Nadanie statutu Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OCHRONY ŚRODOWISKA, ZASOBÓW NATURALNYCH I LEŚNICTWA
z dnia 29 grudnia 1998 r.
w sprawie nadania statutu Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Na podstawie art. 88i ust. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska (Dz. U. z 1994 r. Nr 49, poz. 196, z 1995 r. Nr 90, poz. 446, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 132, poz. 622, z 1997 r. Nr 46, poz. 296, Nr 96, poz. 592, Nr 121, poz. 770 i Nr 133, poz. 885 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668) zarządza się, co następuje:
§  1.
Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nadaje się statut stanowiący załącznik do rozporządzenia.
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

STATUT NARODOWEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ

DZIAŁ  I

POSTANOWIENIA OGÓLNE

§  1.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zwany dalej "Narodowym Funduszem", działa na podstawie ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska (Dz. U. z 1994 r. Nr 49, poz. 196, z 1995 r. Nr 90, poz. 446, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 132, poz. 622, z 1997 r. Nr 46, poz. 296, Nr 96, poz. 592, Nr 121, poz. 770 i Nr 133, poz. 885 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668), zwanej dalej "ustawą", oraz niniejszego statutu.
§  2.
1.
Narodowy Fundusz posiada osobowość prawną.
2.
Siedzibą Narodowego Funduszu jest miasto stołeczne Warszawa.
§  3.
Narodowy Fundusz służy finansowaniu zadań określonych w art. 87a ustawy. Fundusz może przeznaczać posiadane środki na realizację zadań określonych w art. 88c ustawy.
§  4.
Nadzór nad działalnością Narodowego Funduszu sprawuje Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

DZIAŁ  II

SZCZEGÓŁOWE ZASADY, ORGANIZACJA I TRYB DZIAŁANIA ORGANÓW NARODOWEGO FUNDUSZU

Rozdział  1

Postanowienia ogólne

§  5.
Organami Narodowego Funduszu są Rada Nadzorcza i Zarząd.
§  6.
1.
Organy Narodowego Funduszu obradują na posiedzeniach, podejmując uchwały w sprawach należących do ich właściwości.
2.
Posiedzenia organów Narodowego Funduszu odbywają się w jego siedzibie.
3.
Posiedzenia odbywają się zgodnie z porządkiem obrad.
4.
Z posiedzeń organów Narodowego Funduszu sporządza się protokół, który jest przyjmowany w drodze uchwały na następnym posiedzeniu. Protokoły przechowuje się w zbiorach protokołów w Biurze Narodowego Funduszu.
§  7.
Techniczno-organizacyjną obsługę organów Narodowego Funduszu sprawuje Biuro Narodowego Funduszu.

Rozdział  2

Rada Nadzorcza Narodowego Funduszu

§  8.
1.
Rada Nadzorcza Narodowego Funduszu, zwana dalej "Radą", liczy od 13 do 15 członków powoływanych i odwoływanych przez Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, przy czym osoby wchodzące w skład Rady powinny spełniać kryteria określone w art. 88e ust. 2 ustawy.
2.
Rada realizuje zadania, o których mowa w art. 88e ust. 8 ustawy.
3.
W celu realizacji zadań Rada może powoływać zespoły konsultacyjne.
4.
Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa wyznacza Przewodniczącego i wiceprzewodniczących Rady oraz określa strukturę Rady.
§  9.
1.
Posiedzenia Rady odbywają się co najmniej raz w miesiącu.
2.
Posiedzenia Rady zwołuje Przewodniczący Rady z własnej inicjatywy, na wniosek 1/3 składu Rady lub Zarządu Narodowego Funduszu.
3.
Pisemne zawiadomienia o terminie i miejscu posiedzenia Rady, wraz z proponowanym porządkiem obrad, projektami uchwał i innymi materiałami, doręczane są członkom Rady co najmniej na 7 dni przed wyznaczonym terminem posiedzenia.
4.
Członkowie Rady wykonują swoje funkcje osobiście, uczestnicząc w posiedzeniach Rady.
5.
Jeżeli członek Rady nie może wziąć udziału w posiedzeniu Rady, obowiązany jest usprawiedliwić przed Radą swoją nieobecność na następnym posiedzeniu.
§  10.
1.
W posiedzeniach Rady mogą uczestniczyć członkowie Zarządu Narodowego Funduszu, a także inne osoby zaproszone przez Przewodniczącego Rady. Przepis § 9 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
2.
Na pisemny wniosek Przewodniczącego Rady w posiedzeniu Rady jest obowiązany uczestniczyć Zarząd, reprezentowany przez Prezesa Zarządu lub wyznaczonego przez niego członka Zarządu.
§  11.
1.
Posiedzeniom Rady przewodniczy jej Przewodniczący.
2.
Rada na wniosek Przewodniczącego przyjmuje porządek posiedzenia.
3.
Rozpatrzenie na posiedzeniu Rady sprawy nie objętej proponowanym wcześniej porządkiem posiedzenia może nastąpić za zgodą co najmniej 2/3 obecnych na posiedzeniu członków Rady.
§  12.
1.
Uchwały Rady, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, są podejmowane bezwzględną większością głosów w głosowaniu jawnym, w obecności co najmniej 1/2 składu Rady.
2.
Uchwały Rady, zawierające wnioski do Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w sprawie powołania i odwołania członków Zarządu Narodowego Funduszu, podejmowane są w głosowaniu tajnym.
3.
Na wniosek co najmniej 3 członków Rady Przewodniczący Rady zarządza głosowanie tajne lub imienne.
4.
Członek Rady nie zgadzający się z podjętą uchwałą może zgłosić do protokołu umotywowane zdanie odrębne.
§  13.
Uchwałę Rady po jej podpisaniu wraz z materiałami doręczonymi członkom Rady, stanowiącymi podstawę podjętej uchwały, Przewodniczący Rady przedkłada niezwłocznie Ministrowi Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w celu oceny jej zgodności z prawem.
§  14.
1.
Rada kontroluje działalność Zarządu Narodowego Funduszu, powołując w tym celu ze swego składu Komisję Rewizyjną w składzie nie mniejszym niż 3 osoby.
2.
Komisja Rewizyjna dokonuje kontroli Zarządu Narodowego Funduszu, w szczególności z punktu widzenia legalności i gospodarności.
3.
Komisja Rewizyjna występuje do Rady z wnioskiem o udzielenie bądź nieudzielenie absolutorium Zarządowi Narodowego Funduszu.
4.
Nieudzielenie Zarządowi Narodowego Funduszu absolutorium przez Radę jest równoznaczne z wnioskiem do Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa o jego odwołanie.
5.
Komisja Rewizyjna, w zależności od wyników kontroli, może przedkładać Radzie wnioski o odwołanie poszczególnych członków Zarządu Narodowego Funduszu.
6.
Rada uchwala regulamin Komisji Rewizyjnej.
§  15.
Na wniosek Przewodniczącego Rady Rada uchwala regulamin organizacyjny Rady Nadzorczej, ustalający szczegółowy tryb działania Rady, prowadzenia obrad i podejmowania uchwał.

Rozdział  3

Zarząd Narodowego Funduszu

§  16.
1.
Zarząd Narodowego Funduszu, zwany dalej "Zarządem", składa się z pięciu osób.
2.
Zarząd tworzą Prezes i jego zastępcy w liczbie nie większej niż 4, powoływani i odwoływani przez Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa na wniosek Rady.
3.
Zarząd wykonuje zadania określone odpowiednio w art. 88f ust. 3 ustawy, prowadzi bieżącą działalność Narodowego Funduszu zgodnie z ustawami i uchwałami Rady oraz organizuje i kieruje pracą Biura Narodowego Funduszu.
4.
Zarząd obowiązany jest do przedstawienia Radzie w terminie do 31 marca rocznego sprawozdania z działalności Narodowego Funduszu wraz z bilansem oraz składania określonych sprawozdań na żądanie Rady.
§  17.
1.
Prezes Zarządu reprezentuje Narodowy Fundusz na zewnątrz.
2.
Do dokonywania czynności prawnych w zakresie praw i obowiązków majątkowych Narodowego Funduszu, oprócz Prezesa Zarządu, są upoważnione dwie osoby, działające łącznie, spośród:

a) pozostałych członków Zarządu,

b) pełnomocników powołanych przez Prezesa Zarządu, działających w granicach ich umocowania.

§  18.
1.
Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż 2 razy w miesiącu.
2.
Posiedzeniom Zarządu przewodniczy Prezes Zarządu lub jeden z wiceprezesów.
3.
W posiedzeniach Zarządu mogą brać udział: Przewodniczący Rady lub wyznaczeni przez niego członkowie Rady oraz osoby zaproszone przez Zarząd.
§  19.
1.
Uchwały Zarządu są podejmowane większością głosów w głosowaniu jawnym w obecności co najmniej 1/2 składu Zarządu. W razie równej liczby głosów decyduje głos Prezesa Zarządu.
2.
Członek Zarządu nie zgadzający się z podjętą uchwałą może zgłosić do protokołu umotywowane zdanie odrębne, Nie zwalnia go to z obowiązku stosowania się do podjętej uchwały.
3.
Członek Zarządu nie może brać udziału w głosowaniu w sprawach dotyczących go osobiście.
§  20.
Zarząd uchwala regulamin, w którym określa podział zadań między członków Zarządu, organizację Biura Narodowego Funduszu oraz szczegółowy zakres działania jego komórek organizacyjnych. Regulamin zatwierdza Rada.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024