Określenie wielkości środków niezbędnych do pokrycia kosztów wjazdu, przejazdu, pobytu i wyjazdu cudzoziemców przekraczających granicę Rzeczypospolitej Polskiej oraz szczegółowych zasad dokumentowania ich posiadania.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 17 czerwca 1998 r.
w sprawie określenia wielkości środków niezbędnych do pokrycia kosztów wjazdu, przejazdu, pobytu i wyjazdu cudzoziemców przekraczających granicę Rzeczypospolitej Polskiej oraz szczegółowych zasad dokumentowania ich posiadania.

Na podstawie art. 78 ust. 2 ustawy z dnia 25 czerwca 1997 r. o cudzoziemcach (Dz. U. Nr 114, poz. 739) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wielkość środków na wjazd i pobyt cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej określa się:
1)
dla osób powyżej 16 roku życia - na kwotę 100 (stu) złotych na każdy dzień pobytu, nie mniej jednak niż 500 (pięćset) złotych,
2)
dla osób do 16 roku życia - na kwotę 50 (pięćdziesięciu) złotych na każdy dzień pobytu, nie mniej jednak niż 300 (trzysta) złotych,
3)
dla uczestników wycieczek turystycznych, obozów młodzieżowych, zawodów sportowych lub osób mających opłacone koszty pobytu w Polsce albo osób przyjeżdżających do placówek leczniczo-sanatoryjnych - na kwotę 20 (dwudziestu) złotych na każdy dzień pobytu, nie mniej jednak niż 100 (sto) złotych.
2.
Wielkość środków na wjazd i pobyt cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie przekraczający trzech dni określa się:
1)
dla osób powyżej 16 roku życia - na kwotę 300 (trzystu) złotych,
2)
dla osób do 16 roku życia - na kwotę 150 (stu pięćdziesięciu) złotych.
§  2.
Wielkość środków na przejazd cudzoziemca przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej określa się:
1)
dla osób powyżej 16 roku życia - na kwotę 200 (dwustu) złotych,
2)
dla osób do 16 roku życia - na kwotę 100 (stu) złotych.
§  3.
Wielkość środków na wyjazd cudzoziemca z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej powinna pokrywać koszty podróży deklarowanym przez cudzoziemca środkiem transportu do kraju pochodzenia lub innego państwa.
§  4.
1.
Cudzoziemiec dokumentuje posiadanie środków niezbędnych do wjazdu, pobytu, przejazdu i wyjazdu z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okazanie na żądanie funkcjonariuszy Straży Granicznej, odpowiednio:
1)
waluty polskiej,
2)
zagranicznych środków płatniczych, które mogą być w Rzeczypospolitej Polskiej legalnie wymienione, będących równowartością kwot określonych w § 1 i 2, według tabeli kursów walut ustalanej przez Narodowy Bank Polski,
3)
dokumentów umożliwiających uzyskanie w Polsce środków płatniczych,
4)
zaświadczenia o posiadaniu środków płatniczych w banku mającym siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w wysokości nie mniejszej niż określona w § 1-3, potwierdzonego pieczęcią i podpisem upoważnionego pracownika banku, wystawionego najpóźniej na miesiąc przed przekroczeniem granicy.
2.
Posiadanie przez cudzoziemca środków na pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej może być udokumentowane przez okazanie funkcjonariuszowi Straży Granicznej, w trakcie kontroli granicznej, zaproszenia, o którym mowa w art. 15 ustawy z dnia 25 czerwca 1997 r. o cudzoziemcach (Dz. U. Nr 114, poz. 739), zwanej dalej "ustawą".
3.
Posiadanie przez cudzoziemca środków na wyjazd z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej może być udokumentowane przez okazanie funkcjonariuszowi Straży Granicznej, w trakcie kontroli granicznej, biletu uprawniającego do podróży do kraju pochodzenia lub innego państwa albo przez okazanie środka transportu.
4.
Cudzoziemiec wymieniony w § 1 pkt 3 obowiązany jest ponadto do okazania na żądanie funkcjonariuszy Straży Granicznej, odpowiednio:
1)
dokumentu potwierdzającego uczestnictwo w imprezie turystycznej, obozie młodzieżowym lub zawodach sportowych,
2)
dowodu wniesienia opłat na pokrycie kosztów pobytu w Polsce w zakresie co najmniej wyżywienia i zakwaterowania,
3)
skierowania do placówki leczniczo-sanatoryjnej.
5.
Dokument potwierdzający uczestnictwo w imprezie turystycznej, obozie młodzieżowym lub zawodach sportowych, o którym mowa w ust. 4 pkt 1, powinien zawierać w szczególności:
1)
dokładne dane wystawcy dokumentu,
2)
dane dotyczące organizatora i realizatora usług turystycznych,
3)
termin oraz miejsce pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
4)
szczegółowy wykaz usług turystycznych, a w przypadku wycieczki turystycznej - jej dokładną trasę,
5)
imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i adres cudzoziemca, w przypadku przyjazdu indywidualnego, lub liczbę osób objętych zbiorową imprezą turystyczną,
6)
potwierdzenie opłacenia kosztów usługi turystycznej, z wyszczególnieniem kosztów zakwaterowania i wyżywienia oraz ceny tej usługi.
§  5.
W wypadku, o którym mowa w art. 8 ust. 3 ustawy, kontroli posiadania przez cudzoziemca środków, o których mowa w rozporządzeniu, dokonuje wojewoda.
§  6.
Nie są obowiązani do dokumentowania posiadania środków niezbędnych do pokrycia kosztów wjazdu, przejazdu, pobytu i wyjazdu z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej cudzoziemcy przekraczający granicę na podstawie:
1)
umów i porozumień międzynarodowych, jeżeli przewidują one zwolnienie cudzoziemca z obowiązku posiadania tych środków albo obowiązek pokrycia kosztów jego pobytu przez polskie organy państwowe lub instytucje publiczne,
2)
umów o małym ruchu granicznym, umów o uproszczonym trybie przekraczania granicy lub umów, które określają warunki przekraczania granicy w przejściach na szlakach turystycznych przecinających granicę państwową, albo legitymujący się dokumentami upoważniającymi do przekraczania granicy na podstawie tych umów,
3)
wizy pobytowej z prawem do pracy,
4)
wizy pobytowej potwierdzającej uzyskanie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony lub zezwolenia na osiedlenie się,
5)
karty czasowego pobytu lub karty stałego pobytu oraz
6)
w związku z niesieniem pomocy charytatywnej.
§  7.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji na wniosek Ministra Spraw Zagranicznych podwyższa stawki określone w § 1 i 2, jeżeli wystąpi konieczność ich dostosowania na zasadzie wzajemności do wymogów określonych przez inne państwo dla obywateli polskich.
§  8. 1
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1999 r.
1 § 8 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 14 sierpnia 1998 r. (Dz.U.98.105.666) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 sierpnia 1998 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1998.90.574

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie wielkości środków niezbędnych do pokrycia kosztów wjazdu, przejazdu, pobytu i wyjazdu cudzoziemców przekraczających granicę Rzeczypospolitej Polskiej oraz szczegółowych zasad dokumentowania ich posiadania.
Data aktu: 17/06/1998
Data ogłoszenia: 17/07/1998
Data wejścia w życie: 01/01/1999