 ust. 2 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 17 grudnia 2002 r. (Dz.U.02.231.1941) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 grudnia 2002 r.
2 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 17 grudnia 2002 r. (Dz.U.02.231.1941) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 grudnia 2002 r.
3 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 17 grudnia 2002 r. (Dz.U.02.231.1941) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 grudnia 2002 r.
4 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 17 grudnia 2002 r. (Dz.U.02.231.1941) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 grudnia 2002 r.
5 § 11 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 18 września 2002 r. (Dz.U.02.157.1307) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 października 2002 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024