Szczegółowe warunki weterynaryjne wymagane przy organizowaniu lub urządzaniu targów, spędów i wystaw zwierząt oraz prowadzenie schronisk dla zwierząt.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ
z dnia 21 stycznia 1999 r.
w sprawie szczegółowych warunków weterynaryjnych wymaganych przy organizowaniu lub urządzaniu targów, spędów i wystaw zwierząt oraz prowadzeniu schronisk dla zwierząt.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 2 i pkt 8 oraz ust. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 r. o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. Nr 60, poz. 369 i z 1998 r. Nr 106, poz. 668) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Gromadzenie zwierząt na targach, spędach i wystawach zwierząt może odbywać się tylko w miejscach ogrodzonych, utwardzonych, oznaczonych i zabezpieczonych przed dostępem zwierząt z zewnątrz.
2.
W miejscach, o których mowa w ust. 1, powinny być w szczególności:
1)
wyodrębnione pomieszczenia lub wiaty dla poszczególnych gatunków, odpowiednie do ilości gromadzonych zwierząt,
2)
urządzenia do załadunku i wyładunku zwierząt,
3)
odrębne pomieszczenia dla zwierząt chorych lub podejrzanych o zakażenie,
4)
pomieszczenia do przetrzymywania paszy oraz pomieszczenia do składowania środków dezynfekcyjnych,
5)
pomieszczenia lub wiaty wraz z urządzeniami do bezpiecznego badania zwierząt.
3.
Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się w przypadku organizowania wystaw psów lub kotów w obiektach sportowych i rekreacyjnych.
§  2.
Do pomieszczeń, w których gromadzone są zwierzęta, powinna być doprowadzona bieżąca woda zdatna do picia.
§  3.
Osoby zatrudnione przez podmioty organizujące targi, spędy i wystawy zwierząt do obsługi zwierząt oraz pomocy przy badaniach zwierząt prowadzonych przez lekarza weterynarii powinny być przeszkolone w zakresie postępowania ze zwierzętami.
§  4.
Targi, spędy i wystawy zwierząt powinny odbywać się w miejscach oddalonych od innych miejsc przebywania zwierząt, rzeźni i ubojni oraz obiektów budowlanych przetwórstwa rolno-spożywczego, zakładów utylizacyjnych i wytwórni pasz co najmniej o 50 m.
§  5.
Na targi, spędy i wystawy nie mogą być przywożone zwierzęta z obszarów, w których wystąpiła choroba zakaźna zwierząt.
§  6.
Psy i koty zgromadzone na targach i wystawach powinny być zaopatrzone w zaświadczenie o dokonanym szczepieniu przeciwko wściekliźnie.
§  7.
1.
Po zakończeniu targu, spędu i wystawy oraz usunięciu zwierząt, miejsca, w których zgromadzone były zwierzęta, powinny być oczyszczone i zdezynfekowane, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Po zakończeniu wystawy psów i kotów, zorganizowanej w obiekcie sportowym lub rekreacyjnym, powierzchnia porośnięta roślinnością powinna być oczyszczona.
§  8.
Schroniska dla zwierząt powinny być zlokalizowane w miejscach oddalonych co najmniej o 300 m od siedzib ludzkich i miejsc określonych w § 4.
§  9.
1.
Schronisko dla zwierząt powinno spełniać wymogi określone w § 1 ust. 1 i § 2.
2.
W schronisku dla zwierząt powinny ponadto znajdować się:
1)
wyodrębnione pomieszczenia przeznaczone na kwarantannę dla zwierząt przyjmowanych do schroniska,
2)
wyodrębnione pomieszczenia dla zwierząt chorych lub podejrzanych o chorobę,
3)
piec do spalania zwłok zwierzęcych lub lodówka do ich czasowego składowania,
4)
klatki i boksy zapewniające separację zwierząt wykazujących wobec siebie cechy agresywności,
5)
wyodrębnione pomieszczenia do wykonywania zabiegów weterynaryjnych i eutanazji,
6)
pomieszczenia na przechowywanie karmy i środków dezynfekujących.
§  10.
1.
Zwierzęta przyjmowane do schroniska powinny być oznakowane oraz odbyć 14-dniową kwarantannę w pomieszczeniach, o których mowa w § 9 ust. 2 pkt 1.
2.
Podmiot prowadzący schronisko dla zwierząt powinien w szczególności:
1)
zapewnić co najmniej raz w miesiącu badania zwierząt przez lekarza weterynarii,
2)
systematycznie oczyszczać i okresowo, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał, przeprowadzać dezynfekcję, deratyzację i dezynsekcję klatek, boksów i wybiegów dla zwierząt,
3)
prowadzić ewidencję przyjmowanych do schroniska i wydawanych zwierząt oraz zwierząt padłych i poddanych eutanazji, a także danych osób przekazujących i biorących zwierzęta ze schroniska.
4)
prowadzić książkę kontroli weterynaryjnej, w której będą dokonywane wpisy lekarza weterynarii dotyczące okresowych badań (data badania, wykonane zabiegi, wydane zalecenia) oraz adnotacje powiatowego lekarza weterynarii dotyczące przeprowadzonej kontroli i wydanych zaleceń.
3.
Koty przebywające w schronisku dla zwierząt powinny być zaszczepione przeciw wściekliźnie.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024