Dokumenty stanowiące podstawę wpisu danych do karty pojazdu oraz czynności jednostek zajmujących się dystrybucją, przechowywaniem i wydawaniem kart pojazdów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 21 czerwca 1999 r.
w sprawie dokumentów stanowiących podstawę wpisu danych do karty pojazdu oraz czynności jednostek zajmujących się dystrybucją, przechowywaniem i wydawaniem kart pojazdów.

Na podstawie art. 77 ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 98, poz. 602, Nr 123, poz. 779 i Nr 160, poz. 1086 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 133, poz. 872) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 98, poz. 602, Nr 123, poz. 779 i Nr 160, poz. 1086 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 133, poz. 872),
2)
jednostce prowadzącej dystrybucję - rozumie się przez to producenta druków kart,
3)
podmiocie zamawiającym - rozumie się przez to podmioty wydające kartę, określone w ustawie.
§  2.
1.
W karcie dokonuje się wpisu danych identyfikacyjnych właściciela pojazdu na podstawie dowodu własności pojazdu.
2.
Wpisu parametrów technicznych pojazdu w karcie dokonuje się na podstawie:
1)
wyciągu ze świadectwa homologacji albo odpisu decyzji zwalniającej pojazd z homologacji, z zastrzeżeniem pkt 2-5,
2)
zaświadczenia o pozytywnym wyniku z przeprowadzonego badania co do zgodności z warunkami technicznymi, o którym mowa w art. 68 ust. 12 ustawy, oraz protokołu z oceny stanu technicznego - w przypadku wystawiania karty dla pojazdu zabytkowego,
3)
zaświadczenia o pozytywnym wyniku z przeprowadzonego badania co do zgodności z warunkami technicznymi, o którym mowa w art. 68 ust. 12 ustawy, oraz dokumentu identyfikacyjnego pojazdu marki "SAM" - w przypadku wystawiania karty dla pojazdu marki "SAM",
4)
katalogu marek i typów pojazdów oraz zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu - w przypadku wystawiania karty dla pojazdu sprowadzonego z zagranicy i tam zarejestrowanego, a rejestrowanego po raz pierwszy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
5)
zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu lub innego dokumentu (dokumentów) potwierdzającego, że dokonane zmiany są zgodne z przepisami określającymi warunki techniczne pojazdów - w przypadku wystawiania karty dla pojazdu, w którym dokonano zmian, o których mowa w art. 78 ust. 2 ustawy,
6)
dowodu rejestracyjnego.
3.
Wpisu parametrów technicznych pojazdu w karcie w przypadkach innych niż określone w ust. 2 dokonuje się na podstawie zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu.
§  3.
Druki kart są drukami ścisłego zarachowania.
§  4.
Jednostka prowadząca dystrybucję druków kart:
1)
realizuje zamówienia na druki kart w terminie ustalonym z podmiotem zamawiającym, ale nie dłuższym niż 2 miesiące od dnia złożenia zamówienia,
2)
określa miejsce, termin, sposób odbioru zamówienia oraz zasady reklamacji,
3)
prowadzi ewidencję wydanych druków kart i podmiotów zamawiających druki kart oraz zabezpiecza je przed dostępem osób nie upoważnionych,
4)
przechowuje w oddzielnych teczkach dowody odbioru druków kart.
§  5.
Zamówienia na druki kart składają podmioty zamawiające.
§  6.
1.
Przygotowane do odbioru druki kart przez jednostkę prowadzącą dystrybucję druków kart powinny znajdować się w paczkach zaplombowanych, posiadających załączaną specyfikację ich zawartości.
2.
Przy odbiorze należy sprawdzić stan ilościowy i zaplombowanie paczek.
§  7.
Odbiór druków kart pojazdu następuje na podstawie pisemnego upoważnienia podmiotu zamawiającego.
§  8.
Podmiot zamawiający obowiązany jest:
1)
złożyć kwartalne zamówienie na druki kart nie później niż 30 dni przed upływem poprzedniego kwartału,
2)
niezwłocznie wpisać otrzymane druki kart do wykazu otrzymanych i wydanych druków kart, zwanego dalej "wykazem druków kart",
3)
przechowywać w oddzielnych teczkach przychodu dowody otrzymania druków kart,
4)
zabezpieczyć wykazy druków kart, dowody otrzymania druków kart oraz druki kart przed dostępem osób nie upoważnionych.
§  9.
1.
Wykaz druków kart, o którym mowa w § 8 pkt 2, powinien posiadać zszyte oraz ponumerowane i opieczętowane strony.
2.
Wykaz druków kart, dowody otrzymania druków kart oraz druki kart powinny być przechowywane w szafach metalowych w odpowiednio zabezpieczonych pomieszczeniach, wyposażonych w sprzęt przeciwpożarowy. Jeżeli pomieszczenie znajduje się na parterze, okna zewnętrzne powinny być okratowane.
3.
Wzór wykazu druków kart określa załącznik do rozporządzenia.
§  10.
Wykaz druków kart, o którym mowa w § 8 pkt 2, druki kart i pieczęcie służące do wystawiania kart powinny być przechowywane wyłącznie w szafach metalowych plombowanych.
§  11.
W razie kradzieży druków kart pojazdu informacja o kradzieży powinna być niezwłocznie przekazana Policji albo jednostce Żandarmerii Wojskowej, jeżeli kradzieży dokonano na terenie jednostki lub instytucji wojskowej.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1999 r.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ OTRZYMANYCH I WYDANYCH DRUKÓW KART POJAZDÓW

Lp. Nr druku Wydano dla pojazdu Uwagi
nr VIN nr rejestracyjny*)
*) Wypełnia podmiot wydający kartę określony w ustawie, z wyjątkiem producenta lub importera.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024