Szczegółowe zasady przydziału, opróżniania i normy zaludnienia lokali mieszkalnych oraz tymczasowych kwater przeznaczonych dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 12 grudnia 1997 r.
w sprawie szczegółowych zasad przydziału, opróżniania i norm zaludnienia lokali mieszkalnych oraz tymczasowych kwater przeznaczonych dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

Na podstawie art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz. 400, z 1992 r. Nr 21, poz. 86 i Nr 54, poz. 254, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17 i Nr 34, poz. 163, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 152, poz. 723 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 88, poz. 554 i Nr 106, poz. 680) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie reguluje szczegółowe zasady przydziału i opróżniania lokali mieszkalnych, o których mowa w art. 76 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz. 400, z 1992 r. Nr 21, poz. 86 i Nr 54, poz. 254, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17 i Nr 34, poz. 163, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 152, poz. 723 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 88, poz. 554 i Nr 106, poz. 680), zwanej dalej "ustawą", normy zaludnienia tych lokali oraz szczegółowe zasady przydziału i opróżniania tymczasowych kwater przeznaczonych dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej, zwanych dalej "strażakami".
§  2.
Strażakowi mianowanemu na stałe przydziela się lokal mieszkalny w miejscowości, w której pełni służbę, lub w miejscowości pobliskiej w rozumieniu art. 74 ust. 3 ustawy, z zastrzeżeniem art. 81 ustawy.
§  3.
1.
Norma zaludnienia przysługująca strażakowi wynosi od 7 do 10 m2 powierzchni mieszkalnej.
2.
Powierzchnią mieszkalną w rozumieniu rozporządzenia jest powierzchnia pokoi.
3. 1
Przy przydzielaniu strażakom lokali mieszkalnych uwzględnia się następujące normy zaludnienia:
1)
dla strażaków posiadających rodziny - po jednej normie zaludnienia dla strażaka i każdego członka jego rodziny wymienionego w art. 75 ustawy, z zastrzeżeniem pkt 2 i 3,
2)
dla strażaków powołanych na stanowiska służbowe zaszeregowane w grupach od 20 do 18 oraz dla komendantów szkół aspirantów Państwowej Straży Pożarnej i Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej, zastępców komendanta Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, zastępców komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, dyrektora Centralnego Muzeum Pożarnictwa i dyrektorów biur Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej - trzy normy zaludnienia,
3)
dla strażaków mianowanych na stanowiska zaszeregowane w grupie od 17 do 10, z wyjątkiem stanowiska dowódca zmiany - dwie normy zaludnienia.
4.
Bezdzietnemu małżeństwu przysługuje dodatkowo jedna norma zaludnienia należna ich przyszłemu dziecku.
5.
W razie zbiegu uprawnień strażaka i członków jego rodziny do norm zaludnienia z różnych tytułów, uwzględnia się normy zaludnienia tylko z jednego tytułu.
§  4.
1.
Strażakowi przydziela się lokal mieszkalny o powierzchni mieszkalnej odpowiadającej liczbie przysługujących norm zaludnienia, z zastrzeżeniem ust. 2-5.
2.
Strażakom samotnym:
1)
wymienionym w § 3 ust. 3 pkt 2 - przysługuje lokal o powierzchni mieszkalnej od 21 do 30 m2,
2)
pozostałym bez względu na grupę zaszeregowania - przysługuje lokal o powierzchni mieszkalnej od 14 do 20 m2.
3.
Strażakowi może być przydzielony lokal o powierzchni mieszkalnej mniejszej od przysługującej zgodnie z normami zaludnienia, jeżeli wyrazi na to pisemną zgodę lub wystąpi z takim wnioskiem. Przydział takiego lokalu nie pozbawia strażaka prawa do uzyskania lokalu o powierzchni mieszkalnej odpowiadającej przysługującym normom zaludnienia.
4. 2
Organy wymienione w § 18 pkt 2-7, w ramach swojej właściwości, mogą przydzielić strażakowi w szczególnie uzasadnionym przypadku i za zgodą organu wyższego stopnia lokal o powierzchni mieszkalnej większej od przysługującej zgodnie z normami zaludnienia.
5.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji może przydzielić osobom wymienionym w § 18 pkt 1 lit. a) i b) lokal mieszkalny o powierzchni większej od przysługującej zgodnie z normami zaludnienia.
§  5.
Przydzielony lokal mieszkalny powinien znajdować się w należytym stanie technicznym i sanitarnym.
§  6.
Lokal mieszkalny przydziela się strażakowi na jego wniosek. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  7.
1.
Kolejność przydziału lokali mieszkalnych strażakom ustala się, z zastrzeżeniem ust. 2, biorąc pod uwagę łącznie następujące kryteria:
1)
brak mieszkania albo konieczność poprawy dotychczasowych warunków mieszkaniowych, z uwzględnieniem czasu oczekiwania na przydział lokalu mieszkalnego,
2)
kwalifikacje zawodowe, przydatność do służby i okres służby w jednostkach organizacyjnych podległych i podporządkowanych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji.
2.
Przydział lokalu mieszkalnego może nastąpić z pominięciem ustalonej kolejności, jeżeli strażak zajmuje:
1)
tymczasową kwaterę w budynku przeznaczonym na cele służbowe lub znajdującym się na terenie obiektu zamkniętego,
2)
lokal mieszkalny w budynku stanowiącym własność osoby fizycznej.
§  8.
1.
Decyzję o opróżnieniu lokalu mieszkalnego, o którym mowa w § 1, wydaje się w razie:
1)
podnajmowania tego lokalu mieszkalnego w całości lub w części,
2)
zajmowania przez strażaka zwolnionego ze służby lub pozostałych po strażaku członków rodziny tego lokalu mieszkalnego znajdującego się w budynku przeznaczonym na cele służbowe lub na terenie obiektu zamkniętego,
3)
gdy strażak nie zwolnił lokalu mieszkalnego zajmowanego poprzednio,
4)
wykorzystywania tego lokalu mieszkalnego niezgodnie z jego przeznaczeniem,
5)
gdy strażak lub członkowie jego rodziny w sposób rażący lub uporczywy wykraczają przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali,
6)
uzyskania przez strażaka lub jego małżonka w miejscu pełnienia służby lub w miejscowości pobliskiej innego lokalu mieszkalnego (domu) o powierzchni mieszkalnej odpowiadającej co najmniej przysługującym strażakowi i członkom jego rodziny normom zaludnienia,
7)
jeżeli ten lokal mieszkalny nie jest zamieszkiwany przez strażaka przez okres dłuższy niż 6 miesięcy, chyba że zachodzą okoliczności uzasadniające czasowy pobyt strażaka poza miejscem stałego zamieszkiwania,
8)
nieuiszczania czynszu i opłat za świadczenia związane z eksploatacją tego lokalu mieszkalnego przez sześć pełnych okresów płatności,
9)
zajmowania tego lokalu mieszkalnego bez tytułu prawnego,
10)
zrzeczenia się uprawnień do zajmowania tego lokalu mieszkalnego,
11)
zamiany tego lokalu mieszkalnego.
2.
Decyzja o opróżnieniu lokalu mieszkalnego dotyczy wszystkich osób zamieszkałych w tym lokalu.
§  9.
1.
W przypadkach określonych w § 8 ust. 1 pkt 2 przydziela się lokal mieszkalny w dotychczasowym miejscu zamieszkania lub w miejscowości pobliskiej, o powierzchni odpowiadającej przysługującym normom zaludnienia, oraz zapewnia przewiezienie przedmiotów urządzenia domowego.
2.
W przypadkach kreślonych w § 8 ust. 1 pkt 4, 5 i 7 może być przydzielony lokal mieszkalny o obniżonym wyposażeniu technicznym i o powierzchni mieszkalnej mniejszej od przysługującej zgodnie z normami zaludnienia, jednak nie mniejszej niż 5 m2 na osobę.
§  10.
1.
Strażacy i członkowie ich rodzin wymienieni w art. 75 ustawy mogą dokonywać zamiany lokali mieszkalnych po uzyskaniu zgody właściwych organów, o których mowa w § 18. Odmowa wyrażenia zgody następuje w drodze decyzji administracyjnej.
2.
Nie podlegają zamianie lokale mieszkalne w budynkach będących w zarządzie jednostek organizacyjnych resortu spraw wewnętrznych i administracji, jeżeli w wyniku zamiany taki lokal mieszkalny zasiedlałaby osoba nie posiadająca uprawnień do jego zajmowania.
§  11.
Strażak może złożyć wniosek do właściwego organu wymienionego w § 18 o umożliwienie mu nabycia przydzielonego lokalu mieszkalnego. Odmowa uwzględnienia wniosku następuje w drodze decyzji administracyjnej.
§  12.
1.
Były małżonek strażaka rozwiedzionego zachowuje prawo do zamieszkiwania w przydzielonym lokalu mieszkalnym do czasu uzyskania (nabycia) przez niego innego lokalu mieszkalnego (domu).
2.
Każdy z rozwiedzionych małżonków może złożyć wniosek do właściwego organu, o którym mowa w § 18, o zrzeczenie się dyspozycji przez ten organ zajmowanym przez nich lokalem mieszkalnym w celu umożliwienia rozkwaterowania we własnym zakresie. Odmowa uwzględnienia wniosku następuje w drodze decyzji administracyjnej.
3.
Przepisu ust. 2 nie stosuje się do lokali mieszkalnych pozostających w zarządzie jednostek organizacyjnych resortu spraw wewnętrznych i administracji.
4.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach rozwiedzionemu strażakowi przydziela się inny lokal mieszkalny niż dotychczas zajmowany, o powierzchni odpowiadającej przysługującym mu normom zaludnienia.
§  13.
1.
Na tymczasowe kwatery dla strażaków przeznacza się lokale mieszkalne, pokoje gościnne, pokoje w hotelu lub w bursie albo pomieszczenia mieszkalne usytuowane w budynkach przeznaczonych na cele służbowe lub na terenie obiektu zamkniętego, o należytym stanie technicznym i sanitarnym.
2.
Tymczasową kwaterę przydziela się strażakowi na jego wniosek. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  14.
Przydział tymczasowej kwatery w budynku jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej przeznaczonym na cele służbowe lub znajdującym się na terenie obiektu zamkniętego może nastąpić tylko na okres pełnienia służby przez strażaka w tej jednostce.
§  15.
1.
Strażakowi w służbie przygotowawczej można przydzielić tymczasową kwaterę, jeżeli on sam lub członkowie jego rodziny nie mają tytułu prawnego do zajmowania lokalu mieszkalnego (domu) w miejscowości, w której strażak pełni służbę, lub w miejscowości pobliskiej.
2.
Strażakowi przeniesionemu do pełnienia służby w innej miejscowości, który w poprzednim miejscu pełnienia służby nie zwolnił zajmowanego lokalu mieszkalnego (domu), można przydzielić tymczasową kwaterę, jeżeli występują okoliczności, o których mowa w ust. 1.
3.
Strażakowi, o którym mowa w ust. 2, można przydzielić również tymczasową kwaterę na okres oczekiwania na przydział lokalu mieszkalnego w nowym miejscu pełnienia służby.
§  16.
Strażacy, o których mowa w § 15, ponoszą pełne koszty związane z zakwaterowaniem w tymczasowej kwaterze.
§  17.
Decyzje o opróżnieniu tymczasowej kwatery wydaje się w razie:
1)
zwolnienia strażaka ze służby w okresie służby przygotowawczej,
2)
upływu okresu, o którym mowa w § 14,
3)
wystąpienia okoliczności, o których mowa w § 8 ust. 1 pkt 1, 4-8 i 10.
§  18.
Decyzje w sprawach przydziału i opróżniania lokali mieszkalnych i tymczasowych kwater wydają będący dysponentami lokali:
1)
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji - w stosunku do:
a)
Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej,
b)
zastępców Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej,
2) 3
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej - w stosunku do:
a)
strażaków pełniących służbę w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej,
b)
komendantów wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej,
c)
komendantów szkół i ośrodków szkolenia Państwowej Straży Pożarnej,
d)
dyrektora Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej,
e)
dyrektora Centralnego Muzeum Pożarnictwa,
f)
strażaków wyznaczonych do wykonywania określonych zadań poza jednostką organizacyjną Państwowej Straży Pożarnej,
3) 4
komendanci wojewódzcy Państwowej Straży Pożarnej - w stosunku do:
a)
komendantów powiatowych (miejskich) Państwowej Straży Pożarnej,
b)
strażaków pełniących służbę w komendzie wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej,
4)
komendanci szkół i ośrodków szkolenia Państwowej Straży Pożarnej - w stosunku do podległych im strażaków,
5) 5
komendanci powiatowi (miejscy) Państwowej Straży Pożarnej - w stosunku do strażaków pełniących służbę w podległych im jednostkach organizacyjnych,
6)
dyrektor Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej - w stosunku do podległych mu strażaków,
7) 6
dyrektor Centralnego Muzeum Pożarnictwa - w stosunku do podległych mu strażaków.
§  19.
1.
W sprawach wszczętych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia i nie zakończonych ostatecznymi decyzjami stosuje się przepisy tego rozporządzenia.
2.
Pozostają w mocy decyzje wydane na podstawie przepisów dotychczasowych.
§  20.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR WNIOSKU O PRZYDZIAŁ LOKALU MIESZKALNEGO

............., dnia .........

......................................

(stopień, imię i nazwisko, imię ojca)

......................................

(stanowisko służbowe / stopień wg etatu)

......................................

(stosunek służbowy strażaka - telefon)

......................................

(jednostka)

......................................

(data przyjęcia do służby)

......................................

(data mianowania strażaka

w służbie stałej)

Do

.........................

.........................

WNIOSEK

o przydział lokalu mieszkalnego

1. Proszę o przydzielenie lokalu mieszkalnego z uwzględnieniem

niżej wymienionych członków rodziny:

Lp. Nazwisko i imię Stopień

pokrewieństwa

Data

urodzenia

Stan

cywilny

Data

zawarcia

związku małżeńskiego

Miejsce stałego zameldowania
rok adres
1 wnioskodawca
2
3
4
5
6
7
8
9

oraz norm zaludnienia z tytułu ...............................

..............................................................

2. Miejsce pracy małżonka ....................................

(nazwa instytucji)

od roku ..................... na stanowisku ...............

3. Dane o zajmowanym lokalu mieszkalnym:

a) przez wnioskodawcę:

Adres lokalu ...........................................

Tytuł prawny do lokalu mieszkalnego (domu) posiada .....

........................................................

(imię, nazwisko, stopień pokrewieństwa)

Pozostałe osoby zameldowane w lokalu ...................

........................................................

(imię, nazwisko, stopień pokrewieństwa)

........................................................

Mieszkanie (dom) jest: resortowe, komunalne, zakładowe,

spółdzielcze (lokatorskie, własnościowe), stanowiące

odrębną nieruchomość, inne (podać jakie) ...............

........................................................

Powierzchnia pokoi: I ..... m2, II ..... m2, III .......

m2, IV ..... m2, pow. użytk. ..... m2, piętro ..........

Wyposażenie techniczne: pełne, brak następujących

urządzeń: ..............................................

b) przez małżonka:

Adres lokalu ..........................................

Tytuł prawny do lokalu mieszkalnego (domu) posiada .....

........................................................

(imię, nazwisko, stopień pokrewieństwa)

Pozostałe osoby zameldowane w lokalu ...................

........................................................

(imię, nazwisko, stopie, pokrewieństwa)

Mieszkanie (dom) jest: resortowe, komunalne, zakładowe,

spółdzielcze (lokatorskie, własnościowe), stanowiące

odrębną nieruchomość, inne (podać jakie) ...............

........................................................

Powierzchnia pokoi: I ..... m2, II ..... m2, III .......

m2, IV ..... m2, pow. użytk. ..... m2, piętro ..........

Wyposażenie techniczne: pełne, brak następujących

urządzeń: ..............................................

4. Do jakich innych lokali mieszkalnych (domów) wnioskodawca,

małżonek lub którykolwiek z członków rodziny zgłoszonych do

wspólnego zamieszkania posiada tytuł prawny?

...........................................................

...........................................................

5. Czy wnioskodawca, małżonek lub którykolwiek z członków

rodziny zgłoszonych do wspólnego zamieszkania posiadał

tytuł prawny do lokalu mieszkalnego (domu), który następnie

utracił lub którego się zrzekł?

...........................................................

...........................................................

...........................................................

6. Czy wnioskodawca lub małżonek korzystał z pomocy finansowej

na budownictwo mieszkaniowe w pełnej przysługującej

wysokości bądź był uwzględniony w decyzji o jej przyznaniu?

...........................................................

...........................................................

...........................................................

7. Informacje dodatkowe (podać dodatkowe dane istotne dla

sprawy nie wymienione powyżej)

...........................................................

...........................................................

...........................................................

8. Uzasadnienie wniosku:

...........................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

Prawdziwość powyższych danych potwierdzam własnoręcznym

podpisem pod rygorem odpowiedzialności karnej.

..........................

(podpis wnioskodawcy)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR WNIOSKU O PRZYDZIAŁ TYMCZASOWEJ KWATERY

.........., dnia .............

........................................

(stopień, imię i nazwisko)

........................................

(stanowisko służbowe / stopień wg etatu)

........................................

(jednostka - telefon)

........................................

(data przyjęcia do służby)

Do

........................

........................

WNIOSEK

o przydział tymczasowej kwatery

strażakowi w służbie przygotowawczej -

przeniesionemu służbowo - delegowanemu służbowo*

1. Proszę o przydzielenie tymczasowej kwatery z uwzględnieniem

niżej wymienionych członków rodziny:

Lp. Nazwisko i imię Stopień

pokrewieństwa

Data

urodzenia

Stan cywilny Data

zawarcia

związku małżeńskiego

Miejsce stałego zameldowania
rok adres
1 wnioskodawca
2
3
4
5
6
7
8
9

oraz norm zaludnienia z tytułu ...............................

..............................................................

2. Miejsce pracy małżonka ....................................

(nazwa instytucji)

od roku ..................... na stanowisku ...............

3. Dane o zajmowanym lokalu mieszkalnym:

a) przez wnioskodawcę:

Adres lokalu ...........................................

Tytuł prawny do lokalu mieszkalnego (domu) posiada .....

........................................................

(imię, nazwisko, stopień pokrewieństwa)

Pozostałe osoby zameldowane w lokalu ...................

........................................................

(imię, nazwisko, stopień pokrewieństwa)

........................................................

Mieszkanie (dom) jest: resortowe, komunalne, zakładowe,

spółdzielcze (lokatorskie, własnościowe), stanowiące

odrębną nieruchomość, inne (podać jakie) ...............

........................................................

Powierzchnia pokoi: I ..... m2, II ..... m2, III .......

m2, IV ..... m2, pow. użytk. ..... m2, piętro ..........

Wyposażenie techniczne: pełne, brak następujących

urządzeń: ..............................................

b) przez małżonka:

Adres lokalu ..........................................

Tytuł prawny do lokalu mieszkalnego (domu) posiada .....

........................................................

(imię, nazwisko, stopień pokrewieństwa)

Pozostałe osoby zameldowane w lokalu ...................

........................................................

(imię, nazwisko, stopień pokrewieństwa)

Mieszkanie (dom) jest: resortowe, komunalne, zakładowe,

spółdzielcze (lokatorskie, własnościowe), stanowiące

odrębną nieruchomość, inne (podać jakie) ...............

........................................................

Powierzchnia pokoi: I ..... m2, II ..... m2, III .......

m2, IV ..... m2, pow. użytk. ..... m2, piętro ..........

Wyposażenie techniczne: pełne, brak następujących

urządzeń: ..............................................

4. Do jakich innych lokali mieszkalnych (domów) wnioskodawca,

małżonek lub którykolwiek z członków rodziny zgłoszonych do

wspólnego zamieszkania posiada tytuł prawny?

...........................................................

...........................................................

5. Czy wnioskodawca, małżonek lub którykolwiek z członków

rodziny zgłoszonych do wspólnego zamieszkania posiadał

tytuł prawny do lokalu mieszkalnego (domu), który następnie

utracił lub którego się zrzekł?

...........................................................

...........................................................

...........................................................

6. Czy wnioskodawca lub małżonek korzystał z pomocy finansowej

na budownictwo mieszkaniowe w pełnej przysługującej

wysokości bądź był uwzględniony w decyzji o jej przyznaniu?

...........................................................

...........................................................

...........................................................

7. Informacje dodatkowe (podać dodatkowe dane istotne dla

sprawy nie wymienione powyżej)

...........................................................

...........................................................

...........................................................

8. Uzasadnienie wniosku:

...........................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

9. W związku z delegowaniem otrzymuję - nie otrzymuję* zwrot

kosztów zakwaterowania z jednostki delegującej (wypełnia

tylko strażak oddelegowany).

Prawdziwość powyższych danych potwierdzam własnoręcznym

podpisem pod rygorem odpowiedzialności karnej.

..........................

(podpis wnioskodawcy)

Adnotacje komórki kadrowej.

Pan(i) ............................. strażak w służbie stałej -

(stopień, imię i nazwisko)

przygotowawczej* mianowany dnia ............ pełniący(a) służbę

w .................... zajmujący stanowisko przewidziane etatem

dla .............. rozkazem personalnym nr ....................

z dnia .................................... został delegowany -

przeniesiony* służbowo do .....................................

...............................................................

na okres od .....................do ..................

.............................

(data, podpis)

______

* Niepotrzebne skreślić

1 § 3 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 20 stycznia 2004 r. (Dz.U.04.20.188) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lutego 2004 r.
2 § 4 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 20 stycznia 2004 r. (Dz.U.04.20.188) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lutego 2004 r.
3 § 18 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 20 stycznia 2004 r. (Dz.U.04.20.188) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lutego 2004 r.
4 § 18 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 20 stycznia 2004 r. (Dz.U.04.20.188) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lutego 2004 r.
5 § 18 pkt 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 20 stycznia 2004 r. (Dz.U.04.20.188) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lutego 2004 r.
6 § 18 pkt 7 dodany przez § 1 pkt 3 lit. c) rozporządzenia z dnia 20 stycznia 2004 r. (Dz.U.04.20.188) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lutego 2004 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024