Określenie sposobu i warunków wykonywania kontroli celnej oraz nadawania przeznaczenia celnego okrętom wojennym i wojskowym statkom powietrznym oraz wyposażeniu i sprzętowi jednostek wojskowych i jednostek organizacyjnych resortu spraw wewnętrznych i administracji.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 30 września 1997 r.
w sprawie określenia sposobu i warunków wykonywania kontroli celnej oraz nadawania przeznaczenia celnego okrętom wojennym i wojskowym statkom powietrznym oraz wyposażeniu i sprzętowi jednostek wojskowych i jednostek organizacyjnych resortu spraw wewnętrznych i administracji.

Na podstawie art. 6 § 5 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117, Nr 64, poz. 407 i Nr 121, poz. 770) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Polskie wojskowe statki powietrzne oraz okręty wojenne wprowadzane na polski obszar celny bądź wyprowadzane z polskiego obszaru celnego w związku z wykonywaniem zadań służbowych nie wymagają przedstawienia organowi celnemu oraz nie podlegają kontroli celnej. Uznaje się jednocześnie, że w chwili wprowadzenia ich na polski obszar celny bądź wyprowadzenia z tego obszaru nadano im przeznaczenie celne.
2.
Jeżeli zgodnie z odrębnymi przepisami na polski obszar celny wprowadzany jest bądź wyprowadzany jest z tego obszaru obcy wojskowy statek powietrzny lub okręt wojenny, odpowiednie organy wojskowe prowadzą ewidencję tych statków, a kontrola celna w takich wypadkach może być prowadzona jedynie na pisemne żądanie tych organów i z udziałem ich przedstawiciela.
§  2.
1.
Dowódca wojskowego statku powietrznego lub okrętu wojennego jest obowiązany, po przybyciu do portu, zawiadomić najbliższy organ celny o przywozie towarów, którym zgodnie z przepisami prawa celnego należy nadać przeznaczenie celne.
2.
Zawiadomienie organu celnego nie jest wymagane, jeżeli od przywożonych towarów nie pobiera się należności celnych lub podatkowych i nie stosuje się do tych towarów środków taryfowych, środków polityki handlowej albo ograniczeń lub zakazów określonych w przepisach odrębnych. W takim wypadku uważa się, że towary otrzymały właściwe dla nich przeznaczenie celne.
§  3.
1.
W wypadku przywozu na polski obszar celny okrętów wojennych, wojskowych statków powietrznych oraz wyposażenia i sprzętu przeznaczonego dla jednostek wojskowych i jednostek organizacyjnych resortu spraw wewnętrznych i administracji, za równoznaczne z przedstawieniem tych towarów do kontroli celnej uważa się pisemne poinformowanie organu celnego o miejscu złożenia lub przechowywania tych towarów. Ponadto należy złożyć dokumenty niezbędne do nadania tym towarom przeznaczenia celnego.
2.
Jeżeli towary, o których mowa w ust. 1, złożono lub dostarczono do miejsca pozostającego pod wyłącznym zarządem organów wojskowych lub resortu spraw wewnętrznych i administracji, uważa się, że zostały one dostarczone do miejsca uznanego przez organ celny. W takim wypadku organ celny ograniczy czynności kontroli celnej do kontroli wymaganych dokumentów i ich autentyczności oraz może sprawdzić zamknięcia celne, jeżeli zostały nałożone.
§  4.
W wypadku wprowadzenia na polski obszar celny lub wyprowadzenia z polskiego obszaru celnego wyposażenia i sprzętu przywożonego przez zagranicznych uczestników ćwiczeń wojskowych lub innych podobnych ćwiczeń, organ celny ograniczy kontrolę celną do przyjęcia pisemnego wykazu ilości wyposażenia i sprzętu. Wykaz ten powinien być potwierdzony przez odpowiednie polskie organy wojskowe lub organy resortu spraw wewnętrznych i administracji.
§  5.
Organ celny odstąpi od czynności kontroli celnej, jeżeli przepisy odrębne tak stanowią bądź jeżeli zażądają tego, w formie pisemnej, odpowiednie polskie organy wojskowe lub organy resortu spraw wewnętrznych i administracji albo inne uprawnione organy.
§  6.
1.
Jeżeli organ celny poweźmie uzasadnione podejrzenie, że wprowadzenie towarów na polski obszar celny bądź ich wyprowadzenie z polskiego obszaru celnego następuje z naruszeniem przepisów prawa celnego, niezwłocznie, za pośrednictwem Prezesa Głównego Urzędu Ceł, zawiadomi odpowiednio Ministra Obrony Narodowej lub Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, wnioskując jednocześnie o wyrażenie zgody na przeprowadzenie czynności kontroli celnej w niezbędnym zakresie.
2.
Brak odpowiedzi ze strony organu, o którym mowa w ust. 1, w ciągu 3 dni od dnia wysłania zawiadomienia będzie równoznaczne z odmową wyrażenia zgody na przeprowadzenie czynności kontroli celnej.
3.
W przypadku określonym w ust. 2 Prezes Głównego Urzędu Ceł zawiadamia niezwłocznie Ministra Finansów o zaistniałej sytuacji.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1998 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.129.841

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie sposobu i warunków wykonywania kontroli celnej oraz nadawania przeznaczenia celnego okrętom wojennym i wojskowym statkom powietrznym oraz wyposażeniu i sprzętowi jednostek wojskowych i jednostek organizacyjnych resortu spraw wewnętrznych i administracji.
Data aktu: 30/09/1997
Data ogłoszenia: 23/10/1997
Data wejścia w życie: 01/01/1998