Tryb i warunki czasowego składowania towarów oraz tworzenia i prowadzenia magazynów celnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 7 października 1999 r.
w sprawie trybu i warunków czasowego składowania towarów oraz tworzenia i prowadzenia magazynów celnych.

Na podstawie art. 54 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117, Nr 64, poz. 407, Nr 121, poz. 770, Nr 157, poz. 1026 i Nr 160, poz. 1084, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 160, poz. 1063 oraz z 1999 r. Nr 40, poz. 402 i Nr 72, poz. 802) zarządza się, co następuje:
§  1.
1. 1
Osoba zamierzająca prowadzić magazyn celny składa, do naczelnika urzędu celnego właściwego ze względu na proponowaną lokalizację magazynu celnego, pisemny wniosek o wydanie pozwolenia na prowadzenie magazynu celnego.
2.
Wniosek o wydanie pozwolenia na prowadzenie magazynu celnego powinien w szczególności określać rodzaje towarów, jakie mają być składowane w magazynie celnym, oraz powierzchnię i kubaturę magazynu celnego.
3.
Do wniosku o wydanie pozwolenia na prowadzenie magazynu celnego należy dołączyć:
1)
odpis z właściwego rejestru albo zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej,
2)
dokument potwierdzający tytuł prawny wnioskodawcy do użytkowania pomieszczeń lub terenu, gdzie ma być prowadzony magazyn celny,
3)
zaświadczenie o nadaniu statystycznego numeru identyfikacyjnego REGON,
4)
decyzję o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej NIP,
5)
potwierdzenie zgłoszenia rejestracyjnego podatnika podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego wydane przez właściwy urząd skarbowy lub oświadczenie wnioskodawcy, że nie ciąży na nim obowiązek dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, gdyż korzysta z podmiotowego zwolnienia od podatku od towarów i usług,
6)
plan terenu i pomieszczeń, gdzie ma być prowadzony magazyn celny, oraz opis sposobu odgrodzenia i stosowanych zabezpieczeń,
7)
wykaz wyposażenia technicznego magazynu celnego,
8)
inne dokumenty, wymagane na podstawie przepisów odrębnych, związane z rodzajem towarów, jakie mają być składowane w magazynie celnym,
9)
planowany termin rozpoczęcia działalności magazynu celnego,
10)
regulamin prowadzenia magazynu celnego,
11)
wzór ewidencji towarów składowanych w magazynie celnym,
12) 2
zaświadczenie wydane przez właściwy dla wnioskodawcy:
a)
urząd skarbowy o niezaleganiu przez wnioskodawcę z podatkami stanowiącymi dochód budżetu państwa,
b)
Zakład Ubezpieczeń Społecznych o niezaleganiu przez wnioskodawcę ze składkami na ubezpieczenia społeczne,
13) 3
informacje z Centralnego Rejestru Skazanych Ministerstwa Sprawiedliwości o niekaralności osób kierujących działalnością wnioskodawcy za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, przestępstwo gospodarcze lub przestępstwo skarbowe,
14) 4
oświadczenie wnioskodawcy, że w stosunku do niego nie jest prowadzone postępowanie egzekucyjne lub upadłościowe, sporządzone zgodnie z wzorem określonym w załączniku do rozporządzenia.
4.
Organ celny udzielający pozwolenia na prowadzenie magazynu celnego może zażądać dostarczenia danych i dokumentów innych niż określone w ust. 3, jeżeli jest to niezbędne do stwierdzenia, czy warunki prowadzenia magazynu celnego zapewniają pozostawanie towarów składowanych w magazynie celnym pod dozorem celnym oraz umożliwiają prowadzenie kontroli celnej.
§  2.
Dokumenty, o których mowa w § 1, powinny:
1)
być dołączone w oryginałach lub uwierzytelnionych kopiach, chyba że zostały wcześniej złożone organowi celnemu, do którego składany jest wniosek o wydanie pozwolenia; w takim przypadku wnioskodawca obowiązany jest do wskazania sprawy, przy której złożono te dokumenty,
2)
zawierać dane zgodne z aktualnym stanem faktycznym i prawnym w dniu składania wniosku o wydanie pozwolenia na prowadzenie magazynu celnego.
§  3.
Decyzja nakładająca obowiązek prowadzenia magazynu celnego, o którym mowa w art. 50 § 2 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117, Nr 64, poz. 407, Nr 121, poz. 770, Nr 157, poz. 1026 i Nr 160, poz. 1084, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 160, poz. 1063 oraz z 1999 r. Nr 40, poz. 402 i Nr 72, poz. 802), powinna w szczególności określać:
1)
rodzaj towarów, jakie mają być składowane w magazynie celnym,
2)
termin, w jakim magazyn celny powinien być utworzony,
3)
termin, w jakim osoba zobowiązana do prowadzenia magazynu celnego powinna dostarczyć regulamin prowadzenia magazynu celnego, oraz wzór ewidencji towarów składowanych w magazynie celnym.
§  4. 5
 
1. 6
Przed wydaniem decyzji, o której mowa w § 3, organ celny, do którego został złożony wniosek, powinien dokonać przeglądu stanu terenu lub pomieszczeń w celu stwierdzenia, czy:
1)
sprawowanie dozoru i kontroli celnej nie spowoduje konieczności stosowania środków i nakładów niewspółmiernych do zakresu wnioskowanej działalności,
2)
warunki prowadzenia magazynu celnego zapewniają pozostawanie towarów składowanych w magazynie celnym pod dozorem celnym oraz umożliwiają prowadzenie kontroli celnej, w tym pozwalają na nałożenie na magazyn celny zamknięć celnych.
2.
Z dokonanego przeglądu organ celny sporządza protokół.
§  5.
1.
Regulamin prowadzenia magazynu celnego powinien w szczególności określać:
1)
zasady przyjmowania towarów do magazynu celnego i wydawania towarów z magazynu celnego,
2)
wzory dokumentów stosowanych przez prowadzącego magazyn celny przy przyjmowaniu i wydawaniu towarów,
3)
godziny, w jakich towary są przyjmowane i wydawane,
4)
tryb zakończenia działalności magazynu celnego.
2. 7
Regulamin prowadzenia magazynu celnego jest uzgadniany z naczelnikiem urzędu celnego właściwym ze względu na lokalizację magazynu celnego.
§  6. 8
Prowadzący magazyn celny jest obowiązany zawiadamiać organ celny, który wydał decyzję lub pozwolenie na prowadzenie magazynu celnego, o zmianach technicznych w pomieszczeniach magazynu celnego, zmianach sposobu odgrodzenia i stosowanych zabezpieczeniach.
§  7.
1.
Towary mogą być czasowo składowane w magazynie celnym, jeżeli:
1)
są towarami takiego rodzaju, jaki został określony w decyzji, o której mowa w § 3, lub w pozwoleniu na prowadzenie magazynu celnego, i
2)
magazyn posiada odpowiednie warunki techniczne i jest przystosowany do przechowywania tego rodzaju towarów.
2.
Wprowadzenie lub wyprowadzenie towaru z magazynu celnego wymaga potwierdzenia w ewidencji towarowej magazynu celnego przez funkcjonariusza celnego.
§  8.
1.
Towary przyjmowane do magazynu celnego powinny zostać niezwłocznie ujęte w ewidencji towarów składowanych w magazynie celnym, zwanej dalej "ewidencją", która jest prowadzona przez osobę prowadzącą magazyn celny.
2.
Wpisu do ewidencji dokonuje się na podstawie deklaracji skróconej lub dokumentu, który został wykorzystany w charakterze deklaracji skróconej. W wypadku braku tych dokumentów wpis dokonywany jest na podstawie innych dokumentów dotyczących towaru.
3.
Ewidencja powinna w szczególności zawierać informacje dotyczące:
1)
rodzaju i ilości towaru,
2)
znaków identyfikacyjnych towaru,
3)
daty złożenia towaru w magazynie celnym,
4)
dokumentu, na podstawie którego dokonano wpisu,
5)
osoby, która wprowadziła towar na polski obszar celny, lub osoby, która przejęła odpowiedzialność za towar po jego wprowadzeniu,
6)
rodzaju i pozycji ewidencji prowadzonej przez organ celny, w której dokonano wpisu o wprowadzeniu towaru na polski obszar celny,
7) 9
daty wyprowadzenia towaru z magazynu celnego.
4.
Ewidencja powinna być prowadzona w taki sposób, aby na jej podstawie możliwe było ustalenie dokładnego miejsca złożenia towaru oraz określenie, jakim czynnościom podlegał towar w czasie jego składowania w magazynie celnym.
5.
Ewidencja może być prowadzona w formie książkowej lub z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych.
6. 10
W wypadku prowadzenia ewidencji w formie książkowej, karty ewidencji powinny być przeszyte, a strony ponumerowane kolejno od numeru jeden i opatrzone stemplem osoby prowadzącej magazyn celny. Ostatnia strona ewidencji powinna być zszyta i opatrzona pieczęcią urzędu celnego. Ewidencję opisuje się przez wskazanie liczby kart oraz złożenie podpisu przez naczelnika urzędu celnego lub osobę przez niego upoważnioną.
7.
Ewidencja może być prowadzona z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych, pod warunkiem że:
1)
osoba prowadząca ją posiada szczegółową pisemną instrukcję obsługi programu komputerowego wykorzystywanego do prowadzenia ewidencji,
2)
stosowany program komputerowy zapewnia wgląd w treść dokonywanych zapisów i przechowywanie danych w sposób chroniący je przed zatarciem lub zniekształceniem, pozwala na drukowanie zapisów w porządku chronologicznym oraz uniemożliwia usuwanie dokonanych zapisów.
8.
Osoba prowadząca ewidencję z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych jest obowiązana do przechowywania kopii ewidencji zapisanej na nośnikach informacji lub w formie wydruku.
9. 11
Wzór ewidencji oraz sposób jej prowadzenia powinny zostać uzgodnione z naczelnikiem urzędu celnego właściwego ze względu na miejsce prowadzenia magazynu celnego.
§  9.
Prowadzący magazyn celny obowiązany jest powiadomić organ celny, który wydał decyzję lub pozwolenie na prowadzenie magazynu celnego, o zamiarze zakończenia prowadzenia magazynu celnego i zakończyć działalność zgodnie z zasadami określonymi w regulaminie prowadzenia magazynu celnego.
§  10.
Traci moc zarządzenie Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 23 września 1997 r. w sprawie trybu i warunków czasowego składowania towarów oraz tworzenia i prowadzenia magazynów celnych (Monitor Polski Nr 67, poz. 661).
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  12

Oświadczenie

...................................................

(adres zamieszkania osoby składającej oświadczenie)

Niniejszym oświadczam, że wobec osoby, której ma być

udzielone pozwolenie na prowadzenie magazynu celnego, nie jest

prowadzone postępowanie egzekucyjne ani postępowanie

upadłościowe.

..................................... .....................

(miejsce i data złożenia oświadczenia) (podpis wnioskodawcy)

1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.382) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.
2 § 1 ust. 3 pkt 12 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 9 marca 2001 r. (Dz.U.01.19.233) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 2001 r.
3 § 1 ust. 3 pkt 13 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 9 marca 2001 r. (Dz.U.01.19.233) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 2001 r.
4 § 1 ust. 3 pkt 14 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 9 marca 2001 r. (Dz.U.01.19.233) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 2001 r.
5 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 9 marca 2001 r. (Dz.U.01.19.233) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 2001 r.
6 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.382) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.
7 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.382) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.
8 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.382) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.
9 § 8 ust. 3 pkt 7 dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 9 marca 2001 r. (Dz.U.01.19.233) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 2001 r.
10 § 8 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.382) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.
11 § 8 ust. 9 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.382) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.
12 Załącznik dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 9 marca 2001 r. (Dz.U.01.19.233) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 2001 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024