Organizacja roku szkolnego w publicznych szkołach i placówkach artystycznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 13 sierpnia 1999 r.
w sprawie organizacji roku szkolnego w publicznych szkołach i placówkach artystycznych.

Na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 7 w związku z art. 32a ust. 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 i Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 28, poz. 153 i Nr 141, poz. 943 oraz z 1998 r. Nr 117, poz. 759 i Nr 162, poz. 1126) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W publicznych szkołach artystycznych, zwanych dalej "szkołami", oraz w publicznych placówkach artystycznych, zwanych dalej "placówkami", zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września, z wyjątkiem soboty, a kończą się, z zastrzeżeniem ust. 2-5, w najbliższy piątek po dniu 18 czerwca.
2. 1
W sześcioletnich ogólnokształcących szkołach muzycznych I stopnia, dla klas programowo najwyższych, zajęcia lekcyjne kończą się w środę bezpośrednio poprzedzającą zakończenie rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
3. 2
W sześcioletnich ogólnokształcących szkołach muzycznych II stopnia, sześcioletnich ogólnokształcących szkołach sztuk pięknych, czteroletnich liceach plastycznych, dziewięcioletnich ogólnokształcących szkołach baletowych, dla klas programowo najwyższych, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się na 7 dni przed rozpoczęciem egzaminów dyplomowych, z tym że po przeprowadzeniu klasyfikacji rocznej mogą być organizowane zajęcia z przedmiotów wchodzących w zakres egzaminu dyplomowego i egzaminu maturalnego według odrębnego planu ustalonego przez dyrektora szkoły.
4. 3
W sześcioletnich szkołach muzycznych II stopnia, dla klas programowo najwyższych, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się na 7 dni przed rozpoczęciem egzaminów dyplomowych, z tym że po przeprowadzeniu klasyfikacji rocznej mogą być organizowane zajęcia z przedmiotów wchodzących w zakres egzaminu dyplomowego, według odrębnego planu ustalonego przez dyrektora szkoły.
5. 4
W szkołach policealnych i pomaturalnych, dla semestru programowo najwyższego zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się w terminie umożliwiającym przeprowadzenie egzaminów dyplomowych.
§  2.
Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w roku szkolnym dzielą się na dwa okresy:
1)
I okres - od dnia rozpoczęcia zajęć dydaktyczno-wychowawczych we wrześniu do ostatniej soboty poprzedzającej ferie zimowe,
2)
II okres - od poniedziałku wypadającego bezpośrednio po feriach zimowych do dnia zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
§  3.
1.
Ustala się następujące terminy ferii szkolnych i przerw świątecznych:
1)
zimowa przerwa świąteczna trwa od dnia 23 do dnia 31 grudnia lub od dnia 22 do dnia 31 grudnia, jeżeli dzień 22 grudnia wypada w poniedziałek,
2)
ferie zimowe rozpoczynają się w ostatni poniedziałek stycznia i trwają dwa tygodnie,
3)
wiosenna przerwa świąteczna rozpoczyna się w czwartek poprzedzający święta i kończy w pierwszy wtorek po świętach,
4)
ferie letnie rozpoczynają się w najbliższą sobotę po zakończeniu rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych i trwają do dnia 31 sierpnia.
2.
Dyrektorzy szkół prowadzących kształcenie ogólne mogą, w porozumieniu z radą szkoły lub radą rodziców i radą pedagogiczną, połączyć zimową przerwę świąteczną z feriami zimowymi, zachowując określoną liczbę dni nauki w skali roku szkolnego, wynikającą z ust. 1.
3.
Dyrektorzy szkół i placówek mogą dostosować termin ferii zimowych w tych szkołach do terminu obowiązującego w innych szkołach danego województwa, po uprzednim powiadomieniu organu prowadzącego szkołę lub placówkę.
§  4.
W zależności od warunków pracy szkoły lub placówki, rozkład zajęć dydaktyczno-wychowawczych może być realizowany w pięciu lub sześciu dniach tygodnia, z tym że:
1)
decyzję o organizacji tygodnia pracy podejmują dyrektorzy szkół i placówek, po zasięgnięciu opinii rady szkoły, rady rodziców i rady pedagogicznej,
2)
o przyjętej organizacji tygodnia pracy należy poinformować organ prowadzący szkołę lub placówkę, uczniów i ich rodziców przed rozpoczęciem zajęć szkolnych,
3)
w szkołach i placówkach, w których obowiązuje pięciodniowy tydzień pracy, w dni wolne od zajęć dydaktycznych szkoły mogą organizować zajęcia wychowawczo-opiekuńcze, imprezy artystyczne i inne służące upowszechnianiu kultury.
§  5.
1.
Egzaminy dyplomowe w sześcioletnich ogólnokształcących szkołach muzycznych II stopnia, sześcioletnich ogólnokształcących szkołach sztuk pięknych, czteroletnich liceach plastycznych i dziewięcioletnich ogólnokształcących szkołach baletowych przeprowadza się w terminach umożliwiających przeprowadzenie egzaminu maturalnego.
2.
Egzaminy dyplomowe w sześcioletnich szkołach muzycznych II stopnia, czteroletnich szkołach sztuki cyrkowej, szkołach policealnych, szkołach pomaturalnych bibliotekarskich i animatorów kultury przeprowadza się w okresie od dnia 19 kwietnia do zakończenia zajęć dydaktycznych.
§  6.
1.
Pisemne egzaminy maturalne przeprowadza się w następujących terminach:
1) 5
język polski - w najbliższy wtorek po dniu 4 maja o godz. 9.00,
2) 6
drugi przedmiot - w dniu następnym (środa) o godz. 9.00.
2.
Ustne egzaminy maturalne powinny być zakończone do dnia 31 maja.
§  7.
Terminy egzaminów wstępnych ustala dyrektor szkoły na podstawie przepisów w sprawie warunków przyjmowania uczniów do szkół.
§  8.
Traci moc zarządzenie nr 30 Ministra Kultury i Sztuki z dnia 26 lipca 1993 r. w sprawie organizacji roku szkolnego w szkołach i placówkach artystycznych (Dz. Urz. MKiS Nr 4, poz. 17).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 1999 r.
1 § 1 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 5 listopada 1999 r. (Dz.U.00.5.59) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lutego 2000 r.
2 § 1 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 5 listopada 1999 r. (Dz.U.00.5.59) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lutego 2000 r.
3 § 1 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 5 listopada 1999 r. (Dz.U.00.5.59) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lutego 2000 r.
4 § 1 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 5 listopada 1999 r. (Dz.U.00.5.59) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lutego 2000 r.
5 § 6 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 5 marca 2001 r. (Dz.U.01.22.252) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 marca 2001 r.
6 § 6 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 5 marca 2001 r. (Dz.U.01.22.252) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 marca 2001 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024