Szczegółowe zasady i tryb nabywania akcji przez uprawnionych rolników korzystających z usług sztucznego unasienniania zwierząt gospodarskich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI
z dnia 15 grudnia 1999 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu nabywania akcji przez uprawnionych rolników korzystających z usług sztucznego unasienniania zwierząt gospodarskich.

Na podstawie art. 38 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz. U. Nr 123, poz. 774 i z 1998 r. Nr 106, poz. 668) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady i tryb nabywania akcji lub udziałów w jednoosobowych spółkach Skarbu Państwa, zwanych dalej "spółkami", utworzonych w celu prowadzenia działalności w zakresie sztucznego unasienniania zwierząt gospodarskich przez osoby fizyczne i prawne prowadzące chów i hodowlę zwierząt gospodarskich, które w okresie 5 lat przed wejściem w życie ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz. U. Nr 123, poz. 774 i z 1998 r. Nr 106, poz. 668) korzystały z usług sztucznego unasienniania Centralnej Stacji Hodowli Zwierząt i jej oddziałów.
§  2.
W terminie 14 dni od dnia wpisania do rejestru handlowego spółka wezwie uprawnionych rolników do złożenia pisemnych oświadczeń o zamiarze nabycia akcji lub udziałów, zwanych dalej "oświadczeniami".
§  3.
1.
Wezwanie, o którym mowa w § 2, ogłasza się w dzienniku o zasięgu ogólnokrajowym i lokalnym oraz przez wywieszenie wezwania w siedzibie danej spółki.
2.
Wezwanie powinno zawierać:
1)
firmę, siedzibę i adres spółki,
2)
informację o obszarze działania spółki,
3)
termin i miejsce złożenia oświadczenia oraz pouczenie o konsekwencjach jego niezłożenia w ustawowym terminie,
4)
informację o danych, które powinno zawierać oświadczenie, zgodnie z § 4 ust. 3,
5)
informację o sposobach złożenia oświadczenia.
§  4.
1.
Uprawnieni rolnicy składają oświadczenia w miejscu wskazanym w wezwaniu, zgodnie z § 3 ust. 2 pkt 3.
2.
W przypadku przesłania oświadczenia listem poleconym o terminie złożenia oświadczenia decyduje data stempla pocztowego.
3.
Oświadczenie powinno zawierać w szczególności:
1)
imię i nazwisko albo nazwę, albo firmę oraz adres zamieszkania albo siedzibę uprawnionego rolnika,
2)
wyraźne stwierdzenie woli nabycia akcji lub udziałów,
3)
miejsce prowadzenia chowu i hodowli,
4)
datę rozpoczęcia prowadzenia chowu i hodowli,
5)
określenie siedziby stacji hodowli i unasienniania zwierząt, z której usług korzystał uprawniony rolnik, oraz datę pierwszej usługi.
§  5.
1.
W okresie 21 dni od dnia upływu terminu składania oświadczeń, o którym mowa w § 3 ust. 2 pkt 3, spółka sporządza na podstawie tych oświadczeń i dokumentacji hodowlanej listę uprawnionych rolników.
2.
Lista, o której mowa w ust. 1, powinna zawierać imię i nazwisko lub nazwę albo firmę oraz adres zamieszkania lub siedzibę uprawnionego rolnika.
§  6.
1.
Lista uprawnionych rolników powinna być wywieszona w siedzibie spółki przez okres 30 dni.
2.
Na co najmniej 7 dni przed wywieszeniem listy uprawnionych rolników spółka ogłasza w dzienniku o zasięgu ogólnokrajowym i lokalnym oraz w sposób zwyczajowo przyjęty na terenie, gdzie spółka ma swoją siedzibę, informację o terminie i miejscu wywieszenia listy oraz o uprawnieniu do składania pisemnej reklamacji, o której mowa w § 7.
§  7.
1.
W przypadku nieumieszczenia na liście, uprawnionemu rolnikowi przysługuje prawo do złożenia na piśmie reklamacji, zwanej dalej "reklamacją".
2.
Reklamację składa się bezpośrednio w miejscu złożenia oświadczenia lub przesyła listem poleconym, w okresie 14 dni od dnia upływu terminu, o którym mowa w § 6 ust. 1.
3.
W przypadku przesłania reklamacji listem poleconym o terminie jej złożenia decyduje data stempla pocztowego.
4.
Reklamację rozpatruje powołana przez spółkę komisja, w której skład wchodzą: osoba reprezentująca zarząd spółki, członek rady nadzorczej spółki wybrany spośród osób wskazanych przez ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa oraz przedstawiciel izby rolniczej właściwej dla siedziby spółki.
5.
Termin rozpatrzenia reklamacji wynosi 14 dni od dnia jej złożenia.
6.
Spółka niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 7 dni od dnia rozpatrzenia reklamacji, powiadomi na piśmie składającego reklamację uprawnionego rolnika o sposobie jej rozpatrzenia.
7.
Rozpatrzenie reklamacji przez komisję, o której mowa w ust. 4, wyczerpuje tok postępowania reklamacyjnego.
§  8.
1.
Po rozpatrzeniu reklamacji spółka sporządza ostateczną listę uprawnionych rolników, której potwierdzoną przez zarząd spółki kopię przekazuje ministrowi właściwemu do spraw Skarbu Państwa.
2.
Ostateczna lista, o której mowa w ust. 1, powinna zawierać imię i nazwisko lub nazwę oraz adres zamieszkania albo firmę oraz siedzibę uprawnionego rolnika.
§  9.
1.
Niezwłocznie po zbyciu akcji lub udziałów spółki na zasadach ogólnych minister właściwy do spraw Skarbu Państwa ogłasza o przystąpieniu do zbywania akcji lub udziałów uprawnionym rolnikom.
2.
Ogłoszenie, o którym mowa w ust. 1, publikuje się w dzienniku o zasięgu ogólnokrajowym i lokalnym, a także przez wywieszenie w siedzibie danej spółki.
3.
Ogłoszenie powinno zawierać w szczególności:
1)
firmę, siedzibę i adres spółki,
2)
ogólną liczbę akcji lub udziałów przeznaczoną do zbycia uprawnionym rolnikom,
3)
termin, od którego prawo do nabycia akcji lub udziałów może być realizowane, oraz pouczenie, że po jego upływie prawo uprawnionych rolników do nabycia akcji lub udziałów wygasa,
4)
wskazanie miejsca, w którym uprawnieni rolnicy mogą nabywać przysługujące im akcje lub udziały.
§  10.
Przed zawarciem umowy o nabyciu akcji lub udziałów uprawniony rolnik składa pisemne oświadczenie o skorzystaniu z uprawnień do nieodpłatnego nabycia akcji nie więcej niż w jednej spółce należącej do Skarbu Państwa, o nieotrzymaniu świadectwa udziałowego funduszy przemysłowych zgodnie z art. 38 ust. 2a ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. Nr 118, poz. 561 i Nr 156, poz. 775, z 1997 r. Nr 32, poz. 184, Nr 98, poz. 603, Nr 106, poz. 673, Nr 121, poz. 770, Nr 137, poz. 926 i Nr 141, poz. 945, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 oraz z 1999 r. Nr 40, poz. 400 i Nr 101, poz. 1178) oraz o zapoznaniu się z ograniczeniem wynikającym z art. 38 ust. 3, 4 oraz ust. 6 tejże ustawy.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2000.2.25

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb nabywania akcji przez uprawnionych rolników korzystających z usług sztucznego unasienniania zwierząt gospodarskich.
Data aktu: 15/12/1999
Data ogłoszenia: 17/01/2000
Data wejścia w życie: 01/02/2000