Wzory oraz tryb wydawania paszportów, dokumenty wymagane do ich otrzymania, a także tryb postępowania funkcjonariuszy Straży Granicznej w przypadku ujawnienia w czasie kontroli granicznej wad w paszportach.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 10 marca 1999 r.
w sprawie wzorów oraz trybu wydawania paszportów, dokumentów wymaganych do ich otrzymania, a także trybu postępowania funkcjonariuszy Straży Granicznej w przypadku ujawnienia w czasie kontroli granicznej wad w paszportach.

Na podstawie art. 15 ust. 3 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o paszportach (Dz. U. z 1991 r. Nr 2, poz. 5 i z 1997 r. Nr 114, poz. 739) zarządza się, co następuje:
§  1.
Określa się wzór:
1)
paszportu, stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia,
2)
paszportu dyplomatycznego, stanowiący załącznik nr 2 do rozporządzenia,
3)
paszportu służbowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, stanowiący załącznik nr 3 do rozporządzenia,
4)
paszportu blankietowego, stanowiący załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  2.
1.
Osoba ubiegająca się o wydanie paszportu w kraju składa:
1)
wypełnione podanie - kwestionariusz paszportowy, którego wzór stanowi załącznik nr 5 do rozporządzenia,
2) 1
dwie aktualne, wyraźne fotografie o wymiarach 5 cm x 4 cm, przedstawiające osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami w taki sposób, aby ukazywały głowę w pozycji z lewego półprofilu i z widocznym lewym uchem, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy; na odwrocie fotografii należy czytelnie wpisać imię i nazwisko,
3) 2
odpis skrócony lub zupełny aktu urodzenia - w przypadku ubiegania się o wydanie paszportu po raz pierwszy, jeżeli nie jest możliwe ustalenie na podstawie innych dokumentów tożsamości osoby ubiegającej się o wydanie paszportu,
4)
odpis skrócony aktu małżeństwa, jeżeli zawarła związek małżeński za granicą,
5)
pisemny wniosek przedstawiciela ustawowego - jeżeli o paszport ubiega się osoba nie posiadająca zdolności do czynności prawnych,
6)
pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych albo jednego z rodziców, gdy z orzeczenia sądu wynika, że prawo decydowania w sprawie wydania paszportu drugiemu z rodziców nie przysługuje, albo orzeczenie sądu opiekuńczego, o którym mowa w art. 7 ust. 4 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o paszportach (Dz. U. z 1991 r. Nr 2, poz. 5 i z 1997 r. Nr 114, poz. 739), w przypadku braku zgodności stanowisk rodziców lub niemożności uzyskania zgody,
7)
dowód uiszczenia opłaty paszportowej.
2.
Osoba ubiegająca się o wydanie paszportu przedstawia do wglądu dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo polskie.
3.
Osoba ubiegająca się o wydanie paszportu dyplomatycznego lub paszportu służbowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych składa wypełniony kwestionariusz paszportowy, którego wzór stanowi załącznik nr 6 do rozporządzenia, i dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 2-6, oraz przedstawia do wglądu dokument, o którym mowa w ust. 2.
§  3.
1.
Osoba ubiegająca się o wydanie paszportu za granicą składa dokumenty, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1-6, i dowód uiszczenia opłaty konsularnej oraz przedstawia do wglądu dokument, o którym mowa w § 2 ust. 2.
2.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach konsul może przyjąć odpisy innych niż polskich aktów stanu cywilnego, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 3 i 4.
3.
Osoba ubiegająca się o wydanie paszportu blankietowego składa dokumenty, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 i 2, oświadczenie o okolicznościach, dacie i miejscu utraty paszportu, dowód uiszczenia opłaty konsularnej oraz przedstawia do wglądu dokument, o którym mowa w § 2 ust. 2.
4.
W przypadku braku dokumentu potwierdzającego tożsamość i obywatelstwo polskie, można złożyć potwierdzające te fakty oświadczenie osoby trzeciej, posiadającej obywatelstwo polskie.
§  4. 3
Podanie o wydanie paszportu może być składane osobiście, za pośrednictwem poczty, osoby trzeciej, a także przez przedsiębiorcę świadczącego usługi turystyczne, z którym wojewoda właściwy ze względu na miejsce stałego pobytu osoby ubiegającej się o paszport zawarł porozumienie w tej sprawie.
§  5.
1. 4
Paszport odbiera się osobiście w organie paszportowym lub w innym miejscu wskazanym przez ten organ.
2.
Paszport wystawiony osobie nie posiadającej zdolności do czynności prawnych odbiera przedstawiciel ustawowy tej osoby.
3. 5
Osoba odbierająca paszport potwierdza jego odbiór własnoręcznym podpisem składanym na podaniu - kwestionariuszu paszportowym. Osoba nie będąca przedstawicielem ustawowym strony może odebrać paszport po przedłożeniu pełnomocnictwa.
4.
Paszport wydany za granicą osobie przebywającej za granicą może być wysłany listem poleconym pod adresem wskazanym przez osobę ubiegającą się o wydanie paszportu, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
§  6.
Funkcjonariusz Straży Granicznej nie dopuści do przekroczenia granicy przez osobę, która przy przekraczaniu granicy przedstawi paszport zawierający wady.
§  7.
1.
W razie ujawnienia wad w paszporcie, komendant granicznej placówki kontrolnej Straży Granicznej podejmuje czynności określone w odrębnych przepisach.
2.
W przypadku gdy osoba przekraczająca granicę przedstawi paszport unieważniony albo gdy istnieje uzasadnione podejrzenie, że jest on podrobiony lub przerobiony, funkcjonariusz Straży Granicznej zatrzymuje ten paszport. Osobie, której zatrzymano paszport, wydaje się zaświadczenie potwierdzające ten fakt.
§  8.
Komendant granicznej placówki kontrolnej Straży Granicznej zawiadamia właściwy organ paszportowy o niedopuszczeniu do przekroczenia granicy przez osobę posiadającą paszport, o którym mowa w § 7 ust. 2, a w przypadku zatrzymania unieważnionego paszportu - przekazuje temu organowi zatrzymany dokument.
§  9.
Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 25 marca 1991 r. w sprawie wzorów oraz trybu wydawania paszportów i dokumentów podróży, dokumentów wymaganych do ich otrzymania, a także trybu postępowania funkcjonariuszy Straży Granicznej w przypadku ujawnienia w czasie kontroli granicznej wad w paszportach lub dokumentach podróży (Dz. U. Nr 28, poz. 122, z 1993 r. Nr 41, poz. 188 i z 1995 r. Nr 90, poz. 449).
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

  6 WZÓR PASZPORTU

Skala 1:1,176

Okładka zewnętrzna - koloru bordo, z tworzywa imitującego skórę, z wytłoczonym napisem i godłem w kolorze złotym

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR PASZPORTU DYPLOMATYCZNEGO

Skala 1 : 1

Str. 1 okładki (zewnętrzna) - koloru granatowego, wykonana ze skóry z wytłoczonymi napisami w języku polskim i francuskim i godłem w kolorze złotym

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3

Skala 1 : 1

Str. 1 okładki (zewnętrzna) - koloru brązowego, wykonana ze skóry z wytłoczonymi napisami w języku polskim i francuskim i godłem w kolorze złotym

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR PASZPORTU BLANKIETOWEGO

ZAŁĄCZNIK Nr  5

  7 WZÓR PODANIA - KWESTIONARIUSZA PASZPORTOWEGO

ZAŁĄCZNIK Nr  6

KWESTIONARIUSZ PASZPORTOWY MSZ

1. Nazwisko ................................................

2. Imię (imiona) ...........................................

(drukiem czytelnie)

3. W wypadku zmiany nazwiska podać nazwiska poprzednie .....

4. Nazwisko rodowe .........................................

5. Imię ojca ...............................................

6. Imię i nazwisko rodowe matki ............................

7. Data urodzenia ..........................................

8. Miejsce urodzenia .......................................

9. Stan cywilny ............................................

10. Imię męża lub żony ......................................

11. Obywatelstwo ............................................

12. Wykształcenie ...........................................

13. Zawód ...................................................

14. Obecny dokładny adres, nr tel. ..........................

15. Obecne miejsce pracy (w pełnym brzmieniu) ...............

16. Zajmowane stanowisko ....................................

17. Czy był za granicą ......................................

18. Czy posiadał paszport MSZ ...............................

służbowy czy dyplomatyczny (podkreślić)

19. Dzieci towarzyszące (do lat 16) - podać imię, datę i

miejsce urodzenia - wpisywane do paszportu

.............................................................

.............................................................

Prawdziwość powyższych danych stwierdzam własnoręcznym podpisem

oświadczając, że wiadome mi jest, iż podanie fałszywych danych

jest karalne.

Podpis ...................

..............., dnia ............. 19..... r.

WYPEŁNIA MSZ

WYSTAWIONO PASZPORT

Nr paszportu ...............................................

Data wydania ...............................................

Termin ważności ............................................

Stanowisko wpisane w paszporcie dyplomatycznym

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

Paszport otrzymałem(am) i zobowiązuję się zwrócić po

wykorzystaniu.

Podpis ................

Warszawa, dnia ....... 19........ r.

1 § 2 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 11 maja 2001 r. (Dz.U.01.48.505) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 maja 2001 r.
2 § 2 ust. 1 pkt 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 18 lutego 2000 r. (Dz.U.00.15.197) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 marca 2000 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 11 maja 2001 r. (Dz.U.01.48.505) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 maja 2001 r.

3 § 4:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 11 maja 2001 r. (Dz.U.01.48.505) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 maja 2001 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 10 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.45.424) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 maja 2002 r.

4 § 5 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 18 lutego 2000 r. (Dz.U.00.15.197) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 marca 2000 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 11 maja 2001 r. (Dz.U.01.48.505) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 maja 2001 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 10 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.45.424) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 maja 2002 r.

5 § 5 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 18 lutego 2000 r. (Dz.U.00.15.197) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 marca 2000 r.
6 Załącznik nr 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 11 maja 2001 r. (Dz.U.01.48.505) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 maja 2001 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 10 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.45.424) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 maja 2002 r.

7 Załącznik nr 5 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 11 maja 2001 r. (Dz.U.01.48.505) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 maja 2001 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1999.37.358

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wzory oraz tryb wydawania paszportów, dokumenty wymagane do ich otrzymania, a także tryb postępowania funkcjonariuszy Straży Granicznej w przypadku ujawnienia w czasie kontroli granicznej wad w paszportach.
Data aktu: 10/03/1999
Data ogłoszenia: 24/04/1999
Data wejścia w życie: 09/05/1999