Tryb i formy ogłaszania, udostępniania i rozpowszechniania wynikowych informacji statystycznych.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 10 września 1999 r.
w sprawie trybu i form ogłaszania, udostępniania i rozpowszechniania wynikowych informacji statystycznych.

Na podstawie art. 38 ust. 3 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439, z 1996 r. Nr 156, poz. 775, z 1997 r. Nr 88, poz. 554 i Nr 121, poz. 769 oraz z 1998 r. Nr 99, poz. 632 i Nr 106, poz. 668) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Powszechna dostępność wynikowych informacji statystycznych statystyki publicznej jest zapewniana przez:
1)
zamieszczanie w wydawnictwach Głównego Urzędu Statystycznego, urzędów statystycznych oraz innych organów prowadzących badania statystyki publicznej wynikowych informacji statystycznych charakteryzujących sytuację ekonomiczną, demograficzną, społeczną oraz środowisko naturalne,
2)
ogłaszanie podstawowych wielkości i wskaźników do celów określonych każdorazowo w odrębnych przepisach,
3)
podawanie do wiadomości w środkach masowego przekazu,
4)
udzielanie informacji, na podstawie danych zgromadzonych w wyniku badań statystycznych, w szczególności za pośrednictwem informatoriów statystycznych działających w Głównym Urzędzie Statystycznym i urzędach statystycznych.
2.
Wynikowe informacje statystyczne, poza formami określonymi w ust. 1, są dostępne w formie indywidualnie zamawianych opracowań i analiz.
§  2.
1.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego ogłasza podstawowe wielkości i wskaźniki charakteryzujące sytuację społeczno-gospodarczą, wypełniając zobowiązania określone w odrębnych przepisach.
2.
Wielkości i wskaźniki, o których mowa w ust. 1, są publikowane, w formie obwieszczeń lub komunikatów Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" i Dzienniku Urzędowym Głównego Urzędu Statystycznego.
3.
Informacja o wielkościach i wskaźnikach, o których mowa w ust. 1 i 2, jest udostępniana przez informatoria statystyczne oraz środki masowego przekazu, począwszy od dnia podpisania przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego obwieszczenia lub komunikatu w tej sprawie, i z tym dniem staje się powszechnie dostępna.
§  3.
1.
Ogłaszanie, udostępnianie i rozpowszechnianie wynikowych informacji statystycznych badań statystycznych prowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny i urzędy statystyczne odbywa się w formie drukowanych opracowań sygnalnych i wydawnictw statystycznych, na nośnikach elektronicznych oraz podawania informacji w sieci Internet.
2.
Opracowania sygnalne ukazują się w następujących grupach:
1)
komunikaty Głównego Urzędu Statystycznego,
2)
"Informacje bieżące - wyniki wstępne",
3)
informacje dekadowe,
4)
informacje sygnalne,
5)
notatki informacyjne,
6)
monitoringi,
7)
koniunktura gospodarcza,
8)
"Statystyka Polski" - wkładka do dziennika "Rzeczpospolita",
9)
"Wstępna informacja o gospodarce" - wkładka do "Biuletynu Statystycznego".
3.
Wydawnictwa statystyczne Głównego Urzędu Statystycznego ukazują się w następujących grupach i seriach wydawniczych:
1)
grupa - roczniki statystyczne:
a)
Rocznik Statystyczny Rzeczypospolitej Polskiej,
b)
Mały Rocznik Statystyczny,
c)
Rocznik Statystyczny Województw,
d)
Roczniki branżowe,
e)
Rocznik Statystyki Międzynarodowej,
2)
grupa - serie wydawnicze:
a)
"Studia i analizy statystyczne",
b)
"Informacje i opracowania statystyczne",
c)
"Badania koniunktury",
d)
"Materiały źródłowe",
e)
"Spisy powszechne",
3)
grupa - biuletyny i czasopisma:
a)
Biuletyn Statystyczny,
b)
Poland - Quarterly Statistics,
c)
Kwartalnik Statystyki Międzynarodowej,
d)
CESTAT - Statistical Bulletin,
e)
Wiadomości Statystyczne.
4.
Wydawnictwa statystyczne urzędów statystycznych są publikowane w następujących seriach wydawniczych:
1)
roczniki statystyczne,
2)
podstawowe dane o powiatach, miastach i gminach,
3)
biuletyny statystyczne,
4)
analizy statystyczne,
5)
informacje i opracowania statystyczne.
5.
Termin publikacji wynikowych informacji statystycznych badań statystycznych oraz tytuł określonej publikacji, wydawanej w ramach grup wydawniczych, jest określony w programie badań statystycznych statystyki publicznej.
6.
Inne niż służby statystyki publicznej organy prowadzące badania statystyczne statystyki publicznej ogłaszają wynikowe informacje statystyczne samodzielnie, w formie określonej przez kierowników tych jednostek, lub wspólnie z Głównym Urzędem Statystycznym - w formach określonych w § 3 ust. 1-4.
§  4.
Indywidualne zamówienia na udzielenie bezpośrednio informacji statystycznych lub wykonanie dodatkowych opracowań, nie ujętych w programie badań statystycznych statystyki publicznej, o którym mowa w § 3 ust. 5, przyjmują i realizują:
1)
w Głównym Urzędzie Statystycznym - Centralne Informatorium Statystyczne,
2)
w urzędach statystycznych - informatoria statystyczne.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024