Umundurowanie funkcjonariuszy celnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 18 kwietnia 2000 r.
w sprawie umundurowania funkcjonariuszy celnych.

Na podstawie art. 40 ust. 3 ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 72, poz. 802 i Nr 110, poz. 1255) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe zasady przydziału, okresy zużycia, wzory, kolory, normy umundurowania i oznaczeń stopni funkcjonariuszy celnych, zwanych dalej "funkcjonariuszami",
2)
szczegółowe zasady i sposób noszenia umundurowania oraz oznaczeń stopni,
3)
wysokość i warunki przyznawania równoważnika pieniężnego w zamian za umundurowanie oraz za okresowe czyszczenie munduru,
4)
przypadki, w jakich funkcjonariusze nie mają obowiązku pełnienia służby w umundurowaniu

- biorąc pod uwagę ilość i rodzaje składników umundurowania oraz okres używalności tych składników.

§  2.
1.
Prawo do zaopatrzenia w składniki umundurowania powstaje z dniem mianowania funkcjonariuszem Służby Celnej i wygasa z dniem zwolnienia z tej służby.
2.
Prawo do ponownego przydziału poszczególnych składników umundurowania funkcjonariusz nabywa z upływem okresu ich używalności.
3.
Okres używalności składników umundurowania wydawanych w naturze liczy się od dnia, w którym funkcjonariusz otrzymał składniki umundurowania.
4.
Do okresu używalności składników umundurowania nie wlicza się okresów niepełnienia służby przez funkcjonariusza, trwających nieprzerwanie dłużej niż 30 dni kalendarzowych.
5.
W przypadku korzystania przez funkcjonariusza z urlopu wypoczynkowego przepisu ust. 4 nie stosuje się.
§  3.
1.
W razie utraty lub zniszczenia składnika umundurowania przed upływem okresu jego używalności, funkcjonariusz otrzymuje bezpłatnie nowy składnik umundurowania, jeżeli utrata lub zniszczenie nastąpiły bez winy funkcjonariusza, podczas wykonywania obowiązków służbowych.
2.
W razie utraty lub zniszczenia składnika umundurowania w przypadkach innych niż określone w ust. 1, funkcjonariusz otrzymuje nowy składnik umundurowania za zwrotem wartości utraconego lub zniszczonego składnika umundurowania, jaka odpowiada wartości składnika umundurowania od dnia utraty lub zniszczenia do końca okresu używalności.
3.
Jeżeli utrata lub zniszczenie nie nastąpiły przy wykonywaniu przez funkcjonariusza obowiązków służbowych, lecz bez jego winy w przypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie, kierownik urzędu lub osoba przez niego upoważniona może zezwolić, na wniosek funkcjonariusza, zaopiniowany pozytywnie przez jego przełożonego, na bezpłatny przydział nowego składnika umundurowania.
4.
Wykaz składników umundurowania, rodzajów materiałów, kolorów oraz okresów używalności określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
5.
Wzory umundurowania określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
6.
Wzory oznaczeń stopni służbowych, noszonych przez funkcjonariusza na patkach na kołnierzu marynarki (żakietu) lub bluzy, określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  4.
1.
Funkcjonariusz nosi na czapce letniej, na otoku, emblemat Służby Celnej oraz wzdłuż górnej krawędzi otoku następujące oznaczenia:
1)
krajowy komisarz celny, generalny komisarz celny, nadkomisarz celny - taśmę koloru srebrnego, szerokości 17 mm, ułożoną w kształcie wężyka o wysokości 25 mm,
2)
komisarz celny, podkomisarz celny, starszy aspirant celny - dwa płaskie sznury koloru srebrnego, szerokości 6 mm,
3)
aspirant celny, młodszy aspirant celny, starszy dyspozytor celny, dyspozytor celny - jeden płaski sznur koloru srebrnego szerokości 6 mm,
4)
młodszy dyspozytor celny, starszy rewident celny, rewident celny, młodszy rewident celny, aplikant celny - czapki bez płaskiego sznura.
2.
Na czapce letniej pośrodku ronda nad otokiem umieszczone jest godło państwowe tłoczone w metalu.
3. 1
Podczas wykonywania obowiązków służbowych w umundurowaniu funkcjonariusz pełniący służbę w urzędach celnych i izbach celnych jest obowiązany nosić emblemat identyfikacyjny na środku lewej klapy marynarki (żakietu) lub lewej kieszeni bluzy, a w przypadku wykonywania obowiązków w kurtce zimowej - w przeznaczonym na to miejscu.
4. 2
Emblemat identyfikacyjny jest znakiem wykonanym z metalu, o wysokości 36 mm i szerokości 26 mm, z wytłoczonym godłem państwowym u góry, napisem "SŁUŻBA CELNA" w środku i wygrawerowanym kolejnym numerem. Godło, napis i tło numeru są srebrzone, pozostała część emblematu - oksydowana.
§  5.
1.
Składniki umundurowania wymienione pod lp. 1-13 załącznika nr 1 do rozporządzenia wydaje się w naturze, z zastrzeżeniem ust. 2, z tym że składniki wymienione pod lp. 2 i 3 - przez skierowanie funkcjonariusza do zakładu krawieckiego, w którym umundurowanie będzie szyte na miarę. Koszty szycia ponosi kierownik urzędu.
2.
Składniki umundurowania wymienione pod lp. 14-18 załącznika nr 1 do rozporządzenia oraz obuwie (czółenka) dla kobiet wydaje się w postaci równoważnika pieniężnego na ich zakup. Zakupu dokonuje funkcjonariusz.
§  6.
1.
Umundurowanie służbowe funkcjonariusza powinno być utrzymane w należytym stanie, zapewniającym przepisowy i estetyczny wygląd zewnętrzny podczas wykonywania obowiązków służbowych.
2.
Użytkowane składniki umundurowania powinny być należycie dopasowane, czyste i wyprasowane.
§  7.
1.
Funkcjonariusz nosi umundurowanie letnie w okresie trwającym od dnia 1 maja do dnia 31 października, a umundurowanie zimowe - w okresie trwającym od dnia 1 listopada do dnia 30 kwietnia, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
W zależności od panujących warunków atmosferycznych kierownik jednostki organizacyjnej może zezwolić na noszenie przez funkcjonariuszy (cały stan osobowy jednostki) umundurowania letniego lub zimowego w okresach innych niż określone w ust. 1.
3.
Za zgodą kierownika jednostki organizacyjnej funkcjonariusze (cały stan osobowy jednostki) mogą w upalne dni pełnić służbę w bluzach bez koszuli i krawata, z emblematem identyfikacyjnym umieszczonym w sposób określony w § 4 ust. 3, albo w koszuli, z emblematem identyfikacyjnym umieszczonym na krawacie, 15 cm poniżej wiązania krawatu.
§  8.
1.
Funkcjonariusz oprócz umundurowania może nosić:
1)
teczkę lub aktówkę dowolnego wzoru, koloru czarnego lub brązowego,
2)
okulary przeciwsłoneczne,
3)
zwyczajowo przyjęty symbol żałoby.
2.
Funkcjonariuszowi zabrania się:
1)
wykonywania w umundurowaniu czynności naruszających powagę funkcjonariusza,
2)
noszenia umundurowania niezgodnie z przeznaczeniem,
3)
noszenia naszyjników, korali, bransolet i tym podobnych ozdób osobistych, w sposób widoczny na umundurowaniu służbowym,
4)
noszenia składników umundurowania w połączeniu z ubraniem cywilnym,
5)
dokonywania samowolnych przeróbek lub zniekształceń składników umundurowania.
§  9.
1.
W zamian za umundurowanie wypłaca się równoważnik pieniężny:
1)
funkcjonariuszowi, któremu nie wydano poszczególnych składników umundurowania,
2)
funkcjonariuszowi, któremu w czasie pełnienia służby nie wydano przysługujących składników umundurowania, a nastąpiło zwolnienie ze służby,
3)
funkcjonariuszowi, który mimo upływu okresu używalności danego składnika umundurowania posiada go w dobrym stanie, zapewniającym przepisowy i estetyczny wygląd zewnętrzny podczas wykonywania obowiązków służbowych, i uzyskał zgodę na przedłużenie okresu używalności tego składnika.
2. 3
Zgodę, o której mowa w ust. 1 pkt 3, wydaje:
1)
dyrektor izby celnej - w stosunku do funkcjonariuszy pełniących służbę w izbach celnych i urzędach celnych,
2)
minister właściwy do spraw finansów publicznych - w stosunku do funkcjonariuszy celnych pełniących służbę w Ministerstwie Finansów i dyrektorów izb celnych.
3.
Równoważnik pieniężny wypłaca się funkcjonariuszowi raz w roku.
§  10.
1.
Podstawę obliczania wysokości równoważnika stanowią przewidywane średnioroczne ceny jednostkowe składników umundurowania, określone w tabelach kalkulacyjnych, stanowiących załącznik nr 4 do rozporządzenia.
2.
W skład równoważnika wchodzi ryczałt za okresowe czyszczenie munduru, ustalony według średnich cen usług pralniczych.
§  11.
1.
Funkcjonariuszowi, o którym mowa w § 9 ust. 1 pkt 1 i 3, równoważnik pieniężny wypłaca się w terminie pięciu miesięcy od dnia powstania uprawnienia do równoważnika.
2.
Funkcjonariuszowi, o którym mowa w § 9 ust. 1 pkt 2, równoważnik pieniężny wypłaca się proporcjonalnie do okresu, za który przysługiwały dane składniki umundurowania, niezwłocznie po zwolnieniu ze służby.
3.
Do wypłaconego równoważnika pieniężnego stosuje się odpowiednio przepisy § 12.
§  12.
1.
W przypadku zwolnienia ze służby przed upływem okresu używalności składników umundurowania funkcjonariusz jest zobowiązany do zwrotu ich równowartości.
2.
Równowartość, o której mowa w ust. 1, liczona jest według aktualnych tabel kalkulacyjnych i odpowiada wartości tych składników za okres od dnia zwolnienia ze służby do dnia upływu okresu używalności danego składnika umundurowania.
3.
Do funkcjonariusza zwolnionego ze służby na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1, 9 i 11 oraz art. 26 pkt 4-7 ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 72, poz. 802 i Nr 110, poz. 1255) przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się.
§  13.
Funkcjonariusz nie ma obowiązku pełnienia służby w umundurowaniu:
1)
podczas wykonywania czynności służbowych w miejscach, gdzie umundurowanie może być narażone na zniszczenie lub uszkodzenie,
2)
przy wykonywaniu czynności służbowych, jeżeli przemawia za tym charakter wykonywanych czynności, za zgodą kierownika urzędu,
3)
w czasie narad i spotkań, organizowanych poza siedzibami jednostek organizacyjnych Służby Celnej, gdy organizatorem tych spotkań nie jest Służba Celna,
4)
w okresie zaawansowanej ciąży,
5) 4
w innych uzasadnionych przypadkach, za zgodą ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WYKAZ SKŁADNIKÓW UMUNDUROWANIA, RODZAJÓW MATERIAŁÓW, KOLORÓW ORAZ OKRESÓW UŻYWALNOŚCI

Lp. Składniki umundurowania Rodzaje materiałów i kolory Okres używalności
1 Kurtka zimowa z podpinką tkanina z włókien chemicznych i naturalnych, nieprzemakalna - szarozielona 2 lata
2 Marynarka i dwie pary spodni zimowych dla mężczyzn, a dla kobiet żakiet i dwie spódnice zimowe lub jedna spódnica i jedne spodnie tkanina elanowełniana (gabardyna) - szarozielone 2 lata
3 Marynarka i jedna para spodni letnich dla mężczyzn, a dla kobiet żakiet i jedna spódnica letnia tkanina elanowełniana (tropik) - szarozielone 2 lata
4 Dwie bluzy, w tym jedna z krótkim i jedna z długim rękawem tkanina elanobawełniana - szarozielone 2 lata
5 Czapka letnia tkanina mundurowa (tropik) - szarozielona 2 lata
6 Czapka zimowa tkanina mundurowa (gabardyna) i materiał imitujący futro - szarozielona 3 lata
7 Pasek do spodni skóra - czarny 2 lata
8 Cztery koszule (bluzki), w tym dwie z krótkim rękawem tkanina bawełniana z dodatkiem włókien chemicznych - białe lub jasnoniebieskie 1 rok
9 Krawat włókno chemiczne - czarny 1 rok
10 Obuwie - półbuty (czółenka) skóra - czarne 1 rok
11 Szalik zimowy wełna lub wełna z dodatkiem włókien chemicznych - szarozielony lub czarny 3 lata
12 Rękawiczki zimowe skóra - czarne 3 lata
13 Sweter wełna lub wełna z dodatkiem włókien chemicznych - czarny lub stalowy 3 lata
14 Bielizna osobista zimowa - dwa komplety tkanina bawełniana - biała 1 rok
15 Bielizna osobista letnia - dwa komplety tkanina bawełniana - biała 1 rok
16 Skarpety zimowe dla mężczyzn - dwie pary wełna z dodatkiem włókien chemicznych - czarne lub szare 1 rok
17 Skarpety letnie dla mężczyzn - dwie pary bawełna z dodatkiem włókien chemicznych - czarne lub szare 1 rok
18 Rajstopy dla kobiet - sześć par włókno chemiczne - beżowe 1 rok

ZAŁĄCZNIK Nr  4

TABELA KALKULACYJNA RÓWNOWAŻNIKA PIENIĘŻNEGO W ZAMIAN ZA UMUNDUROWANIE DLA FUNKCJONARIUSZA - MĘŻCZYZNY

Lp. Składniki umundurowania Jednostka miary Ilość Okres używalności (w latach) Wartość ogółem (w zł) Równoważnik roczny
1 Kurtka zimowa z podpinką szt. 1 2 174,00 87,00
2 Marynarka i spodnie zimowe kpl. 1 2 306,00 153,00
3 Dodatkowe spodnie zimowe szt. 1 2 90,00 45,00
4 Marynarka i spodnie letnie kpl. 1 2 290,00 145,00
5 Sweter szt. 1 3 35,70 11,90
6 Pasek do spodni szt. 1 2 12,00 6,00
7 Bluzy szt. 2 2 95,00 47,50
8 Czapka letnia szt. 1 2 37,50 18,75
9 Czapka zimowa szt. 1 3 20,88 6,96
10 Koszule szt. 4 1 114,60 114,60
11 Krawat szt. 1 1 6,10 6,10
12 Obuwie (półbuty) para 1 1 75,00 75,00
13 Szalik zimowy szt. 1 3 13,20 4,40
14 Rękawiczki zimowe para 1 3 52,20 17,40
15 Bielizna osobista zimowa kpl. 2 1 77,50 77,50
16 Bielizna osobista letnia kpl. 2 1 39,00 39,00
17 Skarpety zimowe para 2 1 13,32 13,32
18 Skarpety letnie para 2 1 9,00 9,00
19 Czyszczenie munduru - ryczałt 1 1 63,00 63,00
Razem 1.524,00 940,43
TABELA KALKULACYJNA RÓWNOWAŻNIKA PIENIĘŻNEGO W ZAMIAN ZA UMUNDUROWANIE DLA FUNKCJONARIUSZA - KOBIETY
Lp. Składniki umundurowania Jednostka miary Ilość Okres używalności (w latach) Wartość ogółem

(w zł)

Równoważnik roczny
1 2 3 4 5 6 7
1 Kurtka zimowa z podpinką szt. 1 2 174,00 87,00
2 Żakiet i spódnica zimowa kpl. 1 2 268,00 134,00
3 Dodatkowa spódnica zimowa lub szt. 1 2 68,00 34,00
3a dodatkowe spodnie zimowe szt. 1 2 90,00 45,00
4 Żakiet i spódnica letnia kpl. 1 2 245,00 112,50
5 Sweter szt. 1 3 35,70 11,90
6 Pasek do spodni szt. 1 2 12,00 6,00
7 Bluzy szt. 2 2 95,00 47,50
8 Czapka letnia szt. 1 2 37,50 18,75
9 Czapka zimowa szt. 1 3 20,88 6,96
10 Bluzki szt. 4 1 114,60 114,60
11 Krawat szt. 1 1 6,10 6,10
12 Obuwie (czółenka) para 1 1 75,00 75,00
13 Szalik zimowy szt. 1 3 13,20 4,40
14 Rękawiczki zimowe para 1 3 48,00 16,00
15 Bielizna osobista zimowa kpl. 2 1 56,90 56,90
16 Bielizna osobista letnia kpl. 2 1 51,70 51,70
17 Rajstopy para 6 1 34,50 34,50
18 Czyszczenie munduru - ryczałt 1 1 63,00 63,00
Razem: 1.400,681)

1.434,682)

889,811)

906,812)

1) Ze spódnicą zimową.

2) Ze spodniami zimowymi i paskiem.

1 § 4 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.399) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.
2 § 4 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.399) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.
3 § 9 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.399) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.
4 § 13 pkt 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.399) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024