Szczegółowe zasady i tryb wyznaczania strażaków Państwowej Straży Pożarnej do wykonywania zadań poza jednostkami organizacyjnymi Państwowej Straży Pożarnej oraz ich uprawnienia i obowiązki.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 16 marca 1998 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu wyznaczania strażaków Państwowej Straży Pożarnej do wykonywania zadań poza jednostkami organizacyjnymi Państwowej Straży Pożarnej oraz ich uprawnień i obowiązków.

Na podstawie art. 28a ust. 3 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88 poz. 400, z 1992 r. Nr 21, poz. 86 i Nr 54, poz. 254, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17 i Nr 34, poz. 163, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 152, poz. 723 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 88, poz. 554 i Nr 106, poz. 680) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
Strażacy, ze względu na potrzeby ochrony przeciwpożarowej, mogą być wyznaczani, za ich zgodą, do wykonywania zadań w następujących jednostkach organizacyjnych, zwanych dalej "instytucjami cywilnymi":
1)
w urzędach organów administracji rządowej,
2)
w Zarządzie Głównym i zarządach wojewódzkich Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej,
3)
w zarządach gmin, o których mowa w art. 1 ustawy z dnia 24 listopada 1995 r. o zmianie zakresu działania niektórych miast oraz o miejskich strefach usług publicznych (Dz. U. z 1997 r. Nr 36, poz. 224, Nr 123, poz. 780 i Nr 162, poz. 1120),
4)
w jednostkach ochrony przeciwpożarowej utworzonych w trybie art. 17 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 81, poz. 351, z 1994 r. Nr 27, poz. 96 i Nr 89, poz. 414, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 oraz z 1997 r. Nr 111, poz. 725 i Nr 121, poz. 770), zwanej dalej "ustawą o ochronie przeciwpożarowej", przez zarządy gmin, instytucje, organizacje, osoby prawne i fizyczne,
5)
w jednostkach organizacyjnych tworzonych na podstawie odrębnych przepisów przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji nie będących jednostkami wojskowymi,
6)
w innych jednostkach organizacyjnych, w których są wykonywane zadania określone w art. 1 ustawy o ochronie przeciwpożarowej.
§  2.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do strażaków wyznaczonych do pełnienia służby w Wojskowej Ochronie Przeciwpożarowej.
§  3.
Strażacy wyznaczeni do wykonywania zadań w instytucjach cywilnych realizują zadania, o których mowa w art. 1 ustawy o ochronie przeciwpożarowej.
§  4.
1.
Z wnioskiem o wyznaczenie strażaków do wykonywania zadań w instytucjach cywilnych występują do Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej kierownicy tych instytucji.
2. 2
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien określać nazwę instytucji cywilnej, stanowisko przeznaczone dla strażaka, kwalifikacje wymagane do zajmowania tego stanowiska oraz zakres wykonywanych na nim zadań i obowiązków, przewidywany okres wyznaczenia, a także zobowiązanie do wypłacania strażakowi z własnych środków uposażenia i innych należności pieniężnych, o których mowa w § 13 ust. 1.
3. 3
Stanowisko, o którym mowa w ust. 2, powinno odpowiadać stanowisku służbowemu przewidzianemu dla strażaka.
§  5. 4
Wyznaczenie do wykonywania zadań poza jednostkami Państwowej Straży Pożarnej następuje po wyrażeniu przez strażaka pisemnej zgody na wykonywanie tych zadań w określonej instytucji cywilnej, na danym stanowisku i na zasadach, o których mowa w § 7, oraz po zasięgnięciu opinii przełożonego strażaka uprawnionego do mianowania strażaka na stanowisko służbowe.
§  6. 5
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej może odmówić uwzględnienia wniosku, o którym mowa w § 4, jeżeli na wskazanych stanowiskach nie będą wykonywane zadania, o których mowa w art. 1 ustawy o ochronie przeciwpożarowej, albo jeżeli jest to uzasadnione potrzebami Państwowej Straży Pożarnej.
§  7.
W razie uwzględnienia wniosku, o którym mowa w § 4, i po uzgodnieniu obsady stanowisk oraz zasad wykonywania zadań przez strażaka między Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej a kierownikiem instytucji cywilnej, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej:
1)
zwalnia strażaka wyrażającego zgodę na wykonywanie zadań w instytucji cywilnej z dotychczas zajmowanego stanowiska,
2) 6
pozostawia strażaka na etacie jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej, w której strażak pełnił służbę przed wyznaczeniem do wykonywania zadań w instytucji cywilnej,
3) 7
kieruje strażaka na stanowisko do określonej we wniosku instytucji cywilnej.
§  8.
1.
Kierownik instytucji cywilnej wyznacza strażaka, o którym mowa w § 7, na stanowisko w tej instytucji.
2.
Kierownik instytucji cywilnej może przenieść strażaka na inne stanowisko, jeżeli strażak i Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej wyrażą na to zgodę.
3.
W wypadku, o którym mowa w ust. 2, kierownik instytucji cywilnej zawiadamia Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej o dokonanej zmianie, przesyłając jednocześnie stosowne oświadczenie strażaka.
§  9.
Jeżeli w wyniku reorganizacji instytucji cywilnej, w której strażak wykonuje zadania, następuje likwidacja stanowiska zajmowanego przez strażaka, kierownik instytucji cywilnej występuje do Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z wnioskiem o skierowanie strażaka na inne stanowisko lub o jego odwołanie. Przepis § 4 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  10.
1. 8
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami Państwowej Straży Pożarnej, może odwołać strażaka z instytucji cywilnej bez zgody strażaka i kierownika tej instytucji, zawiadamiając ich o tym co najmniej z trzymiesięcznym wyprzedzeniem.
2.
Kierownik instytucji cywilnej może przekazać strażaka wykonującego zadania w instytucji cywilnej do dyspozycji Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, zawiadamiając o tym strażaka co najmniej z trzymiesięcznym wyprzedzeniem.
3.
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej odwołuje strażaka na jego wniosek z instytucji cywilnej nawet bez zgody kierownika tej instytucji. Odwołanie następuje po upływie trzech miesięcy od końca miesiąca kalendarzowego, w którym strażak złożył wniosek o odwołanie, a jeżeli wniosek wiąże się z jego pisemnym żądaniem zwolnienia ze służby w Państwowej Straży Pożarnej, zwolnienie ze służby następuje w trybie określonym w art. 43 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz. 400, z 1992 r. Nr 21, poz. 86 i Nr 54, poz. 254, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17 i Nr 34, poz. 163, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 152, poz. 723 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 88, poz. 554 i Nr 106, poz. 680), zwanej dalej "ustawą o Państwowej Straży Pożarnej".
4.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w razie konieczności zwolnienia strażaka ze służby w Państwowej Straży Pożarnej w przypadkach określonych w art. 38 ust. 4 lub art. 43 ust. 2 pkt 1-4 i 6 oraz ust. 3 pkt 2-5 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, bez wcześniejszego zawiadomienia kierownika instytucji cywilnej, w której strażak pełni służbę.
§  11.
1. 9
Strażaka odwołanego z instytucji cywilnej, przenosi się do jednostki Państwowej Straży Pożarnej, w której strażak pełnił służbę przed wyznaczeniem do wykonywania zadań poza jednostkami Państwowej Straży Pożarnej, i mianuje na stanowisko nie niższe od zajmowanego przed wyznaczeniem, chyba że zaistniały okoliczności wymienione w art. 38 ust. 1 i 2 lub art. 43 ust. 3 pkt 4 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej.
2.
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej może wyrazić zgodę na zwolnienie ze służby w Państwowej Straży Pożarnej strażaka, o którym mowa w § 10, ze stanowiska równorzędnego do zajmowanego w instytucji cywilnej. Nie dotyczy to strażaka, który podlega zwolnieniu ze służby na podstawie art. 43 ust. 2 pkt 3, 4 i 6 oraz ust. 3 pkt 2, 4a i 5 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej albo wobec którego orzeczono karę dyscyplinarną wyznaczenia na niższe stanowisko służbowe.
§  12.
1. 10
Strażakom wykonującym zadania w instytucjach cywilnych przysługują uprawnienia i świadczenia, w tym uposażenie i inne należności pieniężne oraz świadczenia w naturze i równoważniki pieniężne, na zasadach określonych w ustawie o Państwowej Straży Pożarnej oraz przepisach wydanych na jej podstawie, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. 11
Do strażaków wykonujących zadania w instytucjach cywilnych stosuje się te przepisy prawa pracy, które miałyby zastosowanie do pracowników zatrudnionych na stanowiskach zajmowanych przez strażaków, w szczególności dotyczące obowiązków pracodawcy i pracownika, regulaminów pracy, wyróżnień i kar, czasu pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy, jak również zakładowego funduszu nagród, a także przyznawania nagród.
3. 12
(skreślony).
§  13. 13
 
1.
Uposażenie i inne należności pieniężne przysługujące strażakowi z tytułu pełnienia służby w Państwowej Straży Pożarnej, a wykonującemu zadania w instytucji cywilnej, wypłaca z własnych środków instytucja cywilna, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Jednostka organizacyjna Państwowej Straży Pożarnej, w której strażak pełnił służbę przed wyznaczeniem do wykonywania zadań w instytucji cywilnej:
1)
wydaje świadczenia w naturze i wypłaca ich równoważniki,
2)
wypłaca pomoc finansową, o której mowa w art. 80 ust. 1 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej,
3)
wypłaca nagrody jubileuszowe, o których mowa w art. 93 ust. 1 pkt 3 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej,
4)
wypłaca należności z tytułu zwolnienia ze służby, o których mowa w art. 93 ust. 1 pkt 6 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej,
5)
wypłaca odprawę pośmiertną, o której mowa w art. 93 ust. 2 pkt 2 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej.
§  14.
1.
Kierownik jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej, o której mowa w § 7 pkt 2, w stosunku do strażaków wykonujących zadania w instytucjach cywilnych:
1)
jest przełożonym dyscyplinarnym oraz sprawuje kontrolę przestrzegania dyscypliny służbowej,
2)
podejmuje decyzje w sprawach wynikających ze stosunku służbowego, na zasadach określonych w ustawie o Państwowej Straży Pożarnej.
2.
Przepis ust. 1 nie narusza uprawnień kierownika instytucji cywilnej, w której strażak wykonuje zadania.
§  15.
Strażakowi wykonującemu zadania w instytucji cywilnej udziela urlopu kierownik tej instytucji, w wymiarze przysługującym strażakowi, stosownie do przepisów ustawy o Państwowej Straży Pożarnej.
§  16.
1.
Uposażenie i inne należności pieniężne, o których mowa w § 13 ust. 1, są wypłacane strażakom wykonującym zadania w instytucjach cywilnych w terminach przewidzianych dla strażaków pełniących służbę w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej.
2.
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej informuje kierowników instytucji cywilnych o przeprowadzanych podwyżkach uposażeń lub innych zmianach świadczeń i należności pieniężnych przysługujących strażakom.
3.
Strażakom, o których mowa w § 1, mogą być przyznane dodatkowe świadczenia przysługujące w instytucji cywilnej, z wyłączeniem świadczeń pieniężnych o charakterze uposażeniowym.
§  17.
Strażacy, którzy w dniu wejścia w życie rozporządzenia wykonują zadania na stanowiskach w instytucjach cywilnych i w ciągu miesiąca od wejścia w życie rozporządzenia złożą oświadczenia, o których mowa w § 5, pozostają nadal na zajmowanych stanowiskach po uzyskaniu zgody Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej i kierownika instytucji cywilnej, w której wykonują zadania.
§  18.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.1.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 stycznia 2001 r.
2 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.1.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 stycznia 2001 r.
3 § 4 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.1.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 stycznia 2001 r.
4 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.1.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 stycznia 2001 r.
5 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.1.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 stycznia 2001 r.
6 § 7 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.1.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 stycznia 2001 r.
7 § 7 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.1.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 stycznia 2001 r.
8 § 10 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.1.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 stycznia 2001 r.
9 § 11 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.1.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 stycznia 2001 r.
10 § 12 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. a) rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.1.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 stycznia 2001 r.
11 § 12 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. b) rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.1.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 stycznia 2001 r.
12 § 12 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 8 lit. c) rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.1.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 stycznia 2001 r.
13 § 13 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.1.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 stycznia 2001 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obwiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024