Wzory dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów oraz służących do przekazywania informacji o rodzaju i ilości odpadów umieszczonych na składowisku odpadów i o czasie ich składowania.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OCHRONY ŚRODOWISKA, ZASOBÓW NATURALNYCH I LEŚNICTWA
z dnia 12 września 1998 r.
w sprawie wzorów dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów oraz służących do przekazywania informacji o rodzaju i ilości odpadów umieszczonych na składowisku odpadów i o czasie ich składowania.

Na podstawie art. 13 ust. 3 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o odpadach (Dz. U. Nr 96, poz. 592 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 113, poz. 715) zarządza się, co następuje:
§  1.
Określa się wzory dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów oraz służących do przekazywania informacji o rodzaju i ilości odpadów umieszczonych na składowisku odpadów oraz o czasie ich składowania:
1)
wzór karty ewidencji odpadów, stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia,
2)
wzór dokumentu obrotu odpadami niebezpiecznymi, stanowiący załącznik nr 2 do rozporządzenia,
3)
wzór karty informacyjnej o rodzaju i ilości odpadów umieszczonych na składowisku odpadów oraz o czasie ich składowania, stanowiący załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

KARTA EWIDENCJI ODPADÓW

wzór

Objaśnienia do "Karty ewidencji odpadów"

1. Kartę ewidencji odpadów prowadzą wytwarzający i odbiorcy odpadów. Dla odpadów komunalnych kartę ewidencji odpadów wypełniają w pozycji "Wytwarzający" podmioty, o których mowa w art. 7 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. Nr 132, poz. 622 z późniejszymi zmianami).

Dokument ten jest przeznaczony do rejestracji ilości odpadów jednego rodzaju.

2. Pozycja "Rodzaj odpadów" - wpisuje się tu rodzaj odpadów zgodnie z rozporządzeniem Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 24 grudnia 1997 r. w sprawie klasyfikacji odpadów (Dz. U. Nr 162, poz. 1135).

3. Pozycja "Kod" - podaje się tu kod rodzaju odpadów zgodnie z rozporządzeniem Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 24 grudnia 1997 r. w sprawie klasyfikacji odpadów (Dz. U. Nr 162, poz. 1135).

4. Pozycja "Niebezpieczny" - zakreślenie tej pozycji znakiem "X" oznacza odpad niebezpieczny zgodnie z rozporządzeniem Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 24 grudnia 1997 r. w sprawie klasyfikacji odpadów (Dz. U. Nr 162, poz. 1135).

5. Pozycja "Jednostka miary" - zakreślenie jednej z dwóch opcji znakiem "X" oznacza przyjętą jednostkę miary zgodną z układem SI. Masę odpadów niebezpiecznych podaje się w kg, odpadów innych niż niebezpieczne - w Mg (tonach), z dokładnością do jednej setnej.

6. Przyjęte oznaczenia literowe odpowiadają pojęciom: W - wykorzystanie, U - unieszkodliwianie w inny sposób niż składowanie, S - składowanie.

7. Kolumny: 1-8 wypełnia wytwarzający odpady, kolumny 9-13 wypełnia odbiorca (odbiorcy) odpadów.

8. Kolumna 2 "Ilość odpadów wytworzonych w danym miesiącu/miesiąc" - wpisuje się sumę ilości odpadów podaną w kolumnach 3-8 oraz miesiąc, którego to dotyczy.

9. Kolumny: 3, 4, 5 - wpisuje się tu ilość odpadów, która została wykorzystana - W, unieszkodliwiona w inny sposób niż składowanie - U lub składowana - S przez wytwarzającego we własnym zakresie, w miesiącu.

10. Kolumny: 6, 7, 8 - wpisuje się tu ilość odpadów przekazaną do wykorzystania lub gromadzoną przez wytwarzającego - W, przekazaną do unieszkodliwienia w inny sposób niż składowanie - U, składowania - S.

11. Kolumny: 11, 12, 13 - ilość odpadów przyjęta przez odbiorcę do wykorzystania - W, unieszkodliwiania w inny sposób niż składowanie - U, składowania - S.

12. Kolumna 10 "Data przyjęcia i miejsce przeznaczenia odpadów" - wpisuje się datę przyjęcia odpadów oraz adres miejsca, w którym odpady są wykorzystywane, unieszkodliwiane w inny sposób niż składowanie lub składowane.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR DOKUMENTU OBROTU ODPADAMI NIEBEZPIECZNYMI

wzór

Objaśnienia do "Dokumentu obrotu odpadami niebezpiecznymi"

1. Pozycja "Nr" - numer kolejny dokumentu obrotu odpadami niebezpiecznymi - pozycję wypełnia wytwarzający odpady.

2. Pozycja 1 Rodzaj odpadów zgodnie z rozporządzeniem Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 24 grudnia 1997 r. w sprawie klasyfikacji odpadów (Dz. U. Nr 162, poz. 1135) - pozycję wypełnia wytwarzający odpady.

3. Pozycję 2 Kod - wypełnia wytwarzający odpady.

4. Pozycję 3 Masa odpadów, z dokładnością do tysięcznych części tony (1 kg) - wypełnia wytwarzający odpady.

5. W pozycji 4 Przeznaczenie odpadów - wpisuje się słownie: wykorzystanie, unieszkodliwienie (inne niż składowanie), składowanie; pozycję wypełnia wytwarzający odpady lub odbiorca odpadów.

6. Pozycję 5 Numery rejestracyjne pojazdu samochodowego, przyczepy lub naczepy w przypadku transportu drogowego lub numer listu przewozowego w przypadku transportu kolejowego lub rzecznego - wypełnia podmiot przewożący odpady.

7. W pozycji 6 wpisuje się nr identyfikacyjny REGON wytwarzającego odpady.

8. W pozycji 7 wpisuje się nr identyfikacyjny REGON odbiorcy odpadów, z tym że w przypadku gdy odbiorców jest kilku, każdy z nich wypełnia kolejno tę pozycję w Dokumencie. Dotyczy to również pozycji 9 i 10.

9. W pozycji 8 wpisuje się datę przekazania odpadów przez wytwarzającego.

10. W pozycji 9 wpisuje się datę przyjęcia odpadów przez odbiorcę odpadów.

11. W pozycji 10 zakreślenie jednej z trzech pozycji znakiem "X" oznacza odpowiednio:

a) "W" - wykorzystanie odpadów,

b) "U" - unieszkodliwienie odpadów (inne niż składowanie),

c) "S" - składowanie odpadów na składowisku odpadów.

Pozycję wypełnia odbiorca odpadów, który wykorzystał, unieszkodliwił odpady w inny sposób niż składowanie lub umieścił odpady na składowisku.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

KARTA INFORMACYJNA O RODZAJU I ILOŚCI ODPADÓW UMIESZCZONYCH NA SKŁADOWISKU ODPADÓW ORAZ O CZASIE ICH SKŁADOWANIA

wzór

Objaśnienia do "Karty informacyjnej o rodzaju i ilości odpadów umieszczonych na składowisku odpadów oraz o czasie ich składowania"

1. Kolumna 2 "Kod" - podaje się tu kod rodzaju odpadów zgodnie z rozporządzeniem Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 24 grudnia 1997 r. w sprawie klasyfikacji odpadów (Dz. U. Nr 162, poz. 1135),

2. Kolumna 3 "Rodzaj odpadów" - wpisuje się tu rodzaj odpadów zgodnie z wymienionym w punkcie 1 rozporządzeniem. W przypadku gdy odpady uległy zmieszaniu, podaje się wszystkie rodzaje zmieszanych odpadów.

3. Kolumna 4 "Stan na początek roku kalendarzowego" - podaje się tu masę odpadów składowanych w latach poprzednich na składowisku lub jego części nie objętej rekultywacją, przy czym dla roku 1998 należy przyjąć stan "0" (zerowy).

4. W kolumnie 5 masę odpadów umieszczonych na składowisku odpadów podaje się w Mg(tonach), przy czym dla odpadów uwodnionych podaje się procentową zawartość wody w odpadach (W).

5. W kolumnie 6 czas składowania odpadów na składowisku odpadów podaje się w pełnych miesiącach kalendarzowych.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1998.121.794

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wzory dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów oraz służących do przekazywania informacji o rodzaju i ilości odpadów umieszczonych na składowisku odpadów i o czasie ich składowania.
Data aktu: 12/09/1998
Data ogłoszenia: 22/09/1998
Data wejścia w życie: 07/10/1998