Organy uprawnione i organy obowiązane do przeprowadzania kontroli wykonania obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego oraz tryb ustalania i egzekwowania opłaty za niedopełnienie tego obowiązku.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 15 kwietnia 1998 r.
w sprawie organów uprawnionych i organów obowiązanych do przeprowadzania kontroli wykonania obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego oraz trybu ustalania i egzekwowania opłaty za niedopełnienie tego obowiązku.

Na podstawie art. 90e ust. 6 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. z 1996 r. Nr 11, poz. 62 oraz z 1997 r. Nr 43, poz. 272, Nr 88, poz. 554, Nr 107, poz. 685, Nr 121, poz. 769 i 770 i Nr 139, poz. 934) zarządza się, co następuje:
§  1.
Do przeprowadzania kontroli wykonania obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów:
1) 1
są obowiązane:
a)
Policja,
b)
Inspekcja Transportu Drogowego,
2)
są uprawnione:
a)
Straż Graniczna,
b)
organy celne,
c)
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny,
d)
inne organy uprawnione, na podstawie odrębnych przepisów, do kontroli ruchu drogowego.
§  2.
Do przeprowadzania kontroli wykonania obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej rolników z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego:
1) 2
jest obowiązany starosta właściwy ze względu na położenie gospodarstwa rolnego lub miejsce zamieszkania rolnika,
2)
są uprawnione:
a)
zarząd gminy właściwej ze względu na miejsce położenia gospodarstwa rolnego lub miejsce zamieszkania rolnika,
b)
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
§  3.
Do przeprowadzania kontroli wykonania obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia budynków, wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, od ognia i innych zdarzeń losowych są uprawnieni:
1) 3
starosta właściwy ze względu na położenie gospodarstwa rolnego,
2)
zarząd gminy właściwej ze względu na miejsce położenia budynków,
3)
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
§  4. 4
Do przeprowadzania kontroli wykonania obowiązku zawarcia umów ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotów wykonujących doradztwo podatkowe za szkody wyrządzone przy wykonywaniu czynności doradztwa podatkowego są uprawnione:
1)
Krajowa Rada Doradców Podatkowych,
2)
minister właściwy do spraw finansów publicznych.
§  5. 5
 
1.
Do przeprowadzania kontroli wykonania obowiązku zawarcia umów ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotów przyjmujących zamówienie na świadczenia zdrowotne za szkody wyrządzone przy udzielaniu tych świadczeń jest uprawniony minister właściwy do spraw zdrowia.
2.
Do przeprowadzenia kontroli wykonania obowiązku, o którym mowa w ust. 1, są uprawnione także organy, w zakresie udzielonego zamówienia na świadczenia zdrowotne, określone w art. 8 ust. 1 pkt 1-3 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408, z 1992 r. Nr 63, poz. 315, z 1994 r. Nr 121, poz. 591, z 1995 r. Nr 138, poz. 682, z 1996 r. Nr 24, poz. 110, z 1997 r. Nr 104, poz. 661, Nr 121, poz. 769 i Nr 158, poz. 1041, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, Nr 117, poz. 756 i Nr 162, poz. 1115, z 1999 r. Nr 28, poz. 255 i 256 i Nr 84, poz. 935 oraz z 2000 r. Nr 3, poz. 28, Nr 12, poz. 136, Nr 43, poz. 489, Nr 84, poz. 948 i Nr 114, poz. 1193).
§  5a. 6
Do przeprowadzania kontroli wykonania obowiązku zawarcia umów ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej adwokatów za szkody wyrządzone przy świadczeniu pomocy prawnej są uprawnione:
1)
okręgowa rada adwokacka właściwa ze względu na siedzibę zawodową adwokata,
2)
Minister Sprawiedliwości.
§  5b. 7
Do przeprowadzania kontroli wykonania obowiązku zawarcia umów ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej radców prawnych za szkody wyrządzone przy świadczeniu pomocy prawnej są uprawnione:
1)
rada okręgowej izby radców prawnych właściwa ze względu na miejsce zamieszkania radcy prawnego,
2)
Minister Sprawiedliwości.
§  5c. 8
Do przeprowadzania kontroli wykonania obowiązku zawarcia umów ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej notariuszy za szkody wyrządzone przy dokonywaniu czynności notarialnych są uprawnione:
1)
rada izby notarialnej właściwa ze względu na siedzibę kancelarii notarialnej,
2)
Minister Sprawiedliwości.
§  5d. 9
Do przeprowadzania kontroli wykonania obowiązku zawarcia umów ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej rzeczników patentowych za szkody wyrządzone przy świadczeniu pomocy w sprawach własności przemysłowej są uprawnione:
1)
Krajowa Rada Rzeczników Patentowych,
2)
minister właściwy do spraw gospodarki.
§  5e. 10
Do przeprowadzania kontroli wykonania obowiązku zawarcia umów ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej architektów oraz inżynierów budownictwa, za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, są uprawnione:
1)
w stosunku do architektów - okręgowa rada izby architektów właściwa ze względu na miejsce zamieszkania architekta,
2)
w stosunku do inżynierów budownictwa - okręgowa rada izby inżynierów budownictwa właściwa ze względu na miejsce zamieszkania inżyniera budownictwa,
3)
organy administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego.
§  5f. 11
Do przeprowadzania kontroli wykonania obowiązku zawarcia umów ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej kwalifikowanych podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne, za szkody wyrządzone odbiorcom usług certyfikacyjnych, jest uprawniony minister właściwy do spraw gospodarki.
§  5g. 12
Do przeprowadzania kontroli wykonania obowiązku zawarcia umów ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie usług detektywistycznych, za szkody wyrządzone podczas wykonywania czynności detektywa, jest uprawniony minister właściwy do spraw wewnętrznych.
§  6. 13
Do przeprowadzania kontroli wykonania obowiązku zawarcia umów ubezpieczenia przewidzianych na mocy obowiązujących ustaw lub ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską umów międzynarodowych, z wyjątkiem umów ubezpieczenia, o których mowa w § 4, 5 i 5a-5g, są uprawnieni przedstawiciele Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
§  7.
1.
Jeżeli osoba kontrolowana nie przedstawi organowi uprawnionemu lub obowiązanemu do przeprowadzania kontroli wykonania obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego dokumentu potwierdzającego zawarcie tej umowy, organ zawiadamia o powyższym pisemnie, w terminie 14 dni od dnia przeprowadzenia lub zakończenia kontroli:
1)
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w przypadku umów ubezpieczenia:
a)
odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów,
b)
odpowiedzialności cywilnej rolników z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego,
c)
odpowiedzialności cywilnej podmiotów wykonujących doradztwo podatkowe za szkody wyrządzone przy wykonywaniu czynności doradztwa podatkowego,
d)
odpowiedzialności cywilnej podmiotów przyjmujących zamówienie na świadczenia zdrowotne za szkody wyrządzone przy udzielaniu tych świadczeń,
e) 14
od odpowiedzialności cywilnej adwokatów za szkody wyrządzone przy świadczeniu pomocy prawnej,
f) 15
od odpowiedzialności cywilnej radców prawnych za szkody wyrządzone przy świadczeniu pomocy prawnej,
g) 16
od odpowiedzialności cywilnej notariuszy za szkody wyrządzone przy dokonywaniu czynności notarialnych,
h) 17
od odpowiedzialności cywilnej rzeczników patentowych za szkody wyrządzone przy świadczeniu pomocy w sprawach własności przemysłowej,
i) 18
od odpowiedzialności cywilnej architektów oraz inżynierów budownictwa za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie,
j) 19
odpowiedzialności cywilnej kwalifikowanych podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne za szkody wyrządzone odbiorcom usług certyfikacyjnych,
k) 20
odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie usług detektywistycznych za szkody wyrządzone podczas wykonywania czynności detektywa,
2)
gminę właściwą ze względu na miejsce położenia budynków w przypadku umów ubezpieczenia budynków, wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, od ognia i innych zdarzeń losowych.
2. 21
Po otrzymaniu zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny lub gmina wzywa wskazaną osobę do uiszczenia, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania, opłaty za niedopełnienie obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia lub udokumentowania zawarcia umowy ubezpieczenia zgodnie z ogólnymi warunkami tego ubezpieczenia.
3.
Po bezskutecznym upływie terminu określonego w ust. 2 dochodzenie roszczenia następuje na drodze postępowania egzekucyjnego w administracji.
§  7a. 22
 
1.
W przypadku, o którym mowa w art. 90e ust. 8 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. o działalności ubezpieczeniowej, opłata może być wniesiona przy wyjeździe z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Opłatę, o której mowa w ust. 1, pobierają organy celne oraz przekazują na rzecz Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w terminie 30 dni od dnia jej pobrania.
3.
Pobieranie przez organ celny opłaty, o której mowa w ust. 1, następuje przez jej wpłatę do kasy organu celnego lub na wyznaczony rachunek bankowy organu celnego.
4.
Potwierdzenie wniesienia opłaty, o której mowa w ust. 1, jest dokonywane na druku Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
5.
Druki, o których mowa w ust. 4, są dostarczane nieodpłatnie do izb celnych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
§  8. 23
Wysokość opłaty, o której mowa w art. 90e ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. o działalności ubezpieczeniowej, na dany rok kalendarzowy jest ogłaszana przez ministra właściwego do spraw instytucji finansowych, w formie obwieszczenia, w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku.
§  9.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 czerwca 1991 r. w sprawie organów uprawnionych do przeprowadzania kontroli wykonania obowiązku zawarcia umów ubezpieczeń obowiązkowych oraz trybu ustalania i egzekwowania opłat za niewykonanie tego obowiązku (Dz. U. Nr 53, poz. 228).
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 5 listopada 2002 r. (Dz.U.02.192.1608) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 grudnia 2002 r.
2 § 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.120.1285) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2001 r.
3 § 3 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.120.1285) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2001 r.
4 § 4:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.120.1285) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2001 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 5 listopada 2002 r. (Dz.U.02.192.1608) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 grudnia 2002 r.

5 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.120.1285) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2001 r.
6 § 5a dodany przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.120.1285) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2001 r.
7 § 5b dodany przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.120.1285) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2001 r.
8 § 5c dodany przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.120.1285) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2001 r.
9 § 5d dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 26 lutego 2002 r. (Dz.U.02.23.222) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 marca 2002 r.
10 § 5e dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 5 listopada 2002 r. (Dz.U.02.192.1608) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 grudnia 2002 r.
11 § 5f dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 5 listopada 2002 r. (Dz.U.02.192.1608) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 grudnia 2002 r.
12 § 5g dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 5 listopada 2002 r. (Dz.U.02.192.1608) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 grudnia 2002 r.
13 § 6:

- zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.120.1285) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2001 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 26 lutego 2002 r. (Dz.U.02.23.222) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 marca 2002 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 5 listopada 2002 r. (Dz.U.02.192.1608) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 grudnia 2002 r.

14 § 7 ust. 1 lit. e) dodana przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.120.1285) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2001 r.
15 § 7 ust. 1 lit. f) dodana przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.120.1285) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2001 r.
16 § 7 ust. 1 lit. g) dodana przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.120.1285) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2001 r.
17 § 7 ust. 1 pkt 1 lit. h) dodana przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 26 lutego 2002 r. (Dz.U.02.23.222) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 marca 2002 r.
18 § 7 ust. 1 pkt 1 lit. i) dodana przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 5 listopada 2002 r. (Dz.U.02.192.1608) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 grudnia 2002 r.
19 § 7 ust. 1 pkt 1 lit. j) dodana przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 5 listopada 2002 r. (Dz.U.02.192.1608) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 grudnia 2002 r.
20 § 7 ust. 1 pkt 1 lit. k) dodana przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 5 listopada 2002 r. (Dz.U.02.192.1608) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 grudnia 2002 r.
21 § 7 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 26 lutego 2002 r. (Dz.U.02.23.222) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 marca 2002 r.
22 § 7a dodany przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 5 listopada 2002 r. (Dz.U.02.192.1608) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 grudnia 2002 r.
23 § 8:

- zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.120.1285) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2001 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 26 lutego 2002 r. (Dz.U.02.23.222) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 marca 2002 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024