Organizacja zebrań żołnierskich oraz szczegółowe zasady wybierania i odwoływania ławników sądów wojskowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 21 października 1998 r.
w sprawie organizacji zebrań żołnierskich oraz szczegółowych zasad wybierania i odwoływania ławników sądów wojskowych.

Na podstawie art. 64 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o ustroju sądów wojskowych (Dz. U. Nr 117, poz. 753) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Organizacja zebrań żołnierskich

§  1.
1. 1
Ławników wybiera się do wojskowych sądów okręgowych.
2.
Wybory, o których mowa w ust. 1, przeprowadza się w jednostkach wojskowych na zebraniach żołnierskich, zwanych dalej "zebraniami", oddzielnie dla żołnierzy:
1)
zawodowych,
2)
pełniących służbę w charakterze kandydatów na żołnierzy zawodowych,
3)
odbywających zasadniczą służbę wojskową, w tym nadterminową zasadniczą służbę wojskową.
4) 2
pozostałych będących w czynnej służbie wojskowej.
§  2. 3
Prezesi wojskowych sądów okręgowych, co najmniej na trzy miesiące przed upływem kadencji ławników wojskowych, podają dowódcom garnizonów, znajdujących się na obszarze właściwości tych sądów, liczbę ławników w poszczególnych stopniach wojskowych, którzy powinni być wybrani w danym garnizonie na następną kadencję.
§  3.
Dowódca garnizonu ustala liczbę ławników w poszczególnych stopniach wojskowych, którzy powinni być wybrani w poszczególnych jednostkach wojskowych wchodzących w skład garnizonu.
§  4.
Wybory ławników powinny odbyć się najpóźniej na jeden miesiąc przed upływem kadencji ławników dotychczasowych.
§  5.
1.
Dowódca garnizonu może zarządzić przeprowadzenie wyboru ławników w poszczególnych jednostkach wojskowych albo łącznie dla kilku jednostek wojskowych wchodzących w skład garnizonu, podając termin zebrań.
2.
W przypadku gdy zebranie nie wybrało wymaganej liczby ławników, wybory uzupełniające zarządza się w terminie 7 dni od dnia zebrania określonego w ust. 1.
§  6.
1.
W razie zarządzenia wyboru ławników dla kilku jednostek wojskowych, dowódca garnizonu wyznacza przewodniczącego i protokolanta zebrania.
2.
Przewodniczącego i protokolanta zebrania dla wyboru ławników w jednostce wojskowej wyznacza dowódca tej jednostki.
3.
Przed wyznaczeniem na przewodniczącego i protokolanta dowódca garnizonu (jednostki wojskowej) odbiera od nich oświadczenie o odmowie kandydowania na ławników.
§  7.
1.
Prawo zgłaszania kandydatów na ławników przysługuje wyłącznie uprawnionym żołnierzom, o których mowa w § 1 ust. 2.
2.
Kandydatów na ławników powinno być więcej co najmniej o 1/4 od liczby ławników w poszczególnych stopniach wojskowych, którzy mają być wybrani z danej jednostki wojskowej.
3.
W przypadku niespełnienia warunku, o którym mowa w ust. 2, pozostałych kandydatów na ławników zgłasza dowódca jednostki wojskowej, w liczbie zapewniającej przeprowadzenie wyboru ławników.
4.
Kandydat po zgłoszeniu na ławnika w trybie ust. 1 składa oświadczenie, czy wyraża zgodę na kandydowanie.
§  8.
Przed przystąpieniem do wyboru kandydat podaje swój stopień wojskowy, imię i nazwisko, wykształcenie oraz motywację do pełnienia funkcji ławnika.
§  9.
Zebranie podejmuje uchwały co do wyboru ławników, jeżeli bierze w nim udział co najmniej połowa ogólnej liczby uprawnionych żołnierzy.
§  10.
Z przebiegu zebrania sporządza się protokół, który podpisują przewodniczący zebrania i protokolant.

Rozdział  2

Wybory ławników

§  11.
Zebranie dokonuje wyboru ławników w drodze uchwały, większością głosów, w głosowaniu tajnym.
§  12.
1.
Głosowanie tajne odbywa się na kartach głosowania, przygotowanych przez komisję skrutacyjną. Nazwiska na kartach muszą być wpisane w kolejności alfabetycznej, a każda karta opatrzona pieczęcią jednostki wojskowej albo dowódcy garnizonu.
2.
Komisję skrutacyjną w składzie trzech osób zebranie wybiera w głosowaniu jawnym, większością głosów, spośród uczestników zebrania nie kandydujących w wyborach.
§  13.
1.
Na każdego z kandydatów trzeba oddać głos "za", "przeciw" albo wstrzymać się od głosu.
2.
W przypadku uzyskania wymaganej liczby głosów "za" przez większą liczbę kandydatów niż liczba ławników w poszczególnych stopniach wojskowych, których wyboru powinno dokonać zebranie, za wybranych uważa się tych, którzy uzyskali największą ilość głosów. Gdy ilość głosów "za" jest równa, za wybraną należy uznać osobę, która otrzymała mniej głosów "przeciw".
3.
W sytuacji, kiedy dwóch lub więcej kandydatów do brakującego mandatu ławnika uzyskało taką samą ilość głosów "za" i "przeciw", przewodniczący zebrania przeprowadza wybory uzupełniające.
§  14.
Wybory uzupełniające i dodatkowe ławników przeprowadza się stosując zasady określone w § 7-13.
§  15. 4
 
1.
Imienne listy żołnierzy wybranych na ławników dowódca jednostki wojskowej przesyła niezwłocznie dowódcy garnizonu oraz ogłasza w rozkazie dowódcy jednostki wojskowej.
2.
Dowódca garnizonu przekazuje imienne listy ławników prezesom właściwych wojskowych sądów okręgowych.

Rozdział  3

Odwoływanie ławników

§  16.
Odwołania ławnika dokonuje się większością głosów w głosowaniu tajnym.
§  17.
Zebranie dla odwołania ławnika przeprowadza się w jednostce wojskowej, w której ławnik pełni służbę, stosując zasady głosowania określone w § 11-14.
§  18. 5
Odwołanie ławnika ogłasza się w rozkazie dowódcy jednostki wojskowej.
§  19. 6
O odwołaniu ławnika dowódca jednostki wojskowej zawiadamia prezesa właściwego wojskowego sądu okręgowego i dowódcę garnizonu.

Rozdział  4

Przepisy końcowe

§  20.
Traci moc rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 1 lipca 1972 r. w sprawie ławników w sądach wojskowych (Dz. U. Nr 28, poz. 202 i z 1995 r. Nr 92, poz. 459).
§  21.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 23 września 2008 r. (Dz.U.08.180.1114) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 października 2008 r.
2 § 1 ust. 2 pkt 4 dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 23 września 2008 r. (Dz.U.08.180.1114) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 października 2008 r.
3 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 września 2008 r. (Dz.U.08.180.1114) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 października 2008 r.
4 § 15 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 23 września 2008 r. (Dz.U.08.180.1114) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 października 2008 r.
5 § 18 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 23 września 2008 r. (Dz.U.08.180.1114) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 października 2008 r.
6 § 19 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 23 września 2008 r. (Dz.U.08.180.1114) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 października 2008 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024