Ustanowienie składu wolnocłowego na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego Wrocław-Strachowice.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 sierpnia 2000 r.
w sprawie ustanowienia składu wolnocłowego na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego Wrocław-Strachowice.

Na podstawie art. 168 § 3 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ustanawia się skład wolnocłowy na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego Wrocław-Strachowice.
2.
Szczegółowy opis granic składu wolnocłowego określa załącznik do rozporządzenia.
§  2.
Zarządzającym składem wolnocłowym na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego Wrocław-Strachowice ustanawia się Port Lotniczy Wrocław - Spółka Akcyjna z siedzibą we Wrocławiu.
§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

SZCZEGÓŁOWY OPIS GRANIC SKŁADU WOLNOCŁOWEGO NA TERENIE MIĘDZYNARODOWEGO PORTU LOTNICZEGO WROCŁAW-STRACHOWICE

Skład wolnocłowy na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego we Wrocławiu znajduje się w obiekcie Terminal Pasażerski. Opis przebiegu granic wolnego obszaru celnego przedstawiony jest na mapie w skali 1:500 i jest przechowywany u zarządzającego oraz w kopii we właściwym miejscowo urzędzie celnym nadzorującym skład wolnocłowy oraz w Głównym Urzędzie Ceł i w Ministerstwie Finansów.

Granice składu wolnocłowego stanowią następujące odcinki:

1) Między punktami A-B biegnie granica pomiędzy płytą postojową samolotów a pomieszczeniami dla pasażerów będących po odprawie paszportowej i celnej i stanowi ją ściana o wysokości 4,3 m i długości 46,3 m, pomiędzy posadzką a stropem betonowym, wykonana ze stałych elementów aluminiowych wypełnionych szkłem typu termizol. W ścianie znajdują się 3 szt. drzwi o szerokości 100 cm wyposażone w system kontroli dostępu.

2) Punkty B-C stanowią granicę pomiędzy holem poodprawowym a pomieszczeniami służbowymi Urzędu Celnego; stanowi ją ściana o wysokości 5,4 m i długości 7,22 m wykonana z płyt gipsowo-kartonowych na ruszcie stalowym na całej wysokości kondygnacji.

3) Punkty C-D stanowią granicę pomiędzy holem poodprawowym a korytarzem pomiędzy pomieszczeniami Urzędu Celnego i bagażownią. Granicę stanowi ściana grubości 25 cm i długości 6,3 m, murowana z cegły między posadzką a stropem. W ścianie znajduje się 1 szt. drzwi o szerokości 100 cm z kontrolą dostępu dla funkcjonariuszy służb granicznych.

4) Od punktu D do punktu E biegnie ściana pomiędzy sanitariatami dla pasażerów ze strefy poodprawowej a stanowiskami odprawy bagażowo-biletowej (wykonana na całej wysokości do stropu z cegły) grubości 25 cm i długości 16,1 m, wykonana z cegły na całej wysokości do stropu.

5) Punkty E-F to ściana pomiędzy pomieszczeniami służbowymi Urzędu Celnego a zapleczem baru dla pasażerów w strefie poodprawowej grubości 12,5 cm i długości 6,45 m, wykonana z płyt gipsowo-kartonowych na ruszcie stalowym i wypełniona wełną mineralną.

6) Punkty F-G to ściana pomiędzy pomieszczeniami służbowymi Urzędu Celnego a holem poodprawowym (strefa kontroli pirotechnicznej osób i bagażu podręcznego przez funkcjonariuszy Straży Granicznej) o długości 8,2 m, wykonana z płyt gipsowo-kartonowych na ruszcie stalowym i wypełniona wełną mineralną.

7) Punkty G-H to strefa kontroli paszportowej pasażerów. Granice stanowią 4 kabiny kontroli paszportowej dla funkcjonariuszy Służby Granicznej oraz 4 przejścia o szerokości 90 cm, zabezpieczone bramkami elektromagnetycznymi dla pasażerów, otwierane z kabin kontrolerskich.

8) Punkty H-I stanowią granicę pomiędzy sanitariatami w strefie ogólnodostępnej a holem poodprawowym. Ściana o długości 5,4 m wykonana jest na całej wysokości kondygnacji z płyt gipsowo-kartonowych na ruszcie stalowym.

9) Punkty I-J stanowią granicę pomiędzy sanitariatami w strefie ogólnodostępnej a pomieszczeniem służbowym Straży Granicznej; konstrukcja ściany jak na odcinku H-I, długość 5,7 m.

10) Punkty J-K stanowią granicę pomiędzy sanitariatami w strefie ogólnodostępnej a pomieszczeniami służbowymi Urzędu Celnego; konstrukcja ściany jak na odcinku H-I, długość 4,1 m.

11) Punkty K-L to ściana o długości 3,17 m pomiędzy holem ogólnodostępnym a przejściem służbowym, wykonana na całej wysokości pomiędzy posadzką i stropem podwieszonym z elementów aluminiowych, wypełnionych szkłem bezpiecznym grubości 5 mm. Drzwi przesuwne o szerokości 150 cm posiadają system kontroli dostępu i znajdują się pod nadzorem dyżurnego funkcjonariusza Straży Granicznej.

12) Punkty L-M to ściana o wysokości 3,6 m pomiędzy pomieszczeniami służbowymi dostępnymi od strony ogólnej a pomieszczeniami przeznaczonymi dla VIP-ów, wykonana z płyt gipsowo-kartonowych na ruszcie stalowym, wypełniona wełną mineralną. Ściana o długości 8,9 m i wysokości 3,6 m rozciąga się na całej wysokości kondygnacji pomiędzy stropem betonowym a posadzką.

13) Punkty M-N to ściana o długości 3,5 m pomiędzy izolatką dla chorych pasażerów przylatujących w ruchu międzynarodowym, dostępna z holu przed kontrolą celną, a pomieszczeniami dla VIP-ów; konstrukcja jak ściana L-M.

14) Punkty N-O to ściana o długości 6,11 m pomiędzy sanitariatami dla pasażerów przylatujących w ruchu międzynarodowym przed odprawą paszportową a pomieszczeniami dla służb fitosanitarnych znajdujących się w strefie chronionej; konstrukcja jak ściana L-M.

15) Punkty O-P to ściana pomiędzy holem dla pasażerów przylatujących w ruchu międzynarodowym przed kontrolą paszportową a korytarzem służbowym dostępnym tylko dla osób upoważnionych. Ściana z elementów aluminiowych, wypełniona szkłem bezpiecznym grubości 5 mm, o wysokości 3,3 m pomiędzy posadzką a stropem podwieszonym typu termatex. W ścianie znajdują się drzwi dwuskrzydłowe o szerokości 150 cm, zamykane na klucz.

16) Punkty P-A stanowią ścianę o długości 13,3 m i wysokości 4-5,1 m pomiędzy pomieszczeniami służbowymi Straży Granicznej i korytarzem służbowym prowadzącym na płytę postojową samolotów. Ściana jest wykonana z płyt gipsowo-kartonowych.

Powierzchnia składu wolnocłowego wynosi 835,4 m2.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obwiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024