Zm.: ustawa o stosowaniu szczególnych rozwiązań w związku z likwidacją skutków powodzi, która miała miejsce w lipcu 1997 r., oraz ustawa o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu.

USTAWA
z dnia 29 sierpnia 1997 r.
o zmianie ustawy o stosowaniu szczególnych rozwiązań w związku z likwidacją skutków powodzi, która miała miejsce w lipcu 1997 r., oraz ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu.

Art.  1.

W ustawie z dnia 17 lipca 1997 r. o stosowaniu szczególnych rozwiązań w związku z likwidacją skutków powodzi, która miała miejsce w lipcu 1997 r. (Dz. U. Nr 80, poz. 491), wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 1 po ust. 2 dodaje się ust. 2a i 2b w brzmieniu:

"2a. Jednorazowa zapomoga finansowa lub pomoc przekazana w postaci rzeczowej przysługuje także uczniom wszystkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych dla dzieci i młodzieży, z gospodarstw domowych, o których mowa w ust. 1, i przeznaczana jest na zaspokajanie niezbędnych potrzeb związanych z pobieraniem nauki. Decyzje o wartości i formie pomocy rzeczowej oraz kwocie zapomogi podejmuje miejski (gminny) ośrodek pomocy społecznej w porozumieniu z dyrekcją właściwej szkoły.

2b. Kwota przyznana gminie (miastu) na realizację zadania określonego w ust. 2a stanowi iloczyn liczby uczniów, o których mowa w tym przepisie, i kwoty 500 zł.";

2)
art. 7 otrzymuje brzmienie:

"Art. 7. 1. Środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przewidziane w bieżącym planie finansowym mogą być przeznaczone na:

1) utrzymanie zagrożonych likwidacją, z powodu powodzi, miejsc pracy osób niepełnosprawnych,

2) pożyczki zakładom pracy chronionej, które poniosły straty w wyniku powodzi,

3) utrzymanie zagrożonych likwidacją warsztatów terapii zajęciowej z powodu powodzi,

4) zakup sprzętu rehabilitacyjnego utraconego w wyniku powodzi.

2. Minister Pracy i Polityki Socjalnej określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe warunki i tryb realizacji przepisów ust. 1.";

3)
po art. 11 dodaje się art. 11a-11e w brzmieniu:

"Art. 11a. 1. Rejonowy urząd pracy może dokonywać, w zakresie i na zasadach określonych w art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. z 1997 r. Nr 25, poz. 128, Nr 28, poz. 153, Nr 41, poz. 255, Nr 63, poz. 403 i Nr 93, poz. 569), zwanej dalej "ustawą o zatrudnieniu", zwrotu przez okres 12 miesięcy poniesionych przez pracodawcę kosztów na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu zatrudnienia skierowanych bezrobotnych zamieszkałych w gminach, o których mowa w ust. 7, w wysokości uprzednio uzgodnionej, nie przekraczającej jednak iloczynu 2-krotnego najniższego wynagrodzenia i liczby zatrudnionych bezrobotnych - pod warunkiem że pracodawca nie zmniejszy w tym okresie liczby zatrudnionych pracowników.

2. W wypadku gdy pracodawca nie dotrzyma warunku określonego w ust. 1, kierownik rejonowego urzędu pracy może zmniejszyć kwotę refundacji proporcjonalnie do zmniejszenia liczby zatrudnionych pracowników.

3. Zasady, o których mowa w ust. 1 i 2, stosuje się odpowiednio do pracodawcy, którego zakład pracy jest zlokalizowany w gminie wymienionej w wykazie, o którym mowa w ust. 7, na obszarze której wystąpiła powódź, z tym że do pracodawcy tego nie stosuje się warunku zatrudnienia bezrobotnych, o których mowa w ust. 1.

4. Na wniosek organizatora robót publicznych wykonywanych w gminie wymienionej w wykazie, o którym mowa w ust. 7, kierownik rejonowego urzędu pracy może wyrazić zgodę na refundowanie z Funduszu Pracy rzeczowych kosztów organizacji robót publicznych, jednakże w wysokości nie wyższej niż 35% kwoty wynagrodzeń, nagród i składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych z Funduszu Pracy.

5. Minister Pracy i Polityki Socjalnej może, w drodze rozporządzenia, wydłużyć okresy, o których mowa w ust. 1, a także w art. 2 ust. 1 pkt 18 i 21 oraz w art. 20 ust. 1 i 2 ustawy o zatrudnieniu, w odniesieniu do wszystkich lub niektórych gmin wymienionych w wykazie, o którym mowa w ust. 7.

6. Kierownik rejonowego urzędu pracy może udzielić z Funduszu Pracy nieoprocentowanej pożyczki w wysokości, na zasadach i w trybie określonych w ustawie o zatrudnieniu podmiotowi gospodarczemu zatrudniającemu do 20 pracowników na terenie gmin wymienionych w wykazie, o którym mowa w ust. 7, na sfinansowanie kosztów wznowienia tej działalności, jeżeli jej prowadzenie wskutek powodzi było niemożliwe.

7. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, w porozumieniu z Ministrem Pracy i Polityki Socjalnej, określa, w drodze rozporządzenia, wykaz gmin, w których stosowane są szczególne rozwiązania dotyczące zatrudnienia i przeciwdziałania bezrobociu, mające na celu likwidację skutków powodzi.

Art. 11b. 1. Pożyczka, o której mowa w art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o zatrudnieniu, może zostać umorzona w kwocie pozostałej do spłaty wraz z odsetkami, jeżeli zorganizowane miejsce pracy uległo zniszczeniu wskutek powodzi; w wypadku gdy pożyczka została udzielona na zorganizowanie więcej niż jednego dodatkowego miejsca pracy i nie wszystkie zorganizowane miejsca pracy uległy zniszczeniu, kwota pozostała do spłaty pożyczki wraz z odsetkami może być umorzona w części lub w całości.

2. Pożyczka, o której mowa w art. 18 ust. 1 pkt 2 ustawy o zatrudnieniu, może zostać umorzona w kwocie pozostałej do spłaty wraz z odsetkami, jeżeli dalsze prowadzenie działalności, na którą udzielono pożyczki, jest niemożliwe wskutek powodzi.

3. Umorzenia pożyczki wraz z odsetkami, w wypadkach, o których mowa w ust. 1 i 2, dokonuje kierownik rejonowego urzędu pracy, w drodze decyzji, na wniosek pożyczkobiorcy lub z urzędu w wypadku śmierci pożyczkobiorcy.

Art. 11c. 1. Kierownik rejonowego urzędu pracy może, na wniosek osoby uprawnionej, przyznać jej prawo do zasiłku dla bezrobotnego lub zasiłku przedemerytalnego albo świadczenia przedemerytalnego - za okres poprzedzający dzień zarejestrowania się tej osoby w rejonowym urzędzie pracy, jeżeli opóźnienie w rejestracji było spowodowane powodzią.

2. Bezrobotnym zamieszkałym w gminach wymienionych w wykazie, o którym mowa w art. 11a ust. 7, którzy w okresie od 7 lipca 1997 r. do 31 lipca 1997 r. utracili prawo do zasiłku dla bezrobotnych z powodu upływu okresu jego pobierania, przysługuje od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy prawo do zasiłku dla bezrobotnych przez okres 30 dni.

Art. 11d. 1. Środki Funduszu Pracy mogą być przeznaczone na bezzwrotną pomoc osobom, o których mowa w art. 12 ust. 1, w okresie odbudowy jego gospodarstwa rolnego, które uległo zniszczeniu lub poniosło znaczne straty wskutek powodzi.

2. Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowy tryb ubiegania się o pomoc, o której mowa w ust. 1, oraz szczegółowe warunki uprawniające do ubiegania się o tę pomoc.

3. Pomoc, o której mowa w ust. 1, w formie specjalnego świadczenia pieniężnego, przyznaje, w drodze decyzji, kierownik rejonowego urzędu pracy na wniosek osoby zainteresowanej po zaopiniowaniu przez zarząd gminy właściwy ze względu na położenie gospodarstwa rolnego.

4. Specjalne świadczenie, o którym mowa w ust. 3, może być przyznane w wysokości zasiłku, o którym mowa w art. 24 ust. 1 ustawy o zatrudnieniu, na okres do 12 miesięcy, z tym że wypłata tego świadczenia następuje w okresach miesięcznych z dołu.

5. Specjalne świadczenie, o którym mowa w ust. 3 i 4, nie podlega składce na ubezpieczenie społeczne.

6. Kierownik rejonowego urzędu pracy może, na wniosek zainteresowanego, skierować osobę, o której mowa w art. 12 ust. 1, oraz jego domowników podlegających ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu z tytułu stałej pracy w gospodarstwie do wykonywania pracy w ramach robót publicznych lub prac interwencyjnych.

7. Specjalne świadczenie, o którym mowa w ust. 3 i 4, nie przysługuje osobie, która ma prawo do zasiłku dla bezrobotnego lub utraciła prawo do tego zasiłku z innego powodu niż wyczerpanie okresu jego pobierania albo podjęła zatrudnienie lub inną pracę zarobkową w rozumieniu ustawy o zatrudnieniu.

Art. 11e. Rada Ministrów, określając, na podstawie art. 37i ust. 1 ustawy o zatrudnieniu, województwa lub rejony administracyjne (gminy), w których regionalne programy mające na celu restrukturyzację gospodarki mogą być wspierane środkami budżetu państwa określonymi na ten cel w ustawie budżetowej, może uwzględnić również te województwa lub rejony, na obszarze których wystąpiła powódź.";

4)
w art. 16:
a)
w ust. 1 po pkt 4 kropkę zastępuje się przecinkiem i dodaje się pkt 5 i 6 w brzmieniu:

"5) kwoty umorzonych na podstawie art. 11b pożyczek przyznanych ze środków Funduszu Pracy,

6) specjalne świadczenie, o którym mowa w art. 11d.",

b)
w ust. 4 w pkt 2 wyraz "zwolnienia" zastępuje się wyrazem "zezwolenia";
5)
po art. 16 dodaje się art. 16a w brzmieniu:

"Art. 16a. 1. Minister Skarbu Państwa, na wniosek dotkniętej skutkami powodzi spółki, będącej stroną umowy o oddanie mienia Skarbu Państwa do odpłatnego korzystania, złożony w terminie do dnia 31 grudnia 1997 r., może dokonać zmiany dotychczasowych warunków spłaty należności za korzystanie z mienia Skarbu Państwa; do wniosku spółka dołącza oszacowanie strat poniesionych wskutek powodzi.

2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do nie spłaconej części należności z tytułu umów sprzedaży przedsiębiorstw oraz akcji spółek należących do Skarbu Państwa, dotkniętych skutkami powodzi.";

6)
po art. 19 dodaje się art. 19a w brzmieniu:

"Art. 19a. Upoważnia się Ministra Skarbu Państwa do przeznaczania, do dnia 31 grudnia 1997 r., środków finansowych, o których mowa w art. 49 ust. 3 ustawy z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1991 r. Nr 18, poz. 80, Nr 75, poz. 329, Nr 101, poz. 444, Nr 107, poz. 464, z 1993 r. Nr 18, poz. 82, Nr 60, poz. 280, z 1994 r. Nr 1, poz. 3, Nr 80, poz. 368 i Nr 113, poz. 547, z 1995 r. Nr 1, poz. 2, Nr 95, poz. 474 i Nr 154, poz. 791, z 1996 r. Nr 90, poz. 405, Nr 106, poz. 496, Nr 118, poz. 561 i Nr 156, poz. 775 oraz z 1997 r. Nr 43, poz. 272 i Nr 106, poz. 675), na cele związane z usuwaniem skutków powodzi."

Art.  2.

W ustawie z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. z 1997 r. Nr 25, poz. 128, Nr 28, poz. 153, Nr 41, poz. 225, Nr 63, poz. 403 i Nr 93, poz. 569) wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 20 w ust. 3 kropkę zastępuje się przecinkiem i dodaje się wyrazy "a także rzeczowych kosztów organizacji robót publicznych";
2)
w art. 57:
a)
w ust. 1 w pkt 22 po wyrazie "wnoszonych" dodaje się wyrazy "za zgodą lub z inicjatywy Ministra Pracy i Polityki Socjalnej",
b)
w ust. 4 po wyrazie "dokonywać" dodaje się wyrazy "lub z inicjatywy Ministra Pracy i Polityki Socjalnej dokonuje".
Art.  3.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.107.692

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Zm.: ustawa o stosowaniu szczególnych rozwiązań w związku z likwidacją skutków powodzi, która miała miejsce w lipcu 1997 r., oraz ustawa o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu.
Data aktu: 29/08/1997
Data ogłoszenia: 15/09/1997
Data wejścia w życie: 15/09/1997