Warunki wynagradzania egzaminatorów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 19 grudnia 1997 r.
w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów.

Na podstawie art. 121 pkt 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 98, poz. 602 i Nr 123, poz. 779) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do egzaminatorów zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego oraz oddziałach terenowych tych ośrodków, zwanych dalej "egzaminatorami".
§  2.
Rozporządzenie określa:
1)
zaszeregowanie stanowisk,
2)
stawki miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego,
3)
dodatki do wynagrodzenia,
4)
zasady tworzenia funduszu nagród i funduszu na premie,
5)
zasady przyznawania i wypłacania nagrody jubileuszowej i odprawy w związku z przejściem na rentę inwalidzką lub emeryturę.
§  3.
Egzaminatorowi przysługuje wynagrodzenie zależne od zajmowanego stanowiska, posiadanych kwalifikacji zawodowych, sprawowanej funkcji w ośrodku oraz stażu pracy.
§  4.
Egzaminatorowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy przysługują wszystkie składniki wynagrodzenia w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy wynikającego z umowy o pracę.
§  5.
Ustala się:
1)
tabelę stanowisk, zaszeregowania i kwalifikacji egzaminatorów, stanowiącą załącznik nr 1 do rozporządzenia,
2)
tabelę miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego, stanowiącą załącznik nr 2 do rozporządzenia,
3)
tabelę miesięcznych stawek dodatku funkcyjnego, stanowiącą załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  6.
W uzasadnionych przypadkach dyrektor wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego, zwany dalej "dyrektorem", może skrócić wymagany okres pracy zawodowej na danym stanowisku.
§  7.
1.
W ramach środków na wynagrodzenia tworzy się fundusz nagród, z przeznaczeniem na nagrody za szczególne osiągnięcia egzaminatorów w pracy zawodowej w wysokości 3% planowanych środków na wynagrodzenia.
2.
W ramach środków na wynagrodzenia dyrektor może także wyodrębnić fundusz na premie kwartalne dla egzaminatorów.
3.
Zasady gospodarowania funduszem, o którym mowa w ust. 1 i 2, określa zakładowy regulamin.
§  8.
1.
Egzaminatorowi zatrudnionemu na stanowisku koordynującym lub nadzorującym pracę zespołu składającego się co najmniej z 5 egzaminatorów przysługuje dodatek funkcyjny.
2.
Dodatek przysługuje również egzaminatorowi zatrudnionemu na stanowisku nie związanym z koordynowaniem pracy zespołu, dla którego w załączniku nr 1 do rozporządzenia przewiduje się dodatek funkcyjny, z tym że maksymalną stawkę tego dodatku przewidzianą dla danego stanowiska obniża się o jedną stawkę.
3.
Dodatek funkcyjny ustala dyrektor na podstawie tabeli stanowiącej załącznik nr 1 do rozporządzenia.
4.
Egzaminatorowi, któremu na czas nieobecności egzaminatora uprawnionego do dodatku funkcyjnego powierzono zastępstwo, przysługuje dodatek funkcyjny w wysokości ustalonej dla danego stanowiska, począwszy od drugiego miesiąca nieprzerwanego pełnienia zastępstwa.
§  9.
1.
Egzaminatorowi przysługuje dodatek za wieloletnią pracę, zwany dalej "dodatkiem", w wysokości 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego po 5 latach pracy. Dodatek ten wzrasta o 1 punkt procentowy za każdy następny rok pracy, aż do osiągnięcia 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego po 20 i więcej latach pracy.
2.
Do okresów pracy, uprawniających do dodatku wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia, a także inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
3.
Dodatek przysługuje egzaminatorowi za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie, oraz za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby bądź konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które egzaminator otrzymuje wynagrodzenie lub zasiłek z ubezpieczenia społecznego.
4.
Dodatek wypłacany jest w terminie wypłaty wynagrodzenia:
1)
począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym egzaminator nabył prawo do dodatku lub wyższej stawki dodatku, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca,
2)
za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub wyższej stawki nastąpiło pierwszego dnia miesiąca.
§  10.
Godzinową stawkę wynagrodzenia zasadniczego wynikającego z osobistego zaszeregowania egzaminatora, określonego stawką miesięczną, ustala się dzieląc miesięczną stawkę wynagrodzenia przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu.
§  11.
1.
Egzaminatorowi przysługuje nagroda jubileuszowa w wysokości:
1)
po 10 latach pracy - 50% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego,
2)
po 15 latach pracy - 75% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego,
3)
po 20 latach pracy - 85% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego,
4)
po 25 latach pracy - 100% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego,
5)
po 30 latach pracy - 150% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego oraz po każdych następnych 5 latach pracy 150% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
2.
Do okresów pracy uprawniających egzaminatora do nagrody jubileuszowej wlicza się wszystkie poprzednie, zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
3.
Egzaminator nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do nagrody. Egzaminator jest obowiązany udokumentować swoje prawo do nagrody, jeżeli w jego aktach osobowych brak jest odpowiedniej dokumentacji.
4.
Wypłata nagrody jubileuszowej powinna nastąpić niezwłocznie po nabyciu przez egzaminatora prawa do tej nagrody.
5.
Podstawę obliczenia nagrody jubileuszowej stanowi wynagrodzenie przysługujące egzaminatorowi w dniu nabycia prawa do nagrody, a jeżeli dla egzaminatora jest to korzystniejsze - wynagrodzenie przysługujące mu w dniu jej wypłaty. Jeżeli egzaminator nabył prawo do nagrody jubileuszowej będąc zatrudniony w innym wymiarze czasu pracy niż w dniu jej wypłaty, podstawę obliczenia nagrody stanowi wynagrodzenie przysługujące w dniu nabycia prawa do nagrody.
6. 1
W razie ustania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, egzaminatorowi, któremu do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy, nagrodę tę wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy.
§  12.
1. 2
Egzaminatorowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje jednorazowa odprawa pieniężna w wysokości:
1)
jednomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, jeżeli był zatrudniony krócej niż 10 lat,
2)
dwumiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego po 10 latach pracy,
3)
trzymiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego po 15 latach pracy,
4)
czteromiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego po 20 latach pracy,
5)
pięciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego po 25 latach pracy,

z tym jednak, że wysokość odprawy nie może być niższa od określonej w Kodeksie pracy.

2.
Do ustalenia okresów uprawniających do jednorazowej odprawy § 11 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
3.
Po otrzymaniu odprawy nie można ponownie nabyć do niej prawa.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1998 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

TABELA STANOWISK, ZASZEREGOWANIA I KWALIFIKACJI EGZAMINATORÓW

Lp. Stanowisko Kategoria zaszeregowania Stawka dodatku funkcyjnego Wymagane kwalifikacje
wykształcenie zakres uprawnień do egzaminowania liczba lat pracy
1 2 3 4 5 6 7
1 Egzaminator nadzorujący VI V wyższe wszystkie kategorie prawa jazdy - 2 lata na stanowisku głównego egzaminatora lub 10 lat jako egzaminator zatrudniony na podstawie umowy zlecenia

- 3 lata w organach administracji rządowej

2 Główny egzaminator V IV wyższe wszystkie kategorie prawa jazdy - 2 lata na stanowisku egzaminatora I stopnia lub 8 lat jako egzaminator zatrudniony na podstawie umowy zlecenia
3 Egzaminator I stopnia IV III wyższe kategorie A, B, C, D i B+E prawa jazdy - 2 lata na stanowisku egzaminatora II stopnia lub 6 lat jako egzaminator zatrudniony na podstawie umowy zlecenia
4 Egzaminator II stopnia III I-II wyższe kategorie A, B i B+E prawa jazdy - 2 lata na stanowisku egzaminatora III stopnia lub 4 lata jako egzaminator zatrudniony na podstawie umowy zlecenia
5 Egzaminator III stopnia II wyższe lub średnie kategoria A i B prawa jazdy - 2 lata na stanowisku egzaminatora IV stopnia lub 2 lata jako egzaminator zatrudniony na podstawie umowy zlecenia
6 Egzaminator IV stopnia I wyższe lub średnie kategoria B prawa jazdy - po wpisaniu do ewidencji egzaminatorów

ZAŁĄCZNIK Nr  2

  3 TABELA MIESIĘCZNYCH STAWEK WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO*

Kategorie

zaszeregowania

Wynagrodzenie

zasadnicze w złotych

1 2
I 1850-2300
II 2100-2550
III 2350-2850
IV 2650-3100
V 2900-3350
VI 3150-3600

ZAŁĄCZNIK Nr  3

  4 TABELA MIESIĘCZNYCH STAWEK DODATKU FUNKCYJNEGO*

Stawki dodatku

funkcyjnego

Kwota dodatku

funkcyjnego w złotych

1 2
I 150-700
II 300-1100
III 450-1500
IV 550-1900
V 700-2300
*) Wysokość stawek wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego uwzględnia przeliczenie zgodne z przepisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 14 grudnia 1998 r. w sprawie sposobu przeliczenia przychodu w związku z wprowadzeniem obowiązku opłacania składki na ubezpieczenia społeczne (Dz. U. Nr 153, poz. 1006).
1 § 11 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 23 kwietnia 1999 r. (Dz.U.99.39.396) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 1999 r.
2 § 12 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 23 kwietnia 1999 r. (Dz.U.99.39.396) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 1999 r.
3 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 kwietnia 1999 r. (Dz.U.99.39.396) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 1999 r.
4 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 kwietnia 1999 r. (Dz.U.99.39.396) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 1999 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024